Tureckie kino #1 : filmowe inspiracje na styczeń

autor(ka): Agnieszka Maury
Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Desktop6 Tureckie kino #1 : filmowe inspiracje na styczeńTurcy nie powalczą o Oscara

W minionym tygodniu poznaliśmy dziewięć filmów kontynuujących rywalizację o Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Ku rozczarowaniu Turków, o statuetkę amerykańskiej Akademii nie powalczy “Zimowy Sen” (tur. Kış Uykusu), wyróżniony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes. Ku zadowoleniu Polaków, doceniana i nagradzana “Ida” znalazła się na skróconej liście kandydatów, coraz mocniej wysuwając się na pozycję tegorocznej faworytki. Ostateczna lista nominacji zostanie ogłoszona w połowie stycznia 2015. Trochę mi szkoda, że w oscarową noc zabraknie tureckiego akcentu. Obraz Nuriego Bilge’a Ceylana w pełni zasługiwał na nominację, jednak – podobnie jak w przypadku “Pewnego razu w Anatolii” (tur. Bir Zamanlar Anadolu’da), reżyser nie został doceniony przez amerykańskich krytyków.

Tureckie kino na przestrzeni dekadTurecka kinematografia nie ma na koncie zbyt wielu światowych sukcesów a przeciętny zagraniczny widz prawdopodobnie nie potrafiłby wymienić ani jednego tytułu filmu, wyprodukowanego w Anatolii. W 2014 minęło dokładnie 100 lat, odkąd Turcy wybudowali w Stambule swoje pierwsze kino, jednak tak naprawdę potrzeba było kilku dekad, by twórcy znad Bosforu wyzwolili się z ludowej tradycji i zaczęli kręcić interesujące filmy, zmierzające w stronę światowych standardów. W latach 50 XX wieku, wraz z tzw. “epoką filmowców” Turcja znała przede wszystkim nazwisko Muhsina Ertuğrula – aktora i reżysera mającego ogromny wpływ na rozwój tureckiej sztuki filmowej. Obok pioniera stopniowo zaczęli pojawiać się także tacy twórcy jak Ömer Lutfi Akad (reżyser kultowego “Zabijcie rozpustnicę” / tur. “Vurun Kahpeye”), Atıf Yılmaz oraz Metin Erksan. W latach 60. wyprodukowano ponad 100 filmów a w kolejnej dekadzie liczba ta wzrosła trzykrotnie.

W latach 80. oraz 90. tureckie kino musiało zmierzyć się z problemem wszechobecnej cenzury, co mocno osłabiło lokalną kinematografię. Drastycznie spadła liczba kręconych filmów (na rzecz wyświetlania obrazów amerykańskich) a władze masowo zamykały budynki multipleksów. Na szczęście podziemie twórców nie poddało się tak łatwo i w 1990 roku wspólnymi siłami powołano fundację Türk Sinema Vakfı (TÜRSAV), wspierającą tureckie kino niezależne. Bardzo popularnym motywem filmowym tego okresu były filmy miejskie, przede wszystkim ukazujące życie mieszkańców Stambułu.

W ostatnich latach tureccy reżyserzy coraz częściej zostają zauważani oraz nagradzani przez zagranicznych krytyków. Także w Polsce niemal na każdym festiwalu filmów niezależnych obejrzeć można najnowsze tureckie produkcje a mijający właśnie rok obfitował w wiele dodatkowych projekcji w związku z obchodami rocznicy 600-lecia nawiązania polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych. Wśród najpopularniejszych tytułów minionej dekady z całą pewnością znalazły się filmy: “Uzak” (reż. Nuri Bilge Ceylan), turecko-niemiecka produkcja “Gegen die Wand” (reż. Fatih Akın) oraz wspomniany wyżej “Bir Zamanlar Anadolu’da“.Filmowe inspiracje na styczeń

Moja miłość do tureckiego kina rodziła się w bólach. Początkowo nie byłam w stanie przekonać się do specyficznego nastroju tureckich dramatów – długich, cichych, pełnych skomplikowanych więzi rodzinnych, nieszczęśliwych miłości czy uwikłania bohaterów w wierze. Z drugiej strony do wyboru były komedie – w mojej ocenie średnio zabawne a wręcz głupawe, zupełnie niezrozumiałe i nie do przetrawienia. Dziś w każdej wolnej chwili oglądam coś tureckiego a lista ulubionych obrazów filmowych stopniowo się wydłuża.

P R O P O Z Y C J E     N A     S T Y C Z E Ń :Üç Maymun (2008) / reżyseria: Nuri Bilge Ceylan
Dramatyczna historia o tym, jak małe, codzienne niedopowiedzenia rodzą dramatyczne w skutkach kłamstwa. Eyüp, mieszkaniec stambulskich slumsów, zostaje poproszony przez swojego szefa o trudną przysługę, która raz na zawsze odmienia życie jego rodziny..

Gecenin kanatlari (2009) / reżyseria: Serdar Akar
Gece w dzieciństwie była świadkiem okrutnego morderstwa swojej rodziny. Po latach dziewczyna przyjeżdża do Stambułu, by dokonać spektakularnej i dramatycznej zemsty. Niespodziewanie staje przed decyzją wyboru między śmiercią a.. miłością.Aşkın ikinci Yarısı (2010) / reżyseria: Mehmet Aslantug
Gdy Arif dowiaduje się o swojej śmiertelnej chorobie, oddala się od ukochanej i zamieszkuje w wiosce na wybrzeżu. Po latach Zuhal zjawia się z jego córką, o istnieniu której mężczyzna nie miał pojęcia. Kobieta wkrótce wyjeżdża do USA w poszukiwaniu lepszego życia i prosi Arifa, by na jakiś czas zaopiekował się ich dzieckiem..Bir Avuç Deniz (2011) / reżyseria: Leyla Yılmaz
Przystojny i wykształcony Mert po latach wraca z Anglii do Stambułu, by wziąć ślub z narzeczoną i żyć bliżej swojej matki. Nieoczekiwanie mężczyzna poznaje atrakcyjną, wyzwoloną i ekscentryczną Deniz, która skłania go do zmiany życiowych planów. Po kilku miesiącach chłopak uświadamia sobie, jak duży błąd popełnił..

http://youtu.be/mjw2TYfi29Y

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Co warto zobaczyć w Side? Popularny kurort na południu Turcji

Meryem (2013) / reżyseria: Atalay Tasdiken
Choć osiemnastoletnia Meryem, mieszkanka typowej anatolijskiej wioski, jest żoną od 18 miesięcy, już po sześciu dniach małżeństwa jej mąż wyjechał do Stambułu. Choć mijają długie miesiące, dziewczyna nie traci nadziei i oczekuje na powrót ukochanego, chroniąc się przed niechcianym adoratorem..Bi Küçük Eylül Meselesi (2014) / reżyseria: Kerem Deren
Udane i frywolne życie pięknej Eylül zmienia się, gdy dziewczyna odzyskuje przytomność po wypadku samochodowym. Choć wszyscy znajomi przekonują ją, że nic złego się nie stało, ona stopniowo przypomina sobie wydarzenia sprzed nieszczęścia.. Uwaga! Akcja filmu toczy się na przepięknej tureckiej wyspie Bozcaada.

http://youtu.be/faSgHN6I0AcAutorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?


Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Dołącz do dyskusji

7 komentarzy

~Diana Korzeb 26/04/2015 - 23:21

W Niemczech szalenie popularny jest reżyser tureckiego pochodzenia Fatih Akin, oprócz wspomnianego przez Ciebie Gegen die Wand (Głową w mur), znane i nagradzane są Soul Kitchen, Auf der anderen Seite (Na krawędzi nieba) czy Im Juli (W lipcu). W kinie niemieckim pojawia się też coraz częściej tematyka turecka i aktorzy niemiecko-tureckiego pochodzenia. Od siebie polecam Almanya – Willkommen in Deutschland (Almanya – Witajcie w Niemczech), taką trochę słodko-gorzką komedię pokazującą historię tureckich Gastarbeiterów w Niemczech.

Odpowiedz
~Marek 03/01/2015 - 22:43

Czekałem na taki post. Kocham Tureckie Kino. Prawdę mówiąc o kilku tytułach nie miałem pojęcia. Dzięki za pomysł na film Pozdrawiam

Odpowiedz
~Agnieszka /Zależna w podróży 29/12/2014 - 12:03

No i właśnie… moim zdaniem Zimowy sen jest o niebo lepszy od Idy. Ale cóż – wszak Oskar nie musi być wyznacznikiem wszystkiego. Dobrze by było, by ludzie przestali myśleć, że najlepszy film w roku, to ten z Oskarem. Jest dużo lepszych nagród filmowych.
Dzięki za listę filmów. Pooglądam.

Odpowiedz
~Elif 29/12/2014 - 02:11

z pewnością na mojej liście musi znaleźć się ostatni film z Bozcaadą w roli głównej! :)

Odpowiedz
Agnieszka Wawrzyniak 29/12/2014 - 12:59

Polecam ciepło :) Oglądanie znajomych krajobrazów sprawia wielką frajdę a i sam film, wbrew pozorom, potrafi zaskoczyć przewrotną fabułą!

Odpowiedz
~Elif 21/02/2015 - 10:26

W końcu udało mi się obejrzeć film z Bozcaadą, naprawdę zaskakuje :) biorę się za kolejny z listy! Pozdrawiam :)

Odpowiedz
Agnieszka Wawrzyniak 21/02/2015 - 16:19

Cieszę się, że się spodobał! Faktycznie można się nieźle zaskoczyć, bo jakoś intuicyjnie nikt nie podejrzewa tego filmu o zbyt skomplikowaną fabułę. :) Polecam także i resztę, choć właściwie każdy z nich jest w zupełnie innym stylu. Pozdrawiam serdecznie!:)

Odpowiedz

Popularne artykuły:

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close