Turcja – wycieczka do Pamukkale

autor(ka): Agnieszka Maury
Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Wycieczka do Pamukkale to jedna obowiązkowych atrakcji turystycznych podczas pobytu w Turcji.  Turyści z całego świata marzą, by zobaczyć miasteczko otoczone polami bawełny, nad którym dumnie górują  nieskazitelnie białe wapienne wzniesienia, wzbogacone o śnieżnobiałe tarasy w kształcie muszli ostryg oraz spływającą po nich turkusową wodę, bogatą w składniki mineralne z gorących źródeł. Ten unikatowy w skali światowej cud natury powstał w wyniku działania wód wapiennych, wypływających z licznych lokalnych źródeł termalnych. Wraz z ruinami starożytnego miasta Hierapolis, Pamukkale wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie Pamukkale

Zwiedzanie obszernego terenu stanowiska archeologicznego Pamukkale – Hierapolis rozpoczynamy w dolnym miasteczku, skąd stopniowo wspinamy się (bez obuwia!) po wapiennych tarasach na sam szczyt klifu. Zwiedzający mają do wyboru dwa wejścia na teren obszaru ruin, jednak większość turystów zaczyna od wejścia południowego. Podążając trasą prowadzącą wzdłuż klifu mamy szansę przyjrzeć się ruinom kościoła bizantyjskiego, w pobliżu których znajduje się muzeum (bogata kolekcja wyrobów ze szkła oraz innych artefaktów znalezionych w trakcie prac archeologicznych).

Wycieczka do Pamukkale – co warto zobaczyć?

Obecnie szlaki turystyczne zostały restrykcyjnie ograniczone, udostępniając zwiedzającym niewielki fragment po którym można spacerować. W sąsiedztwie muzeum znajduje się Basen Kleopatry, powstały w miejscu dawnej antycznej świętej fontanny. Basen znajduje się pomiędzy budynkiem Wielkich Łaźni a Nimfeum, a dostępne w nim gorące źródła termalne (37 °C) posiadają właściwości odmładzające oraz lecznicze. W krystalicznie czystej wodzie basenu zatopione są antyczne kolumny, stanowiące dodatkową atrakcję tego niezwykłego miejsca. Korzystanie z basenu jest dodatkowo płatne.Na prawo od świętej fontanny znajduje się szlak prowadzący bezpośrednio do ruin nimfeum, świątyni Apollina oraz antycznego teatru, będącego jednym z najznamienitszych zabytków Hierapolis. Wspinając się w kierunku północno-wschodnim dotrzemy do martyrium św. Filipa, symbolicznego grobu będącego popularnym celem pielgrzymkowym w okresie Bizancjum. Choć sam grobowiec nie robi dziś dużego wrażenia, warto dotrzeć na wzniesienie dla fantastycznego widoku, jaki roztacza się powyżej martyrium.

Jeśli poznaliśmy już okolice antycznego teatru lub pragniemy ominąć ten punkt zwiedzania, możemy wyruszyć w kierunku północnym, antyczną trasą cardo, wzdłuż której rozciągają się liczne bizantyjskie ruiny, w tym fragmenty dawnej bazyliki, murów obronnych wraz z Bramą Bizantyjską oraz Bramą Domicjana. Zwieńczeniem trasy północnej są ruiny nekropolii, na obszarze której odkryto ponad tysiąc grobowców pochodzących z okresu II oraz III wieku p.n.e. Antyczne cmentarzysko prezentuje ciekawe przykłady starożytnych tumulusów a także charakterystyczny grobowiec, “wystający” z bieli klifu.

Inwazja turystów

Jak wskazują badania, turystyczna eksploatacja Pamukkale nieustannie prowadzi do jego degradacji. Już przed rokiem 1988 temu niezwykłemu miejscu zaczęło grozić zniszczenie, wynikające z zaniedbań oraz rozwoju handlowego oraz hotelarskiego. Wysiłki mające na celu ochronę tego delikatnego obszaru radykalnie zmieniły jego przestrzeń, nakazując likwidację części pobliskich hoteli oraz znacząco ograniczając szlaki turystyczne.Rosnące zainteresowanie Pamukkale nadal prowadzi jednak do nieodwracalnego pogorszenia walorów przyrodniczych i kulturowych. Użytkowanie lokalnych basenów oraz wycieki z nieizolowanych szamb prowadzą do wzrostu drobnoustrojów powodujących przebarwienia białych wapiennych tarasów. Spacery po delikatnej powierzchni skał prowadzą natomiast do deformacji istniejących kryształów kalcytu i opóźnienia powstawania nowych. Każdy pojazd, który zbliża się do wapiennych wzniesień przyczynia się do tworzenia drgań, zwiększenia emisji gazów, co w rezultacie powodować może znaczące uszkodzenia w strukturze skał.

Aby zapewnić optymalne warunki ochrony tego unikatowego terenu, władze podejmują liczne działania konserwacyjne, renowacyjne oraz monitorujące. Główny cel stanowi maksymalizacja zasobów naturalnych, której dokonać można przede wszystkim poprzez wprowadzenie w życie specjalnych regulacji oraz przepisów prawnych. Rozważne korzystanie z zasobów naturalnych może pomóc w zachowaniu ich walorów, jednak nawet najlepsze zarządzanie tymi zasobami nie będzie w stanie przywrócić jego pierwotnej formy.

Wycieczka do Pamukkale – informacje praktyczne

Bilet wstępu do Pamukkale oraz Hierapolis w 2020 roku kosztuje 60 TL i pozwala spędzić na obszarze cały dzień. Na zwiedzenie całości obszaru warto poświecić co najmniej pół dnia. Z dworca autobusowego w Denizli do Pamukkale co pół godziny kursują dolmusze (koszt przejazdu około 5 TL).  Biuro Informacji Turystycznej w Pamukkale (tur. Pamukkale Turizm Danışma Ofisi) znajduje się powyżej stanowiska archeologicznego, w pobliżu wejścia na teren muzeum.Szukasz hotelu w pobliżu Pamukkale?

Poniższa mapa prezentuje aktualne oferty Booking.com. Kliknięcie w wybrany obiekt spowoduje przekierowanie na stronę serwisu, a dokonana dzięki temu rezerwacja przyczyni się do dalszego rozwoju mojego bloga! ? Dzięki Twojej rezerwacji otrzymam niewielką prowizję. Nie wpłynie to w żaden sposób na cenę Twojego noclegu. :)

Booking.com
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki.


Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Dołącz do dyskusji

10 komentarzy

~Karolina 15/01/2015 - 09:46

Słyszałam sporo mieszanych opinii na temat Pamukkale, co widać zresztą w powyższych komentarzach. Nie zmienia to jednak faktu, że z chęcią przekonałabym się o tym na własne czy warto tam pojechać czy nie :)

Odpowiedz
Ignacy 18/02/2020 - 08:50

Wracam z Turcji, byłem w Pamukkale, polecam!

Odpowiedz
~Kinga / FloatingMyBoat 13/01/2015 - 23:17

Hmm ;-) Kiedy leciałam do Turcji dwa lata temu, to Pamukkale przegrało z Kapadocją – właśnie te doniesienia o tłumach turystów mnie odstraszały. Ale może, może…. ;-)

Odpowiedz
M9n8ka 30/10/2018 - 22:44

Wiec polecam pamukkale :) bylam w 2015. To trzeba zobaczyc. Teraz bylam z mezem i nie pojechalismy ale za rok jedziemy z dziecmi na pamukkale obowiazkowo.

Odpowiedz
~Wapniaki Wdrodze 13/01/2015 - 22:31

Ok, skoro tak, to możemy tam nie jechać, życie krótkie, miejsc na świecie mnóstwo, niech coś zostanie dla przyszłych pokoleń ;)

Odpowiedz
~Mucha w sieci 13/01/2015 - 14:32

Niezależnie od tego, w jakim stanie jest to w chwili obecnej, moim zdaniem trzeba pojechać i zobaczyć to na własne oczy. Nie ma na świecie drugiego takiego miejsca i nie ma pewności jak długo zostanie to zachowane w takiej formie, więc czym prędzej tym lepiej! :) I tak jak piszesz, Pamukkale to nie same trawertyny, to też Hierapolis i cieplutki basen Kleopatry, więc na nudę narzekać nie można.

Odpowiedz
~Julia Raczko 13/01/2015 - 12:05

Szkoda, że my, turyści, czasem niszczymy to, co jest tak piękne! Miejsce wygląda imponująco. Ale, czy naprawdę warto tam jechać?

Odpowiedz
Agnieszka Wawrzyniak 13/01/2015 - 12:41

Niestety, coraz większa ilość turystów odczuwa spore rozczarowanie po wizycie w Pamukkale – właśnie ze względu na fakt, że ten niezwykły pomnik przyrody powoli traci swój urok i dawną świetność, nie do końca spełniając oczekiwania odwiedzających. W mojej ocenie jednak warto – okolice są piękne, stanowiska archeologiczne imponujące a i same wapienne tarasy to wciąż unikat na skalę światową. :)

Odpowiedz
~Dorota 08/01/2015 - 12:21

Aby Pamukkale móc docenić … to trzeba to miejsce spokojnie zwiedzić, nie zerkać na zegarek, nie czuć zdenerwowania przewodnika. Miałam ten luksus, że „śnieżne wzgórza” zwiedziłam prywatnie, delektując się wzgórzami i zabytkami Hierapolis.
Leżakowanie w wapiennych basenach ma swój niepowtarzalny urok. Z pewnością kiedyś było tam piękniej, gdy wszystkie tarasy były wypełnione wodą. Teraz jest tam namiastka dostępnych basenów. Ale od czego jest wyobraźnia, która pozwoli uzmysłowić wyjątkowość tego miejsca. Miło także wspominam … karmienie gęsi, które są chyba stałymi rezydentami dolnych tarasów. Pracownicy dokarmiają te stworzenia ku uciesze turystów. Ptaszyska doskonale wczuwają się w rolę nietypowych aktorów i nawet poddają się pieszczotom turystów. Ale chyba największy mój zachwyt wywołał amfiteatr w Hierapolis. Aby tam dotrzeć potrzeba troszeczkę wysiłku, bo teatr jest umiejscowiony na wzgórzu . Obserwowałam twarze turystów, którzy zmęczeni dotarli do teatru. W sekundzie znikało zmęczenie bo widok rekonstruowanego amfiteatru rekompensuje wędrówkę do unikatowego zabytku.

Odpowiedz
zycie.w.bulgarii 28/06/2014 - 23:49

Pamukkale pozostało mi w pamięci jako wielkie rozczarowanie. imponująco wygląda tylko w folderach reklamowych. owszem, z daleka robi wrażenie, zamrożonego stoku w 40-sto stopniowym upale, ale z bliska wspomnianą degradację widać gołym okiem…

Odpowiedz

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close