Turecki uniwersytet oferuje kursy z nauki o.. kawie!

autor(ka): Agnieszka Maury
Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Nie jest tajemnicą, że Turcy nie wyobrażają sobie życia bez kawy i baklawy. Nauka o tej pierwszej trafiła właśnie na listę przedmiotów akademickich, oferowanych przez jeden z uniwersytetów w Stambule.

kawa po turecku2 Turecki uniwersytet oferuje kursy z nauki o.. kawie!

Fot. Marcin Bąkiewicz

Nauka o kawie w ofercie tureckiego uniwersytetu

Do oferty edukacyjnej stambulskiego Uniwersytetu Okan trafiły właśnie zajęcia z nauki o kawie. Przedmiot niemal natychmiast spotkał się z ogromnym zainteresowaniem studentów kierunków gastronomicznych, jak również miłośników “małej czarnej”, których w Turcji nie brakuje. Wykłady prowadzone są przez certyfikowanych baristów i specjalistów w dziedzinie parzenia kawy. Jednym z nich jest Cenk Girginol, popularny nad Bosforem znawca trunku, mający wiele zasług w dziedzinie rozwoju krajowych oraz międzynarodowych szkoleń baristów.

Program kursu “kawologii” zawiera wiele interesujących przedmiotów, jak chociażby historia kawy, proces uprawy kawowca oraz techniki przygotowywania napoju. Oprócz teorii, studenci będą mieli również możliwość wzięcia udziału w zajęciach praktycznych. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Cenk R.Girginol (@cenkgirginol)

Kawa po turecku 

Choć wydawać by się mogło, że kawa towarzyszyła Turkom od zawsze, tradycja jej picia sięga XVI wieku, kiedy to niejaki Hakam z Aleppo i Szams z Damaszku, przybywszy do Konstantynopola, otworzyli kawiarnie w dzielnicy Tahtakale. W 2013 roku tradycja parzenia kawy po turecku została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Do przyrządzenia kawy po turecku niezbędne są: kawa, cukier, woda oraz kardamon. Jeśli chcemy przygotować kawę w taki sposób, w jaki czynią to Turcy, potrzebujemy również cezve, czyli specjalny miedziany tygielek do kawy. Więcej informacji na temat sposobu parzenia kawy w tureckim stylu znajdziecie TUTAJ.

Dodaje energii, umila czas i.. przewiduje przyszłość

Piciu kawy w Turcji często towarzyszy zwyczaj wróżenia z jej fusów. Turcy (a przede wszystkim Turczynki) przykrywają filiżankę wypitej kawy talerzykiem, a następnie odwracają do góry dnem i kręcą filiżanką trzy razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Kształt, w jaki uformują się fusy, interpretowany jest dosyć swobodnie, podobnie jak znana w Polsce tradycja lania wosku przez dziurkę od klucza. Uważa się, że kształt kota zwiastuje nadchodzącą kłótnię, kształt ryby bogactwo a zarys fasolki – kłopoty finansowe. Ciekawe, czy o tym także będą uczyć się tureccy studenci? ;)Co sądzicie o pomyśle studiowania wiedzy o kawie? :)

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?


Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Dołącz do dyskusji

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close