Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

Turcja w sierpniu lub wrześniu a koronawirus. Czy wrócą obostrzenia?

Książka o Turcji

W ostatnich dniach w Turcji odnotowuje się istotny wzrost zakażeń koronawirusem. Podczas gdy jeszcze pod koniec czerwca dzienna liczba zachorowań nie przekraczała 5 tysięcy, 27 lipca odnotowano 19,761 nowych przypadków COVID-19. Czy turyści, planujący wczasy w Turcji w sierpniu lub wrześniu mają się czego obawiać? 

  • W ostatnim tygodniu lipca w Turcji odnotowano istotny wzrost nowych dziennych przypadków zakażeń COVID-19. 
  • Czy wzrost liczby zachorowań spowoduje powrót dawnych obostrzeń?
  • Czy Polacy planujący wakacje w Turcji w sierpniu lub wrześniu 2021 mają się czego obawiać? 
  • Czy po powrocie z Turcji w sierpniu 2021 obowiązuje kwarantanna? 

Liczba nowych dziennych zakażeń COVID-19 w Turcji ponownie zbliża się do 20 tysięcy, co stanowi najwyższy wynik od pierwszych dni maja bieżącego roku. W kraju odnotowuje się także wzrost infekcji bardziej zaraźliwym wariantem Delta. Nad Bosforem nie brakuje głosów, że dalsze utrzymywanie tej tendencji może istotnie wpłynąć na ewentualny powrót blokad w okresie jesiennym. Tureckie Ministerstwo Zdrowia pokłada duże nadzieje w kampanii szczepień, która ma szansę zahamować powrót niedawnych restrykcji. W zamieszkiwanej przez ponad 83 milionów mieszkańców Turcji podano dotychczas ponad 68,7 milionów szczepionek. Niespełna 40 milionów ludzi otrzymało pierwszą dawkę, a ponad 24,5 miliona drugą. 

PRZECZYTAJ:  Meczety Stambułu. Które warto zobaczyć?

Aktualne zasady wjazdu do Turcji 

- Advertisement -

Mimo wzrostu zakażeń COVID-19, jak dotąd nie pojawiły się informacje, zwiastujące powrót dawnych obostrzeń. Niezmienne pozostają także zasady, dotyczące przekraczania granicy Republiki Turcji przez posiadaczy polskich paszportów. Począwszy od 1 czerwca 2021, wjazd do Turcji jest możliwy na podstawie: okazania ważnego zaświadczenia o zakończeniu pełnego cyklu szczepień (nie wcześniej niż 14 dni przed dniem przylotu), okazania ważnego zaświadczenia o zakończeniu izolacji z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 (nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy) lub przedłożenia negatywnego wyniku testu PCR wykonanego maksymalnie w ciągu 72 godzin przed wjazdem do Turcji lub negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego, wykonanego maksymalnie w ciągu 48 godzin przed wjazdem do Turcji.

Osoby podróżujące do Turcji są także zobligowane do wypełnienia przed wylotem elektronicznego formularza Türkiye’ye Giriş Formu, dostępnego na stronie register.health.gov.tr. Po uzupełnieniu formularza, podróżnym zostaje automatycznie generowany kod HES (tur. Hayat Eve Sığar Kodu), 10-cyfrowy kod, wymagany przez tureckie Ministerstwo Zdrowia w trakcie podróży krajowych (w tym lotniczych, kolejowych i autobusowych). Wypełniony formularz należy wydrukować lub pobrać na urządzenie mobilne, które będziemy mieć przy sobie w trakcie podróży (telefon, tablet etc.). Jak informuje MSZ, podróżny, który nie wypełni formularza lub poda nieprawdziwe dane, może spotkać się z sankcjami prawnymi i administracyjnymi, w tym może nie zostać wpuszczony do Turcji. Wymóg ten nie dotyczy podróży tranzytowych przez Turcję.

Powrót z Turcji a kwarantanna – sierpień 2021 

Począwszy od 10 lipca 2021, osoby powracające z Turcji mają możliwość zwolnienia z 10-dniowej obligatoryjnej kwarantanny, na podstawie negatywnego wyniku testu, wykonanego po powrocie, w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy z Turcją. 

PRZECZYTAJ:  Co to jest salep? Jak go przyrządzić?
- Advertisement -

Kwarantannie nie podlegają osoby zaszczepione na COVID-19. Dotyczy to osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej. Z kwarantanny zwolnieni są także ozdrowieńcy, czyli osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Powrót do Polski a formularz wjazdu 

Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1262), osoby powracające z Turcji do Polski drogą lotniczą są zobligowane do wypełnienia przed podróżą, w czasie podróży lub najpóźniej przed odprawą elektronicznej Karty Lokalizacji Podróżnego (KLP). W trakcie wypełniania formularza, należy podać m.in. imię i nazwisko, numer PESEL (lub dokumentu tożsamości), numer lotu, datę przylotu, kraj rozpoczęcia podróży, a także adresy miejsc pobytu w ciągu pierwszych 14 dni po powrocie do kraju. 

- Advertisement -
Agnieszka Maury
Agnieszka Maury
Cześć, jestem Agnieszka, a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji. Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki Turcja. W mojej krainie minaretów, aromatycznej herbaty i mruczących kotów, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Masz pytanie lub propozycję współpracy? Napisz! :)
Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 KOMENTARZE

  1. My właśnie wrócilismy z mężem z Turcji. Nie było żadnego wielkiego świrowania jesli chodzi o obostrzenia. Wiadomo – żeby w ogóle wjechać musielismy porobic testy pcr w laboratorium diagnostyki w tej opcji z opisem lekarza, ale na to bylismy gotowi od poczatku. Poza tym, było spokojnie czy to na ulicach czy w knajpach

  2. 6 wreśnia lecę z Berlina do Stambułu i w odwrotnym kierunku 14 września. Pocieszam się faktem, że w Turcji to jeszcze okres wakacji szkolnych, więc mam nadzieję, że bez względu na dalszy rozwój sytuacji epidemicznej, tureckie władze wstrzymają się ze wszelkimi decyzjami. No i muszę mieć jeszcze nadzieję, że strona niemiecka nie będzie wykonywać żadnych nerwowych ruchów. Oby wszystko się udało, bo włożyłem już sporo czasu i zaangażowania w organizację urlopu nad Bosforem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj