W Diyarbakır odkryto ulicę z czasów rzymskich, liczącą ponad 2000 lat

Jak donoszą tureckie media, w południowo-wschodniej Turcji odkryto ulicę z czasów rzymskich, liczącą ponad 2000 lat. A wszystko to w Diyarbakır, malowniczej „krainie miedzi”, którą mieliśmy okazję odwiedzić w 2019 roku. Jak zapowiadają Turcy, na obszarze starożytnej Amidy, jak niegdyś nazywano ten region, w nadchodzących miesiącach będą prowadzone dalsze intensywne prace wykopaliskowe. 

Warto przypomnieć, że Amida była domem dla wielu cywilizacji, w tym m.in. Persów, Rzymian, Sasanidów, Bizantyjczyków, Abbasydów, Seldżuków, a wreszcie Osmanów. Choć prace archeologiczne na tym obszarze są prowadzone od wielu dekad, najnowsze odkrycie niesie sporo interesujących danych. W ciągu najbliższego roku naukowcy spodziewają się odkryć wiele nowych artefaktów z okresu rzymskiego. Istnieje również duża szansa, że już w 2022 roku turyści przybywający do Diyarbakır, będą mieli szansę zobaczyć rzymską ulicę na własne oczy, w trakcie spaceru po historycznym regionie İçkale.

Bogatą historię regionu Diyarbakır można obecnie podziwiać przede wszystkim na terenie Kompleksu Muzealnego İçkale, mieszczącego się wewnątrz murów miejskich. W trakcie prac wykopaliskowych na terenie starożytnej Amidy, oprócz ruin z epoki brązu, natrafiono również na ślady z okresu rzymskiego i osmańskiego, jak również ruiny pałacu Artuqid. To istny raj dla wszystkich miłośników historii i archeologii, a co więcej, niemalże „nieskażony” stopą turystów z zagranicy, którzy na zachodzie kraju zdążyli już istotnie wydeptać swoje ścieżki. Teren obszaru muzealnego mieści w sobie także m.in. dawne budynki więzienia i prokuratury, bibliotekę Ataturka oraz kościół św. Jerzego, pełniący obecnie funkcję muzeum.

Miłym akcentem naszej wizyty na terenie kompleksu İçkale był spacer wzdłuż murów obronnych oraz wizyta na tarasie widokowym, z którego po raz pierwszy zobaczyliśmy w oddali rzekę Tygrys – jedną z dwóch największych w Mezopotamii. Rzeka płynie stąd dalej do Syrii oraz Iraku. Widok tej przepięknej malowniczej krainy do dziś pozostaje w naszej pamięci i chętnie wrócimy tam w kolejnych latach, by przyjrzeć się nowym odkryciom archeologów! :) 

Więcej informacji o mieście Diyarbakır i południowo-wschodniej Turcji znajdziesz TUTAJ.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *