15 C
Istanbul


Strona główna Turcja Bezpieczeństwo & informacje praktyczne Zagraniczni turyści zwolnieni z przestrzegania lockdownu w Turcji

Zagraniczni turyści zwolnieni z przestrzegania lockdownu w Turcji

-

Mieszkańcy Turcji rozpoczęli trzytygodniowy lockdown, w trakcie którego – za wyjątkiem niezbędnych zakupów oraz sytuacji kryzysowych – pozostaną w swoich domach. Warto podkreślić, że z przestrzegania ogólnokrajowej blokady są zwolnieni zagraniczni turyści.

29 kwietnia o godz. 17:00 w Turcji rozpoczął się ogólnokrajowy lockdown, który zakończy się 17 maja o godz. 5:00 rano. Trwająca trzy tygodnie blokada obejmie zarówno Święto Pracy, jak również święto dziękczynienia Id al-Fitr. Choć oficjalnie nie ma jeszcze na ten temat potwierdzonych informacji, istnieje szansa, że turecki rząd podejmie decyzję o przedłużeniu lockdownu aż do 19 maja, kiedy też w Turcji przypada Narodowe Święto Sportu i Młodzieży

Po zapowiedzi lockdownu w Turcji, w polskich zasobach sieci pojawiło się wiele publikacji, w których zabrakło jednej, kluczowej informacji – ogólnokrajowa blokada w Turcji nie dotyczy zagranicznych turystów. W czasie trwania lockdownu, obcokrajowcy, którzy przybyli do Republiki Turcji w celach wakacyjnych, mogą swobodnie wychodzić na zewnątrz. Czego jeszcze można spodziewać się w trakcie wakacji w Turcji w okresie 29 kwietnia – 17 maja? Poniżej podsumowanie najistotniejszych informacji!

Lockdown vs. wakacje w Turcji – poradnik turysty

 • W czasie trwania blokady zagraniczni turyści mogą swobodnie przemieszczać się po ulicach na terenie całej Turcji. W związku z możliwością wyrywkowych kontroli, turyści proszeni są o posiadanie przy sobie paszportu
 • Obiekty hotelowe oraz hotelowe restauracje pozostają otwarte wyłącznie dla zagranicznych turystów, jak również dla mieszkańców Turcji, którzy zarezerwowali noclegi jeszcze przed ogłoszeniem przez rząd blokady. 
 • Najpopularniejsze muzea, m.in. w Antalyi, Kapadocji, Izmirze oraz Stambule, pozostają otwarte dla zagranicznych turystów. Lista muzeów czynnych w trakcie lockdownu jest dostępna TUTAJ. Planując wizytę, warto sprawdzić stronę internetową danej placówki i upewnić się, czy godziny jej funkcjonowania nie uległy zmianie.
 • Obcokrajowcy posiadający pozwolenie na pobyt krótkoterminowy lub długoterminowy w Turcji nie są zwolnieni z obowiązku przestrzegania lockdownu. 
 • Na terenie całej Turcji obowiązuje nakaz zakrywania ust oraz nosa, zarówno w pomieszczeniach publicznych, jak i na świeżym powietrzu. Obowiązek noszenia maseczki dotyczy także turystów, a jej brak może skutkować grzywną w wysokości 900 TL (około 410 zł)
 • Sklepy spożywcze i mięsne, piekarnie, warzywniaki oraz cukiernie są czynne w godzinach 10:00 – 17:00. W czasie lockdownu zamknięte są sklepy monopolowe oraz działy z alkoholami w supermarketach. Sieciowe supermarkety są nieczynne w niedziele.
 • Wszystkie restauracje, kawiarnie oraz punkty gastronomiczne pozostają zamknięte i realizują wyłącznie dostawy. 
 • Międzymiastowy transport publiczny działa z przepustowością 50%. Wszyscy pasażerowie (w tym także zagraniczni turyści) są zobligowani do okazania kodu HES przed wejściem na pokład samolotu, pociągu, statku czy autobusu, w celu odbycia podróży międzymiastowej.
 • Wszystkie zakłady pracy zawiesiły swoją stacjonarną działalność, za wyjątkiem sytuacji, w których tureckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych postanowiło inaczej. Obostrzenia związane z zakazem opuszczania domu nie dotyczą m.in. osób wykonujących zawody istotne dla tzw. łańcucha dostaw.

Zasady wylotu do Turcji oraz powrotu do Polski – maj 2021

 • Od 30 grudnia 2020 wszyscy pasażerowie przybywający do Turcji (nie dotyczy dzieci do lat 6 oraz lotów tranzytowych), są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego w ciągu 72 godzin przed wylotem do Republiki Turcji. Wynik powinien być przetłumaczony na język angielski lub turecki. Wymóg będzie obowiązywał do 31 maja 2021 roku. UWAGA! Szczepienie nie zwalnia z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu PCR, przed przylotem do Turcji.
 • Podróżni powracający do Polski z Turcji podlegają obecnie obowiązkowej kontroli Straży Granicznej, podczas której zobligowani są do przekazania danych, niezbędnych do nałożenia obowiązku odbycia kwarantanny.
 • Informacje teleadresowe należy przekazać niezależnie od tego czy posiada się negatywny wynik testu, wykonanego przed przekroczeniem granicy, np. w Turcji.
 • Obowiązkową kwarantannę po powrocie z Turcji skrócić może negatywny wynik testu na COVID-19 (PCR lub antygenowy), wykonanego już po przylocie do Polski i wysłanego do systemu informatycznego sanepidu w ciągu 48 godzin.
 • Kwarantannie nie podlegają osoby zaszczepione na COVID-19. Dotyczy to osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.
 • Z kwarantanny zwolnieni są także ozdrowieńcy, czyli osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Czy warto wybrać się w maju 2021 do Turcji?

Od momentu ogłoszenia planowanego lockdownu w Turcji, moją skrzynkę zalewają wiadomości z pytaniami o to, czy wakacje w Turcji podczas blokady mają sens. Niestety nie mam jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie i sądzę, że naprawdę wiele zależy od Waszych oczekiwań i obaw. W mojej ocenie, czas trwającej pandemii to niecodzienna okazja, by nacieszyć się pięknem Turcji w kameralnej atmosferze, z dala od turystycznego zgiełku. Chyba najbardziej przekonaliśmy się o tym w lutym bieżącego roku, w trakcie pobytu w Kapadocji, którą mieliśmy niemalże wyłącznie dla siebie. Oczywiście, puste ulice i nieczynne restauracje to dosyć smutny widok, który ma szansę odebrać niektórym z nas radość z przeżywania wakacji “tu i teraz”, ale z drugiej strony – w mojej ocenie – brak tłumów wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i zmniejsza obawy, związane z potencjalnym zakażeniem.

Nie chciałabym nikogo z Was zniechęcać ani zachęcać do wyjazdu – to indywidualna decyzja, którą każdy z Was musi podjąć zgodnie z samym sobą, by czuć się z nią komfortowo i dobrze. Tradycyjnie, zachęcam Was do przeanalizowania bieżących komunikatów MSZ-u, które powinny stanowić punkt wyjścia do planowania każdej podróży.

P.S. A jeśli decyzja o wyjeździe już zapadła, iyi yolculuklar! Nie mam wątpliwości, że wrócicie oczarowani Turcją i jej mieszkańcami. :)

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

►► Uważasz treści ze Styku Kultur za cenne i inspirujące? Jeśli tak, w łatwy sposób możesz pomóc w dalszym rozwoju tej strony. Wystarczy, że rezerwując swoje noclegi na portalu Booking.com skorzystasz z TEGO linku. Dzięki Twojej pomocy, otrzymam niewielką prowizję, która nie wpłynie w żaden sposób na cenę Twojej rezerwacji. :)

►►► Chcesz być na bieżąco z kolejnymi artykułami na Styku Kultur? Dopisz się do naszego newslettera i otrzymuj od czasu do czasu maile z podsumowaniem nowości!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close