Wakacje w Turcji 2020 ? a epidemia koronawirusa – czy urlop będzie możliwy?

autor(ka): Agnieszka Maury
Otwarcie granic

🧿 Chcesz być na bieżąco z naszymi podróżami? Obserwuj profil @stykkultur na Instagramie.

Turcja to jeden z wakacyjnych kierunków, najczęściej wybieranych przez Polaków. W chwili obecnej, w związku ze światową pandemią koronawirusa, wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy wakacje w Turcji sezonie letnim 2020 będą możliwe. Wiele wskazuje na to, że turystyka krajowa w Turcji zostanie odmrożona pod koniec maja. Co jednak z przyjmowaniem turystów z zagranicy?

Turecki system certyfikacji obszarów i obiektów turystycznych

Jak donoszą tureckie media, rząd Turcji przygotowuje się do uruchomienia systemu certyfikacji obszarów i obiektów turystycznych wolnych od koronawirusa“, który ma szansę znacząco pomóc w ożywieniu gospodarki. Jak poinformował Mehmet Ersoy, turecki Minister Kultury i Turystyki, program certyfikacji hoteli i restauracji został przygotowany w oparciu o 132 kryteria, w tym m.in. przestrzeganie przepisów dotyczących higieny oraz praktykowanie dystansu społecznego. Pracownicy branży turystycznej będą również przechodzić szkolenia w zakresie środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się infekcji. Zmiany dotyczyć będą również serwowania posiłków – to personel będzie donosił posiłki i napoje do stolików, a samoobsługa będzie zabroniona. Turecki rząd przygotowuje również mapę szpitali, dostępnych w regionach turystycznych.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Epidemia koronawirusa w Turcji okiem moich tureckich przyjaciół

Kluczowe założenia planu stopniowego otwierania miejsc turystycznych w Turcji:

  • maksymalna liczba osób w hotelu nie może przekroczyć 60% pojemności,
  • pomiar temperatury gości hotelowych
  • profesjonalna dezynfekcja wszystkich elementów wyposażenia pokoju hotelowego po wymeldowaniu każdego z gości,
  • po wymeldowaniu, pokój poddany wentylacji przez co najmniej 12 godzin,
  • unikanie zgromadzeń w dużych przestrzeniach hotelowych, jak m.in. lobby,
  • obowiązek noszenia masek oraz zachowania dystansu społecznego wśród gości,
  • hotelowe centra fitness oraz spa w nadchodzącym sezonie będą nieczynne.

Zdaniem tureckiego ministra turystyki, w tym momencie Turcja stawia na turystykę krajową, jednak w dalszej perspektywie powracały będą również loty międzynarodowe. Turcy przewidują, że w pierwszej kolejności pojawią się w ich kraju turyści z Azji, a następnie z Niemiec oraz Austrii.Odmrożenie lotów pasażerskich Turkish Airlines

Zgodnie z trzymiesięcznym planem odmrażania działalności Turkish Airlines, który rozpocznie się w czerwcu, turecki przewoźnik planuje wznowić loty do 22 lotnisk docelowych w 19 krajach, w tym do Kanady, Kazachstanu, Afganistanu, Japonii, Chin, Korei Południowej, Singapuru, Danii, Szwecji, Niemiec, Norwegii, Austrii, Holandii, Belgii, Białorusi, Izraela, Kuwejtu, Gruzji i Libanu. Turkish Airlines zakładają częstotliwość 75 lotów w tygodniu. Liczba miejsc docelowych i ilość lotów na trasach międzynarodowych wzrośnie w lipcu, a następnie w sierpniu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Wakacje we Włoszech 2020: nasz pobyt w Rzymie w czasie pandemii koronawirusa

Czy wakacje w Turcji w 2020 roku będą możliwe dla Polaków?

Nadal nikt nie jest w stanie wskazać terminu, w którym loty z Polski do Turcji znów będą możliwe. Polski wiceminister rozwoju, Andrzej Gut-Mostowy, udzielił niedawno wywiadu w “Rzeczpospolitej”, w którym podkreślił, że polski rząd będzie stawiał do zachęcania Polaków do wypoczynku w kraju. Władze rozważają również odmrożenie turystyki do państw Grupy Wyszehradzkiej – Czech, Słowacji i Węgier. W chwili obecnej brak przesłanek mówiących o tym, że loty na trasie Polska – Turcja będą wznowione w najbliższym czasie.

Autorka bloga
Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki.

Dołącz do dyskusji

Popularne artykuły:

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close