Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

    Wybrzeże dzielnicy Moda – spokojne oblicze Stambułu

    Po opuszczeniu terminalu promowego Kadıköy, dzielnicy po azjatyckiej stronie Stambułu, niewiele wskazuje na to, że w okolicy można wypocząć i odetchnąć świeżym powietrzem. Tłumy ludzi, głośne okrzyki sprzedawców i dźwięki odpływających i dobijających do brzegu promów to swoista wizytówka tego obszaru. A tymczasem wystarczy zaledwie półgodzinny spacer wzdłuż głównych arterii Kadıköy/Moda, by dotrzeć do miejsca nad wyraz spokojnego i relaksującego. Mowa o wybrzeżu oraz przybrzeżnym parku, stanowiących kompletne przeciwieństwo zatłoczonych dzielnic Fatih oraz Beyoğlu

    Kadıköy Moda Sahili oferuje rozległy widok na położony w oddali park Fenerbahçe oraz przystań Kalamış, a także na błękitne wody Morza Marmara. Turczynki i Turcy uwielbiają przychodzić tu o zachodzie słońca, by wraz z całymi gromadami kotów, psów i mew wygrzewać się na skałach klifu i podziwiać ten naturalny spektakl. W weekendy bywalców nie brakuje już od rana, a większość z nich zaopatruje się w kosze piknikowe oraz przekąski. Gdy tych ostatnich zaczyna brakować, na pomoc przychodzą niewielkie bufety oferujące ciepłe tosty oraz obwoźni sprzedawcy faszerowanych małż (midye dolma), pojawiający się znienacka z talerzami pełnymi tej popularnej potrawy. 

    PRZECZYTAJ:  Kulinarne inspiracje znad Bosforu: turecki kumpir w wersji home made 
    Obejrzyj krótkie wideo, podsumowujące najważniejsze informacje o Stambule.

    W trakcie spaceru wzdłuż wybrzeża Mody warto zwrócić uwagę zegar słoneczny “Sundial of the Blind”, autorstwa Eliego Bensusana, niezależnego tureckiego artysty. Rzeźba ma na celu przywołać ukryte geograficzne, historyczne, kulturowe i mitologiczne znaczenia starożytnego Chalkedonu, który mieścił się na tym obszarze. Według legendy pewnego dnia wyrocznia delficka w świątyni Apolla, boga światła słonecznego, poezji, muzyki i uzdrawiania, nazwała Chalkedon “miastem niewidomych”. Z tego powodu Eli Bensusan zamieścił na swoim zegarze kilka wskazówek zapisanych alfabetem Braille’a, zachęcając tym samym do ich odkrycia przez przechodniów. 

    - Advertisement -

    Spacer wzdłuż wybrzeża prowadzi do potoku Kurbağalıdere, na którym leniwie dryfują łodzie rybackie i niewielkie jachty. Jeszcze do niedawna obszar był zaniedbany i zanieczyszczony, stanowiąc prawdziwą zmorę mieszkańców Kadıköy. Dzięki pracom rewitalizacyjnym, kilka lat temu potok został oczyszczony a woda ponownie odzyskała niebieski kolor. Zbudowano także ścieżki rowerowe oraz place zabaw. Przechadzka wzdłuż promenady Moda Sahil Yolu, przy której mieszczą się także parki Kurbağalıdere oraz Kadıköy Yoğurtçu dobiega końca nieopodal mostu Recepa Pekera oraz widocznego w oddali stadionu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu

    PRZECZYTAJ:  Czego nie robić w Turcji? [PORADNIK PRAKTYCZNY]

    Uważa się, że to właśnie w obszarze Moda mieszka się najlepiej. Oczywiście, są i znacznie bardziej luksusowe dzielnice Stambułu, jak chociażby Bebek czy Emirgan, pełne zamożnych rezydencji yalı oraz przystani jachtowych. A jednak, Moda wygrywa lokalizacją oraz bogatą ofertą modnych restauracji, kawiarni oraz księgarni, a także tym, co w skrócie podsumować można określeniem kosmopolitycznego luzu. 

    - Advertisement -

    Nie przegapcie tej okolicy w trakcie pobytu w Stambule! :)

    Postaw mi kawę na buycoffee.to
    Kawa - ta czarodziejska esencja, dodająca energii i pobudzająca zmysły. Ale czy wiesz, że możesz podzielić się jej mocą z innymi? Jeśli treści ze Styku Kultur, jak kropelki czarnego złota, rozbudziły Twoje podróżnicze marzenia i chcesz wspomóc rozwój strony, postaw mi wirtualną filiżankę! Każdy łyk wirtualnej kawy przyczynia się do dalszego rozwoju Styku Kultur. :)

    Agnieszka Maury
    Agnieszka Maury
    Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

    2 KOMENTARZE

    1. Książka super!! Przeczytałam ją na „jednym wydechu” 🥰polecam tym, którzy byli w Turcji i tym, którzy zamierzają odwiedzić Turcję. Dużo informacji ciekawostek. Dziękuje!!

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj