Trzęsienie ziemi w południowo-wschodniej Turcji [najważniejsze informacje, w jaki sposób pomóc]

Date:

Aktualna liczba ofiar tragicznego trzęsienia ziemi w południowo-wschodniej Turcji przekroczyła 21 tysięcy. Co najmniej 80 tysięcy osób zostało rannych. Mimo starań dziesiątek tysięcy ratowników z całego świata, szanse na odnalezienie żywych pod gruzami powoli maleją do zera. 

Życie milionów ludzi w Turcji (a także Syrii) zmieniło się na zawsze w poniedziałek, 6 lutego 2023, gdy dwa trzęsienia ziemi w odstępie dziewięciu godzin – o sile 7,7 oraz 7,6 – wstrząsnęły południowym regionem kraju. Wstrząsy, które miały miejsce w prowincji Kahramanmaraş, dotknęły ponad 13 milionów ludzi w 10 prowincjach Turcji, w tym także w Adanie, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kilis, Malatya, Osmaniye i Şanlıurfie.

Według informacji Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, wstrząsy w Turcji były tak silne, że zostały zarejestrowane nawet przez sejsmometry w Polsce, zlokalizowane w województwie wielkopolskim, kilka tysięcy kilometrów dalej.

Wskutek trzęsień ziemi w regionie, ucierpiały nie tylko budynki mieszkalne, ale również zabytki. Uszkodzony został m.in. historyczny zamek w Gaziantep. Mury budowli, która gościła wiele cywilizacji – począwszy od anatolijskich po Cesarstwo Bizantyjskie i Imperium Osmańskie – zawaliły się, a na jej bastionach pojawiły się pęknięcia. Zwaliła się także kopuła i wschodnia ściana historycznego meczetu Şirvani, który znajduje się obok zamku.

Mniejszym uszkodzeniom uległy także m.in. Mury Diyarbakır, znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO oraz pobliski historyczny kościół św. Jerzego, położony w dzielnicy Suriçi w Diyarbakır.

Poważnym uszkodzeniom uległy także: historyczny meczet Habib-i Neccar w Hatay, a także kościół oraz siedziba Anatolijskiego Kościoła Katolickiego w İskenderun.

Sytuacja poszkodowanych

Dziesiątki tysięcy tureckich oraz międzynarodowych ratowników, w tym grupa z Polski, nadal przeczesuje zrównane z ziemią dzielnice południowo-wschodniej Turcji. Niskie temperatury, odczuwalne w tej części kraju, potęgują nieszczęście osób, które zostały pozbawione dachu nad głową. Ponad milion obywateli Turcji znajduje się aktualnie w ośrodkach tymczasowego pobytu, w tym w prowizorycznych namiotach. 

Cierpienie, smutek i udręka powoli przeradzają się w ludzką złość, przede wszystkim na fatalnej jakości konstrukcję licznych budynków mieszkalnych, a także niewystarczającą – zdaniem wielu – reakcję tureckiego rządu na tę największą katastrofę w kraju od prawie wieku. A wszystko to na kilka miesięcy przed czerwcowymi wyborami prezydenckimi. 

W Turcji odnotowano przypadki prób ucieczek z kraju wykonawców budowlanych. Władze prowincji Kahramanmaraş, która ucierpiała najmocniej, zapowiadają dochodzenia w sprawie nieprawidłowości budowlanych

Trzęsienie ziemi w Turcji – jak pomóc?

Polska Akcja Humanitarna uruchomiła zbiórkę środków, niezbędnych do sfinansowania udzielenia natychmiastowej pomocy dla ofiar. Pieniądze można wpłacać na portalu siepomaga.pl i na stronie Polskiej Akcji Humanitarnej.

Ofiarom katastrofy pomoc niesie także Caritas Polska.

Również Ambasada Turcji w Polsce otworzyła konto złotówkowe, w celu zbiórki pieniężnej na rzecz dotkniętej trzęsieniem ziemi Turcji. Zebrane środki pieniężne zostaną przekazane Tureckiej Prezydencji ds. Zarządzania Katastrofami i Kryzysami – AFAD.

Ambasada prowadzi również zbiórkę darów materialnych – aktualnie potrzebne są m.in. namioty przystosowane do warunków zimowych, koce, grzejniki gazowe, agregaty oraz śpiwory.

Trzęsienia ziemi w Turcji – skąd się biorą?

Turcja należy do najbardziej aktywnych sejsmicznie stref na świecie. Obszar kraju znajduje się na kilku liniach uskokowych, z których potencjalnie najbardziej niszczycielskim jest uskok północnoanatolijski, stanowiący geologiczną granicę pomiędzy płytą anatolijską a płytą eurazjatycką. Na zachodzie uskok ten przechodzi 20 km na południe od Stambułu, i kończy się przypuszczalnie w dnie Morza Egejskiego.

Zdaniem badaczy, w bliżej nieznanym terminie w przyszłości także Stambuł nawiedzi trzęsienie o sile co najmniej 7,0 stopni w skali Richtera. Wstrząsy mają szansę dotyczyć również pobliskich miast. Przewiduje się, że trzęsienie nastąpi najpóźniej w ciągu najbliższych 70 lat.

Trzęsienie ziemi a wakacje w Turcji 2023

Najpopularniejsze miasta Turcji – Ankara i Stambuł – znajdują się na zachodzie kraju, setki kilometrów od obszarów dotkniętych skutkami ostatniego trzęsienia. Podróże na nad Bosfor, do tureckiej stolicy, czy na wybrzeże Morza Egejskiego oraz Riwierę Turecką, odbywają się normalnie.

Planując podróż, każdorazowo warto zapoznać się z aktualnymi komunikatami polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Agnieszka Maury
Agnieszka Maury
Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku, kiedy to na dłuższy czas zamieszkałam w tureckim mieście Çanakkale. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

Najnowsze

Muzeum Rahmiego M. Koça – wyjątkowe muzeum przemysłu i techniki w Stambule

Muzeum Rahmiego M. Koça (tur. Rahmi M. Koç Müzesi)...

Paşabahçe – najstarszy aktywny prom nad Bosforem i morska ikona Stambułu

Paşabahçe Vapuru to legendarny stambulski prom typu bahçe, który...

Co to jest boza? Z odwiedzinami w legendarnej pijalni bozy w Stambule – Vefa Bozacısı

Zastanawialiście się kiedyś, czym tak właściwie jest tajemniczy napój...