Strona głównaTurcjaBezpieczeństwo & informacje praktyczneTurcja zapowiada okres stopniowej normalizacji obostrzeń

Turcja zapowiada okres stopniowej normalizacji obostrzeń

-

baner szeroki insta Turcja zapowiada okres stopniowej normalizacji obostrzeń

Podoba Ci się ta strona? Postaw mi wirtualną kawę i pomóż w jej dalszym rozwoju.
buycoffeeto btn primary Turcja zapowiada okres stopniowej normalizacji obostrzeń

Wraz z zakończeniem ogólnokrajowego lockdownu, Turcja zapowiedziała “okres stopniowej normalizacji”, który obowiązuje od 17 maja i potrwa do 1 czerwca. Co to oznacza w praktyce?

 • W okresie 17 maja – 1 czerwca w Turcji nadal obowiązuje tzw. godzina policyjna – od godz. 21:00 do 5:00 rano w dni powszednie, a także w weekendy – od godz. 21:00 w piątki do 5:00 rano w poniedziałki. Warto przypomnieć, że zakaz opuszczania domów nie dotyczy osób przebywających w Turcji w celach turystycznych
 • Mieszkańcy Turcji w wieku 65+ są zwolnieni z dodatkowych godzin policyjnych, jeśli otrzymali obie dawki szczepionki przeciw COVID-19. W przeciwnym wypadku, najstarsi mogą opuszczać dom tylko w godzinach 10:00 – 14:00. 
 • Władze Turcji zdecydowały się na złagodzenie blokady, związanej z podróżami międzymiastowymi. Obywatele kraju mogą podróżować między miastami samochodem, za wyjątkiem tzw. godziny policyjnej. Podróże autobusem lub samolotem są dozwolone przez całą dobę. 
 • Teatry, siłownie oraz baseny pozostają zamknięte.
 • Restauracje oraz kawiarnie mogą obsługiwać dostawy oraz zamówienia na wynos. 
 • Centra handlowe są czynne w godzinach 10:00 – 20:00 w dni powszechnie oraz zamknięte w weekendy. 
 • Sklepy spożywcze, sklepy mięsne, piekarnie i warzywniaki są czynne w godzinach 10:00 – 17:00. 
 • Szpitale prywatne oraz publiczne funkcjonują normalnie. 
 • Turyści odwiedzający Turcję są całkowicie zwolnieni z godziny policyjnej. Cudzoziemcy mieszkający w Turcji, posiadający pozwolenie na pobyt krótkoterminowy lub długoterminowy, nie są uznawani za turystów i są zobligowani do przestrzegania blokady. 
 • Na terenie całego kraju nadal obowiązuje nakaz zakrywania ust oraz nosa poza domem, w tym m.in. na ulicach, w parkach oraz w transporcie publicznym.

ZASADY WYLOTU DO TURCJI ORAZ POWROTU DO POLSKI – MAJ 2021

 • Od 16 maja 2021 roku obywatele niektórych krajów w tym m.in. Australii, Chin, Japonii, Łotwy, Tajlandii, Ukrainy i Wietnamu są zwolnieni z obowiązku posiadania testów PCR przy wjeździe do Turcji. Wyjątek stanowią również obywatele Węgier, posiadający zaświadczenie o zaszczepieniu na terenie swojego kraju.
 • Podróżni powracający do Polski z Turcji podlegają obecnie obowiązkowej kontroli Straży Granicznej, podczas której zobligowani są do przekazania danych, niezbędnych do nałożenia obowiązku odbycia kwarantanny.
 • Informacje teleadresowe należy przekazać niezależnie od tego czy posiada się negatywny wynik testu, wykonanego przed przekroczeniem granicy, np. w Turcji.
 • Obowiązkową kwarantannę po powrocie z Turcji skrócić może negatywny wynik testu na COVID-19 (PCR lub antygenowy), wykonanego już po przylocie do Polski i wysłanego do systemu informatycznego sanepidu w ciągu 48 godzin.
 • Kwarantannie nie podlegają osoby zaszczepione na COVID-19. Dotyczy to osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.
 • Z kwarantanny zwolnieni są także ozdrowieńcy, czyli osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

UWAGA, AKTUALIZAJA!

Począwszy od 1 czerwca 2021, obowiązek okazania negatywnego testu PCR podczas wjazdu do Turcji nie dotyczy już wszystkich Polaków. Z tego wymogu zwolnione zostały dwie grupy posiadaczy polskich paszportów:

 • osoby, które posiadają wydane przez polskie władze zaświadczenie o zakończeniu pełnego cyklu szczepień przeciw COVID-19 (nie wcześniej niż 14 dni przed podróżą),
 • osoby, które zakończyły izolację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Republiki Turcji i dysponują stosownym zaświadczeniem potwierdzającym status ozdrowieńca.

Podróżni z Polski, którzy nie okażą dokumentu poświadczającego zaszczepienie lub przebycie choroby, będą zobowiązani do przedłożenia negatywnego wyniku testu PCR wykonanego maksymalnie w ciągu 72 godzin przed wjazdem do Turcji lub negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego, wykonanego maksymalnie w ciągu 48 godzin przed wjazdem do Turcji.

Autorka bloga
- Reklama -
baner szeroki insta Turcja zapowiada okres stopniowej normalizacji obostrzeń

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

Podoba Ci się ta strona? Postaw mi wirtualną kawę i pomóż w jej dalszym rozwoju.
buycoffeeto btn primary Turcja zapowiada okres stopniowej normalizacji obostrzeń

 1. Bardzo ważne informacje, jutro lecimy do Stambułu, potem do Kapadocji. Szkoda, że rząd polski, w odróżnieniu od węgierskiego, czy ukraińskiego nie potrafił dogodać się z Turkami, by znieśli dla nas obowiązkowy test PCR, prawie tysiąc złotych w plecy. Ciekawi mnie, jak to wszystko będzie wyglądało, spacerujemy w weekend po Sultanahmet, wtegy gdy miejscowi muszą pozostawać w domu. Nie wiem, czy to sprawiedliwe. Ale takie turystyczne miasto jak Stambuł bez głośnej ciżby turystów to atrakcja, pewnie obędzie się bez kolejek i czasem niezbyt cenzuralnych okrzyków zachwytu. Doświadczyłem tego w zeszłym roku we Florencji, w sezonie zwykle nie da się tam przejść bez tłoku i zgiełku, a tu okazało się plac przed katedrą bezludny, plac przed Signorią, trzech ludzi na krzyż, na Ponte Vecchio pozamykane sklepy jubilerskie, covidova spanika stworzyła sznasę na intymne spotkanie z kolebką renesansu. Mam nadzieję, że takie będzie też nasze spotkanie ze Stambułem. Dzięki za super blog, spędziłem sporo czasu tutaj szykując się do pierwszej w życiu podróży do Turcji.

  • Panie Zygmuncie, bardzo Panu dziękuję za ten komentarz – tak miłe słowa są dla mnie najlepszym źródłem inspiracji do dalszej pracy. Życzę wspaniałego pobytu w Turcji! Proszę dać znać, czy stykowe wskazówki się przydały. :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close