Turcja – wymóg testów na COVID-19 & aktualne obostrzenia [aktualizacja: STYCZEŃ 2021]

- Reklama -

Planujesz wylot do Turcji w pierwszych miesiącach 2021 roku i zastanawiasz się, jakie obostrzenia obowiązują aktualnie nad Bosforem? Poniżej znajdziesz podsumowanie najistotniejszych informacji.

 • Do 4 stycznia 2021 w Turcji poinformowano łącznie o 2,241,912 zakażeń COVID-19, spośród których 21,488 osób zmarło, a 2,136,534 ozdrowiało. Obecnie nad Bosforem odnotowuje się 83,890 aktywnych przypadków zachorowań, w tym 96% to przypadki łagodne. 
 • Od 1 czerwca 2020 granice Turcji są ponownie otwarte dla Polaków. Przywrócono również połączenia lotnicze z Polski do Republiki Turcji, realizowane zarówno przez linie rejsowe (LOT oraz Turkish Airlines), jak i linie czarterowe. 
 • W 2021 roku posiadacze polskiego paszportu mogą nadal przebywać w Turcji do 90 dni w celach turystycznych, bez konieczności zakupienia wizy.
 • Turcja nie znajduje się w strukturach Unii Europejskiej, stąd też na terenie kraju nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ. Przed wyjazdem do Turcji warto zadbać o wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego, pokrywającego koszty leczenia COVID-19. W przypadku jego braku, za leczenie w tureckim szpitalu należy zapłacić z własnej kieszeni. 
 • Od 9 września 2020 r. na obszarze całej Turcji obowiązuje nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych. 

 • Od 30 grudnia 2020 wszyscy pasażerowie (nie dotyczy dzieci do lat 6) przybywający do Turcji drogą powietrzną, lądową lub morską, są zobowiązani do przedstawienia negatywnych wyników testu PCR, wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin przed przybyciem do Republiki Turcji. Wymóg ten nie dotyczy podróży tranzytowych przez Turcję. 
 • Wymóg posiadania negatywnych wyników testu PCR będzie obowiązywał do 1 marca 2021
 • Podróżni, którzy w ciągu ostatnich 10 dni przebywali w Wielkiej Brytanii, Danii lub RPA po przybyciu d Turcji, oprócz obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu PCR (wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin), zostaną dodatkowo poddane kwarantannie w miejscu zamieszkania. Po 7 dniach kwarantanny wykonany zostanie drugi test – w przypadku wyników negatywnych, kwarantanna zostanie przerwana. 
- Reklama -

 • Począwszy od 1 grudnia 2020 na terenie całej Turcji obowiązuje szereg obostrzeń, które – według moich źródeł – nie dotyczą jednak turystów. Wśród nich m.in. zakaz wychodzenia z domu w weekendy od godz. 21:00 w piątek do godz. 05:00 w poniedziałek; zakaz korzystania z transportu publicznego przez osoby powyżej 65 lat oraz młodzież i dzieci poniżej 20 lat; w pogrzebach i weselach może uczestniczyć maksymalnie 30 osób. 
 • W centrach handlowych i na bazarach obowiązują limity odwiedzających; w soboty i niedziele sklepy spożywcze otwarte w godz. 10.00-17.00; salony gier są zamknięte do odwołania; wstrzymano działalność basenów, lunaparków, saun i salonów masażu; do odwołania zamknięte są również kina i teatry. 
- Reklama -

 • Od 28 grudnia do 17 stycznia podróżni powracający z Turcji do Polski podlegają obowiązkowej kwarantannie, przez dziesięć dni, licząc od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy. Zasady te dotyczą zarówno podróży środkami transportu zbiorowego do wszystkich krajów Unii Europejskiej, jak i państw spoza Wspólnoty.

Uwaga! W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją, przed wylotem zachęcam do sprawdzenia najnowszych komunikatów, dostępnych na oficjalnej stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (KLIKNIJ TUTAJ). 

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 350 tekstów, spośród których większość poświęcona jest Turcji. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych zakątkach świata. Rozgość się i czuj, jak u siebie! Będzie mi miło, jeśli zaobserwujesz mnie na Facebooku oraz Instagramie.

Autor zdjęć
- Reklama -

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

Dopisz się do newslettera!

Bądź na bieżąco z nowościami na Styku Kultur i nie przegap naszych kolejnych podróży!

@stykkultur na Instagramie:

NajnowszeZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

grupa baner Turcja  wymóg testów na COVID 19 & aktualne obostrzenia [aktualizacja: STYCZEŃ 2021]

Polecane

To tutaj kręcono Mamma Mia! Grecka wyspa Skiathos

Skiathos to niewielka grecka wyspa w zachodniej części Morza...

#InstaStambuł – najbardziej fotogeniczne miejsca nad Bosforem

Stambuł to jedno z najładniejszych, najciekawszych, a zarazem najbardziej...

Madera : atrakcje Funchal, które trzeba zobaczyć

Imponujące fortece, nowoczesna kolejka górska, zjazd tradycyjnymi maderskimi saniami,...

Kapadocja : baśniowa kraina wykuta w skale

Ta bajeczna i surrealistyczna kraina nazywana jest największym skarbem...

Wakacje na Zakynthos. Czy warto odwiedzić grecką wyspę?

Wakacje na Zakynthos to coroczny cel setek tysięcy polskich...
Close