Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz

  Zasady wjazdu do & powrotu z Turcji – styczeń 2022

  Planujesz podróż do Turcji w styczniu 2022? Sprawdź aktualne zasady wjazdu do kraju z terytorium Polski, związane z trwającą pandemią COVID-19.


  Osoby zaszczepione

  Osoby w pełni zaszczepione są zwolnione z obowiązku wykonania testu przed przylotem do Turcji. W Turcji uznawane są wszystkie rodzaje szczepionek, certyfikowanych w Unii Europejskiej – Pfizer, Moderna, Astra Zeneca i Johnson&Johnson, a także chińska Sinovac. Bez względu na rodzaj przyjętej szczepionki, od momentu drugiej dawki (lub jednej w przypadku J&J), w momencie przekraczania granicy Turcji powinno upłynąć co najmniej 14 dni.

  - Advertisement -

  Osoby niezaszczepione

  Osoby niezaszczepione są zobowiązane do okazania negatywnego wyniku testu PCR wykonanego na maksymalnie 72-godziny przed przylotem lub negatywnego wyniku testu RNA i kwasów nukleinowych, wykonanych na 48 godzin przed wjazdem.

  PRZECZYTAJ:  Polecana książka o Turcji - PASCAL: "Turcja. W mojej krainie minaretów, aromatycznej herbaty i mruczących kotów"

  Ozdrowieńcy

  Posiadacze oficjalnego dokumentu potwierdzającego, że chorowały na COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy, licząc od 28. dnia pierwszego pozytywnego wyniku testu PCR, są zwolnione z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego oraz z obowiązku kwarantanny.

  - Advertisement -

  Formularz lokalizacyjny

  Wszystkie osoby planujące podróż do Turcji są zobowiązane do wypełnienia internetowego formularza lokalizacyjnego, dostępnego TUTAJ na maksymalnie 72 godziny przed podróżą.

  Dzieci

  Dzieci w wieku poniżej 12 lat są zwolnione z obowiązku wykonania testu oraz z obowiązku posiadania certyfikatu szczepień.

  Tranzyt

  Wymóg testów oraz obowiązek wypełnienia formularza lokalizacyjnego nie dotyczy pasażerów transferowych z linii międzynarodowej na linię międzynarodową.

  - Advertisement -

  Powrót z Turcji do Polski

  Zgodnie z nowym Rozporządzeniem Rady Ministrów (więcej informacji TUTAJ), wszystkie osoby przylatujące z Turcji do Polski przed 1 lutego 2022 r. muszą pokazać negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 w języku polskim albo języku angielskim.

  PRZECZYTAJ:  Turcja: jedyne takie muzeum na świecie

  Test antygenowy lub PCR, który zwalnia z obowiązkowej kwarantanny w Polsce, można wykonać:

  • przed przybyciem do Polski (okres ważności testu wynosi 24 godziny, licząc od momentu wyniku tego testu);
  • po przybyciu do Polski, przed odprawą graniczną na następujących polskich lotniskach: Katowice, Wrocław, Poznań, Szczecin-Goleniów, Warszawa-Okęcie, Łódź;
  • po przybyciu do Polski, w ciągu 48 godzin.

  Brak testu lub pozytywny wynik zobowiązuje do odbycia 14-dniowej kwarantanny. Wymóg wykonania testu nie obowiązuje dzieci, do ukończenia piątego roku życia.

  Postaw mi kawę na buycoffee.to
  Kawa - ta czarodziejska esencja, dodająca energii i pobudzająca zmysły. Ale czy wiesz, że możesz podzielić się jej mocą z innymi? Jeśli treści ze Styku Kultur, jak kropelki czarnego złota, rozbudziły Twoje podróżnicze marzenia i chcesz wspomóc rozwój strony, postaw mi wirtualną filiżankę! Każdy łyk wirtualnej kawy przyczynia się do dalszego rozwoju Styku Kultur. :)

  Agnieszka Maury
  Agnieszka Maury
  Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

  1 KOMENTARZ

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj