11.1 C
Istanbul


Strona główna Azja Turcja Węgierski grobowiec sułtana Sulejmana zostanie przekształcony w muzeum!

Węgierski grobowiec sułtana Sulejmana zostanie przekształcony w muzeum!

-

Jak donoszą tureckie portale informacyjne, węgierski grobowiec sułtana Sulejmana, znajdujący się pod Szigetvarem, zlokalizowanym w południowo-wschodniej części Węgier, jeszcze w tym roku zostanie przekształcony w muzeum na otwartym powietrzu.

Sulejman Wspaniały, jeden z najpotężniejszych sułtanów Imperium Osmańskiego, zmarł podczas wyprawy na Węgry w 1566 roku, prawdopodobnie 7 września, około godz. 1.30. Śmierć władcy zbiegła się z trwającym oblężeniem Szigetvaru, dlatego też – aby nie doprowadzić do demobilizacji wojska – informację o niej tajono przed żołnierzami przez czterdzieści dni. Wielki wezyr ogłosił odejście władcy w Belgradzie, dopiero podczas powrotu wojsk do stolicy Imperium.

Stambul dalej 31 1 1024x683 Węgierski grobowiec sułtana Sulejmana zostanie przekształcony w muzeum!
Mauzoleum Sulejmana w Stambule

Serca oraz wnętrzności sułtana pochowano na Węgrzech (budowę grobowca zlecił syn sułtana, Selim II), a jego ciało zabrano do Konstantynopola, gdzie spoczął w mauzoleum wybudowanym na dziedzińcu meczetu Sulejmana. W bezpośrednim sąsiedztwie grobowca Sulejmana w Stambule znajduje się również grób Roksolany. Dlaczego nie pochowano ich razem? O tym więcej przeczytacie TUTAJ.

W 2012 roku na Węgrzech podpisano umowę o rozpoczęciu wykopalisk oraz zainicjowaniu projektu badawczego. W wyniku prac archeologicznych, pod Szigetvarem odnaleziono zaginiony grób Sulejmana, jak również wiele innych pozostałości historycznych z czasów osmańskich. Prowadzone na miejscu badania doprowadziły do przekształcenia kompleksu wykopalisk w skansen, który od 2017 pozostaje pod ochroną. Prace zostaną zakończone pod koniec tego roku. Wtedy też węgierskie władze planują otwarcie muzeum na otwartym powietrzu, które pozwoli wszystkim miłośnikom historii pogłębić wiedzę na temat oblężenia Szigetvaru oraz pochówku fragmentów ciała sułtana.

Miejsce to z całą pewnością spotka się z ogromnym zainteresowaniem miłośników serialu Wspaniałe Stulecie, opowiadającego o złotym okresie rządów Sulejmana Wspaniałego!

Źródło: Hurriyet Daily News, Daily Sabah

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

►► Uważasz treści ze Styku Kultur za cenne i inspirujące? Jeśli tak, w łatwy sposób możesz pomóc w dalszym rozwoju tej strony. Wystarczy, że rezerwując swoje noclegi na portalu Booking.com skorzystasz z TEGO linku. Dzięki Twojej pomocy, otrzymam niewielką prowizję, która nie wpłynie w żaden sposób na cenę Twojej rezerwacji. :)

►►► Chcesz być na bieżąco z kolejnymi artykułami na Styku Kultur? Dopisz się do naszego newslettera i otrzymuj od czasu do czasu maile z podsumowaniem nowości!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close