Strona głównaTurcjaBezpieczeństwo & informacje praktyczneTurcja znosi wymóg testów PCR dla zaszczepionych oraz ozdrowieńców

Turcja znosi wymóg testów PCR dla zaszczepionych oraz ozdrowieńców

-

baner szeroki insta Turcja znosi wymóg testów PCR dla zaszczepionych oraz ozdrowieńców

Podoba Ci się ta strona? Postaw mi wirtualną kawę i pomóż w jej dalszym rozwoju.
buycoffeeto btn primary Turcja znosi wymóg testów PCR dla zaszczepionych oraz ozdrowieńców

Na tę wiadomość od wielu miesięcy czekali wszyscy turyści, planujący wakacje w Turcji. Począwszy od 1 czerwca, turecki rząd zniósł obowiązek posiadania negatywnych wyników testów PCR dla właścicieli polskich paszportów, którzy zakończyli proces szczepienia lub posiadają status ozdrowieńca. Obie grupy obowiązują jednak określone ramy czasowe.

Począwszy od 1 czerwca 2021, obowiązek okazania negatywnego testu podczas wjazdu do Turcji nie dotyczy już wszystkich Polaków. Z tego wymogu zwolnione zostały dwie grupy posiadaczy polskich paszportów:

 • osoby, które posiadają wydane przez polskie władze zaświadczenie o zakończeniu pełnego cyklu szczepień przeciw COVID-19 (nie wcześniej niż 14 dni przed podróżą), 
 • osoby, które zakończyły izolację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Republiki Turcji i dysponują stosownym zaświadczeniem potwierdzającym status ozdrowieńca. 

Podróżni z Polski, którzy nie okażą dokumentu poświadczającego zaszczepienie lub przebycie choroby, będą zobowiązani do przedłożenia negatywnego wyniku testu PCR wykonanego maksymalnie w ciągu 72 godzin przed wjazdem do Turcji lub negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego, wykonanego maksymalnie w ciągu 48 godzin przed wjazdem do Turcji.

Formularz wjazdu wciąż obowiązuje!

Warto przypomnieć, że wszyscy pasażerowie podróżujący do Turcji są nadal zobligowani do wypełnienia, na 72 godziny przed wylotem, elektronicznego formularza Türkiye’ye Giriş Formu, dostępnego na stronie register.health.gov.tr. Każdy podróżny jest zobligowany do uzupełnienia swojego imienia, nazwiska, płci, numeru paszportu, narodowości, kraju pochodzenia, adresu e-mail, numeru telefonu, jak również planowanego terminu przybycia do Turcji oraz używanego środka transportu. W dalszym kroku system prosi o podanie informacji adresowych miejsca, w którym planujemy zatrzymać się w Turcji. Kolejny etap to wskazanie krajów, które odwiedziliśmy w trakcie minionych 10 dni.

- Reklama -
baner szeroki insta Turcja znosi wymóg testów PCR dla zaszczepionych oraz ozdrowieńców

Wypełniony formularz należy wydrukować lub pobrać na urządzenie mobilne, które będziemy mieć przy sobie w trakcie podróży (telefon, tablet etc.). To bardzo ważny krok, ponieważ o okazanie wypełnionego formularza poproszą nas pracownicy linii lotniczej, w trakcie odprawy na lotnisku wylotu, jak również kontrola celna na granicy z Turcją. Pasażerowie, którzy nie zdążyli wypełnić formularza przed wylotem, będą mieli możliwość uzupełnienia dokumentu przed wejściem na pokład samolotu. Po wypełnieniu formularza, podróżnym zostanie automatycznie wygenerowany kod HES (tur. Hayat Eve Sığar Kodu), 10-cyfrowy kod, wymagany przez tureckie Ministerstwo Zdrowia w trakcie podróży krajowych (w tym lotniczych, kolejowych i autobusowych).

Stopniowa normalizacja obostrzeń w Turcji

W związku ze “względnym” spadkiem liczby zakażeń, turecki rząd podjął także decyzję o dalszej normalizacji wybranych obostrzeń.

 • Za wyjątkiem niedziel, restauracje oraz kawiarnie mogą obsługiwać klientów pod warunkiem zachowania dystansu społecznego miedzy stołami i krzesłami, w godzinach 7:00 – 21:00.
 • Za wyjątkiem niedziel, codziennie otwarte są herbaciarnie, amatorskie hale sportowe oraz wesołe miasteczka.
 • Przyjęcia weselne są dozwolone pod warunkiem ścisłego przestrzegania zasad, takich jak dystans społeczny oraz maseczki ochronne.
 • Złagodzono czas obowiązywania tzw. godziny policyjnej. W ciągu tygodnia, jak również w soboty lockdown obowiązuje od godz. 22:00. Pełna niedzielna blokada rozpoczyna się w sobotę od godz. 22:00 i trwa do 5:00 rano w poniedziałek. Warto przypomnieć, że zakaz opuszczania domów nie dotyczy osób przebywających w Turcji w celach turystycznych.

Zasady powrotu z Turcji do Polski

 • Podróżni powracający do Polski z Turcji nadal podlegają obowiązkowej kontroli Straży Granicznej, podczas której zobligowani są do przekazania danych, niezbędnych do nałożenia obowiązku odbycia kwarantanny.
 • Informacje teleadresowe należy przekazać niezależnie od tego czy posiada się negatywny wynik testu, wykonanego przed przekroczeniem granicy, np. w Turcji.
 • Obowiązkową kwarantannę po powrocie z Turcji skrócić może negatywny wynik testu na COVID-19 (PCR lub antygenowy), wykonanego już po przylocie do Polski i wysłanego do systemu informatycznego sanepidu w ciągu 48 godzin.
 • Kwarantannie nie podlegają osoby zaszczepione na COVID-19. Dotyczy to osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.
 • Z kwarantanny zwolnieni są także ozdrowieńcy, czyli osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej.
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

Podoba Ci się ta strona? Postaw mi wirtualną kawę i pomóż w jej dalszym rozwoju.
buycoffeeto btn primary Turcja znosi wymóg testów PCR dla zaszczepionych oraz ozdrowieńców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close