Turcja: nowe obostrzenia w trakcie Ramadanu oraz postępy w programie szczepień branży turystycznej [KWIECIEŃ 2021]

AUTOR ZDJĘĆ: Marcin Bąkiewicz

Począwszy od 14 kwietnia od godz. 19:00 w Turcji obowiązuje częściowy lockdown, z dłuższymi godzinami policyjnymi oraz ograniczeniami w podróżowaniu. Dzięki rygorystycznym środkom, wdrożonym w trakcie pierwszych dwóch tygodni Ramadanu, Turcy mają nadzieję na zmniejszenie rosnącej liczby zachorowań na COVID-19

Do 14 kwietnia 2021 w Turcji odnotowano 3,962,760 zakażeń, 3,424,733 ozdrowieńców oraz 34,455 zgonów. Obecnie nad Bosforem występuje ponad 503 tys. aktywnych przypadków zachorowań na COVID-19. Turcy wykonali dotychczas ponad 42 miliony testów oraz podali ponad 19 milionów dawek szczepionki. W związku z rosnącą liczbą nowych zachorowań, tureckie władze podjęły decyzje o wzmocnieniu obowiązujących obostrzeń. 

Nowe obostrzenia w Turcji, obowiązujące w kwietniu 2021

Zgodnie z nowymi ograniczeniami, godzina policyjna w dni powszednie obowiązuje w godzinach 19:00 – 5:00 rano. W jej trakcie podróże międzymiastowe są zakazane, za wyjątkiem uzasadnionych sytuacji. Obowiązujący w Turcji ogólnokrajowy lockdown weekendowy, trwający od piątku (godz. 19:00) do poniedziałku (godz. 5:00), potrwa do 17 maja. 

Obostrzenia związane z zakazem opuszczania domu nie dotyczą osób wykonujących zawody istotne dla tzw. łańcucha dostaw, w tym m.in. piekarzy oraz kurierów. Z obowiązku przestrzegania lockdownu zwolnieni są także turyści zagraniczni. Cudzoziemcy posiadający zezwolenie na stały pobyt w Turcji są zobowiązani do przestrzegania godziny policyjnej.

W okresie trwania Ramadanu, kawiarnie i restauracje w całej Turcji pozostają zamknięte i serwują posiłki wyłącznie na wynos lub w formie dostaw pod wskazany adres. Do końca muzułmańskiego postu zamknięte będą także m.in. sale weselne, baseny, centra sportowe oraz siłownie. 

Dość zaskakującym nowym obostrzeniem w trakcie Ramadanu jest także nałożony na tureckie piekarnie zakaz produkcji pide, na godzinę przed porą iftar, czyli pierwszym posiłkiem po zachodzie słońca. Obostrzenie to ma na celu wpłynąć na szybszą obsługę klientów oraz uniknięcie kolejek i tłoku. Co więcej, w trakcie tegorocznego Ramadanu zabronione są także masowe kolacje na placach publicznych, jak również tłumne zgromadzenia w domu.  

Liczba miejsc w transporcie publicznym została ograniczona do 50% pojemności. W weekendy, osoby powyżej 65 roku życia mogą opuszczać dom w godzinach 10:00 – 14:00, a osoby poniżej 18 roku życia w godzinach 14:00 – 18:00. Obie grupy wiekowe ponownie obowiązuje zakaz korzystania z transportu zbiorowego. 

Wśród nowych ograniczeń w Turcji znalazł się także zakaz podróżowania międzymiastowego dla prywatnych kierowców, za wyjątkiem nagłych wypadków. Połączenia lotnicze, autobusowe, promowe i kolejowe pozostają otwarte. Na drogach łączących miasta utworzono punkty kontrolne, mające na celu wykrycie naruszeń. 

Turcy zaszczepią branżę turystyczną przed rozpoczęciem sezonu letniego 

14 stycznia Turcy zainaugurowali masową kampanię szczepień przeciwko COVID-19, rozpoczynając od pracowników służby zdrowia, najwyższych urzędników oraz nauczycieli i pracowników szkół. Według oficjalnych danych, jak dotąd w Turcji podano prawie 19,3 miliona szczepionek. Ponad 11,5 miliona mieszkańców otrzymało pierwszą dawkę, a prawie 7,72 miliony osób zakończyły dwufazowy proces przyjęcia szczepionki. 

Przed rozpoczęciem sezonu letniego 2021 Turcy planują zakończyć także program szczepień dla pracowników branży turystycznej (w tym linii lotniczych, obiektów noclegowych, biur podróży oraz profesjonalnych przewodników). Turcja podejmuje wszelkie działania, w celu zapewnienia sobie miana jednego z najbezpieczniejszych i najczęściej wybieranych kierunków turystycznych w sezonie 2021, dzięki oferowanej zagranicznym turystom opcji bezpiecznego podróżowania.

Zasady wylotu do Turcji oraz powrotu do Polski w kwietniu 2021

  • Od 30 grudnia 2020 wszyscy pasażerowie przybywający do Turcji (nie dotyczy dzieci do lat 6 oraz lotów tranzytowych), są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego w ciągu 72 godzin przed wylotem do Republiki Turcji. Wynik powinien być przetłumaczony na język angielski lub turecki. Wymóg będzie obowiązywał do 31 maja 2021 roku.
  • Podróżni powracający do Polski z Turcji podlegają obecnie obowiązkowej kontroli Straży Granicznej, podczas której zobligowani są do przekazania danych, niezbędnych do nałożenia obowiązku odbycia kwarantanny.
  • Informacje teleadresowe należy przekazać niezależnie od tego czy posiada się negatywny wynik testu, wykonanego przed przekroczeniem granicy, np. w Turcji.
  • Obowiązkową kwarantannę po powrocie z Turcji skrócić może negatywny wynik testu na COVID-19 (PCR lub antygenowy), wykonanego już po przylocie do Polski i wysłanego do systemu informatycznego sanepidu w ciągu 48 godzin.
  • Kwarantannie nie podlegają osoby zaszczepione na COVID-19. Dotyczy to osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.
  • Z kwarantanny zwolnieni są także ozdrowieńcy, czyli osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Znajdź podobne artykuły w kategoriach:

AUTOR ZDJĘĆ: Marcin Bąkiewicz

Dołącz do dyskusji:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj