Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

  Zagraniczni turyści zwolnieni z przestrzegania lockdownu w Turcji

  Mieszkańcy Turcji rozpoczęli trzytygodniowy lockdown, w trakcie którego – za wyjątkiem niezbędnych zakupów oraz sytuacji kryzysowych – pozostaną w swoich domach. Warto podkreślić, że z przestrzegania ogólnokrajowej blokady są zwolnieni zagraniczni turyści.

  29 kwietnia o godz. 17:00 w Turcji rozpoczął się ogólnokrajowy lockdown, który zakończy się 17 maja o godz. 5:00 rano. Trwająca trzy tygodnie blokada obejmie zarówno Święto Pracy, jak również święto dziękczynienia Id al-Fitr. Choć oficjalnie nie ma jeszcze na ten temat potwierdzonych informacji, istnieje szansa, że turecki rząd podejmie decyzję o przedłużeniu lockdownu aż do 19 maja, kiedy też w Turcji przypada Narodowe Święto Sportu i Młodzieży

  Po zapowiedzi lockdownu w Turcji, w polskich zasobach sieci pojawiło się wiele publikacji, w których zabrakło jednej, kluczowej informacji – ogólnokrajowa blokada w Turcji nie dotyczy zagranicznych turystów. W czasie trwania lockdownu, obcokrajowcy, którzy przybyli do Republiki Turcji w celach wakacyjnych, mogą swobodnie wychodzić na zewnątrz. Czego jeszcze można spodziewać się w trakcie wakacji w Turcji w okresie 29 kwietnia – 17 maja? Poniżej podsumowanie najistotniejszych informacji!

  - Advertisement -

  Lockdown vs. wakacje w Turcji – poradnik turysty

  • W czasie trwania blokady zagraniczni turyści mogą swobodnie przemieszczać się po ulicach na terenie całej Turcji. W związku z możliwością wyrywkowych kontroli, turyści proszeni są o posiadanie przy sobie paszportu
  • Obiekty hotelowe oraz hotelowe restauracje pozostają otwarte wyłącznie dla zagranicznych turystów, jak również dla mieszkańców Turcji, którzy zarezerwowali noclegi jeszcze przed ogłoszeniem przez rząd blokady. 
  • Najpopularniejsze muzea, m.in. w Antalyi, Kapadocji, Izmirze oraz Stambule, pozostają otwarte dla zagranicznych turystów. Lista muzeów czynnych w trakcie lockdownu jest dostępna TUTAJ. Planując wizytę, warto sprawdzić stronę internetową danej placówki i upewnić się, czy godziny jej funkcjonowania nie uległy zmianie.
  • Obcokrajowcy posiadający pozwolenie na pobyt krótkoterminowy lub długoterminowy w Turcji nie są zwolnieni z obowiązku przestrzegania lockdownu. 
  • Na terenie całej Turcji obowiązuje nakaz zakrywania ust oraz nosa, zarówno w pomieszczeniach publicznych, jak i na świeżym powietrzu. Obowiązek noszenia maseczki dotyczy także turystów, a jej brak może skutkować grzywną w wysokości 900 TL (około 410 zł)
  • Sklepy spożywcze i mięsne, piekarnie, warzywniaki oraz cukiernie są czynne w godzinach 10:00 – 17:00. W czasie lockdownu zamknięte są sklepy monopolowe oraz działy z alkoholami w supermarketach. Sieciowe supermarkety są nieczynne w niedziele.
  • Wszystkie restauracje, kawiarnie oraz punkty gastronomiczne pozostają zamknięte i realizują wyłącznie dostawy. 
  • Międzymiastowy transport publiczny działa z przepustowością 50%. Wszyscy pasażerowie (w tym także zagraniczni turyści) są zobligowani do okazania kodu HES przed wejściem na pokład samolotu, pociągu, statku czy autobusu, w celu odbycia podróży międzymiastowej.
  • Wszystkie zakłady pracy zawiesiły swoją stacjonarną działalność, za wyjątkiem sytuacji, w których tureckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych postanowiło inaczej. Obostrzenia związane z zakazem opuszczania domu nie dotyczą m.in. osób wykonujących zawody istotne dla tzw. łańcucha dostaw.
  PRZECZYTAJ:  Turcja, Belek – raj dla turystów (i golfistów) poszukujących wypoczynku nad morzem

  Zasady wylotu do Turcji oraz powrotu do Polski – maj 2021

  • Od 30 grudnia 2020 wszyscy pasażerowie przybywający do Turcji (nie dotyczy dzieci do lat 6 oraz lotów tranzytowych), są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego w ciągu 72 godzin przed wylotem do Republiki Turcji. Wynik powinien być przetłumaczony na język angielski lub turecki. Wymóg będzie obowiązywał do 31 maja 2021 roku. UWAGA! Szczepienie nie zwalnia z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu PCR, przed przylotem do Turcji.
  • Podróżni powracający do Polski z Turcji podlegają obecnie obowiązkowej kontroli Straży Granicznej, podczas której zobligowani są do przekazania danych, niezbędnych do nałożenia obowiązku odbycia kwarantanny.
  • Informacje teleadresowe należy przekazać niezależnie od tego czy posiada się negatywny wynik testu, wykonanego przed przekroczeniem granicy, np. w Turcji.
  • Obowiązkową kwarantannę po powrocie z Turcji skrócić może negatywny wynik testu na COVID-19 (PCR lub antygenowy), wykonanego już po przylocie do Polski i wysłanego do systemu informatycznego sanepidu w ciągu 48 godzin.
  • Kwarantannie nie podlegają osoby zaszczepione na COVID-19. Dotyczy to osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.
  • Z kwarantanny zwolnieni są także ozdrowieńcy, czyli osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej.
  PRZECZYTAJ:  Ze Stambułu prosto do Warszawy: Koncert Light in Babylon już 1 września za darmo na Placu Grzybowskim!

  Czy warto wybrać się w maju 2021 do Turcji?

  Od momentu ogłoszenia planowanego lockdownu w Turcji, moją skrzynkę zalewają wiadomości z pytaniami o to, czy wakacje w Turcji podczas blokady mają sens. Niestety nie mam jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie i sądzę, że naprawdę wiele zależy od Waszych oczekiwań i obaw. W mojej ocenie, czas trwającej pandemii to niecodzienna okazja, by nacieszyć się pięknem Turcji w kameralnej atmosferze, z dala od turystycznego zgiełku. Chyba najbardziej przekonaliśmy się o tym w lutym bieżącego roku, w trakcie pobytu w Kapadocji, którą mieliśmy niemalże wyłącznie dla siebie. Oczywiście, puste ulice i nieczynne restauracje to dosyć smutny widok, który ma szansę odebrać niektórym z nas radość z przeżywania wakacji „tu i teraz”, ale z drugiej strony – w mojej ocenie – brak tłumów wzmacnia poczucie bezpieczeństwa i zmniejsza obawy, związane z potencjalnym zakażeniem.

  - Advertisement -
  PRZECZYTAJ:  Polecana książka o Turcji - PASCAL: "Turcja. W mojej krainie minaretów, aromatycznej herbaty i mruczących kotów"

  Nie chciałabym nikogo z Was zniechęcać ani zachęcać do wyjazdu – to indywidualna decyzja, którą każdy z Was musi podjąć zgodnie z samym sobą, by czuć się z nią komfortowo i dobrze. Tradycyjnie, zachęcam Was do przeanalizowania bieżących komunikatów MSZ-u, które powinny stanowić punkt wyjścia do planowania każdej podróży.

  P.S. A jeśli decyzja o wyjeździe już zapadła, iyi yolculuklar! Nie mam wątpliwości, że wrócicie oczarowani Turcją i jej mieszkańcami. :)

  UWAGA, AKTUALIZAJA!

  - Advertisement -

  Począwszy od 1 czerwca 2021, obowiązek okazania negatywnego testu PCR podczas wjazdu do Turcji nie dotyczy już wszystkich Polaków. Z tego wymogu zwolnione zostały dwie grupy posiadaczy polskich paszportów:

  • osoby, które posiadają wydane przez polskie władze zaświadczenie o zakończeniu pełnego cyklu szczepień przeciw COVID-19 (nie wcześniej niż 14 dni przed podróżą),
  • osoby, które zakończyły izolację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Republiki Turcji i dysponują stosownym zaświadczeniem potwierdzającym status ozdrowieńca.

  Podróżni z Polski, którzy nie okażą dokumentu poświadczającego zaszczepienie lub przebycie choroby, będą zobowiązani do przedłożenia negatywnego wyniku testu PCR wykonanego maksymalnie w ciągu 72 godzin przed wjazdem do Turcji lub negatywnego wyniku szybkiego testu antygenowego, wykonanego maksymalnie w ciągu 48 godzin przed wjazdem do Turcji.

  Postaw mi kawę na buycoffee.to
  Kawa - ta czarodziejska esencja, dodająca energii i pobudzająca zmysły. Ale czy wiesz, że możesz podzielić się jej mocą z innymi? Jeśli treści ze Styku Kultur, jak kropelki czarnego złota, rozbudziły Twoje podróżnicze marzenia i chcesz wspomóc rozwój strony, postaw mi wirtualną filiżankę! Każdy łyk wirtualnej kawy przyczynia się do dalszego rozwoju Styku Kultur. :)

  Agnieszka Maury
  Agnieszka Maury
  Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj