Turcja zapowiada stopniową normalizację obostrzeń od 1 marca. Kolorystyczna klasyfikacja prowincji

AUTOR ZDJĘĆ: Marcin Bąkiewicz

Turcja zapowiada stopniową normalizację obostrzeń, począwszy od 1 marca. Proces rozpocznie się od klasyfikacji wszystkich tureckich prowincji według czterech poziomów ryzyka epidemicznego, oszacowanego na podstawie wskaźników infekcji i procesu szczepień.

Jak ogłosił Fahrettin Koca, turecki minister zdrowia, kraj zacznie normalizować obostrzenia od 1 marca. Normalizacja będzie następować jednak stopniowo, wyłącznie w wybranych regionach. W tym celu Turcy planują szczegółowo przeanalizować sytuację epidemiczną we wszystkich 81. prowincjach, a następnie sklasyfikować je na podstawie wskaźników aktualnych infekcji, jak również zaawansowania procesu szczepień. 

Tureckie prowincje o bardzo wysokim ryzyku epidemicznym zostaną oznaczone jako „czerwone” (powyżej 100 przypadków na 100 000 mieszkańców), prowincje wysokiego ryzyka otrzymają status „pomarańczowy” (od 35 do 100 aktywnych przypadków na 100 000 mieszkańców), obszary średniego ryzyka będą „żółte” (od 11 do 35 aktywnych przypadków na 100 000 mieszkańców), a regiony o najniższym ryzyku „niebieskie” (od 0 do 11 aktywnych przypadków na 100 000 mieszkańców). To właśnie w tych ostatnich w pierwszej kolejności Turcy rozpoczną wdrażanie procesu normalizacji i złagodzenia obostrzeń, w tym m.in. zniesienia godziny policyjnej, zarówno w dni powszednie, jak i w weekendy (warto przypomnieć, że tzw. lockdown nie obowiązuje turystów!). Obostrzenia w poszczególnych prowincjach będą podlegały weryfikacji raz na dwa tygodnie. 

Kolorystyczne kody prowincji w Turcji będą obowiązywać od 1 marca 2021. Jak zapowiadają Turcy, proces podejmowania decyzji o zniesieniu obostrzeń w poszczególnych regionach kraju będzie dynamiczny. Za zniesienie lub zaostrzenie ograniczeń odpowiadać będą rady zdrowia publicznego, utworzone przez lokalne samorządy. Jak możemy przeczytać w tureckich mediach, władze Turcji mają nadzieję, że proces kolorystycznej kodyfikacji regionów zmotywuje mieszkańców do realnego wpływania na status obostrzeń w ich prowincjach.

Czy w marcu 2021 można polecieć do Turcji?

Tak, od 1 czerwca 2020 granice Turcji są ponownie otwarte dla Polaków. Połączenia lotnicze z Polski do Republiki Turcji realizowane są zarówno przez linie rejsowe (LOT oraz Turkish Airlines), jak i linie czarterowe. 

Czy w 2021 roku do Turcji potrzebna jest wiza?

Nie, w 2021 roku posiadacze polskiego paszportu mogą przebywać w Turcji do 90 dni w celach turystycznych, bez konieczności zakupienia wizy.

Czy w marcu 2021 w Turcji trzeba nosić maseczki?

Tak, od 9 września 2020 r. na obszarze całej Turcji obowiązuje nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych. 

Czy po 1 marca w Turcji będą nadal obowiązywać testy PCR? 

Od 30 grudnia 2020 wszyscy pasażerowie (nie dotyczy dzieci do lat 6) przybywający do Turcji drogą powietrzną, lądową lub morską, są zobowiązani do przedstawienia negatywnych wyników testu PCR, wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin przed przybyciem do Republiki Turcji. Wymóg ten nie dotyczy podróży tranzytowych przez Turcję. Choć na początku marca w Turcji pojawiły się informacje, że wymóg ten będzie obowiązywał do 26 maja 2021, w oficjalnych komunikatach jest mowa o obowiązywaniu do odwołania.

Dodatkowe obostrzenia dla osób przebywających w Wielkiej Brytanii, Danii oraz RPA

Podróżni, którzy w ciągu ostatnich 10 dni przebywali w Wielkiej Brytanii, Danii lub RPA po przybyciu do Turcji, oprócz obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu PCR (wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin), zostaną dodatkowo poddane kwarantannie w miejscu zamieszkania. Po 7 dniach kwarantanny wykonany zostanie drugi test – w przypadku wyników negatywnych, kwarantanna zostanie przerwana. 

Czy po powrocie z Turcji do Polski w marcu 2021 obowiązuje kwrantanna?

Osoby powracające do Polski z Turcji w marcu 2021 są zwolnione z obowiązku odbywania 10-dniowej kwarantanny, pod warunkiem posiadania negatywnego wyniku testu. Zgodnie z komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego, dostępnym TUTAJ, honorowane są testy antygenowe i RT-PCR (molekularne, genetyczne), tzn. testy wykonane metodami wskazanymi w kryteriach laboratoryjnych, w okresie 48 godzin przed przylotem, licząc od momentu otrzymania wyniku. Akceptowane nie są natomiast negatywne wyniki testów na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2. Kliknij TUTAJ, by dowiedzieć się więcej o testach PCR na lotnisku w Stambule.

  • w momencie przekraczania polskiej granicy wynik testu nie może być starszy niż dwie doby, licząc od momentu uzyskania wyniku,
  • test wykonany w Polsce jeszcze przed wyjazdem za granicę, nie zwalnia z kwarantanny przy powrocie z zagranicy, jeśli upłyną od tego czasu 2 doby,
  • wykonanie testu już po przylocie do Polski nie zwalnia z obowiązku odbycia kwarantanny.

Czy osoby zaszczepione są zwolnione z kwarantanny po powrocie do kraju?

Tak, z obowiązku odbywania kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione przeciw COVID-19, a dokładnie osoby, które otrzymały pełny cykl szczepień złożony z 2 dawek. Zgodnie z komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego, dostępnym TUTAJ, osoby, które przyjęły dopiero pierwszą z dawek nie są osobami zaszczepionymi w rozumieniu rozporządzenia Rady Ministrów.

Więcej aktualnych informacji na temat obostrzeń w Turcji znajdziesz TUTAJ.

Znajdź podobne artykuły w kategoriach:

AUTOR ZDJĘĆ: Marcin Bąkiewicz

Dołącz do dyskusji:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj