Wakacje! Co warto wiedzieć przed wyjazdem za granicę?

Kilka rzeczy, o których warto pamiętać przed wyjazdem

Piaszczyste plaże, starożytne zabytki, dobra zabawa i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Sezon wakacyjny nabiera rozpędu, a tłumy Polaków jak co roku planują wyjazdy zagraniczne. Chorwacja, Grecja, Włochy, Malta, a może Turcja? Bez względu na kierunek wyjazdu, te informacje powinien mieć na uwadze każdy turysta!

Ważność paszportu 

- Reklama -

Urlop zaplanowany, paszport od dawna czeka w szufladzie.. ale czy nie za długo? Choć to oczywiste, że wyjazdy poza Unię Europejską wiążą się z koniecznością posiadania paszportu, wielu z nas często zapomina, że data jego ważności wygasa po 10 latach od dnia wystawienia. Co ważne, w niektórych krajach wymagane jest, aby paszport podróżnych był ważny co najmniej 6 miesięcy. Ponieważ wyrobienie nowego dokumentu może potrwać aż 30 dni od momentu złożenia wniosku, przed zakupem wczasów lub zabukowaniem lotu warto upewnić się, że nasz paszport pozwoli nam przekroczyć granicę UE!

Kopia paszportu

- Reklama -

Przed wyjazdem za granicę warto zadbać o wykonanie kopii lub skanu paszportu oraz o powierzenie ich zaufanej osobie. W przypadku kradzieży lub zgubienia dokumentu, elektroniczna kopia może okazać się bardzo pomocna w udowodnieniu tożsamości w kryzysowych sytuacjach.

Wiza

- Reklama -

Kraje znajdujące się poza strefą UE bardzo często wymagają od polskich turystów zakupu wizy turystycznej. W niektórych przypadkach wystarczy nabyć ją na lotnisku, tuż po przylocie – w innych niezbędne jest wcześniejsze zakupienie e-wizy przez internet lub złożenie wniosku w ambasadzie danego kraju na kilka tygodni przed wylotem. Planując wakacje obowiązkowo należy sprawdzić, jak wyglądają przepisy wizowe kraju, w którym planujemy spędzić wczasy!

Ubezpieczenie, ubezpieczenie i jeszcze raz ubezpieczenie

Zakup ubezpieczenia turystycznego od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia powinno być równie oczywiste, jak spakowanie szczoteczki do zębów i stroju kąpielowego. Niestety, wielu z nas wciąż o tym zapomina. Warto pamiętać, by w tym celu udać się do rzetelnego ubezpieczyciela i dokładnie zweryfikować ofertę ubezpieczenia! Odradzam poleganie wyłącznie na ubezpieczeniach zakupowanych w biurze podróży, których oferta bardzo często jest bardzo ograniczona.

Europejska Karta Ubezpieczenie Zdrowotnego (EKUZ)

W przypadku wyjazdu do jednego z Państw UE warto zadbać o uzyskanie bezpłatnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument uprawnia do podstawowego leczenia na terytorium Unii i zdecydowanie ułatwia proces wizyty w przychodni lub szpitalu. EKUZ można uzyskać w najbliższym oddziale NFZ. O dokument może ubiegać się każdy posiadacz ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ oraz osoby, które mają prawo do korzystania z opieki medycznej w Polsce. (Więcej informacji tutaj)

Komunikaty MSZ-u

Zagrożenie terrorystyczne w krajach Europy jest niestety z roku na rok coraz wyższe. Popadanie w spiralę strachu i rezygnowanie z jakichkolwiek zagranicznych wyjazdów nie jest receptą dla miłośników podróży. Decydując się na wyjazd do kraju obarczonego ryzykiem zamachu terrorystycznego, należy zadbać o zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa. W związku z tym, że sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, na kilka dni przed wyjazdem należy sprawdzić oficjalne komunikaty Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Rejestracja podróży

Udając się do kraju o podwyższonym stopniu zagrożenia terrorystycznego lub innych niebezpieczeństw, warto zarejestrować swoją podróż w konsularnym serwisie Odyseusz. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, MSZ skontaktuje się z nami i udzieli niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną. Zgłoszenia można dokonać TUTAJ.

Aplikacja iPolak

Udając się za granicę warto zainstalować w smartfonie apkę iPolak, przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Bezpłatna aplikacja wskaże drogę do najbliższej polskiej placówki dyplomatycznej, podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu czy jak zadbać o własne bezpieczeństwo w różnych zakątkach świata. Można w niej także znaleźć aktualne ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ. Więcej informacji TUTAJ

Pozostałe serwisy konsularne powstałe w trosce o bezpieczeństwo podróżnych:

www.polakzagranica.msz.gov.pl
www.odyseusz.msz.gov.pl
www.msz.gov.pl/wakacje
www.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne

Desktop4 Wakacje! Co warto wiedzieć przed wyjazdem za granicę?

Lokalna waluta

Zakup waluty kraju, do którego się udajemy to gwarancja komfortu. W ten sposób unikniemy stresującego poszukiwania kantoru tuż po przylocie lub konieczności zakupu waluty w niekorzystnym kursie. Warto zadbać również o banknoty o niższych nominałach, którymi będziemy mogli zapłacić np. za taksówkę lub przejazd komunikacją miejską, unikając konieczności pokazywania, ile pieniędzy mamy w portfelu.

Ubrania w bagażu podręcznym

Warto spakować dodatkowy komplet najważniejszych ubrań w bagażu podręcznym. W przypadku zgubienia przez linie lotnicze bagażu rejestrowanego, unikniemy sytuacji, w której nie będziemy mieli się w co ubrać. :)


Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 350 tekstów, spośród których większość poświęcona jest Turcji. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych zakątkach świata. Rozgość się i czuj, jak u siebie! Będzie mi miło, jeśli zaobserwujesz mnie na Facebooku oraz Instagramie.

Booking.com

Nowości

Nieturystyczne i zjawiskowe oblicze Turcji: “Złoty Trójkąt” Górnej Mezopotamii

Diyarbakır, Şanlıurfa oraz Mardin - trzy tureckie prowincje, nazywane "Złotym Trójkątem" Górnej Mezopotamii, mają szansę przyciągnąć uwagę zagranicznych turystów! Wszystko za sprawą...

Polecany hotel w Stambule – Venue Hotel Istanbul Old City

Hotel mieści się w centrum zabytkowej dzielnicy Fatih,obiekt posiada trzy gwiazdki,na terenie hotelu znajduje się restauracja,hotel jest wyposażony w windę,restauracja znajduje się...

Wszystko, co warto wiedzieć o tureckich dywanach [historia, rodzaje, wzory, kolory, cena, gdzie kupić]

Turcja to prawdziwe królestwo dywanów, a tureckie “kilimy” od wieków uchodzą za najwspanialsze na świecie! W tym artykule przeczytasz o bogatej historii...

Z odwiedzinami w warsztacie jednego z mistrzów tradycyjnego miedziarstwa w tureckim Diyarbakır

Bogata wiedza na temat wytwórstwa miedzi w Diyarbakır, leżącym w południowo-wschodniej Anatolii, przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Większość zakładów istnieje tu...

Istanbulkart – karta publicznego transportu w Stambule [cena, gdzie kupić, jak doładować, wskazówki]

Poruszanie się komunikacją miejską w Stambule wymaga wcześniejszego zakupienia biletów. Dawniej były to charakterystyczne plastikowe żetony, wydawane...

Od jutra kolejne obostrzenia w Turcji, w związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19

Zamknięcie kawiarni i restauracji, ograniczone godziny funkcjonowania zakładów fryzjerskich oraz galerii handlowych, a także częściowa weekendowa "godzina policyjna" - to tylko niektóre...


8 KOMENTARZE

  1. Nie wiedziałem, że jest aplikacja iPolak…:) Jeśli chodzi o częste błędy to nie sprawdzenie ważności paszportu lub dowodu przed wyjazdem, a wycieczka zarezerwowana i klopsik….:) Również EKUZ ważna sprawa. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z kosztów leczenia w innych krajach. Ale najważniejsze nie bać się podróży po Europie bo dzisiaj no naprawdę banalne. Szkoda tylko, że teraz napięta sytuacja nam ogranicza troszkę destynacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Polecane

Co to jest Göbekli Tepe? Owiana tajemnicą najstarsza świątynia świata leży w Turcji

Zlokalizowane w południowo-wschodniej Turcji, w rejonie...

Góra Nemrut i jej tajemnicze posągi

Leżąca w południowo-wschodniej Turcji majestatyczna Góra Nemrut...

Czy w Turcji potrzebny jest paszport? 2020

Czy do Turcji potrzebny  jest paszport? To...

Jacy są Turcy? Tureckie przesądy i zabobony

Tureckie przesądy i zabobony wplecione są w...

Pałac Dolmabahçe w Stambule – europejski sen XIX-wiecznych sułtanów

Pałac Dolmabahçe (tur. Dolmabahçe Sarayı) to dawna...
x