Czerwony tramwaj w Stambule

autor(ka): Agnieszka Maury
0 komentarz

Czerwony tramwaj, chętnie fotografowany podczas przejazdu wzdłuż Alei Niepodległości (tur. Istiklal Caddesi), to jeden z najbardziej znanych symboli Stambułu. Zabytkowy pojazd można podziwiać w dzielnicy Beyoğlu, zlokalizowanej w europejskiej części miasta. W okolicy znajdują się także liczne sklepy, ambasady, kościoły różnych wyznań, budynki użyteczności publicznej oraz restauracje.

taksim czerwony tramwaj Czerwony tramwaj w Stambule

Istikal Caddesi – popularny deptak Stambułu

İstiklal Caddesi to najpopularniejsza ulica, liczącego ponad 15 milionów mieszkańców, Stambułu. Każdego dnia przemierzają ją tłumy mieszkańców oraz turystów, pragnących zrobić zakupy, zjeść coś dobrego lub udać się na jedną z imprez odbywających się na dachu lokalnych kamienic. W jej pobliżu znajduje się kilka obowiązkowych atrakcji Stambułu, jak plac Plac Taksim oraz Wieża Galata. Popularny stambulski deptak to także miejsce uwielbiane  przez ulicznych artystów, wśród których spotkać można zarówno miejscowych grajków, jak i popularnych i rozpoznawalnych muzyków. Wokół występujących zwykle bardzo szybko gromadzą się tłumy, w mgnieniu oka rozkręcając imprezę.

Turcja na wlasna reke12 e1534256321910 Czerwony tramwaj w Stambule

PRZECZYTAJ TAKŻE
Nowe Lotnisko w Stambule (IGA) ✈ - informacje dla podróżujących [MAJ 2019]
Czerwony tramwaj w Stambule

W połowie XX wieku Istiklal stanowiła główną ulicę handlową Stambułu. Od początku lat 90. aleja zamknięta jest dla ruchu drogowego, za wyjątkiem zabytkowej linii T2 – Taksim-Tunel, obsługiwanej przez tzw. nostalgiczny tramwaj (tur. Nostaljik tramvay). Przejeżdżają przez nią także pojazdy należące do służb sprzątających i porządkowych.

Mało kto wie, że Turcy postanowili pierwotnie pożegnać się z tramwajami w połowie lat 60. Mieszkańcy Stambułu uznali, że podróżowanie tramwajami jest już przeżytkiem, w związku ze szybki wzrostem popularności busów, taksówek oraz prywatnych samochodów. W związku z równie intensywnym wzrostem liczby mieszkańców Stambułu doprowadziło to jednak do znacznie podwyższonych wskaźników zanieczyszczenia powietrza oraz smogu. W rezultacie Stambuł stał się jeszcze wolniejszy, niż w czasach tramwajów. Włodarze miasta zrozumieli popełniony błąd i rozpoczęli pracę nad przywróceniem tramwajowych szyn w przestrzeni miasta. 

Wraz z początkiem lat 90. ulicę zamknięto dla ruchu kołowego, za wyjątkiem linii tramwajowej obsługiwanej przez pojazdy zabytkowe. 

Stambul dalej 168 e1534256945357 Czerwony tramwaj w Stambule

PRZECZYTAJ TAKŻE
Tureckie zwyczaje, kultura i religia. To warto wiedzieć przed podróżą do Turcji!
Trasa przejazdu & bilety 

Czerwony tramwaj przemierza odcinek o długości 1,64 km. Szacuje się, że każdego dnia przewozi wzdłuż Istiklal Caddesi około 6 tys. pasażerów.  Jeżeli będziecie mieli ochotę na przejażdżkę tramwajem, zarezerwujcie na to co najmniej kilkanaście minut. Skorzystanie z tej komunikacyjnej atrakcji jest możliwe po wcześniejszym zakupieniu biletu lub Istanbulkart, czyli karty upoważniającej do wielokrotnego przejazdu.

Taksim3 Czerwony tramwaj w Stambule

PRZECZYTAJ TAKŻE
Kız Kulesi / Wieża Leandra / Wieża Panny - perła Stambułu
Tekst: Agnieszka Wawrzyniak 
Zdjęcia: Marcin Bąkiewicz, Agnieszka Wawrzyniak
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! 🖤

0 komentarz
0

Dołącz do dyskusji

Popularne artykuły:

MENU

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

x
Close