15 C
Istanbul


Strona główna Turcja Bezpieczeństwo & informacje praktyczne Wakacje w Turcji droższe w 2020? Turcy wprowadzają podatek od noclegu

Wakacje w Turcji droższe w 2020? Turcy wprowadzają podatek od noclegu

-

Od kwietnia 2020 zapłacimy więcej za nocleg w Turcji! Turecki rząd poinformował o planach wprowadzenia nowego podatku od zakwaterowania, automatycznie naliczanego do rachunków za pobyt w obiektach hotelowych na terenie całego kraju. Wysokość podatku będzie uzależniona od standardu hotelu, a opodatkowaniem zostaną objęci zarówno obcokrajowcy, jak i sami Turcy korzystający z usług obiektów hotelowych.

Sobota 9702 Wakacje w Turcji droższe w 2020? Turcy wprowadzają podatek od noclegu

Turcja to jeden z najtańszych i najchętniej wybieranych przez turystów kierunków wakacyjnych. W związku z ogromną popularnością, Turcy postanowili zwiększyć opłaty, z jakimi wiąże się pobyt w ich kraju. Jak informują tureckie media, wraz z nadejściem kwietnia 2020 wszyscy podróżujący do Turcji będą musieli liczyć się z droższym pobytem w hotelach na terenie kraju, w związku z planami wdrożenia tzw. podatku od zakwaterowania (tur. Konaklama Vergisi). To kolejna zła wiadomość dla turystów z Polski, tuż po – ogłoszonym w październiku 2019 – wzroście cen wizy do Turcji z 20 do 35 USD.

Ile będzie nas kosztował turecki podatek od noclegu?

Według tureckiego dziennika Sözcü, najdrożej wyniesie nas nocleg w tureckich hotelach 5-gwiazdkowych oraz butikowych – w tym przypadku będziemy zmuszeni uiścić dodatkową opłatę w wysokości 18 TL, za każdą noc spędzoną w obiekcie, co w przeliczeniu wynosi jakieś 12 zł. I choć kwota ta pozornie może wydawać się niewielka, w konsekwencji do dwutygodniowego pobytu w tego rodzaju miejscach każdy turysta będzie zobligowany dopłacić łącznie jakieś 170 zł. Nieco taniej, bo 12 TL za noc, dopłacimy do hotelu o standardzie czterech gwiazdek. Czternaście dni w tego typu obiekcie będzie nas kosztować zatem dodatkowe 112 zł. W przypadku hoteli 3-gwiazdkowych opłata wyniesie dodatkowe 9 TL za noc (jakieś 84 zł za dwa tygodnie pobytu). Podatek od zakwaterowania najłagodniej potraktuje hotele z jedną gwiazdką, motele, pensjonaty, apartamenty oraz miejsca kempingowe – w ich przypadku dopłata za jedną noc wyniesie 6 TL, co daje nam jakieś 56 zł za pobyt dwutygodniowy dla jednej osoby. Z podatku zwolnione będą dzieci poniżej 12 roku życia.

podatek od noclegu 1024x768 Wakacje w Turcji droższe w 2020? Turcy wprowadzają podatek od noclegu
Infografika opracowana na podstawie danych z www.sozcu.com.tr.

Czy wakacje w Turcji będą jeszcze droższe?

Zaprezentowane przez turecki rząd kwoty to jednak nie koniec złych wiadomości. Jak poinformowali Turcy, kwoty będą podawane corocznej weryfikacji i, w razie potrzeby, podnoszone. Dla pocieszenia, warto podkreślić, że wakacje w Turcji w 2020 roku wciąż pozostaną znacznie tańsze od tych, spędzonych w wielu europejskich kurortach.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

►► Uważasz treści ze Styku Kultur za cenne i inspirujące? Jeśli tak, w łatwy sposób możesz pomóc w dalszym rozwoju tej strony. Wystarczy, że rezerwując swoje noclegi na portalu Booking.com skorzystasz z TEGO linku. Dzięki Twojej pomocy, otrzymam niewielką prowizję, która nie wpłynie w żaden sposób na cenę Twojej rezerwacji. :)

►►► Chcesz być na bieżąco z kolejnymi artykułami na Styku Kultur? Dopisz się do naszego newslettera i otrzymuj od czasu do czasu maile z podsumowaniem nowości!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close