30 sierpnia w Turcji, czyli Dzień Zwycięstwa (Zafer Bayrami)

Wspieraj Autora na Patronite

30 sierpnia w Turcji to niezwykle ważna data. W kraju obchodzony jest Dzień Zwycięstwa (tur. Zafer Bayramı), upamiętniający triumf armii tureckiej nad siłami greckimi w bitwie pod Dumlupınar.

Styk Kultur - blog o Turcji - 30 sierpnia w Turcji, czyli Dzień Zwycięstwa (Zafer Bayrami)
  • Zafer Bayramı (Dzień Zwycięstwa): Święto publiczne w Turcji upamiętniające decydujące zwycięstwo w Bitwie pod Dumlupınar 30 sierpnia 1922 roku.
  • Inne nazwy: Dzień Sił Zbrojnych Turcji, Trzydziesty Sierpnia.
  • Obchodzone przez: Turcję, Cypr Północny.
  • Typ: Święto narodowe.
  • Obchody: Defilady wojskowe, koncerty, wydarzenia w szkołach wojskowych.
  • Data: corocznie, 30 sierpnia.
  • Zwyczaje: Główne obchody odbywają się w Anıtkabir w Ankarze, gdzie Prezydent Turcji kieruje oficjalnymi osobistościami w składaniu wieńców i wygłasza przemówienie. W całym kraju odbywają się także defilady i wydarzenia, a wieczorem organizowane są koncerty ku czci Sił Zbrojnych. Prezydent Turcji, pełniący funkcję Naczelnego Dowódcy, jest gospodarzem uroczystości w Kompleksie Prezydenckim.
🌟 Sprawdź także:  Co to jest Ramadan? W jaki sposób muzułmanie obchodzą post?

30 sierpnia w Turcji – Dzień Zwycięstwa

Obchodzony 30 sierpnia, Dzień Zwyciestwa (tur. 30 Ağustos Zafer Bayramı) to tureckie święto upamiętniające Wielką Ofensywę, która zakończyła się zwycięstwem Turków pod dowództwem Mustafy Kemala Atatürka w Dumlupınarze, 30 sierpnia 1922 roku.

Zwycięstwo nad armią grecką z 1922 roku było ostatnim w historii relacji turecko-greckich starciem zbrojnym na tak dużą skalę. Wojna rozpoczęła się od greckiej inwazji w Izmirze w maju 1919 roku, tuż po zakończeniu I wojny światowej. Triumf Turków w bitwie pod Dumlupınar był jednocześnie zwycięstwem Turcji w wojnie o niepodległość, zakończonej podpisaniem pokojowego traktatu w Lozannie.

Reformy Ataturka

W latach kolejnych Atatürk przyczynił się do modernizacji oraz europeizacji kraju. Do najważniejszych reform prawnych i społecznych należą przede wszystkim: wprowadzenie kalendarza gregoriańskiego, alfabetu łacińskiego oraz oczyszczenie języka tureckiego ze słów pochodzenia arabskiego. Jedną z najbardziej widowiskowych reform Mustafy Kemala była natomiast tzw. „Ustawa kapeluszowa” (tur. Şapka Kanonu) z 1925 r., nakazująca wszystkim mężczyznom ubieranie się w stylu europejskim oraz obowiązkowe zastąpienie tradycyjnego fezu kapeluszem. Złamanie zakazu stanowiło przestępstwo kryminalne, grożące karą śmierci. Co interesujące, podczas ogłaszania powyższego nakazu Atatürk miał ponoć tłumaczyć swojemu narodowi, iż nakrycie głowy z rondem, które odtąd będą nosić, nosi nazwę… kapelusz.

🌟 Sprawdź także:  Styk Kultur ponownie w "Pokaż Nam Świat" Jakuba Porady (TVN24 BiS)

Dzień Zwycięstwa – uroczystości

30 sierpnia jest świętem państwowym w Turcji, a najważniejsze uroczystości odbywają się w stolicy kraju, Ankarze. Tego dnia prezydent kraju odwiedza Anıtkabir i składa wieniec w Mauzoleum Mustafy Kemala Ataturka. O godzinie 12:00 w Ankarze wystrzelonych zostaje corocznie dwadzieścia jeden kul armatnich. Oficjalne uroczystości obchodzone są także we wszystkich tureckich miastach. Miejscowi włodarze zwykle organizują także imprezy, festyny oraz koncerty. Zafer Bayramı to w Turcji dzień wolny od pracy.

Show 5 Comments

5 Comments

  1. Dla rozwoju Turcji jedną z najważniejszych postaci na kartach ich historii jest Ataturk. To właśnie jego rządy doprowadziły do wejścia tego kraju na ścieżkę modernizacji dzięki czemu zajmuje czołowe miejsce wśród krajów arabskich.

  2. ~Anna Jóźwik

    Super blog.Nic dodać nic ująć.Bardzo lubię tu zaglądać.Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *