Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

  Turcja zapowiada dalsze łagodzenie obostrzeń od 1 lipca

  W związku ze spadkiem liczby zakażeń oraz rosnącą liczbą osób zaszczepionych, władze Turcji podjęły decyzję o poluzowaniu kolejnych obostrzeń. Od 1 lipca na terenie całej Turcji zostanie zniesiona tzw. godzina policyjna, obowiązująca mieszkańców kraju, a także ograniczenia w podróżach międzymiastowych oraz w miejskim transporcie publicznym. Turcy powrócą także do normalnego trybu pracy w instytucjach państwowych. Jak poinformował prezydent kraju, koncerty oraz inne wydarzenia muzyczne będą mogły odbywać się odtąd maksymalnie do północy.

  Warto przypomnieć, że wraz z początkiem czerwca, Turcy ponownie uruchomili kawiarnie i restauracje, w godzinach 7:00 – 21:00, oraz otworzyli herbaciarnie, amatorskie hale sportowe i wesołe miasteczka. Wszystkie te miejsca mogą funkcjonować codziennie, za wyjątkiem niedziel. Ponownie dozwolone są także przyjęcia weselne, pod warunkiem ścisłego przestrzegania zasad, takich jak dystans społeczny oraz maseczki ochronne.

  Zaszczepieni oraz ozdrowieńcy do Turcji bez testów

  Począwszy od 1 czerwca, obowiązek okazania negatywnego testu podczas wjazdu do Turcji nie dotyczy już wszystkich Polaków. Z tego wymogu zwolnione zostały dwie grupy posiadaczy polskich paszportów:

  • osoby, które posiadają wydane przez polskie władze zaświadczenie o zakończeniu pełnego cyklu szczepień przeciw COVID-19 (nie wcześniej niż 14 dni przed podróżą), 
  • osoby, które zakończyły izolację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Republiki Turcji i dysponują stosownym zaświadczeniem potwierdzającym status ozdrowieńca. 
  PRZECZYTAJ:  Tureckie seriale zachęcają do podróży? Badanie pokazuje związek między oglądaniem a turystyką

  Podróżni z Polski, którzy nie okażą dokumentu poświadczającego zaszczepienie lub przebycie choroby, będą zobowiązani do przedłożenia negatywnego wyniku testu PCR wykonanego maksymalnie w ciągu 72 godzin przed wjazdem do Turcji lub negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego, wykonanego maksymalnie w ciągu 48 godzin przed wjazdem do Turcji.

  - Advertisement -

  Obowiązkowy formularz wjazdu

  Wszyscy pasażerowie podróżujący do Turcji są nadal zobligowani do wypełnienia, na 72 godziny przed wylotem, elektronicznego formularza Türkiye’ye Giriş Formu, dostępnego na stronie register.health.gov.tr. Każdy podróżny jest zobligowany do uzupełnienia swojego imienia, nazwiska, płci, numeru paszportu, narodowości, kraju pochodzenia, adresu e-mail, numeru telefonu, jak również planowanego terminu przybycia do Turcji oraz używanego środka transportu. W dalszym kroku system prosi o podanie informacji adresowych miejsca, w którym planujemy zatrzymać się w Turcji. Kolejny etap to wskazanie krajów, które odwiedziliśmy w trakcie minionych 10 dni.

  PRZECZYTAJ:  Odkryj Bodrum w Turcji: historia, smaki, atrakcje miasta i informacje praktyczne

  Wypełniony formularz należy wydrukować lub pobrać na urządzenie mobilne, które będziemy mieć przy sobie w trakcie podróży (telefon, tablet etc.). To bardzo ważny krok, ponieważ o okazanie wypełnionego formularza poproszą nas pracownicy linii lotniczej, w trakcie odprawy na lotnisku wylotu, jak również kontrola celna na granicy z Turcją. Pasażerowie, którzy nie zdążyli wypełnić formularza przed wylotem, będą mieli możliwość uzupełnienia dokumentu przed wejściem na pokład samolotu. Po wypełnieniu formularza, podróżnym zostanie automatycznie wygenerowany kod HES (tur. Hayat Eve Sığar Kodu), 10-cyfrowy kod, wymagany przez tureckie Ministerstwo Zdrowia w trakcie podróży krajowych (w tym lotniczych, kolejowych i autobusowych).

  Zasady powrotu z Turcji do Polski

  • Podróżni powracający do Polski z Turcji nadal podlegają obowiązkowej kontroli Straży Granicznej, podczas której zobligowani są do przekazania danych, niezbędnych do nałożenia obowiązku odbycia kwarantanny.
  • Informacje teleadresowe należy przekazać niezależnie od tego czy posiada się negatywny wynik testu, wykonanego przed przekroczeniem granicy, np. w Turcji.
  • Obowiązkową kwarantannę po powrocie z Turcji skrócić może negatywny wynik testu na COVID-19 (PCR lub antygenowy), wykonanego już po przylocie do Polski i wysłanego do systemu informatycznego sanepidu w ciągu 48 godzin.
  • Kwarantannie nie podlegają osoby zaszczepione na COVID-19. Dotyczy to osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.
  • Z kwarantanny zwolnieni są także ozdrowieńcy, czyli osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej.
  Postaw mi kawę na buycoffee.to
  Kawa - ta czarodziejska esencja, dodająca energii i pobudzająca zmysły. Ale czy wiesz, że możesz podzielić się jej mocą z innymi? Jeśli treści ze Styku Kultur, jak kropelki czarnego złota, rozbudziły Twoje podróżnicze marzenia i chcesz wspomóc rozwój strony, postaw mi wirtualną filiżankę! Każdy łyk wirtualnej kawy przyczynia się do dalszego rozwoju Styku Kultur. :)

  Agnieszka Maury
  Agnieszka Maury
  Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

  1 KOMENTARZ

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj