Zafer Bayramı : Turcja świętuje dziś Dzień Zwycięstwa w ciszy

autor(ka): Agnieszka Maury
Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

30 sierpnia to niezwykle ważna data dla Turcji. W kraju nad Bosforem obchodzone jest dziś narodowe Święto Zwycięstwa (tur. Zafer Bayramı), upamiętniające trium armii tureckiej nad siłami greckimi w bitwie pod Dumlupınar. Choć przyjęło się, że dumni Turcy obchodzą ten dzień z wielką pompą i rozmachem, w tym roku uroczystości odbywają się bez hucznych defilad i entuzjastycznych pokazów.

%name Zafer Bayramı : Turcja świętuje dziś Dzień Zwycięstwa w ciszy

Z uwagi na niedawne ataki terrorystyczne oraz akty przemocy, które miały miejsce na terytorium Republiki Turcji, obchody Dnia Zwycięstwa nie będą w tym roku tak huczne, jak w latach poprzednich. Ankara nie zaplanowała tym razem w przestrzeni publicznej koncertów, festiwali, pokazów czy innych uroczystości poza oficjalnymi ceremoniami złożenia wiązanek oraz powitania gości. Główna ceremonia z udziałem przywódców politycznych oraz dowódców wojskowych tradycyjnie odbyła się dziś w Anıtkabir, mauzoleum Mustafy Kemala Atatürka, założyciela Republiki Turcji.W związku z aktami terroru, które miały miejsce w ostatnich tygodniach, dnia 30 sierpnia Dzień Zwycięstwa zostanie uczczony wyłącznie poprzez ceremonie składania wieńców oraz uroczystości upamiętniające. Festiwale, koncerty oraz imprezy będą zabronione. (oficjalny komunikat Kancelarii Prezesa Rady Ministrów)

Poznaj ceny hoteli w Turcji

%name Zafer Bayramı : Turcja świętuje dziś Dzień Zwycięstwa w ciszy

Zwycięstwo nad armią grecką, 30 sierpnia 1922 roku, było ostatnim w historii relacji turecko-greckich starciem zbrojnym na tak dużą skalę. Wojna rozpoczęła się od greckiej inwazji w Izmirze w maju 1919 roku, tuż po zakończeniu I wojny światowej. Triumf Turków w bitwie pod Dumlupınar był jednocześnie zwycięstwem Turcji w wojnie o niepodległość, zakończonej podpisaniem pokojowego traktatu w Lozannie.W latach kolejnych Atatürk przyczynił się do modernizacji oraz europeizacji kraju. Do najważniejszych reform prawnych i społecznych należą przede wszystkim  wprowadzenie kalendarza gregoriańskiego, alfabetu łacińskiego, oczyszczenie języka tureckiego ze słów pochodzenia arabskiego. Jedną z najbardziej widowiskowych reform Mustafy Kemala była natomiast tzw. „Ustawa kapeluszowa” (Şapka Kanonu) z 1925 r., nakazująca wszystkim mężczyznom ubieranie się w stylu europejskim oraz obowiązkowe zastąpienie tradycyjnego fezu kapeluszem. Złamanie zakazu stanowiło przestępstwo kryminalne, grożące karą śmierci. Co interesujące, podczas ogłaszania powyższego nakazu Atatürk miał ponoć tłumaczyć swojemu narodowi, iż nakrycie głowy z rondem, które odtąd będą nosić, nosi nazwę… kapelusz.

Okładki dzisiejszych gazet, upamiętniające 93. rocznicę zwycięstwa nad Grekami:

%name Zafer Bayramı : Turcja świętuje dziś Dzień Zwycięstwa w ciszyLokalizacja:Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?


Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Dołącz do dyskusji

5 komentarzy

~urok miłosny 25/02/2017 - 15:25

Ładny blog

Odpowiedz
~Na Skarpie 04/09/2015 - 10:54

Dla rozwoju Turcji jedną z najważniejszych postaci na kartach ich historii jest Ataturk. To właśnie jego rządy doprowadziły do wejścia tego kraju na ścieżkę modernizacji dzięki czemu zajmuje czołowe miejsce wśród krajów arabskich.

Odpowiedz
~Traveling Rockhopper 31/08/2015 - 19:19

Ciekawe!
Fajny blog!

Odpowiedz
~Anna Jóźwik 30/08/2015 - 18:38

Super blog.Nic dodać nic ująć.Bardzo lubię tu zaglądać.Pozdrawiam.

Odpowiedz
Agnieszka Wawrzyniak 31/08/2015 - 06:43

Bardzo dziękuję :)

Odpowiedz

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close