9.5 C
Istanbul
Strona główna Azja Turcja Turcja łagodzi niektóre obostrzenia i otwiera restauracje w wybranych prowincjach

Turcja łagodzi niektóre obostrzenia i otwiera restauracje w wybranych prowincjach [AKTUALIZACJA: MARZEC 2021]

-

- Reklama -

Nad Bosforem rozpoczął się etap łagodzenia niektórych obostrzeń związanych z trwającą pandemią COVID-19, w ramach zapowiadanego procesu kontrolowanej normalizacji. W Turcji zdecydowano m.in. o zniesieniu tzw. godzin policyjnych w weekendy, w regionach niskiego i średniego ryzyka. Istotne zmiany dotyczą również miejsc konsumpcji. W strefach niebieskich, żółtych i pomarańczowych (z wykluczeniem regionów czerwonych, z bardzo wysokim wskaźnikiem ryzyka) restauracje i kawiarnie będą odtąd funkcjonować dla 50% swojej pojemności, w godzinach 7:00 – 19:00W całym kraju wciąż obowiązuje lockdown w godzinach 21:00 – 5:00. Warto jednak przypomnieć, że restrykcje związane z tzw. godziną policyjną nie dotyczą turystów.

Kategoryzacja prowincji jako niskiego, średniego, wysokiego lub bardzo wysokiego ryzyka opiera się na wskaźnikach zakażeń i zaawansowaniu procesu szczepień, który rozpoczął się nad Bosforem 14 stycznia. Jak dotąd, Turcy zaszczepili około 10% populacji. Tureckie prowincje o bardzo wysokim ryzyku epidemicznym zostały oznaczone jako “czerwone” (powyżej 100 przypadków na 100 000 mieszkańców), prowincje wysokiego ryzyka otrzymały status “pomarańczowy” (od 35 do 100 aktywnych przypadków na 100 000 mieszkańców), obszary średniego ryzyka są “żółte” (od 11 do 35 aktywnych przypadków na 100 000 mieszkańców), a regiony o najniższym ryzyku “niebieskie” (od 0 do 11 aktywnych przypadków na 100 000 mieszkańców).

Kolorystyczny podział prowincji z dn. 2 marca 2021

- Reklama -

Dane na podstawie oficjalnego komunikatu tureckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (T.C. İçişleri Bakanlığı), dostępnego w języku tureckim TUTAJ. Poniższy podział będzie obowiązywał do czasu ogłoszenia kolejnego komunikatu.

🟦 Prowincje niskiego ryzyka to: Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Uşak, Van.
🟨 Prowincje średniego ryzyka: Adana, Afyonkarahisar, Ankara, Aydın, Bartın, Bayburt, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Manisa, Nevşehir, Sivas, Tunceli, Yozgat.
🟧 Prowincje wysokiego ryzyka: Antalya, Ardahan, Artvin, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Kütahyaya, Mersin, Muğla, Niğde, Tekirdağ, Yalova, Zonguldak.
🟥 Prowincje bardzo wysokiego ryzyka: Adıyaman, Aksaray, Amasya, Balıkesir, Burdur, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Konya, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon.

Wymóg negatywnego wyniku testu PCR do Turcji wciąż aktualny

- Reklama -

Od 30 grudnia 2020 wszyscy pasażerowie (nie dotyczy dzieci do lat 6) przybywający do Turcji drogą powietrzną, lądową lub morską, są zobowiązani do przedstawienia negatywnych wyników testu PCR, wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin przed przybyciem do Republiki Turcji. Wymóg ten nie dotyczy podróży tranzytowych przez Turcję. Choć na początku marca w Turcji pojawiły się informacje, że wymóg ten będzie obowiązywał do 26 maja 2021, w oficjalnych komunikatach jest mowa o obowiązywaniu do odwołania.

Zwolnienie z kwarantanny po powrocie z Turcji

Osoby powracające do Polski z Turcji w marcu 2021 są zwolnione z obowiązku odbywania 10-dniowej kwarantanny, pod warunkiem posiadania negatywnego wyniku testu. Zgodnie z komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego, dostępnym TUTAJ, honorowane są testy antygenowe i RT-PCR (molekularne, genetyczne), tzn. testy wykonane metodami wskazanymi w kryteriach laboratoryjnych, w okresie 48 godzin przed przylotem, licząc od momentu otrzymania wyniku. Akceptowane nie są natomiast negatywne wyniki testów na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2. Kliknij TUTAJ, by dowiedzieć się więcej o testach PCR na lotnisku w Stambule.

  • w momencie przekraczania polskiej granicy wynik testu nie może być starszy niż dwie doby, licząc od momentu uzyskania wyniku,
  • test wykonany w Polsce jeszcze przed wyjazdem za granicę, nie zwalnia z kwarantanny przy powrocie z zagranicy, jeśli upłyną od tego czasu 2 doby,
  • wykonanie testu już po przylocie do Polski nie zwalnia z obowiązku odbycia kwarantanny.

Czy osoby zaszczepione są zwolnione z kwarantanny po powrocie do kraju?

Tak, z obowiązku odbywania kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione przeciw COVID-19, a dokładnie osoby, które otrzymały pełny cykl szczepień złożony z 2 dawek. Zgodnie z komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego, dostępnym TUTAJ, osoby, które przyjęły dopiero pierwszą z dawek nie są osobami zaszczepionymi w rozumieniu rozporządzenia Rady Ministrów.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

- Advertisement -

  1. W tureckiej kulturze najbardziej fascynuje mnie jej uniwersalność: jest z nią dokładnie tak, że jest ona tym czymś, czego w danym momencie potrzebujemy, zupełnie jak na stambulskiej ulicy: jeśli świeci ostre słońce, to będą nas mijać sprzedawcy okularów, a jeżeli nagle spadnie deszcz, to ci sami sprzedawcy wyciągną zza poły marynarki parasolki. Jak chcemy niepowtarzalnej egzotyki, to Turcja, a jak klasycznych all-inclusive, to też Turcja. Orientalna muzyka versus swojski Tarkan, nieziemskie przysmaki versus bułka z rybą, słońce riwiery versus śniegi Araratu, ambitne kino versus ckliwe telenowele, język z duszą i historią versus modernistyczne zapożyczenia z zewsząd, Hagia Sofia versus szklane drapacze chmur, pasterska Anatolia versus kosmopolityczne metropolie, historyczna podróż w czasie w Kapadocji i narodowy program lotów w kosmos już za chwilę. Turcja dla każdego, Turcja na wszystkie okazje, Turcja, która nam czyta w duszy i jest dokładnie taka, jaka chcemy żeby była.

  2. Dziękuję za przydatne informacje. Co jednak w weekendy z atrakcjami? Czy na przykład latają balony w Kapadocji, czy są otwarte muzea, pałace?

    • Balony latają cały czas, za wyjątkiem dni, w których nie pozwalają na to warunki pogodowe. Jeśli chodzi o muzea, większość najpopularniejszych miejsc jest czynna. W wielu przypadkach zmieniły się jednak godziny wizyt – warto sprawdzić dokładnie oficjalną stronę konkretnego muzeum. :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Istanbul
bezchmurnie
9.5 ° C
10 °
9 °
76 %
3.1kmh
0 %
pon
10 °
wt
15 °
śr
17 °
czw
14 °
pt
13 °

Najnowsze:

Chrześcijaństwo w Turcji: 5 miejsc, które warto odwiedzić

Choć 98% ludności Turcji wyznaje islam, ślady obecności chrześcijaństwa na obszarze kraju widać w wielu miejscach. Ziemie obecnie należące...

Turcy przygotowują się do Ramadanu. W Kayseri hitem pastırma pozłacana jadalnym złotem

Już 13 kwietnia rozpocznie się Ramadan (w Turcji znany jako Ramazan), tradycyjny 30-dniowy post, w trakcie którego muzułmanie na...

Turecki duet ojciec-syn stworzył mikrotonalną gitarę z klocków Lego

Lubisz orientalne brzmienie tureckiej bağlamy? Sprawdź, jak znakomicie brzmi mikrotonalna gitara z klocków Lego, będąca pomysłem Tolgahana Çoğulu oraz...

Obostrzenia w Turcji & zasady powrotu do Polski [KWIECIEŃ 2021]

Planujesz podróż do Turcji w kwietniu lub maju 2021? Poniżej znajdziesz podsumowanie aktualnych oraz zapowiadanych obostrzeń. Do 30 marca...
Close