Dolina Miłości w Turcji – romantyczna i malownicza atrakcja Kapadocji

AUTOR ZDJĘĆ: Marcin Bąkiewicz

Jedną z najpopularniejszych atrakcji regionu Kapadocji w środkowej Turcji jest Love Valley (tur. Aşk Vadisi), czyli Dolina Miłości. Miejsce zyskało sławę za sprawą formacji skalnych o nietypowych i jednoznacznie kojarzących się kształtach. Choć ogromne formacje przypominające fallusy sprawiają wrażenie swoistego hołdu dla męskiej płodności, w rzeczywistości ich wygląd to naturalny efekt pradawnych erozji skał wulkanicznych.

 

Dolina Miłości jest oddalona o niespełna 5 km od miasteczka Göreme. Miłośnicy wędrówek często pokonują tę odległość na piechotę, ciesząc się po drodze widokiem lokalnych krajobrazów, w tym licznych winnic. Do Doliny Miłości można także dotrzeć własnym samochodem lub wynajętym busem, korzystając z oferty wycieczek zorganizowanych, realizowanych przez biura podróży. W znalezieniu tych ostatnich chętnie pomagają także właściciele kapadockich hoteli i pensjonatów. 

Każdego ranka o wschodzie słońca setki turystów podziwiają Dolinę Miłości z lotu ptaka, w koszach balonów na ogrzane powietrze – jednej z największych atrakcji tego obszaru. Nam niestety nie udało się dotąd doświadczyć tej przyjemności, z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe. Na szczęście z “dołu” dolina prezentowała się równie zjawiskowo. 

Oprócz swojego naturalnego piękna, Dolina Miłości oferuje także kilka dodatkowych atrakcji, szczególnie docenianych przez zakochane pary. Mowa o licznych symbolach miłości, na czele z ławką w kształcie serca oraz drzewami, na których powiesić można ceramiczne dzbanki z inicjałami lub „oko proroka”, czyli słynny amulet odpędzający tzw. złe spojrzenie. A wszystko to oczywiście na szczęście! 

Bez względu na zamiłowanie do romantycznych symboli, Aşk Vadisi to przede wszystkim miejsce, w którym można spędzić miło czas, odpocząć od zgiełku miasta i nacieszyć się naturalnym pięknem okolicy. Miłośnicy spania pod gołym niebem często decydują się na biwakowanie w dolinie, by o poranku móc podziwiać wschód słońca dryfujące na niebie balony. Warto tu jednak zajrzeć chociażby na chwilę – wrażenia niezapomniane!

Znajdź podobne artykuły w kategoriach:

AUTOR ZDJĘĆ: Marcin Bąkiewicz

Dołącz do dyskusji:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj