czwartek, 2 grudnia, 2021
13 C
Istanbul
Strona głównaTurcjaBezpieczeństwo & informacje praktyczneZasady wjazdu do Turcji w listopadzie 2021 (certyfikat szczepień, status ozdrowieńca, zwolnienie...

Zasady wjazdu do Turcji w listopadzie 2021 (certyfikat szczepień, status ozdrowieńca, zwolnienie z kwarantanny)

-

W listopadzie 2021 posiadacze polskich paszportów, którzy przedstawią aktualny certyfikat szczepień, ważny oraz oficjalny status ozdrowieńca lub negatywny wynik testu, są nadal zwolnieni z obowiązku odbywania kwarantanny po przekroczeniu granicy Republiki Turcji. Wszystkie osoby podróżujące do Turcji są zobowiązane do wypełnienia internetowego formularza lokalizacyjnego.

  • Czy po powrocie z Turcji w listopadzie 2021 obowiązuje kwarantanna? 
  • Czy ważny certyfikat szczepień lub status ozdrowieńca zwalniają z obowiązku kwarantanny?

Zasady wjazdu do Turcji w listopadzie 2021

  • Posiadacze polskiego paszportu, którzy przedstawią po przylocie do Turcji dokument potwierdzający otrzymanie co najmniej dwóch dawek (lub jednej dawki szczepionki Johnson&Johnson) szczepionek zatwierdzonych przez Światową Organizację Zdrowia lub Turcję, a także potwierdzający, że minęło co najmniej 14 dni od ostatniej dawki, zostaną zwolnieni z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego, a także z obowiązku odbycia kwarantanny.
  • Osoby, które przedstawią dokument wydany przez odpowiednie władze państwowe stwierdzający, że chorowały na COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy, licząc od 28. dnia pierwszego pozytywnego wyniku testu PCR, również będą zwolnione z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego oraz z obowiązku odbycia kwarantanny.
  • Osoby, które nie okażą ważnego certyfikatu szczepień lub ważnego statusu ozdrowieńca, zostaną poproszone o okazanie negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego w ciągu 72 godzin lub negatywnego wyniku testu antygenowego, wykonanego w ciągu 48 godzin przed wjazdem na terytorium Turcji.
  • Dzieci w wieku poniżej 12 lat są zwolnione z obowiązku przedstawienia świadectwa szczepień oraz testu PCR/antygenowego przy wjeździe do Turcji.
  • Świadectwa szczepienia lub/oraz wyniki testu PCR/antygenowego obowiązują pasażerów przybywających do Turcji zarówno drogą lotniczą, jak i morską oraz lądową/kolejową. 
  • Osoby podróżujące do Turcji są zobowiązane do wypełnienia internetowego formularza lokalizacyjnego na stronie: www.register.health.gov.tr na maksymalnie 72 godziny przed podróżą.

Aktualna sytuacja pandemiczna w Turcji

W ostatnim czasie w Turcji odnotowuje się gwałtowny wzrost liczby codziennych przypadków zakażeń, których liczba wahała się powyżej i poniżej 30 000. Najnowsze dane z soboty, 6 listopada wskazały 27 474 nowych przypadków, 203 ofiary śmiertelne oraz 30 584 ozdrowieńców. Władze kraju pracują nad intensyfikacją procesu szczepień. Od momentu uruchomienia programu szczepień, w Turcji podano ponad 117 milionów dawek.

- Reklama -Latem tego roku Turcja złagodziła ograniczenia związane z tzw. godziną policyjną. W kraju nadal obowiązuje nakaz noszenia masek w przestrzeni publicznej, jak również zachowywania dystansu społecznego

Czy do Turcji potrzebna jest wiza? 

Od 2 marca 2020 r. posiadacze polskich paszportów, podróżujący do Turcji w celach turystycznych na okres nieprzekraczający 90 dni, są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy wjazdowej. Obywatele Polski zainteresowani dłuższym pobytem w Turcji niż 90 dni, powinni złożyć stosowny wniosek w Ambasadzie Turcji w Warszawie.

Czy do Turcji potrzebny jest paszport?

- Reklama -

Warunkiem przekroczenia granicy Republiki Turcji jest posiadanie paszportu ważnego co najmniej 60 dni dłużej niż dozwolony okres pobytu bezwizowego. Paszport powinien być ważny jeszcze przez minimum 150 dni, licząc od dnia pierwszego wjazdu do Turcji.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

- Advertisement -Gorąco polecam Ci zakup mojej książki Turcja. W mojej krainie minaretów, aromatycznej herbaty i mruczących kotów, która już 24 listopada ukaże się nakładem wydawnictwa PASCAL. Książka jest już dostępna w przedsprzedaży TUTAJ.

Agnieszka Maury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close