Popularne stambulskie łodzie, sprzedające balık ekmek opuszczają Eminönü!

autor(ka): Agnieszka Maury
Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Lubisz turecką kanapkę rybną, zwaną nad Bosforem balık ekmek? Z pewnością zasmuci Cię fakt, że jedno z najpopularniejszych miejsc jej sprzedaży właśnie znika z mapy Stambułu. Trzy “osmańskie” łodzie, serwujące popularny turecki fast-food, zostały zmuszone do opuszczenia dzielnicy Eminönü.

Jak donoszą tureckie dzienniki informacyjne, władze Stambułu wydały nakaz eksmisji, wraz z dniem 1 listopada, popularnych łodzi, sprzedających uwielbiane przez Turków kanapki z rybą (tur. balık ekmek), w nadbosforskiej dzielnicy Eminönü. Aż trudno uwierzyć, że ta nieformalna ikona stambulskiego krajobrazu oraz jedno z ulubionych miejsc mieszkańców nie będzie dłużej cieszyć oczu i kubków smakowych stambulczyków oraz turystów. Na swoje wytłumaczenie, stambulska gmina przedstawiła kilka racjonalnych argumentów dla podjętej decyzji.

eminonu1 Popularne stambulskie łodzie, sprzedające balık ekmek opuszczają Eminönü!

Na wieść o planach stambulskiego magistratu, sprzedawcy popularnego tureckiego fast-foodu zwrócili uwagi na fakt, że ich kanapki to część lokalnej kultury, prosząc zarazem władze o przemyślenie swojej decyzji. Niestety, wszystko wskazuje na to, że gmina metropolii pozostała nieugięta. Co ciekawe, według danych przedstawionych przez portal Daily Sabah, trzy łodzie rybackie w Eminönü płaciły miastu rocznie 900,000 TL kosztów najmu w tym prestiżowym miejscu!Dlaczego zarząd miasta postanowił zlikwidować tak lubiany i sentymentalny element miejskiej tkanki? Mówi się, że nakaz eksmisji to element nowego projektu historycznego, a same łodzie uznane zostały za rządzących za brzydkie i niestosowne, w stosunku do swojej prestiżowej lokalizacji. Co więcej, obecność sprzedawców kanapek rybnych w tym miejscu, generowała ogromny ruch przechodniów. Gromadzący się tłum praktycznie uniemożliwiał swobodne przejście, utrudniając komunikacją w tak strategicznej lokalizacji miejskiej. Każdy, kto miał okazję bywać na popularnym placu, z pewnością zgodzi się z tym ostatnim argumentem – miłośnicy kanapek rybnych zwykle tłoczyli się tam, niczym sardynki w puszce. :)

Co ciekawe, już kilkanaście lat temu zapadły pierwsze decyzje, mające na celu oczyszczenie nadmorskiego placu Eminönü z dryfujących barów rybnych. Gmina podjęła wówczas kroki związane z ograniczeniem ilości miejsc targowych, jak również zasad ich przyznawania. Wszyscy zainteresowani musieli być członkami Stambulskiego Biura Sprzedawców Ryb (tak, w Turcji istnieje taka instytucja! ;)), jak również posiadać co najmniej pięcioletnie doświadczenie w sprzedaży balık ekmek. Wskutek zaostrzenia regulacji, nad Bosforem ostały się trzy bogato zdobione łodzie, nawiązujące swoim wyglądem do stylu osmańskiego. Niestety, wraz z nadejściem 1 listopada także one zostały zmuszone do opuszczenia Eminönü.

Część sprzedawców podobno przyznała rację decyzji gminy, inni – którzy sprzedawali w tym miejscu balık ekmek od dekad, stanęli przed trudnym zadaniem znalezienia innej lokalizacji, w których będą mogli kontynuować swój biznes. Z całą pewnością trudno będzie o miejsce równie mocno malownicze, co plac Eminönü Çarşısı (Bazar dzielnicy Eminönü).Co to jest balık ekmek ?

Balık ekmek, czyli kanapka rybna to wszechobecne i obowiązkowe uliczne jedzenie w Stambule, jak również w wielu tureckich nadmorskich miejscowościach. Ta nieskomplikowana przekąska to nic innego jak bułka, w której skrywa się grillowana ryba z dodatkiem posiekanej surowej cebuli, sałaty, soli, przypraw oraz cytryny. Tradycja sprzedaży nad brzegiem Bosforu i Złotego Rogu świeżo grillowanych ryb, serwowanych na kawałku chleba, znana jest w Stambule od XIX wieku. Niegdyś podobno rybacy sprzedawali przekąskę bezpośrednio pokładu swoich łodzi, dorabiając sobie w ten sposób dodatkowe pieniądze. Wiele znanych restauracji, specjalizujących się w sprzedaży kanapek rybnych, swoimi korzeniami sięga czasów, kiedy mieściły się na skromnych łodziach rybackich.

balik ekmek Popularne stambulskie łodzie, sprzedające balık ekmek opuszczają Eminönü!
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki.


Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Dołącz do dyskusji

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close