Strona głównaTurcja WschodniaDiyarbakirW Diyarbakır odkryto ulicę z czasów rzymskich, liczącą ponad 2000 lat

W Diyarbakır odkryto ulicę z czasów rzymskich, liczącą ponad 2000 lat

-

baner szeroki insta W Diyarbakır odkryto ulicę z czasów rzymskich, liczącą ponad 2000 lat

Podoba Ci się ta strona? Postaw mi wirtualną kawę i pomóż w jej dalszym rozwoju.
buycoffeeto btn primary W Diyarbakır odkryto ulicę z czasów rzymskich, liczącą ponad 2000 lat

Jak donoszą tureckie media, w południowo-wschodniej Turcji odkryto ulicę z czasów rzymskich, liczącą ponad 2000 lat. A wszystko to w Diyarbakır, malowniczej “krainie miedzi”, którą mieliśmy okazję odwiedzić w 2019 roku. Jak zapowiadają Turcy, na obszarze starożytnej Amidy, jak niegdyś nazywano ten region, w nadchodzących miesiącach będą prowadzone dalsze intensywne prace wykopaliskowe. 

Warto przypomnieć, że Amida była domem dla wielu cywilizacji, w tym m.in. Persów, Rzymian, Sasanidów, Bizantyjczyków, Abbasydów, Seldżuków, a wreszcie Osmanów. Choć prace archeologiczne na tym obszarze są prowadzone od wielu dekad, najnowsze odkrycie niesie sporo interesujących danych. W ciągu najbliższego roku naukowcy spodziewają się odkryć wiele nowych artefaktów z okresu rzymskiego. Istnieje również duża szansa, że już w 2022 roku turyści przybywający do Diyarbakır, będą mieli szansę zobaczyć rzymską ulicę na własne oczy, w trakcie spaceru po historycznym regionie İçkale.

Bogatą historię regionu Diyarbakır można obecnie podziwiać przede wszystkim na terenie Kompleksu Muzealnego İçkale, mieszczącego się wewnątrz murów miejskich. W trakcie prac wykopaliskowych na terenie starożytnej Amidy, oprócz ruin z epoki brązu, natrafiono również na ślady z okresu rzymskiego i osmańskiego, jak również ruiny pałacu Artuqid. To istny raj dla wszystkich miłośników historii i archeologii, a co więcej, niemalże “nieskażony” stopą turystów z zagranicy, którzy na zachodzie kraju zdążyli już istotnie wydeptać swoje ścieżki. Teren obszaru muzealnego mieści w sobie także m.in. dawne budynki więzienia i prokuratury, bibliotekę Ataturka oraz kościół św. Jerzego, pełniący obecnie funkcję muzeum.

Miłym akcentem naszej wizyty na terenie kompleksu İçkale był spacer wzdłuż murów obronnych oraz wizyta na tarasie widokowym, z którego po raz pierwszy zobaczyliśmy w oddali rzekę Tygrys – jedną z dwóch największych w Mezopotamii. Rzeka płynie stąd dalej do Syrii oraz Iraku. Widok tej przepięknej malowniczej krainy do dziś pozostaje w naszej pamięci i chętnie wrócimy tam w kolejnych latach, by przyjrzeć się nowym odkryciom archeologów! :) 

- Reklama -
baner szeroki insta W Diyarbakır odkryto ulicę z czasów rzymskich, liczącą ponad 2000 lat

Więcej informacji o mieście Diyarbakır i południowo-wschodniej Turcji znajdziesz TUTAJ.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

Podoba Ci się ta strona? Postaw mi wirtualną kawę i pomóż w jej dalszym rozwoju.
buycoffeeto btn primary W Diyarbakır odkryto ulicę z czasów rzymskich, liczącą ponad 2000 lat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close