Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

    W Diyarbakır odkryto ulicę z czasów rzymskich, liczącą ponad 2000 lat

    Jak donoszą tureckie media, w południowo-wschodniej Turcji odkryto ulicę z czasów rzymskich, liczącą ponad 2000 lat. A wszystko to w Diyarbakır, malowniczej „krainie miedzi”, którą mieliśmy okazję odwiedzić w 2019 roku. Jak zapowiadają Turcy, na obszarze starożytnej Amidy, jak niegdyś nazywano ten region, w nadchodzących miesiącach będą prowadzone dalsze intensywne prace wykopaliskowe. 

    Warto przypomnieć, że Amida była domem dla wielu cywilizacji, w tym m.in. Persów, Rzymian, Sasanidów, Bizantyjczyków, Abbasydów, Seldżuków, a wreszcie Osmanów. Choć prace archeologiczne na tym obszarze są prowadzone od wielu dekad, najnowsze odkrycie niesie sporo interesujących danych. W ciągu najbliższego roku naukowcy spodziewają się odkryć wiele nowych artefaktów z okresu rzymskiego. Istnieje również duża szansa, że już w 2022 roku turyści przybywający do Diyarbakır, będą mieli szansę zobaczyć rzymską ulicę na własne oczy, w trakcie spaceru po historycznym regionie İçkale.

    Bogatą historię regionu Diyarbakır można obecnie podziwiać przede wszystkim na terenie Kompleksu Muzealnego İçkale, mieszczącego się wewnątrz murów miejskich. W trakcie prac wykopaliskowych na terenie starożytnej Amidy, oprócz ruin z epoki brązu, natrafiono również na ślady z okresu rzymskiego i osmańskiego, jak również ruiny pałacu Artuqid. To istny raj dla wszystkich miłośników historii i archeologii, a co więcej, niemalże „nieskażony” stopą turystów z zagranicy, którzy na zachodzie kraju zdążyli już istotnie wydeptać swoje ścieżki. Teren obszaru muzealnego mieści w sobie także m.in. dawne budynki więzienia i prokuratury, bibliotekę Ataturka oraz kościół św. Jerzego, pełniący obecnie funkcję muzeum.

    - Advertisement -
    PRZECZYTAJ:  Kulinarne inspiracje znad Bosforu: turecki kumpir w wersji home made 

    Miłym akcentem naszej wizyty na terenie kompleksu İçkale był spacer wzdłuż murów obronnych oraz wizyta na tarasie widokowym, z którego po raz pierwszy zobaczyliśmy w oddali rzekę Tygrys – jedną z dwóch największych w Mezopotamii. Rzeka płynie stąd dalej do Syrii oraz Iraku. Widok tej przepięknej malowniczej krainy do dziś pozostaje w naszej pamięci i chętnie wrócimy tam w kolejnych latach, by przyjrzeć się nowym odkryciom archeologów! :) 

    Więcej informacji o mieście Diyarbakır i południowo-wschodniej Turcji znajdziesz TUTAJ.

    Postaw mi kawę na buycoffee.to
    Kawa - ta czarodziejska esencja, dodająca energii i pobudzająca zmysły. Ale czy wiesz, że możesz podzielić się jej mocą z innymi? Jeśli treści ze Styku Kultur, jak kropelki czarnego złota, rozbudziły Twoje podróżnicze marzenia i chcesz wspomóc rozwój strony, postaw mi wirtualną filiżankę! Każdy łyk wirtualnej kawy przyczynia się do dalszego rozwoju Styku Kultur. :)

    Agnieszka Maury
    Agnieszka Maury
    Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj