Strona głównaTurcjaBezpieczeństwo & informacje praktyczneTurcja wydłuża weekendowy lockdown w związku z nadchodzącym Świętem Niepodległości i Dniem...

Turcja wydłuża weekendowy lockdown w związku z nadchodzącym Świętem Niepodległości i Dniem Dziecka

-

baner szeroki insta Turcja wydłuża weekendowy lockdown w związku z nadchodzącym Świętem Niepodległości i Dniem Dziecka

Podoba Ci się ta strona? Postaw mi wirtualną kawę i pomóż w jej dalszym rozwoju.
buycoffeeto btn primary Turcja wydłuża weekendowy lockdown w związku z nadchodzącym Świętem Niepodległości i Dniem Dziecka

W związku z dużą liczbą nowych zakażeń, w połowie kwietnia rząd Turcji zdecydował o wprowadzeniu nowych ograniczeń, które mają na celu zahamowanie rozwoju pandemii nad Bosforem. Do listy restrykcji nałożonych na czas Ramadanu dołączył dziś wydłużony weekendowy lockdown, w dniach 22 – 26 kwietnia. 

Z uwagi na nadchodzące Święto Niepodległości i Dzień Dziecka (tur. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı), obchodzone w Turcji corocznie 23 kwietnia, władze kraju podjęły decyzję o wydłużeniu tzw. godziny policyjnej. Trzydniowy lockdown rozpocznie się 22 kwietnia o godz. 19:00 i będzie obowiązywał na terenie całej Turcji. Zgodnie z przyjętymi zasadami, w tym czasie sklepy spożywcze, piekarnie oraz sklepy mięsne będą mogły działać w godzinach 10:00 – 17:00, a obywatele kraju będą mogli robić zakupy wyłącznie w bliskim sąsiedztwie. Ogólnokrajowa blokada zakończy się w poniedziałek, 26 kwietnia o godz. 5:00 rano. 

Warto przypomnieć, że obostrzenia związane z zakazem opuszczania domu nie dotyczą osób wykonujących zawody istotne dla tzw. łańcucha dostaw, w tym m.in. piekarzy oraz kurierów. Z obowiązku przestrzegania lockdownu zwolnieni są także turyści zagraniczni. Cudzoziemcy posiadający zezwolenie na stały pobyt w Turcji są zobowiązani do przestrzegania godziny policyjnej.

Święto Niepodległości i Dzień Dziecka w Turcji

Święto Niepodległości oraz Dzień Dziecka w Turcji upamiętnia obrady Wielkiego Zgromadzenia Narodowego w Turcji, jakie odbyły się z inicjatywy Mustafy Kemala Atatürka w 1920 roku, w trakcie walki Turcji o niepodległość. Corocznie tego dnia na terenie całej Turcji odbywa się wiele spektakli, koncertów oraz wydarzeń skierowanych przede wszystkim do najmłodszych mieszkańców kraju, którzy tego dnia aktywnie uczestniczą w obchodach oraz manifestowaniu swojej dumy narodowej. Niestety, w związku z trwającą pandemią, w tym roku mieszkańcy Turcji spędzą coroczne święto w swoich domach. Wszystkie uroczystości, za wyjątkiem oficjalnej ceremonii złożenia wieńców, odbędą się online.

Zasady wylotu do Turcji oraz powrotu do Polski w kwietniu 2021

  • Od 30 grudnia 2020 wszyscy pasażerowie przybywający do Turcji (nie dotyczy dzieci do lat 6 oraz lotów tranzytowych), są zobowiązani do przedstawienia negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego w ciągu 72 godzin przed wylotem do Republiki Turcji. Wynik powinien być przetłumaczony na język angielski lub turecki. Wymóg będzie obowiązywał do 31 maja 2021 roku.
  • Podróżni powracający do Polski z Turcji podlegają obecnie obowiązkowej kontroli Straży Granicznej, podczas której zobligowani są do przekazania danych, niezbędnych do nałożenia obowiązku odbycia kwarantanny.
  • Informacje teleadresowe należy przekazać niezależnie od tego czy posiada się negatywny wynik testu, wykonanego przed przekroczeniem granicy, np. w Turcji.
  • Obowiązkową kwarantannę po powrocie z Turcji skrócić może negatywny wynik testu na COVID-19 (PCR lub antygenowy), wykonanego już po przylocie do Polski i wysłanego do systemu informatycznego sanepidu w ciągu 48 godzin.
  • Kwarantannie nie podlegają osoby zaszczepione na COVID-19. Dotyczy to osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.
  • Z kwarantanny zwolnieni są także ozdrowieńcy, czyli osoby, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej.
Autorka bloga
- Reklama -
baner szeroki insta Turcja wydłuża weekendowy lockdown w związku z nadchodzącym Świętem Niepodległości i Dniem Dziecka

Cześć, jestem Aga! Miło mi powitać Cię na Styku Kultur. Od 8 lat piszę i opowiadam o Turcji, czego efektem jest m.in. ponad 450 tekstów, które znajdziesz na blogu. Wśród nich m.in. relacje z naszych licznych podróży do Stambułu, na Wybrzeże Egejskie, Riwierę Turecką, do Kapadocji i okolic a także do południowo-wschodniej Anatolii. Zaobserwuj mój kanał na Instagramie oraz Facebooku, by być na bieżąco z naszymi kolejnymi podróżami! 

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

Podoba Ci się ta strona? Postaw mi wirtualną kawę i pomóż w jej dalszym rozwoju.
buycoffeeto btn primary Turcja wydłuża weekendowy lockdown w związku z nadchodzącym Świętem Niepodległości i Dniem Dziecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Close