Tureckie seriale zachęcają do podróży? Badanie pokazuje związek między oglądaniem a turystyką

Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

- Advertisement -Oglądanie tureckich seriali na platformie Netflix może zwiększać szansę na odwiedzenie Turcji – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Ekonomicznych w Stambule. Popularność tureckich seriali w różnych krajach świata może być ważnym narzędziem promocji kraju jako celu turystycznego. Wyniki badania sugerują, że inwestowanie w tureckie produkcje filmowe i serialowe może istotnie przyczynić się do rozwoju branży turystycznej w Turcji.

Według Netflixa, osoby oglądające tureckie seriale mają dwukrotnie większą szansę na odwiedzenie Turcji w porównaniu do tych, które ich nie oglądają. Badanie przeprowadzone zostało przez Instytut Badań Ekonomicznych w Stambule w ośmiu różnych krajach: USA, Indii, Australii, Brazylii, Francji, Szwecji, Argentynie i Arabii Saudyjskiej.

Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: publiczność oraz nie-publiczność tureckich seriali na popularnej platformie. Obydwie grupy zostały zapytane, czy po zakończeniu pandemii są skłonne odwiedzić Turcję w celach turystycznych. Podczas gdy 54% osób z pierwszej grupy pozytywnie odpowiedziało na pytanie, odpowiedź „tak” wyniosła tylko 25% w drugiej grupie. Fani tureckich seriali w Australii, USA, Arabii Saudyjskiej i Indiach najczęściej odpowiedzieli pozytywnie na pytanie o prawdopodobną wizytę w Turcji.

- Advertisement -W wyniku przeprowadzonego badania można stwierdzić, że tureckie seriale stanowią ważny element promocji Turcji jako kraju turystycznego. Wydaje się, że obecność Turcji na platformach streamingowych, takich jak Netflix, może pomóc w przyciągnięciu jeszcze większej liczby turystów. Dalsze inwestowanie w produkcje filmowe i serialowe może okazać się skutecznym sposobem na zachęcenie turystów do odwiedzenia kraju, a w konsekwencji na rozwój branży turystycznej w Turcji.

Podsumowując, wygląda na to, że tureckie seriale mają nie tylko moc opowiadania ciekawych historii, ale również potrafią przyciągnąć turystów do odwiedzenia kraju. Więc jeśli planujesz wakacje, może warto zacząć od seansu popularnego tureckiego serialu na Netflixie? Kto wie, może już wkrótce będziesz spacerować po urokliwych uliczkach Stambułu, smakować przysmaki tureckiej kuchni i podziwiać piękno kraju, którego kultura i historia zainspirowały niejedną serialową produkcję.

- Advertisement -Agnieszka Maury
Agnieszka Maury
Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku, kiedy to na dłuższy czas zamieszkałam w tureckim mieście Çanakkale. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

Polecane

Stambuł na liście 52 miejsc do odwiedzenia w 2023 roku zdaniem New York Timesa

Amerykański dziennik New York Times opublikował coroczną listę 52...

29 października w Turcji – Dzień Republiki

Dzień Republiki Turcji (tur. Cumhuriyet Bayramı) to święto narodowe...

Starożytny Harran i niezwykłe domy-ule [południowo-wschodnia Turcja]

W trakcie podróży po południowo-wschodniej Anatolii mieliśmy okazję odwiedzić...

Tureckie dywany – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Turcja to prawdziwe królestwo "kilimów", a tureckie dywany od...