4.2 C
Istanbul
środa, 3 marca, 2021

Turcja zapowiada stopniową normalizację obostrzeń od 1 marca. Kolorystyczna klasyfikacja prowincji

- Reklama -

Turcja zapowiada stopniową normalizację obostrzeń, począwszy od 1 marca. Proces rozpocznie się od klasyfikacji wszystkich tureckich prowincji według czterech poziomów ryzyka epidemicznego, oszacowanego na podstawie wskaźników infekcji i procesu szczepień.

Jak ogłosił Fahrettin Koca, turecki minister zdrowia, kraj zacznie normalizować obostrzenia od 1 marca. Normalizacja będzie następować jednak stopniowo, wyłącznie w wybranych regionach. W tym celu Turcy planują szczegółowo przeanalizować sytuację epidemiczną we wszystkich 81. prowincjach, a następnie sklasyfikować je na podstawie wskaźników aktualnych infekcji, jak również zaawansowania procesu szczepień. 

- Reklama -

Tureckie prowincje o bardzo wysokim ryzyku epidemicznym zostaną oznaczone jako “czerwone” (powyżej 100 przypadków na 100 000 mieszkańców), prowincje wysokiego ryzyka otrzymają status “pomarańczowy” (od 35 do 100 aktywnych przypadków na 100 000 mieszkańców), obszary średniego ryzyka będą “żółte” (od 11 do 35 aktywnych przypadków na 100 000 mieszkańców), a regiony o najniższym ryzyku “niebieskie” (od 0 do 11 aktywnych przypadków na 100 000 mieszkańców). To właśnie w tych ostatnich w pierwszej kolejności Turcy rozpoczną wdrażanie procesu normalizacji i złagodzenia obostrzeń, w tym m.in. zniesienia godziny policyjnej, zarówno w dni powszednie, jak i w weekendy (warto przypomnieć, że tzw. lockdown nie obowiązuje turystów!). Obostrzenia w poszczególnych prowincjach będą podlegały weryfikacji raz na dwa tygodnie. 

- Reklama -

Kolorystyczne kody prowincji w Turcji będą obowiązywać od 1 marca 2021. Jak zapowiadają Turcy, proces podejmowania decyzji o zniesieniu obostrzeń w poszczególnych regionach kraju będzie dynamiczny. Za zniesienie lub zaostrzenie ograniczeń odpowiadać będą rady zdrowia publicznego, utworzone przez lokalne samorządy. Jak możemy przeczytać w tureckich mediach, władze Turcji mają nadzieję, że proces kolorystycznej kodyfikacji regionów zmotywuje mieszkańców do realnego wpływania na status obostrzeń w ich prowincjach.

Czy w marcu 2021 można polecieć do Turcji?

Tak, od 1 czerwca 2020 granice Turcji są ponownie otwarte dla Polaków. Połączenia lotnicze z Polski do Republiki Turcji realizowane są zarówno przez linie rejsowe (LOT oraz Turkish Airlines), jak i linie czarterowe. 

Czy w 2021 roku do Turcji potrzebna jest wiza?

Nie, w 2021 roku posiadacze polskiego paszportu mogą przebywać w Turcji do 90 dni w celach turystycznych, bez konieczności zakupienia wizy.

Czy w marcu 2021 w Turcji trzeba nosić maseczki?

Tak, od 9 września 2020 r. na obszarze całej Turcji obowiązuje nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych. 

Czy po 1 marca w Turcji będą nadal obowiązywać testy PCR? 

Od 30 grudnia 2020 wszyscy pasażerowie (nie dotyczy dzieci do lat 6) przybywający do Turcji drogą powietrzną, lądową lub morską, są zobowiązani do przedstawienia negatywnych wyników testu PCR, wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin przed przybyciem do Republiki Turcji, przetłumaczonego na język angielski lub turecki. Wymóg ten nie dotyczy podróży tranzytowych przez Turcję. Wymóg posiadania negatywnych wyników testu PCR będzie obowiązywał co najmniej do 1 marca 2021. Jak dotąd, Turcja nie zapowiedziała planów zniesienia tego obowiązku po 1 marca. 

Dodatkowe obostrzenia dla osób przebywających w Wielkiej Brytanii, Danii oraz RPA

Podróżni, którzy w ciągu ostatnich 10 dni przebywali w Wielkiej Brytanii, Danii lub RPA po przybyciu do Turcji, oprócz obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu PCR (wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin), zostaną dodatkowo poddane kwarantannie w miejscu zamieszkania. Po 7 dniach kwarantanny wykonany zostanie drugi test – w przypadku wyników negatywnych, kwarantanna zostanie przerwana. 

Czy po powrocie z Turcji do Polski w marcu 2021 obowiązuje kwrantanna?

Od grudnia 2020 roku wszystkie osoby powracające do Polski publicznym transportem zbiorowym bezwzględnie zobowiązane były do poddania się 10-dniowej kwarantannie. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem, obowiązku kwarantanny nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczpospolitej Polskiej przez osoby posiadające negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, wykonanego przed przekroczeniem granicy, w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu. Kliknij TUTAJ, by sprawdzić ceny testów PCR w Turcji oraz listę autoryzowanych punktów poboru wymazu.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 350 tekstów, spośród których większość poświęcona jest Turcji. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych zakątkach świata. Rozgość się i czuj, jak u siebie! Będzie mi miło, jeśli zaobserwujesz mnie na Facebooku oraz Instagramie.

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

- Advertisement -

Istanbul
pochmurno z przejaśnieniami
4.2 ° C
4.4 °
4 °
87 %
4.1kmh
75 %
śr
9 °
czw
9 °
pt
13 °
sob
12 °
nie
5 °

Dopisz się do newslettera!

Bądź na bieżąco z nowościami na Styku Kultur i nie przegap naszych kolejnych podróży!

Antalya
słabe opady deszczu
10.3 ° C
10.6 °
10 °
53 %
3.1kmh
75 %
śr
17 °
czw
17 °
pt
16 °
sob
16 °
nie
14 °

Najnowsze

İzmir
rozproszone chmury
6.6 ° C
8 °
4.4 °
61 %
4.6kmh
40 %
śr
14 °
czw
15 °
pt
19 °
sob
17 °
nie
9 °

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polecane

Ubrania w Turcji – wszystko, co warto wiedzieć o zakupach odzieżowych nad Bosforem

Turcja to prawdziwy potentat przemysłu tekstylnego, a popyt na...

Polecany hotel w Kayseri – Wyndham Grand Kayseri

Wyndham Grand Kayseri to hotel o standardzie 5*, położony...

Z wizytą w Kapadocji, baśniowej krainie wykutej w skale

Ta bajkowa kraina nazywana jest największym skarbem Turcji. Temu,...

Atrakcje Kayseri: Dom Kultury i Sztuki im. Yamana Dede w Talas

Jedną z okolicznych atrakcji Kayseri jest miasteczko Talas, oddalone...
Close