Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

  “Wojownicy o szklanych oczach. W poszukiwaniu Nowej Turcji” – recenzja książki + KONKURS dla czytelników Styku Kultur

  Za każdym razem gdy na polskim rynku pojawia się nowy reportaż o Turcji, natychmiast biegnę po nią do najbliższej księgarni. I choć forma reporterska często dotyka tematów trudnych, przygnębiających i kontrowersyjnych, pozwala mi na poszerzenie perspektywy oraz większą refleksyjność i czułość, względem opisywanych zjawisk. Podobnie było także w przypadku “Wojowników o szklanych oczach. W poszukiwaniu Nowej Turcji” Agnieszki Rostkowskiej, lektury niezwykle uważnej, skrupulatnej i przenikliwej.

  Agnieszka Rostkowska to reporterka, dziennikarka, korespondentka polskich mediów w Turcji oraz podróżniczka, mająca na koncie m.in. współpracę z Gazetą Wyborczą, Tygodnikiem Powszechnym oraz Polityką. Ukończyła Stosunki Międzynarodowe oraz Orientalistykę, w specjalizacji turkologicznej. W trakcie studiów autorka wyjechała również na jeden semestr studiów w Stambule. W październiku 2020, nakładem Wydawnictwa Poznańskiego, ukazała się jej książka „Wojownicy o szklanych oczach. W poszukiwaniu Nowej Turcji„, będąca zbiorem reportaży, analizujących przemiany społeczne, zachodzące w ostatnich latach nad Bosforem. I aż trudno uwierzyć, że jest to debiut.

  W “Wojownikach o szklanych oczach” każdy rozdział poświęcony został jednemu z istotnych wydarzeń, które wstrząsnęły Turcją w minionych dekadach. Nie brakuje analiz bieżącej sytuacji politycznej, próby zrozumienia pogłębiającej się polaryzacji społecznej oraz poruszających historii “zwykłych” mieszkańców, którzy zdecydowali się podzielić z autorką historią swojej walki o siebie, swoje zdrowie, wolność, a czasem po prostu przyszłość. Wraz z Agnieszką Rostkowską i jej bohaterami przemierzamy przede wszystkim wiele dzielnic Stambułu, jednak zaglądamy też m.in. do zlokalizowanego na południowym-wschodzie Diyarbakıru. Bez względu na to, gdzie zabiera nas autorka, nie jest to jednak widok, jaki znamy z kolorowych pocztówek lub kurortów all inclusive. Poruszające historie bohaterów książki wciągają także za sprawą świetnego pióra Agnieszki Rostkowskiej, jak również jej imponującej wiedzy o Turkach i Turcji.

  - Advertisement -
  PRZECZYTAJ:  Turcja: jedyne takie muzeum na świecie

  Wojownicy o szklanych oczach. poszukiwaniu Nowej Turcji” to mocna i dosadna pozycja, obnażająca wiele trudności, z jakimi współcześnie zmaga się Republika Turcji. Ale czy tylko ona? Czytając reportaż Agnieszki Rostkowskiej niejednokrotnie miałam wrażenie, że wiele nakreślonych zjawisk i problemów czyha m.in. tuż za rogiem, nad Wisłą. I choć obraz “Nowej Turcji” w reportażu Rostkowskiej może przygnębiać, ja odnalazłam w nim także to, za co kocham Turcję najbardziej – wielu dzielnych i poczciwych (w najlepszym tego słowa znaczeniu) ludzi, nie tylko o szklanych oczach, ale także o delikatnych i pięknych sercach.

  Książkę „Wojownicy o szklanych oczach. W poszukiwaniu Nowej Turcji” możecie zakupić na stronie Wydawnictwa Poznańskiego, klikając TUTAJ.

  - Advertisement -

  KONKURS!

  Uwaga! Mam dla Was konkurs, w którym do wygrania są egzemplarze książki “Wojownicy o szklanych oczach. W poszukiwaniu Nowej Turcji“, ufundowane przez Wydawnictwo Poznańskie. Aby wziąć udział w inicjatywie, wystarczy odpowiedzieć w komentarzu pod tym artykułem na pytanie konkursowe. Dwie najbardziej kreatywne odpowiedzi zgarną nagrodę! :) Konkurs potrwa do 16 marca 2021, do godz. 12:00.

  PYTANIE KONKURSOWE: Dlaczego chciałabyś/chciałbyś przeczytać książkę „Wojownicy o szklanych oczach. W poszukiwaniu Nowej Turcji”?

  Regulamin Konkursu “”Wojownicy o szklanych oczach. W poszukiwaniu Nowej Turcji””

  1. Organizatorką konkursu jest Agnieszka Maury, autora bloga www.stykkultur.pl.
  2. Nagrodami w konkursie są 2 nowe egzemplarze książki “„Wojownicy o szklanych oczach. W poszukiwaniu Nowej Turcji“, ufundowane przez Wydawnictwo Poznańskie.
  3. Konkurs trwa od 12 marca 2021 do 16 marca 2021, godz. 12:00. Odpowiedzi udzielone po zakończeniu konkursu nie będą brane pod uwagę.
  4. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest dodanie autorskiego komentarza pod artykułem konkursowym, zawierającego odpowiedź na pytanie konkursowe.
  5. Uczestnikiem konkursu może być każda osoba dorosła, posiadająca adres korespondencyjny na terenie Polski.
  6. Zwycięzcami zostanie dziesięć osób, których odpowiedzi na pytanie konkursowe zostaną uznane przez organizatorkę konkursu za najciekawsze i najbardziej kreatywne.
  7. Wyniki konkursu zostaną opublikowane w formie komentarza autorki bloga, pod artykułem konkursowym, w ciągu 1 dnia od zakończenia konkursu.
  8. Po ogłoszeniu wyników, zwycięzcy zostaną poproszeni o przesłanie pełnych danych adresowych do wysyłki nagrody na adres agnieszka@stykkultur.pl.
  9. Nagrody zostaną wysłane pod wskazane adresy bezpośrednio przez Wydawnictwo Poznańskie
  10. Organizatorka nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne zgubienie, uszkodzenie lub zniszczenie przesyłek.
  11. Nadesłane dane osobowe uczestników będą przetwarzane przez organizatorkę wyłącznie w celu realizacji konkursu oraz wysyłki nagród. Dane będą chronione zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych (Dz. U. Nr 133/97, poz. 883). Uczestnikom konkursu przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.
  12. Po wysyłce nagród wiadomości zawierające dane osobowe użytkownika zostaną trwale usunięte.
  13. Konkurs nie podlega przepisom Ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 roku Nr4, poz. 27 z późn. zm.).
  14. Jako Organizatorka zastrzegam sobie prawo wprowadzenia zmian w regulaminie w trakcie trwania konkursu.
  Postaw mi kawę na buycoffee.to
  Kawa - ta czarodziejska esencja, dodająca energii i pobudzająca zmysły. Ale czy wiesz, że możesz podzielić się jej mocą z innymi? Jeśli treści ze Styku Kultur, jak kropelki czarnego złota, rozbudziły Twoje podróżnicze marzenia i chcesz wspomóc rozwój strony, postaw mi wirtualną filiżankę! Każdy łyk wirtualnej kawy przyczynia się do dalszego rozwoju Styku Kultur. :)

  Agnieszka Maury
  Agnieszka Maury
  Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

  3 KOMENTARZE

  1. Drogie Panie – Paulina i eukaliptusica – miło mi poinformować o Waszej wygranej! Będę wdzięczna za przesłanie adresów do wysyłki nagród na agnieszka@stykkultur.pl. Bardzo dziękuję za udział w konkursie! :)

  2. Dobry wieczór, napiszę krótką historię o dziewczynce, która marzyła o podróżach. Marzyła o nich odkąd pamięta. Jej pierwszą, i jak wtedy myślała, jedyną wielką miłością będą Włochy. Przez długi czas tak było, owszem po drodze były inne małe, bądź większe zauroczenia, ale to Italia zajmowała szczególne miejsce w jej sercu, aż niespodziewanie … No właśnie trudno to w jakikolwiek sposób wytłumaczyć. Pewnego raz dziewczyna ta (już nie dziewczynka 😉)- serfując po internecie- przez przypadek (ale czy na pewno był to przypadek?) natknęła się na fragment… tureckiej telenoweli i przepadła. To był dosłownie grom z jasnego nieba, miłość od pierwszego wejrzenia, zobaczyła i wiedziała już, że to nie był przypadek. Od tamtej chwili minęły już prawie 4 lata, a dziewczyna ta nadal jest zakochana, z każdym rokiem coraz bardziej. To ON! Magiczny, kolorowy i kompletnie jej nieznany STAMBUŁ zawojował jej serce (jak się okazało bardzo pojemne 😉), a to uruchomiło cała lawinę ciekawości do kultury, ludzi, obyczajów, historii całego tureckiego narodu. Dziewczyna z tej historii nadal marzy o podróży do kraju półksiężyca, ale póki co stara się poszerzać swoją wiedzę i chłonąć jak najwięcej z książek i blogów. Żywi też wielką nadzieję, że niebawem będzie mogła cieszyć się z kolejnej fascynującej książki 🤗.

  3. Chciałbym wygrać książkę “Wojownicy o szklanych oczach. W poszukiwaniu Nowej Turcji“ ponieważ… znam trochę Starą Turcję. Niewiele. Z kart historii, historii sztuki. Ten obraz dawno już przeminął, jest nieaktualny. Podobne jak obraz Turcji oglądany przez pryzmat kurortów all inclusive- gdzie w cenie dostajemy dobrodziejstwa Morza Śródziemnego i gorące słońce i niewiele więcej z prawdziwej Turcji. Chciałabym poznać Turcję jaka jest teraz, ale poza kolorowymi straganami z pamiątkami dla turystów. W tym roku podróże stoją pod znakiem zapytania dlatego zapraszam serdecznie książkę do siebie. Wiem, że na jej kartach znajdę odpowiedzi na wszystkie pytania.

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj