15 C
Istanbul


Strona główna Turcja Bezpieczeństwo & informacje praktyczne Wakacje w Turcji 2020 ? a epidemia koronawirusa - czy urlop będzie...

Wakacje w Turcji 2020 ? a epidemia koronawirusa – czy urlop będzie możliwy?

-

Turcja to jeden z wakacyjnych kierunków, najczęściej wybieranych przez Polaków. W chwili obecnej, w związku ze światową pandemią koronawirusa, wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy wakacje w Turcji sezonie letnim 2020 będą możliwe. Wiele wskazuje na to, że turystyka krajowa w Turcji zostanie odmrożona pod koniec maja. Co jednak z przyjmowaniem turystów z zagranicy?

Turecki system certyfikacji obszarów i obiektów turystycznych

Jak donoszą tureckie media, rząd Turcji przygotowuje się do uruchomienia systemu certyfikacji obszarów i obiektów turystycznych wolnych od koronawirusa“, który ma szansę znacząco pomóc w ożywieniu gospodarki. Jak poinformował Mehmet Ersoy, turecki Minister Kultury i Turystyki, program certyfikacji hoteli i restauracji został przygotowany w oparciu o 132 kryteria, w tym m.in. przestrzeganie przepisów dotyczących higieny oraz praktykowanie dystansu społecznego. Pracownicy branży turystycznej będą również przechodzić szkolenia w zakresie środków zapobiegających rozprzestrzenianiu się infekcji. Zmiany dotyczyć będą również serwowania posiłków – to personel będzie donosił posiłki i napoje do stolików, a samoobsługa będzie zabroniona. Turecki rząd przygotowuje również mapę szpitali, dostępnych w regionach turystycznych.

Kluczowe założenia planu stopniowego otwierania miejsc turystycznych w Turcji:

  • maksymalna liczba osób w hotelu nie może przekroczyć 60% pojemności,
  • pomiar temperatury gości hotelowych
  • profesjonalna dezynfekcja wszystkich elementów wyposażenia pokoju hotelowego po wymeldowaniu każdego z gości,
  • po wymeldowaniu, pokój poddany wentylacji przez co najmniej 12 godzin,
  • unikanie zgromadzeń w dużych przestrzeniach hotelowych, jak m.in. lobby,
  • obowiązek noszenia masek oraz zachowania dystansu społecznego wśród gości,
  • hotelowe centra fitness oraz spa w nadchodzącym sezonie będą nieczynne.

Zdaniem tureckiego ministra turystyki, w tym momencie Turcja stawia na turystykę krajową, jednak w dalszej perspektywie powracały będą również loty międzynarodowe. Turcy przewidują, że w pierwszej kolejności pojawią się w ich kraju turyści z Azji, a następnie z Niemiec oraz Austrii.

Odmrożenie lotów pasażerskich Turkish Airlines

Zgodnie z trzymiesięcznym planem odmrażania działalności Turkish Airlines, który rozpocznie się w czerwcu, turecki przewoźnik planuje wznowić loty do 22 lotnisk docelowych w 19 krajach, w tym do Kanady, Kazachstanu, Afganistanu, Japonii, Chin, Korei Południowej, Singapuru, Danii, Szwecji, Niemiec, Norwegii, Austrii, Holandii, Belgii, Białorusi, Izraela, Kuwejtu, Gruzji i Libanu. Turkish Airlines zakładają częstotliwość 75 lotów w tygodniu. Liczba miejsc docelowych i ilość lotów na trasach międzynarodowych wzrośnie w lipcu, a następnie w sierpniu.

Czy wakacje w Turcji w 2020 roku będą możliwe dla Polaków?

Nadal nikt nie jest w stanie wskazać terminu, w którym loty z Polski do Turcji znów będą możliwe. Polski wiceminister rozwoju, Andrzej Gut-Mostowy, udzielił niedawno wywiadu w “Rzeczpospolitej”, w którym podkreślił, że polski rząd będzie stawiał do zachęcania Polaków do wypoczynku w kraju. Władze rozważają również odmrożenie turystyki do państw Grupy Wyszehradzkiej – Czech, Słowacji i Węgier. W chwili obecnej brak przesłanek mówiących o tym, że loty na trasie Polska – Turcja będą wznowione w najbliższym czasie.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

►► Uważasz treści ze Styku Kultur za cenne i inspirujące? Jeśli tak, w łatwy sposób możesz pomóc w dalszym rozwoju tej strony. Wystarczy, że rezerwując swoje noclegi na portalu Booking.com skorzystasz z TEGO linku. Dzięki Twojej pomocy, otrzymam niewielką prowizję, która nie wpłynie w żaden sposób na cenę Twojej rezerwacji. :)

►►► Chcesz być na bieżąco z kolejnymi artykułami na Styku Kultur? Dopisz się do naszego newslettera i otrzymuj od czasu do czasu maile z podsumowaniem nowości!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close