Zamek św. Piotra w Bodrum i Muzeum Archeologii Podwodnej [historia, eksponaty, ceny biletów, wskazówki dojazdu]

Jedną z największych atrakcji turystycznych Bodrum, tureckiego kurortu na Wybrzeżu Egejskim, jest Zamek św. Piotra. Malowniczo zlokalizowana twierdza od 1960 roku pełni funkcję Muzeum Archeologii Podwodnej. 

Choć urokliwe Bodrum słynie przede wszystkim z morza, piasku i słońca, miasto może pochwalić się także ciekawą ofertą dla wszystkich miłośników historii i archeologii. Prawdziwą perłą regionu jest Zamek Bodrum (tur. Bodrum Kalesi), którego budowę w 1402 roku rozpoczął zakon rycerski Joannitów, pod nadzorem niemieckiego architekta Heinricha Schlegelholta. Twierdza powstała w miejscu dawnych fortyfikacji – m.in. z czasów doryckich, a także okresu seldżuckiego. Atrakcja wznosi się na skalistym półwyspie, otoczonym morzem z trzech stron. W zamku znajduje się pięć wież – najwyższa z nich to Wieża Francuska, a dalej mamy także Włoską, Niemiecką, Angielską oraz Wieżę Węża. Budowę fortyfikacji ukończono pod koniec XV wieku.

Przez ponad sto lat Zamek św. Piotra pozostawał drugą najważniejszą twierdzą Zakonu, którego główna siedziba znajdowała się na wyspie Rodos. W 1523 rycerzy pokonała armia Imperium Osmańskiego, pod dowództwem sułtana Sulejmana Wspaniałego. W konsekwencji podboju, kaplicę rycerską przebudowano na meczet, nadając mu nazwę Süleymaniye Camii. Na obszarze twierdzy wybudowano także tradycyjną łaźnię turecką. W czasach Osmanów, budowla straciła na znaczeniu, a pod koniec XIX wieku przekształcono ją w więzienie. W swojej długiej historii, zamek pełnił także rolę m.in. bazy wojskowej. 

Początki Muzeum Archeologii Podwodnej 

W połowie lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku tureckie władze podjęły decyzję o utworzeniu w gmachu fortyfikacji muzeum, prezentującego podwodne odkrycia starożytnych wraków na Morzu Egejskim. Kolekcję Muzeum Archeologii Podwodnej w Bodrum (tur. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi) zaczęły stopniowo wypełniać kolekcje amfor (glinianych dzbanów, służących m.in. do przechowywania żywności oraz wina), starożytnego szkła, brązu oraz gliny. Spośród dwunastu sal wystawowych, sześć z nich prezentuje znaleziska archeologii podwodnej, pięć ukazuje artefakty odkryte podczas wykopalisk na Półwyspie Bodrum, a jedna służy do prezentacji ogólnych informacji o zamku. 

Szczególną uwagę polecamy zwrócić na salę poświęconą grobowi księżniczki Carian, wraz z grobowcem oraz złotymi klejnotami, znalezionymi podczas wykopalisk prowadzonych w 1989 roku, w dystrykcie Bodrum. W trakcie prac archeologicznych, badacze natrafili na szkielet kobiety w wyjątkowo dobrym stanie, prezentujący m.in. pełne uzębienie. Towarzyszące znalezisku złote prezenty nie pozostawiały wątpliwości, że grób należał do osoby o wysokiej randze społecznej. Dzięki zastosowaniu techniki rekonstrukcji twarzy na podstawie szkieletu badacze odnaleźli podobieństwo między kobietą, a dwoma marmurowymi popiersiami z British Museum. W konsekwencji dalszych badań, szkielet zaczęto nazywać księżniczką Carian. 

W trakcie zwiedzania Zamku Bodrum, duże wrażenie zrobił na nas również wrak z 1025 roku, znaleziony pod koniec lat siedemdziesiątych w porcie Serçe, nieopodal Marmaris. Odnaleziony statek znajdował się na głębokości liczącej ponad trzydzieści pięć metrów. XI-wieczny statek przewoził około dwóch ton wyrobów szklanych. W jego wraku odnaleziono także ponad sto amfor, transportujących wodę oraz żywność dla pasażerów i załogi. Co więcej, archeolodzy natrafili również na islamskie monety, a także przedmioty z wizerunkami chrześcijańskich świętych. Uważa się, że statek płynął z południowej Syrii w kierunku Morza Czarnego, a dalej Krymu lub południowego Dunaju. 

Zamek Bodrum – nasza opinia 

Niespełna dwie godziny spędzone na terenie zamku nie pozostawiły w nas wątpliwości, że to miejsce warte odwiedzenia. Poza walorami historycznymi, Bodrum Kalesi to malowniczo zlokalizowana budowla, z której roztacza się przepiękny widok na miasto oraz Morze Egejskie. Zwiedzanie zamku i zaglądanie do jego zakamarków sprawiło nam dużo przyjemności. W trakcie naszej wizyty w muzeum, w czerwcu 2021, wewnątrz budowli nie było wielu turystów, dzięki czemu mogliśmy także w spokoju i skupieniu przyjrzeć się muzealnej kolekcji. Warto dodać, że na obszarze zamku znajdują się także dwie niewielkie kawiarnie, w których można odpocząć i zregenerować siły. 

W okolice Zamku warto wybrać się także po zmroku – w porcie, pełnym nowoczesnych łodzi i żaglowców, panuje bardzo przyjemna atmosfera. Chętnie zaglądają tu przede wszystkim pary oraz grupki przyjaciół, przesiadujące wieczorami na skałach. W pobliżu można znaleźć także sporo restauracji, serwujących tradycyjną kuchnię regionu.

Godziny otwarcia & bilety wstępu 

Zamek św. Piotra stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Bodrum, której zwiedzanie jest objęte opłatą wstępu. Cena biletu dla osoby dorosłej w 2021 roku wynosi 90 TL. Budowlę można zwiedzać w godzinach 9:00 – 22:00 w okresie letnim, a także 8:30 – 17:30 w okresie zimowym. Twierdza jest czynna codziennie. 

Adres: Çarşı Mahallesi, Kale Caddesi, nr: 36 48400

W jaki sposób dotrzeć do Zamku Bodrum? 

Bodrum Kalesi znajduje się w odległości zaledwie 500 metrów od jednej z głównych ulic w mieście, Atatürk Caddesi. Do zamku w prosty sposób dotrzeć można pieszo, kierując się z centrum miasta w kierunku portu.

4 Comments

  1. WoW! No jestem kupiony bo raz miejsce z ciekawą historią samą w sobie, dwa urokliwie położone i trzy ciekawie dziś prowadzone! Nie mam zielonego pojęcia kiedy tam zawitamy, ale z pewnością tam skierujemy naszego kroki, dzięki! :)

  2. Konrad

    Byłem tam i milo wspominam ten zamek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *