Strona głównaTurcjaStambułOtwarcie Meczetu Taksim w Stambule odbędzie się 7 maja

Otwarcie Meczetu Taksim w Stambule odbędzie się 7 maja

-

Meczet Taksim w stambulskiej dzielnicy Beyoğlu zostanie otwarty dla wiernych 7 maja. W muzułmańskiej świątyni, której budowa trwała cztery lata, będzie mogło modlić się jednocześnie 2250 osób. 

Meczet Taksim (tur. Taksim Camii) to nowy symbol jednej z najbardziej ruchliwych i popularnych części Stambułu, którego powstanie ma szansę odmienić charakter okolicy. Dotychczas, obszar placu Taksim kojarzył się przede wszystkim z tętniącym życiem, imprezowym sercem Stambułu, a od 2013 roku także z serią protestów w pobliskim parku Gezi. 

- Reklama -Mało kto wie, że pierwsze plany budowy meczetu na placu Taksim sięgają lat 60. XX wieku. Inicjatywa była jednak systematycznie odwlekana w czasie, a ostatecznie wstrzymana w latach 80. Temat budowy świątyni systematycznie powracał w debatach publicznych w kolejnych dekadach. Świeckie elity regularnie sprzeciwiały się islamizacji okolicy, podczas gdy wierni domagali się powstania nowego meczetu. Ostatecznie, budowa została zatwierdzona w 2017 roku. 

Zdaniem władz miejskich, świątynia stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie wiernych, zamieszkujących Beyoğlu. Włodarze zwracają także uwagę na fakt, że lokalizacja nowego meczetu to odzwierciedlenie poszanowania miasta dla różnych religii i grup etnicznych, ponieważ budowla znajduje się w pobliżu kilku kościołów, na czele z XIX-wiecznym greckim kościołem prawosławnym Hagia Triada oraz ormiańskim kościołem Surp Harutyun.

Architektami Meczetu Taksim są Şefik Birkiye i Selim Dalaman. Swoim stylem, projekt silnie nawiązuje do dawnej architektury osmańskiej i projektów nadwornego architekta trzech sułtanów, Mimara Sinana. Powierzchnia budowli liczy 2482 metrów kwadratowych, a w budynku zaplanowano również parking na 165 samochodów oraz sale konferencyjno-wystawiennicze, mogące pomieścić ponad 900 osób.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji. Gorąco polecam Ci zakup mojej książki Turcja. W mojej krainie minaretów, aromatycznej herbaty i mruczących kotów, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL i bogato ilustrowanej zdjęciami autorstwa Marcina. Książka jest dostępna w najlepszych księgarniach oraz m.in. na empik.comTUTAJ. :) Chcesz być na bieżąco? Zaobserwuj @stykkultur na Instagramie oraz Facebooku, a także dołącz do mojej grupy Miłośnicy Turcji.

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

Sprawdź także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Close