Jak wygląda edukacja w Turcji? Etapy, stypendia i wymiany studenckie

Date:

Edukacja obowiązkowa w Turcji opiera się na systemie 4+4+4. Po ukończeniu szkoły średniej, uczniowie mogą podejść do egzaminu wstępnego na studia. Turcja oferuje atrakcyjne stypendia dla studentów zagranicznych.

Szkolnictwo podstawowe i średnie w Turcji 

Edukacja w Turcji jest obowiązkowa i bezpłatna dla osób w wieku od 6 do 18 lat. Kształcenie obowiązkowe trwa 12 lat. Szkolnictwo dzieli się na cztery lata szkoły podstawowej (tur. İlköğretim Okulu), cztery lata szkoły podstawowej drugiego stopnia (tur. Ortaokul/ İkiokul), a następnie cztery lata liceum ogólnokształcącego, zawodowego lub technicznego (tur. Lise). Rok szkolny zwykle rozpoczyna się w połowie września i trwa do połowy czerwca. Osiemdziesiąt procent wszystkich szkół w Turcji to szkoły publiczne, a pozostałe 20% to szkoły prywatne. Po ukończeniu szkoły średniej i zdobyciu dyplomu Lise Diplomasi, uczniowie mają możliwość wzięcia udziału egzaminach wstępnych na studia.

Szkolnictwo wyższe w Turcji

Turcja posiada 209 uniwersytety, z czego 131 to placówki państwowe z 11 politechnikami, dwiema uczelniami artystycznymi, jednym instytutem zaawansowanych technologii, Akademią Policyjną oraz Akademią Obrony Narodowej. Kraj od wielu lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród zagranicznych studentów, którzy przyjeżdżają do Turcji m.in. w ramach programów: Erasmus, Erasmus + oraz Mevlana. Turcja oferuje wysokiej jakości edukację, a spora liczba uniwersytetów proponuje zagranicznym studentom naukę w języku angielskim, francuskim lub niemieckim.

Stypendia w Turcji dla zagranicznych studentów

Turcja regularnie proponuje atrakcyjne stypendia dla studentów zagranicznych, wyróżniających się wysokimi wynikami w nauce. Ich laureatom kraj zapewnia bezpłatne zakwaterowanie w akademiku, miesięczny zasiłek, opłacenie biletów lotniczych oraz ubezpieczenie zdrowotne. Terminy składania wniosków i szczegółowe informacje są dostępne na stronie: www.turkiyeburslari.gov.tr. Aby ubiegać się o przyjęcie na studia na jednym z państwowych uniwersytetów w Turcji, należy przystąpić do egzaminu YÖS (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı) lub amerykańskiego SAT.  

Wiza oraz zezwolenie na pobyt dla zagranicznych studentów

Po otrzymaniu listu akceptacyjnego z wybranej tureckiej uczelni, kandydaci na studia powinni niezwłocznie skontaktować się z tureckim konsulatem, w celu rozpoczęcia procedury wizowej. Po przybyciu do Turcji każdy zagraniczny student powinien złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt. Karta pobytu tymczasowego zwalnia z konieczności odnowienia wizy w okresie jej ważności.

Najpopularniejsze uniwersytety w Stambule

W Stambule jest łącznie 49 uniwersytetów, z czego 9 to uniwersytety publiczne (państwowe), a 40 to uniwersytety fundacyjne, które zostały założone przez różne tureckie fundacje i zwykle wymagają opłat za naukę. Wśród najpopularniejszych stambulskich uczelni warto wskazać:

  • Uniwersytet Boğaziçi – założony w 1863 roku, był pierwszą amerykańską instytucją szkolnictwa wyższego poza Stanami Zjednoczonymi. Współcześnie uczelnia nadal ma silne powiązania z amerykańskim systemem edukacyjnym. Jej szkolnictwo inżynieryjne uznawane jest za jedno z najlepszych w kraju.
  • Uniwersytet Galatasaray – ten państwowy uniwersytet jest wynikiem dwustronnej umowy między Francją a Turcją, podpisanej w 1992 roku. Wszyscy studenci Galatasaray są zobowiązani do nauki języka francuskiego w czasie toku studiów. Wydział Prawa tej państwowej uczelni należy do najlepszych w całej Turcji.
  • Uniwersytet Marmara – założony w 1982 roku, jest jedynym wielojęzycznym uniwersytetem w Turcji, oferującym zajęcia w czterech różnych językach (tureckim, angielskim, niemieckim i francuskim). Jego liczne kampusy znajdują się w całym Stambule.
  • Uniwersytet İstanbul – najstarsza szkoła w Turcji, założona przez sułtana Mehmeda II i zarazem pierwszy uniwersytet współczesnej Turcji. Ta państwowa uczelnia zapewnia doskonałą edukację w szerokim zakresie dyscyplin.
  • Uniwersytet Techniczny w Stambule (İTÜ) – założona w 1773 roku, İTÜ jest uważana za trzecią najstarszą na świecie instytucję szkolnictwa wyższego, poświęconą edukacji inżynierskiej. Ten państwowy uniwersytet pozostaje jedną z najważniejszych instytucji edukacyjnych w Turcji.
  • Uniwersytet Techniczny Yıldız – inna ważna uczelnia techniczna w Stambule, zlokalizowana w dzielnicy Beşiktaş. Placówkę założono w 1911 roku. 
Agnieszka Maury
Agnieszka Maury
Cześć, jestem Aga, a Styk Kultur to jeden z najstarszych blogów podróżniczych o Turcji (i reszcie świata). Stronę rozwijam nieprzerwanie od 2013 roku, kiedy to na dłuższy czas zamieszkałam w tureckim mieście Çanakkale. Współtwórcą Styku Kultur i autorem większości zdjęć jest Marcin Bąkiewicz. Więcej informacji o nas znajdziesz TUTAJ. Poza lekturą bloga, gorąco polecam Ci zakup mojej książki o Turcji, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL. Jeśli znalazłaś/eś tu to, czego szukasz, wesprzyj dalszy rozwój Styku Kultur, stawiając mi wirutalną kawę. :) 

Najnowsze

Muzeum Rahmiego M. Koça – wyjątkowe muzeum przemysłu i techniki w Stambule

Muzeum Rahmiego M. Koça (tur. Rahmi M. Koç Müzesi)...

Paşabahçe – najstarszy aktywny prom nad Bosforem i morska ikona Stambułu

Paşabahçe Vapuru to legendarny stambulski prom typu bahçe, który...

Co to jest boza? Z odwiedzinami w legendarnej pijalni bozy w Stambule – Vefa Bozacısı

Zastanawialiście się kiedyś, czym tak właściwie jest tajemniczy napój...