15 C
Istanbul


Strona główna Poradnik turysty Bezpieczeństwo Wakacje! Co warto wiedzieć przed wyjazdem za granicę?

Wakacje! Co warto wiedzieć przed wyjazdem za granicę?

-

Kilka rzeczy, o których warto pamiętać przed wyjazdem

Piaszczyste plaże, starożytne zabytki, dobra zabawa i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Sezon wakacyjny nabiera rozpędu, a tłumy Polaków jak co roku planują wyjazdy zagraniczne. Chorwacja, Grecja, Włochy, Malta, a może Turcja? Bez względu na kierunek wyjazdu, te informacje powinien mieć na uwadze każdy turysta!

Ważność paszportu 

Urlop zaplanowany, paszport od dawna czeka w szufladzie.. ale czy nie za długo? Choć to oczywiste, że wyjazdy poza Unię Europejską wiążą się z koniecznością posiadania paszportu, wielu z nas często zapomina, że data jego ważności wygasa po 10 latach od dnia wystawienia. Co ważne, w niektórych krajach wymagane jest, aby paszport podróżnych był ważny co najmniej 6 miesięcy. Ponieważ wyrobienie nowego dokumentu może potrwać aż 30 dni od momentu złożenia wniosku, przed zakupem wczasów lub zabukowaniem lotu warto upewnić się, że nasz paszport pozwoli nam przekroczyć granicę UE!

Kopia paszportu

Przed wyjazdem za granicę warto zadbać o wykonanie kopii lub skanu paszportu oraz o powierzenie ich zaufanej osobie. W przypadku kradzieży lub zgubienia dokumentu, elektroniczna kopia może okazać się bardzo pomocna w udowodnieniu tożsamości w kryzysowych sytuacjach.

Wiza

Kraje znajdujące się poza strefą UE bardzo często wymagają od polskich turystów zakupu wizy turystycznej. W niektórych przypadkach wystarczy nabyć ją na lotnisku, tuż po przylocie – w innych niezbędne jest wcześniejsze zakupienie e-wizy przez internet lub złożenie wniosku w ambasadzie danego kraju na kilka tygodni przed wylotem. Planując wakacje obowiązkowo należy sprawdzić, jak wyglądają przepisy wizowe kraju, w którym planujemy spędzić wczasy!

Ubezpieczenie, ubezpieczenie i jeszcze raz ubezpieczenie

Zakup ubezpieczenia turystycznego od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia powinno być równie oczywiste, jak spakowanie szczoteczki do zębów i stroju kąpielowego. Niestety, wielu z nas wciąż o tym zapomina. Warto pamiętać, by w tym celu udać się do rzetelnego ubezpieczyciela i dokładnie zweryfikować ofertę ubezpieczenia! Odradzam poleganie wyłącznie na ubezpieczeniach zakupowanych w biurze podróży, których oferta bardzo często jest bardzo ograniczona.

Europejska Karta Ubezpieczenie Zdrowotnego (EKUZ)

W przypadku wyjazdu do jednego z Państw UE warto zadbać o uzyskanie bezpłatnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument uprawnia do podstawowego leczenia na terytorium Unii i zdecydowanie ułatwia proces wizyty w przychodni lub szpitalu. EKUZ można uzyskać w najbliższym oddziale NFZ. O dokument może ubiegać się każdy posiadacz ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ oraz osoby, które mają prawo do korzystania z opieki medycznej w Polsce. (Więcej informacji tutaj)

Komunikaty MSZ-u

Zagrożenie terrorystyczne w krajach Europy jest niestety z roku na rok coraz wyższe. Popadanie w spiralę strachu i rezygnowanie z jakichkolwiek zagranicznych wyjazdów nie jest receptą dla miłośników podróży. Decydując się na wyjazd do kraju obarczonego ryzykiem zamachu terrorystycznego, należy zadbać o zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa. W związku z tym, że sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, na kilka dni przed wyjazdem należy sprawdzić oficjalne komunikaty Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Rejestracja podróży

Udając się do kraju o podwyższonym stopniu zagrożenia terrorystycznego lub innych niebezpieczeństw, warto zarejestrować swoją podróż w konsularnym serwisie Odyseusz. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, MSZ skontaktuje się z nami i udzieli niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną. Zgłoszenia można dokonać TUTAJ.

Aplikacja iPolak

Udając się za granicę warto zainstalować w smartfonie apkę iPolak, przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Bezpłatna aplikacja wskaże drogę do najbliższej polskiej placówki dyplomatycznej, podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu czy jak zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych zakątkach świata. Można w niej także znaleźć aktualne ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ. Więcej informacji TUTAJ

Pozostałe serwisy konsularne powstałe w trosce o bezpieczeństwo podróżnych:

www.polakzagranica.msz.gov.pl
www.odyseusz.msz.gov.pl
www.msz.gov.pl/wakacje
www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne

Desktop4 Wakacje! Co warto wiedzieć przed wyjazdem za granicę?

Lokalna waluta

Zakup waluty kraju, do którego się udajemy to gwarancja komfortu. W ten sposób unikniemy stresującego poszukiwania kantoru tuż po przylocie lub konieczności zakupu waluty w niekorzystnym kursie. Warto zadbać również o banknoty o niższych nominałach, którymi będziemy mogli zapłacić np. za taksówkę lub przejazd komunikacją miejską, unikając konieczności pokazywania, ile pieniędzy mamy w portfelu.

Ubrania w bagażu podręcznym

Warto spakować dodatkowy komplet najważniejszych ubrań w bagażu podręcznym. W przypadku zgubienia przez linie lotnicze bagażu rejestrowanego, unikniemy sytuacji, w której nie będziemy mieli się w co ubrać. :)


Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

►► Uważasz treści ze Styku Kultur za cenne i inspirujące? Jeśli tak, w łatwy sposób możesz pomóc w dalszym rozwoju tej strony. Wystarczy, że rezerwując swoje noclegi na portalu Booking.com skorzystasz z TEGO linku. Dzięki Twojej pomocy, otrzymam niewielką prowizję, która nie wpłynie w żaden sposób na cenę Twojej rezerwacji. :)

►►► Chcesz być na bieżąco z kolejnymi artykułami na Styku Kultur? Dopisz się do naszego newslettera i otrzymuj od czasu do czasu maile z podsumowaniem nowości!

  1. Nie wiedziałem, że jest aplikacja iPolak…:) Jeśli chodzi o częste błędy to nie sprawdzenie ważności paszportu lub dowodu przed wyjazdem, a wycieczka zarezerwowana i klopsik….:) Również EKUZ ważna sprawa. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z kosztów leczenia w innych krajach. Ale najważniejsze nie bać się podróży po Europie bo dzisiaj no naprawdę banalne. Szkoda tylko, że teraz napięta sytuacja nam ogranicza troszkę destynacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close