AUTOR ZDJĘĆ: Marcin Bąkiewicz

Zagraniczni turyści zwolnieni z przestrzegania lockdownu w Turcji

Postaw mi kawę na buycoffee.to
- Advertisement -

Mieszkańcy Turcji rozpoczęli trzytygodniowy lockdown, w trakcie którego – za wyjątkiem niezbędnych zakupów oraz sytuacji kryzysowych – pozostaną w swoich domach. Warto podkreślić, że z przestrzegania ogólnokrajowej blokady są zwolnieni zagraniczni turyści.

29 kwietnia o godz. 17:00 w Turcji rozpoczął się ogólnokrajowy lockdown, który zakończy się 17 maja o godz. 5:00 rano. Trwająca trzy tygodnie blokada obejmie zarówno Święto Pracy, jak również święto dziękczynienia Id al-Fitr. Choć oficjalnie nie ma jeszcze na ten temat potwierdzonych informacji, istnieje szansa, że turecki rząd podejmie decyzję o przedłużeniu lockdownu aż do 19 maja, kiedy też w Turcji przypada Narodowe Święto Sportu i Młodzieży

Po zapowiedzi lockdownu w Turcji, w polskich zasobach sieci pojawiło się wiele publikacji, w których zabrakło jednej, kluczowej informacji – ogólnokrajowa blokada w Turcji nie dotyczy zagranicznych turystów. W czasie trwania lockdownu, obcokrajowcy, którzy przybyli do Republiki Turcji w celach wakacyjnych, mogą swobodnie wychodzić na zewnątrz. Czego jeszcze można spodziewać się w trakcie wakacji w Turcji w okresie 29 kwietnia – 17 maja? Poniżej podsumowanie najistotniejszych informacji!

Lockdown vs. wakacje w Turcji – poradnik turysty

 • W czasie trwania blokady zagraniczni turyści mogą swobodnie przemieszczać się po ulicach na terenie całej Turcji. W związku z możliwością wyrywkowych kontroli, turyści proszeni są o posiadanie przy sobie paszportu
 • Obiekty hotelowe oraz hotelowe restauracje pozostają otwarte wyłącznie dla zagranicznych turystów, jak również dla mieszkańców Turcji, którzy zarezerwowali noclegi jeszcze przed ogłoszeniem przez rząd blokady. 
 • Najpopularniejsze muzea, m.in. w Antalyi, Kapadocji, Izmirze oraz Stambule, pozostają otwarte dla zagranicznych turystów. Lista muzeów czynnych w trakcie lockdownu jest dostępna TUTAJ. Planując wizytę, warto sprawdzić stronę internetową danej placówki i upewnić się, czy godziny jej funkcjonowania nie uległy zmianie.
 • Obcokrajowcy posiadający pozwolenie na pobyt krótkoterminowy lub długoterminowy w Turcji nie są zwolnieni z obowiązku przestrzegania lockdownu. 
 • Na terenie całej Turcji obowiązuje nakaz zakrywania ust oraz nosa, zarówno w pomieszczeniach publicznych, jak i na świeżym powietrzu. Obowiązek noszenia maseczki dotyczy także turystów, a jej brak może skutkować grzywną w wysokości 900 TL (około 410 zł)
 • Sklepy spożywcze i mięsne, piekarnie, warzywniaki oraz cukiernie są czynne w godzinach 10:00 – 17:00. W czasie lockdownu zamknięte są sklepy monopolowe oraz działy z alkoholami w supermarketach. Sieciowe supermarkety są nieczynne w niedziele.
 • Wszystkie restauracje, kawiarnie oraz punkty gastronomiczne pozostają zamknięte i realizują wyłącznie dostawy. 
 • Międzymiastowy transport publiczny działa z przepustowością 50%. Wszyscy pasażerowie (w tym także zagraniczni turyści) są zobligowani do okazania kodu HES przed wejściem na pokład samolotu, pociągu, statku czy autobusu, w celu odbycia podróży międzymiastowej.
 • Wszystkie zakłady pracy zawiesiły swoją stacjonarną działalność, za wyjątkiem sytuacji, w których tureckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych postanowiło inaczej. Obostrzenia związane z zakazem opuszczania domu nie dotyczą m.in. osób wykonujących zawody istotne dla tzw. łańcucha dostaw.

Zasady wylotu do Turcji oraz powrotu do Polski – maj 2021

 • Od 30 grudnia 2020 wszyscy pasażerowie przybywający do Turcji (nie dotyczy dzieci do lat 6 oraz lotów tranzytowych), są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego w ciągu 72 godzin przed wylotem do Republiki Turcji. Wynik powinien być przetłumaczony na język angielski lub turecki. Wymóg będzie obowiązywał do 31 maja 2021 roku. UWAGA! Szczepienie nie zwalnia z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu PCR, przed przylotem do Turcji.
 • Podróżni powracający do Polski z Turcji podlegają obecnie obowiązkowej kontroli Straży Granicznej, podczas której zobligowani są do przekazania danych, niezbędnych do nałożenia obowiązku odbycia kwarantanny.
 • Informacje teleadresowe należy przekazać niezależnie od tego czy posiada się negatywny wynik testu, wykonanego przed przekroczeniem granicy, np. w Turcji.
 • Obowiązkową kwarantannę po powrocie z Turcji skrócić może negatywny wynik testu na COVID-19 (PCR lub antygenowy), wykonanego już po przylocie do Polski i wysłanego do systemu informatycznego sanepidu w ciągu 48 godzin.
 • Kwarantannie nie podlegają osoby zaszczepione na COVID-19. Dotyczy to osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.
 • Z kwarantanny zwolnieni są także ozdrowieńcy, czyli osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Czy warto wybrać się w maju 2021 do Turcji?

Od momentu ogłoszenia planowanego lockdownu w Turcji, moją skrzynkę zalewają wiadomości z pytaniami o to, czy wakacje w Turcji podczas blokady mają sens. Niestety nie mam jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie i sądzę, że naprawdę wiele zależy od Waszych oczekiwań i obaw. W mojej ocenie, czas trwającej pandemii to niecodzienna okazja, by nacieszyć się pięknem Turcji w kameralnej atmosferze, z dala od turystycznego zgiełku. Chyba najbardziej przekonaliśmy się o tym w lutym bieżącego roku, w trakcie pobytu w Kapadocji, którą mieliśmy niemalże wyłącznie dla siebie. Oczywiście, puste ulice i nieczynne restauracje to dosyć smutny widok, który ma szansę odebrać niektórym z nas radość z przeżywania wakacji „tu i teraz”, ale z drugiej strony – w mojej ocenie – brak tłumów wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i zmniejsza obawy, związane z potencjalnym zakażeniem.

Nie chciałabym nikogo z Was zniechęcać ani zachęcać do wyjazdu – to indywidualna decyzja, którą każdy z Was musi podjąć zgodnie z samym sobą, by czuć się z nią komfortowo i dobrze. Tradycyjnie, zachęcam Was do przeanalizowania bieżących komunikatów MSZ-u, które powinny stanowić punkt wyjścia do planowania każdej podróży.

P.S. A jeśli decyzja o wyjeździe już zapadła, iyi yolculuklar! Nie mam wątpliwości, że wrócicie oczarowani Turcją i jej mieszkańcami. :)

UWAGA, AKTUALIZAJA!

Począwszy od 1 czerwca 2021, obowiązek okazania negatywnego testu PCR podczas wjazdu do Turcji nie dotyczy już wszystkich Polaków. Z tego wymogu zwolnione zostały dwie grupy posiadaczy polskich paszportów:

 • osoby, które posiadają wydane przez polskie władze zaświadczenie o zakończeniu pełnego cyklu szczepień przeciw COVID-19 (nie wcześniej niż 14 dni przed podróżą),
 • osoby, które zakończyły izolację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Republiki Turcji i dysponują stosownym zaświadczeniem potwierdzającym status ozdrowieńca.

Podróżni z Polski, którzy nie okażą dokumentu poświadczającego zaszczepienie lub przebycie choroby, będą zobowiązani do przedłożenia negatywnego wyniku testu PCR wykonanego maksymalnie w ciągu 72 godzin przed wjazdem do Turcji lub negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego, wykonanego maksymalnie w ciągu 48 godzin przed wjazdem do Turcji.

- Advertisement -

Droga Czytelniczko/Czytelniku, Styk Kultur to prywatna witryna, a wszystkie dostępne tu informacje są całkowicie bezpłatne. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz i masz ochotę się odwdzięczyć, możesz wesprzeć dalszy rozwój strony, stawiając mi symboliczną wirtualną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dołącz do dyskusji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj