Turecki uniwersytet oferuje kursy z nauki o.. kawie!

autor(ka): Agnieszka Maury
0 komentarz

Nie jest tajemnicą, że Turcy nie wyobrażają sobie życia bez kawy i baklawy. Nauka o tej pierwszej trafiła właśnie na listę przedmiotów akademickich, oferowanych przez jeden z uniwersytetów w Stambule.

kawa po turecku2 Turecki uniwersytet oferuje kursy z nauki o.. kawie!

Fot. Marcin Bąkiewicz

Nauka o kawie w ofercie tureckiego uniwersytetu

Do oferty edukacyjnej stambulskiego Uniwersytetu Okan trafiły właśnie zajęcia z nauki o kawie. Przedmiot niemal natychmiast spotkał się z ogromnym zainteresowaniem studentów kierunków gastronomicznych, jak również miłośników “małej czarnej”, których w Turcji nie brakuje. Wykłady prowadzone są przez certyfikowanych baristów i specjalistów w dziedzinie parzenia kawy. Jednym z nich jest Cenk Girginol, popularny nad Bosforem znawca trunku, mający wiele zasług w dziedzinie rozwoju krajowych oraz międzynarodowych szkoleń baristów.

PRZECZYTAJ TAKŻE
Lubisz Breaking Bad? To miejsce w Stambule Cię zachwyci!

Program kursu “kawologii” zawiera wiele interesujących przedmiotów, jak chociażby historia kawy, proces uprawy kawowca oraz techniki przygotowywania napoju. Oprócz teorii, studenci będą mieli również możliwość wzięcia udziału w zajęciach praktycznych.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Cenk R.Girginol (@cenkgirginol)

Kawa po turecku 

Choć wydawać by się mogło, że kawa towarzyszyła Turkom od zawsze, tradycja jej picia sięga XVI wieku, kiedy to niejaki Hakam z Aleppo i Szams z Damaszku, przybywszy do Konstantynopola, otworzyli kawiarnie w dzielnicy Tahtakale. W 2013 roku tradycja parzenia kawy po turecku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Do przyrządzenia kawy po turecku niezbędne są: kawa, cukier, woda oraz kardamon. Jeśli chcemy przygotować kawę w taki sposób, w jaki czynią to Turcy, potrzebujemy również cezve, czyli specjalny miedziany tygielek do kawy. Więcej informacji na temat sposobu parzenia kawy w tureckim stylu znajdziecie TUTAJ.

PRZECZYTAJ TAKŻE
Kawa po turecku - jak smakuje, jak parzyć oraz jak serwować?

Dodaje energii, umila czas i.. przewiduje przyszłość

Piciu kawy w Turcji często towarzyszy zwyczaj wróżenia z jej fusów. Turcy (a przede wszystkim Turczynki) przykrywają filiżankę wypitej kawy talerzykiem, a następnie odwracają do góry dnem i kręcą filiżanką trzy razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Kształt, w jaki uformują się fusy, interpretowany jest dosyć swobodnie, podobnie jak znana w Polsce tradycja lania wosku przez dziurkę od klucza. Uważa się, że kształt kota zwiastuje nadchodzącą kłótnię, kształt ryby bogactwo a zarys fasolki – kłopoty finansowe. Ciekawe, czy o tym także będą uczyć się tureccy studenci? ;)

Co sądzicie o pomyśle studiowania wiedzy o kawie? :)

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! 🖤

0 komentarz
0

Dołącz do dyskusji

Popularne artykuły:

MENU

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

x
Close