9.5 C
Istanbul
Strona główna Turcja Bezpieczeństwo & informacje praktyczne Turcja - wymóg testów na COVID-19 & aktualne obostrzenia

Turcja – wymóg testów na COVID-19 & aktualne obostrzenia [aktualizacja: LUTY 2021]

-

- Reklama -

Planujesz wylot do Turcji w pierwszych miesiącach 2021 roku i zastanawiasz się, jakie obostrzenia obowiązują aktualnie nad Bosforem? Poniżej znajdziesz podsumowanie najistotniejszych informacji.

 • Do 1 lutego 2021 nad Bosforem odnotowano 2,477,463 zakażeń, 25,993 zmarłych oraz 2,362,415 ozdrowiałych. Aktualna liczba aktywnych przypadków zachorowań wynosi 89,055. Do tej pory w Turcji przeprowadzono ponad 29,63 miliona testów na COVID-19.
 • 14 stycznia Turcy rozpoczęli masową kampanię szczepień przeciwko COVID-19, zaczynając od pracowników służby zdrowia oraz najważniejszych urzędników.
 • Od 1 czerwca 2020 granice Turcji są ponownie otwarte dla Polaków. Przywrócono również połączenia lotnicze z Polski do Republiki Turcji, realizowane zarówno przez linie rejsowe (LOT oraz Turkish Airlines), jak i linie czarterowe. 
 • W 2021 roku posiadacze polskiego paszportu mogą nadal przebywać w Turcji do 90 dni w celach turystycznych, bez konieczności zakupienia wizy.
 • Turcja nie znajduje się w strukturach Unii Europejskiej, stąd też na terenie kraju nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ. Przed wyjazdem do Turcji warto zadbać o wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego, pokrywającego koszty leczenia COVID-19. W przypadku jego braku, za leczenie w tureckim szpitalu należy zapłacić z własnej kieszeni. 
 • Od 9 września 2020 r. na obszarze całej Turcji obowiązuje nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych. 

 • Od 30 grudnia 2020 wszyscy pasażerowie (nie dotyczy dzieci do lat 6) przybywający do Turcji drogą powietrzną, lądową lub morską, są zobowiązani do przedstawienia negatywnych wyników testu PCR, wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin przed przybyciem do Republiki Turcji. Wymóg ten nie dotyczy podróży tranzytowych przez Turcję. 
 • Wymóg posiadania negatywnych wyników testu PCR będzie obowiązywał do 1 marca 2021
 • Podróżni, którzy w ciągu ostatnich 10 dni przebywali w Wielkiej Brytanii, Danii lub RPA po przybyciu do Turcji, oprócz obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu PCR (wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin), zostaną dodatkowo poddane kwarantannie w miejscu zamieszkania. Po 7 dniach kwarantanny wykonany zostanie drugi test – w przypadku wyników negatywnych, kwarantanna zostanie przerwana. 
 • Począwszy od 1 grudnia 2020 na terenie całej Turcji obowiązuje szereg obostrzeń, które nie obowiązują jednak turystów. Wśród nich m.in. zakaz wychodzenia z domu w weekendy od godz. 21:00 w piątek do godz. 05:00 w poniedziałek; zakaz korzystania z transportu publicznego przez osoby powyżej 65 lat oraz młodzież i dzieci poniżej 20 lat; w pogrzebach i weselach może uczestniczyć maksymalnie 30 osób. 
 • W centrach handlowych i na bazarach obowiązują limity odwiedzających; w soboty i niedziele sklepy spożywcze otwarte w godz. 10.00-17.00; salony gier są zamknięte do odwołania; wstrzymano działalność basenów, lunaparków, saun i salonów masażu; do odwołania zamknięte są również kina i teatry. 

AKTUALNE STATYSTYKI COVID-19 W TURCJI

- Reklama -

Do 1 lutego 2021 nad Bosforem odnotowano 2,477,463 zakażeń, 25,993 zmarłych oraz 2,362,415 ozdrowiałych. Aktualna liczba aktywnych przypadków zachorowań wynosi 89,055. Do tej pory w Turcji przeprowadzono ponad 29,63 miliona testów na COVID-19. 14 stycznia Turcy rozpoczęli masową kampanię szczepień przeciwko COVID-19, zaczynając od pracowników służby zdrowia oraz najważniejszych urzędników. W kraju nadal obowiązuje godzina policyjna w dni powszednie i weekendy, mająca na celu ograniczenie rozprzestrzeniania wirusa. Zakaz wychodzenia z domu w wyznaczonych dniach i godzinach nie dotyczy jednak zagranicznych turystów.

CZY PO POWROCIE Z TURCJI OBOWIĄZUJE KWARANTANNA?

Od grudnia 2020 roku wszystkie osoby powracające do Polski publicznym transportem zbiorowym zobowiązane były do poddania się 10-dniowej kwarantannie. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem, obowiązku kwarantanny nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczpospolitej Polskiej przez osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, wykonanego przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu. A zatem, jeżeli np. wykonamy test diagnostyczny w dniu wylotu, na lotnisku w Stambule, a jego wynik będzie negatywny, po przylocie do Polski nie mamy obowiązku poddania się 10-dniowej kwarantannie. Niestety, zwolnienie z kwarantanny nie dotyczy osób, które wykonają test już po przylocie do Polski.

Certyfikat Bezpiecznej Turystyki – Safe Tourism

- Reklama -

Zainicjowany w czerwcu 2020 turecki Program Bezpiecznej Turystyki (Türkiye’nin Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı) to swoisty znak jakości, poświadczający przestrzeganie przez obiekty turystyczne oraz środki transportu obostrzeń o szerokim spektrum. W praktyce, wszystkie miejsca mogące pochwalić się logo Safe Tourism są zobligowane do spełniania wielu kryteriów, związanych z zasadami higieny oraz dystansu społecznego, które zapewniają gościom bezpieczny pobyt w Turcji, w czasie pandemii COVID-19. Program jest kierowany przez tureckie Ministerstwo Kultury i Turystyki, a także został opracowany przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz we współpracy ze wszystkimi zainteresowanymi stronami z branży turystycznej. To jedna z pierwszych tego rodzaju inicjatyw na świecie.

Program Bezpiecznej Turystyki / Safe Tourism jest obowiązkowy dla hoteli i obiektów noclegowych, których liczba pokoi przekracza 30, jak również opcjonalny dla miejsc z mniejszą pojemnością, jak również m.in. dla restauracji, kawiarni, pojazdów transferowych, obiektów kongresowych oraz parków rozrywki. Wykaz obiektów, posiadających certyfikat Safe Tourism można sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej tureckiej Agencji Promocji i Rozwoju Turystyki, dostępnej TUTAJ

Uwaga! W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją, przed wylotem zachęcam do sprawdzenia najnowszych komunikatów, dostępnych na oficjalnej stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (KLIKNIJ TUTAJ). 

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

- Advertisement -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Istanbul
bezchmurnie
9.5 ° C
10 °
9 °
76 %
3.1kmh
0 %
pon
10 °
wt
15 °
śr
17 °
czw
14 °
pt
13 °

Najnowsze:

Chrześcijaństwo w Turcji: 5 miejsc, które warto odwiedzić

Choć 98% ludności Turcji wyznaje islam, ślady obecności chrześcijaństwa na obszarze kraju widać w wielu miejscach. Ziemie obecnie należące...

Turcy przygotowują się do Ramadanu. W Kayseri hitem pastırma pozłacana jadalnym złotem

Już 13 kwietnia rozpocznie się Ramadan (w Turcji znany jako Ramazan), tradycyjny 30-dniowy post, w trakcie którego muzułmanie na...

Turecki duet ojciec-syn stworzył mikrotonalną gitarę z klocków Lego

Lubisz orientalne brzmienie tureckiej bağlamy? Sprawdź, jak znakomicie brzmi mikrotonalna gitara z klocków Lego, będąca pomysłem Tolgahana Çoğulu oraz...

Obostrzenia w Turcji & zasady powrotu do Polski [KWIECIEŃ 2021]

Planujesz podróż do Turcji w kwietniu lub maju 2021? Poniżej znajdziesz podsumowanie aktualnych oraz zapowiadanych obostrzeń. Do 30 marca...
Close