Zamek św. Piotra w Bodrum i Muzeum Archeologii Podwodnej [historia, eksponaty, ceny biletów, wskazówki dojazdu]

Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

Jedną z największych atrakcji turystycznych Bodrum, tureckiego kurortu na Wybrzeżu Egejskim, jest Zamek św. Piotra. Malowniczo zlokalizowana twierdza od 1960 roku pełni funkcję Muzeum Archeologii Podwodnej. 

Choć urokliwe Bodrum słynie przede wszystkim z morza, piasku i słońca, miasto może pochwalić się także ciekawą ofertą dla wszystkich miłośników historii i archeologii. Prawdziwą perłą regionu jest Zamek Bodrum (tur. Bodrum Kalesi), którego budowę w 1402 roku rozpoczął zakon rycerski Joannitów, pod nadzorem niemieckiego architekta Heinricha Schlegelholta. Twierdza powstała w miejscu dawnych fortyfikacji – m.in. z czasów doryckich, a także okresu seldżuckiego. Atrakcja wznosi się na skalistym półwyspie, otoczonym morzem z trzech stron. W zamku znajduje się pięć wież – najwyższa z nich to Wieża Francuska, a dalej mamy także Włoską, Niemiecką, Angielską oraz Wieżę Węża. Budowę fortyfikacji ukończono pod koniec XV wieku.

- Advertisement -

Przez ponad sto lat Zamek św. Piotra pozostawał drugą najważniejszą twierdzą Zakonu, którego główna siedziba znajdowała się na wyspie Rodos. W 1523 rycerzy pokonała armia Imperium Osmańskiego, pod dowództwem sułtana Sulejmana Wspaniałego. W konsekwencji podboju, kaplicę rycerską przebudowano na meczet, nadając mu nazwę Süleymaniye Camii. Na obszarze twierdzy wybudowano także tradycyjną łaźnię turecką. W czasach Osmanów, budowla straciła na znaczeniu, a pod koniec XIX wieku przekształcono ją w więzienie. W swojej długiej historii, zamek pełnił także rolę m.in. bazy wojskowej. 

Początki Muzeum Archeologii Podwodnej 

- Advertisement -

W połowie lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku tureckie władze podjęły decyzję o utworzeniu w gmachu fortyfikacji muzeum, prezentującego podwodne odkrycia starożytnych wraków na Morzu Egejskim. Kolekcję Muzeum Archeologii Podwodnej w Bodrum (tur. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi) zaczęły stopniowo wypełniać kolekcje amfor (glinianych dzbanów, służących m.in. do przechowywania żywności oraz wina), starożytnego szkła, brązu oraz gliny. Spośród dwunastu sal wystawowych, sześć z nich prezentuje znaleziska archeologii podwodnej, pięć ukazuje artefakty odkryte podczas wykopalisk na Półwyspie Bodrum, a jedna służy do prezentacji ogólnych informacji o zamku. 

Szczególną uwagę polecamy zwrócić na salę poświęconą grobowi księżniczki Carian, wraz z grobowcem oraz złotymi klejnotami, znalezionymi podczas wykopalisk prowadzonych w 1989 roku, w dystrykcie Bodrum. W trakcie prac archeologicznych, badacze natrafili na szkielet kobiety w wyjątkowo dobrym stanie, prezentujący m.in. pełne uzębienie. Towarzyszące znalezisku złote prezenty nie pozostawiały wątpliwości, że grób należał do osoby o wysokiej randze społecznej. Dzięki zastosowaniu techniki rekonstrukcji twarzy na podstawie szkieletu badacze odnaleźli podobieństwo między kobietą, a dwoma marmurowymi popiersiami z British Museum. W konsekwencji dalszych badań, szkielet zaczęto nazywać księżniczką Carian. 

- Advertisement -

W trakcie zwiedzania Zamku Bodrum, duże wrażenie zrobił na nas również wrak z 1025 roku, znaleziony pod koniec lat siedemdziesiątych w porcie Serçe, nieopodal Marmaris. Odnaleziony statek znajdował się na głębokości liczącej ponad trzydzieści pięć metrów. XI-wieczny statek przewoził około dwóch ton wyrobów szklanych. W jego wraku odnaleziono także ponad sto amfor, transportujących wodę oraz żywność dla pasażerów i załogi. Co więcej, archeolodzy natrafili również na islamskie monety, a także przedmioty z wizerunkami chrześcijańskich świętych. Uważa się, że statek płynął z południowej Syrii w kierunku Morza Czarnego, a dalej Krymu lub południowego Dunaju. 

Zamek Bodrum – nasza opinia 

Niespełna dwie godziny spędzone na terenie zamku nie pozostawiły w nas wątpliwości, że to miejsce warte odwiedzenia. Poza walorami historycznymi, Bodrum Kalesi to malowniczo zlokalizowana budowla, z której roztacza się przepiękny widok na miasto oraz Morze Egejskie. Zwiedzanie zamku i zaglądanie do jego zakamarków sprawiło nam dużo przyjemności. W trakcie naszej wizyty w muzeum, w czerwcu 2021, wewnątrz budowli nie było wielu turystów, dzięki czemu mogliśmy także w spokoju i skupieniu przyjrzeć się muzealnej kolekcji. Warto dodać, że na obszarze zamku znajdują się także dwie niewielkie kawiarnie, w których można odpocząć i zregenerować siły. 

W okolice Zamku warto wybrać się także po zmroku – w porcie, pełnym nowoczesnych łodzi i żaglowców, panuje bardzo przyjemna atmosfera. Chętnie zaglądają tu przede wszystkim pary oraz grupki przyjaciół, przesiadujące wieczorami na skałach. W pobliżu można znaleźć także sporo restauracji, serwujących tradycyjną kuchnię regionu.

Godziny otwarcia & bilety wstępu 

Zamek św. Piotra stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Bodrum, której zwiedzanie jest objęte opłatą wstępu. Cena biletu dla osoby dorosłej w 2021 roku wynosi 90 TL. Budowlę można zwiedzać w godzinach 9:00 – 22:00 w okresie letnim, a także 8:30 – 17:30 w okresie zimowym. Twierdza jest czynna codziennie. 

Adres: Çarşı Mahallesi, Kale Caddesi, nr: 36 48400

W jaki sposób dotrzeć do Zamku Bodrum? 

Bodrum Kalesi znajduje się w odległości zaledwie 500 metrów od jednej z głównych ulic w mieście, Atatürk Caddesi. Do zamku w prosty sposób dotrzeć można pieszo, kierując się z centrum miasta w kierunku portu.

4 KOMENTARZE

  1. WoW! No jestem kupiony bo raz miejsce z ciekawą historią samą w sobie, dwa urokliwie położone i trzy ciekawie dziś prowadzone! Nie mam zielonego pojęcia kiedy tam zawitamy, ale z pewnością tam skierujemy naszego kroki, dzięki! :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj