Strona głównaTurcjaBezpieczeństwo & informacje praktyczneTurcja wprowadza całkowity lockdown dla mieszkańców w dniach 29 kwietnia - 17...

Turcja wprowadza całkowity lockdown dla mieszkańców w dniach 29 kwietnia – 17 maja

-

baner szeroki insta Turcja wprowadza całkowity lockdown dla mieszkańców w dniach 29 kwietnia  17 maja

Podoba Ci się ta strona? Postaw mi wirtualną kawę i pomóż w jej dalszym rozwoju.
buycoffeeto btn primary Turcja wprowadza całkowity lockdown dla mieszkańców w dniach 29 kwietnia  17 maja

Ziściły się pesymistyczne scenariusze, zapowiadane nad Bosforem w połowie kwietnia. W obliczu rosnącej liczby zakażeń COVID-19, władze Turcji zdecydowały o wprowadzeniu całkowitego lockdownu, który rozpocznie się w najbliższy czwartek, 29 kwietnia i potrwa do 17 maja, obejmując święto dziękczynienia Eid al-Fitr. W tym okresie wszyscy mieszkańcy Turcji zostaną poproszeni o pozostanie w domach, za wyjątkiem zakupów w pobliskich sklepach czy innych uzasadnionych powodów, jak np. wizyta w szpitalu. Tradycyjnie, zakaz opuszczania miejsca pobytu nie będzie dotyczył zagranicznych turystów, przebywających na obszarze Turcji w celach wakacyjnych. Z restrykcji nie będą jednak zwolnieni obcokrajowcy, którzy na co dzień mieszkają w Republice Turcji. 

Lockdown w Turcji – podsumowanie zapowiedzianych obostrzeń

 • Zakaz prywatnych i nieuzasadnionych podróży między prowincjami dla mieszkańców Turcji. Wyjazdy będą wymagały stosownego zezwolenia, a rezerwacje noclegów w hotelach przez mieszkańców Turcji nie będą stanowiły wyjątku. 
 • Osoby, które zarezerwowały noclegi w hotelu w innym mieście jeszcze przed ogłoszeniem lockdownu, będą jedynymi osobami (poza zagranicznymi turystami dowolnej narodowości), zwolnionymi z zakazu podróżowania w tym czasie.
 • Międzymiastowy transport publiczny będzie działał z przepustowością 50%
 • Wszyscy pasażerowie (w tym także zagraniczni turyści) będą zobligowani do okazania kodu HES przed wejściem na pokład samolotu, pociągu, statku czy autobusu, w celu odbycia podróży międzymiastowej.
 • Kawiarnie i restauracje będą oferować wyłącznie usługi dostawy, a sieciowe supermarkety będą nieczynne w niedziele.
 • Sklepy spożywcze, większe supermarkety, warzywniaki oraz sklepy mięsne i cukiernie będą otwarte w godzinach 10:00 – 17:00 przez cały okres lockdownu. Obywatele będą mogli jednak robić zakupy w tych miejscach wyłącznie w odległości pieszego spaceru od swojego miejsca zamieszkania.
 • Edukacja stacjonarna w szkołach, przedszkolach i żłobkach pozostanie zawieszona, a wszystkie egzaminy zostaną przełożone.
 • Wszystkie zakłady pracy zawieszą swoją stacjonarną działalność, za wyjątkiem sytuacji, w których tureckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych postanowi inaczej. Z blokady zwolnione zostaną prawdopodobnie m.in. firmy związane z rolnictwem, opieką zdrowotną oraz higieną. 
 • Obostrzenia związane z zakazem opuszczania domu nie dotyczą osób wykonujących zawody istotne dla tzw. łańcucha dostaw.
 • Z obowiązku przestrzegania lockdownu zwolnieni są turyści zagraniczni. Cudzoziemcy posiadający zezwolenie na stały pobyt w Turcji są zobowiązani do przestrzegania lockdownu.

Szczepienia dla branży turystycznej & przygotowania do sezonu letniego

14 stycznia Turcy zainaugurowali masową kampanię szczepień przeciwko COVID-19, rozpoczynając od pracowników służby zdrowia, najwyższych urzędników oraz nauczycieli i pracowników szkół. Według oficjalnych danych, dotychczas w Turcji podano ponad 20,9 miliona szczepionek. Do tej pory ponad 13 milionów osób otrzymało swoją pierwszą dawkę szczepionki, a ponad 7,9 miliona zakończyło dwufazowy proces szczepienia. 

Przed rozpoczęciem sezonu letniego 2021 Turcy planują zakończyć także program szczepień dla pracowników branży turystycznej (w tym linii lotniczych, obiektów noclegowych, biur podróży oraz profesjonalnych przewodników). Zapowiedziany na najbliższe tygodnie lockdown ma szansę istotnie zmniejszyć liczbę zakażeń, wzmacniając tym samym bezpieczeństwo turystów w sezonie letnim 2021.

Zasady wylotu do Turcji oraz powrotu do Polski – maj 2021

 • Od 30 grudnia 2020 wszyscy pasażerowie przybywający do Turcji (nie dotyczy dzieci do lat 6 oraz lotów tranzytowych), są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego w ciągu 72 godzin przed wylotem do Republiki Turcji. Wynik powinien być przetłumaczony na język angielski lub turecki. Wymóg będzie obowiązywał do 31 maja 2021 roku.
 • Podróżni powracający do Polski z Turcji podlegają obecnie obowiązkowej kontroli Straży Granicznej, podczas której zobligowani są do przekazania danych, niezbędnych do nałożenia obowiązku odbycia kwarantanny.
 • Informacje teleadresowe należy przekazać niezależnie od tego czy posiada się negatywny wynik testu, wykonanego przed przekroczeniem granicy, np. w Turcji.
 • Obowiązkową kwarantannę po powrocie z Turcji skrócić może negatywny wynik testu na COVID-19 (PCR lub antygenowy), wykonanego już po przylocie do Polski i wysłanego do systemu informatycznego sanepidu w ciągu 48 godzin.
 • Kwarantannie nie podlegają osoby zaszczepione na COVID-19. Dotyczy to osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.
 • Z kwarantanny zwolnieni są także ozdrowieńcy, czyli osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

UWAGA, AKTUALIZAJA!

- Reklama -
baner szeroki insta Turcja wprowadza całkowity lockdown dla mieszkańców w dniach 29 kwietnia  17 maja

Począwszy od 1 czerwca 2021, obowiązek okazania negatywnego testu PCR podczas wjazdu do Turcji nie dotyczy już wszystkich Polaków. Z tego wymogu zwolnione zostały dwie grupy posiadaczy polskich paszportów:

 • osoby, które posiadają wydane przez polskie władze zaświadczenie o zakończeniu pełnego cyklu szczepień przeciw COVID-19 (nie wcześniej niż 14 dni przed podróżą),
 • osoby, które zakończyły izolację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Republiki Turcji i dysponują stosownym zaświadczeniem potwierdzającym status ozdrowieńca.

Podróżni z Polski, którzy nie okażą dokumentu poświadczającego zaszczepienie lub przebycie choroby, będą zobowiązani do przedłożenia negatywnego wyniku testu PCR wykonanego maksymalnie w ciągu 72 godzin przed wjazdem do Turcji lub negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego, wykonanego maksymalnie w ciągu 48 godzin przed wjazdem do Turcji.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

Podoba Ci się ta strona? Postaw mi wirtualną kawę i pomóż w jej dalszym rozwoju.
buycoffeeto btn primary Turcja wprowadza całkowity lockdown dla mieszkańców w dniach 29 kwietnia  17 maja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close