Wakacje! Co warto wiedzieć przed wyjazdem za granicę?

autor(ka): Agnieszka Maury
8 komentarzy

Wakacje CoWartoWiedzie%25C4%2587 Wakacje! Co warto wiedzieć przed wyjazdem za granicę?

Kilka rzeczy, o których warto pamiętać przed wyjazdem

Piaszczyste plaże, starożytne zabytki, dobra zabawa i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Sezon wakacyjny nabiera rozpędu, a tłumy Polaków jak co roku planują wyjazdy zagraniczne. Chorwacja, Grecja, Włochy, Malta, a może Turcja? Bez względu na kierunek wyjazdu, te informacje powinien mieć na uwadze każdy turysta!

Ważność paszportu 

Urlop zaplanowany, paszport od dawna czeka w szufladzie.. ale czy nie za długo? Choć to oczywiste, że wyjazdy poza Unię Europejską wiążą się z koniecznością posiadania paszportu, wielu z nas często zapomina, że data jego ważności wygasa po 10 latach od dnia wystawienia. Co ważne, w niektórych krajach wymagane jest, aby paszport podróżnych był ważny co najmniej 6 miesięcy. Ponieważ wyrobienie nowego dokumentu może potrwać aż 30 dni od momentu złożenia wniosku, przed zakupem wczasów lub zabukowaniem lotu warto upewnić się, że nasz paszport pozwoli nam przekroczyć granicę UE!

Kopia paszportu

Przed wyjazdem za granicę warto zadbać o wykonanie kopii lub skanu paszportu oraz o powierzenie ich zaufanej osobie. W przypadku kradzieży lub zgubienia dokumentu, elektroniczna kopia może okazać się bardzo pomocna w udowodnieniu tożsamości w kryzysowych sytuacjach.

Wiza

Kraje znajdujące się poza strefą UE bardzo często wymagają od polskich turystów zakupu wizy turystycznej. W niektórych przypadkach wystarczy nabyć ją na lotnisku, tuż po przylocie – w innych niezbędne jest wcześniejsze zakupienie e-wizy przez internet lub złożenie wniosku w ambasadzie danego kraju na kilka tygodni przed wylotem. Planując wakacje obowiązkowo należy sprawdzić, jak wyglądają przepisy wizowe kraju, w którym planujemy spędzić wczasy!

Ubezpieczenie, ubezpieczenie i jeszcze raz ubezpieczenie

Zakup ubezpieczenia turystycznego od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia powinno być równie oczywiste, jak spakowanie szczoteczki do zębów i stroju kąpielowego. Niestety, wielu z nas wciąż o tym zapomina. Warto pamiętać, by w tym celu udać się do rzetelnego ubezpieczyciela i dokładnie zweryfikować ofertę ubezpieczenia! Odradzam poleganie wyłącznie na ubezpieczeniach zakupowanych w biurze podróży, których oferta bardzo często jest bardzo ograniczona.

PRZECZYTAJ TAKŻE
Czy w Turcji obowiązuje EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenie Zdrowotnego (EKUZ)

W przypadku wyjazdu do jednego z Państw UE warto zadbać o uzyskanie bezpłatnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument uprawnia do podstawowego leczenia na terytorium Unii i zdecydowanie ułatwia proces wizyty w przychodni lub szpitalu. EKUZ można uzyskać w najbliższym oddziale NFZ. O dokument może ubiegać się każdy posiadacz ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ oraz osoby, które mają prawo do korzystania z opieki medycznej w Polsce. (Więcej informacji tutaj)

Komunikaty MSZ-u

Zagrożenie terrorystyczne w krajach Europy jest niestety z roku na rok coraz wyższe. Popadanie w spiralę strachu i rezygnowanie z jakichkolwiek zagranicznych wyjazdów nie jest receptą dla miłośników podróży. Decydując się na wyjazd do kraju obarczonego ryzykiem zamachu terrorystycznego, należy zadbać o zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa. W związku z tym, że sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, na kilka dni przed wyjazdem należy sprawdzić oficjalne komunikaty Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Rejestracja podróży

Udając się do kraju o podwyższonym stopniu zagrożenia terrorystycznego lub innych niebezpieczeństw, warto zarejestrować swoją podróż w konsularnym serwisie Odyseusz. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, MSZ skontaktuje się z nami i udzieli niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną. Zgłoszenia można dokonać TUTAJ.

Aplikacja iPolak

Udając się za granicę warto zainstalować w smartfonie apkę iPolak, przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Bezpłatna aplikacja wskaże drogę do najbliższej polskiej placówki dyplomatycznej, podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu czy jak zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych zakątkach świata. Można w niej także znaleźć aktualne ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ. Więcej informacji TUTAJ

Pozostałe serwisy konsularne powstałe w trosce o bezpieczeństwo podróżnych:

www.polakzagranica.msz.gov.pl
www.odyseusz.msz.gov.pl
www.msz.gov.pl/wakacje
www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne

Desktop4 Wakacje! Co warto wiedzieć przed wyjazdem za granicę?

Lokalna waluta

Zakup waluty kraju, do którego się udajemy to gwarancja komfortu. W ten sposób unikniemy stresującego poszukiwania kantoru tuż po przylocie lub konieczności zakupu waluty w niekorzystnym kursie. Warto zadbać również o banknoty o niższych nominałach, którymi będziemy mogli zapłacić np. za taksówkę lub przejazd komunikacją miejską, unikając konieczności pokazywania, ile pieniędzy mamy w portfelu.

PRZECZYTAJ TAKŻE
Kapadocja : baśniowa kraina wykuta w skale

Ubrania w bagażu podręcznym

Warto spakować dodatkowy komplet najważniejszych ubrań w bagażu podręcznym. W przypadku zgubienia przez linie lotnicze bagażu rejestrowanego, unikniemy sytuacji, w której nie będziemy mieli się w co ubrać. :)

Masz ochotę dopisać do tej listy kilka sprawdzonych wskazówek? Koniecznie daj znać w komentarzu poniżej! :)


 

Polecane: CO WARTO WIEDZIEĆ O TURCJI?

%name Wakacje! Co warto wiedzieć przed wyjazdem za granicę?

❶ Największe atrakcje Turcjibit.ly/atrakcje-turcji
❷ Największe atrakcje Stambułubit.ly/atrakcje-stambulu
❸ Największe atrakcje Izmirubit.ly/atrakcje-izmiru
Zakupy w Turcji: bit.ly/zakupy-w-turcji
❺ Życie tureckiej ulicy: bit.ly/turecka-ulica
❻ Zwyczaje picia herbaty w Turcji: bit.ly/turecki-cay
❼ Kulturowe know-how – tureckie obyczajebit.ly/turcja-know-how
❽ Kawa po turecku: bit.ly/turecka-kawa
❾ Turecki street foodbit.ly/turecki-street-food
❿ Alkohol w Turcji: bit.ly/turcja-alkohol

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! 🖤

8 komentarzy
11

Dołącz do dyskusji

8 komentarzy

~Kinga 07/09/2017 - 13:29

bardzo dobra i przydatna przypominajka :)

Odpowiedz
~Lila 05/09/2017 - 12:44

trzeba się przygotować na wakacje za rok !

Odpowiedz
~Kaja 04/09/2017 - 12:25

dobre przypomnienie :)

Odpowiedz
~Roma 21/08/2017 - 16:12

oj tak, dobrze o tym wszystkim pamiętać ! :D

Odpowiedz
~Róża 21/08/2017 - 08:54

dobra przypominajka ! :D

Odpowiedz
~Ramona 20/08/2017 - 15:39

no tak o wizie trzeba wiedzieć

Odpowiedz
~Walentynka 10/08/2017 - 13:34

dobre przypomnienie !

Odpowiedz
~Martin 21/07/2016 - 11:11

Nie wiedziałem, że jest aplikacja iPolak…:) Jeśli chodzi o częste błędy to nie sprawdzenie ważności paszportu lub dowodu przed wyjazdem, a wycieczka zarezerwowana i klopsik….:) Również EKUZ ważna sprawa. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z kosztów leczenia w innych krajach. Ale najważniejsze nie bać się podróży po Europie bo dzisiaj no naprawdę banalne. Szkoda tylko, że teraz napięta sytuacja nam ogranicza troszkę destynacje.

Odpowiedz

Popularne artykuły:

MENU

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

x
Close