wtorek, 28 maja, 2024
17.9 C
Istanbul

Galataport w Stambule – nowoczesny terminal promowy, centrum handlowe i zagłębie restauracji tuż nad brzegiem Bosforu

Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz
- Advertisement -

Karaköy, fascynująca historyczna dzielnica Stambułu, urzeka bogactwem atrakcji, oferując luksusowe zakwaterowanie, wykwintne restauracje, modne sklepy oraz centra sztuki współczesnej. W samym sercu tego obszaru znajduje się terminal promowy oraz kompleks handlowo-usługowy Galataport Istanbul. To jedna z najnowszych atrakcji Stambułu, przyciągająca uwagę turystów z całego świata nowoczesną infrastrukturą oraz malowniczą lokalizacją nad brzegiem Stambułu!

Czym jest Galataport Istanbul?

Galataport to wielofunkcyjny terminal promowy oraz kompleks handlowo-usługowy, o powierzchni 400 000 metrów kwadratowych, położony w dzielnicy Karaköy (dawniej nazywanej Galata) w Stambule, Turcji, na europejskim brzegu cieśniny Bosfor, w pobliżu jej ujścia do Złotego Rogu, w samym sercu miasta. Obejmuje on terminal pasażerski dla statków wycieczkowych, około 250 sklepów i restauracji, hotel Peninsula, muzeum sztuki Istanbul Modern oraz inne obiekty kulturalne i rozrywkowe. Kompleks jest także częstym miejscem organizacji festiwali oraz wydarzeń kulturalnych.

Galataport, od momentu otwarcia, ma istotny wpływ na rozwój turystyki morskiej na rozległym obszarze od basenu Morza Śródziemnego po Morze Czarne. Jak przekonują Turcy, to przełomowy projekt na skalę światową, innowacyjny dzięki swojemu wyjątkowemu systemowi podziemnego terminala promowego. 

Dzięki swojemu systemowi klap – pierwszemu tego rodzaju na świecie – oraz podziemnemu terminalowi dla statków wycieczkowych, Galataport zapewnia pasażerom i załodze komfortowe oraz bezpieczne doświadczenie podróży zgodne z nowymi standardami. Cały ruch pasażerów oraz bagażów w Galataport odbywa się pod ziemią. Obejmuje to kontrolę paszportową i celną, a także dostęp drogowy do portu taksówkami, minibusami i autokarami turystycznymi. Obiekt posiada również podziemne miejsce parkingowe dla 2400 pojazdów.

Co Galataport oferuje wszystkim odwiedzającym?

Na terenie kompleksu znajduje się między innymi nowa siedziba galerii sztuki Istanbul Modern, zaprojektowana przez Renzo Piano, która została otwarta jesienią 2022 roku. Południowa strona głównego placu częściowo zajmowana jest przez meczet Kılıç Ali Paşa z XVI wieku, a także przez bogato zdobioną fontannę Tophane z 1732 roku.

W części skierowanej w stronę północną znajduje się nowa siedziba Muzeum Malarstwa i Rzeźby w Stambule, które gromadzi głównie tureckie dzieła sztuki z XIX i początku XX wieku. W zachodniej stronie placu znajduje się m.in. meczet Nusretiye z lat 20. XIX wieku, osmańska wieża zegarowa Tophane oraz urokliwy pawilon Tophane, zaprojektowany przez Williama Jamesa Smitha w 1852 roku. Plac jest wystarczająco duży, aby pomieścić scenę na koncerty i inne wydarzenia.

W obrębie kompleksu znajduje się także obszar handlowo-usługowy, który obejmuje nowoczesne budynki oraz odrestaurowany budynek starej poczty, Paket Postanesi z 1911 roku, który teraz mieści sklepy i przestrzenie wystawowe. Łącznie w Galataport znajduje się 250 sklepów i restauracji, w tym tak znane marki jak kawiarnia Hafiz Mustafa 1864 serwująca baklawę i desery oraz luksusowy dom towarowy Beymen.

Design inspirowany starożytnymi cysternami Konstantynopola

Stambuł, miasto, które łączy dwa kontynenty, zawsze było bramą dla podróżnych. Teraz, dzięki Galataport Istanbul, ta brama staje się jeszcze bardziej imponująca. Terminal Galataport został stworzony jako punkt wejścia i wyjścia dla tych, którzy przybywają do Stambułu drogą morską, a jego design łączy funkcjonalność z estetyką, oddając hołd kulturowemu dziedzictwu tego miejsca. Usytuowany w dzielnicy Karaköy, niedaleko Półwyspu Historycznego, terminal jest nie tylko węzłem komunikacyjnym, ale także ciekawym dziełem architektury. Projekt ten czerpie inspirację z bogatej historii Stambułu, zwłaszcza z tajemniczych starożytnych cystern, które są nieodłączną częścią krajobrazu tego miasta. Cysterna Bazyliki, Cysterna Tysiąca i Jednej Kolumny oraz Cysterna Teodozjusza – to tylko niektóre z tych starożytnych skarbów, które zainspirowały projektantów Galataport. Zaokrąglone kolumny i strukturalny kształt wnętrza terminala oddają nie tylko wyjątkowość tych dawnych budowli, ale również ich charakterystyczny urok.

Gdzie dokładnie znajduje się Galataport? Jak tam dotrzeć?

  • Galataport Istanbul Sea Shuttle – rejsy niewielkimi taksówkami morskimi, mogącymi pomieścić 28 osób, do Galataport Istanbul są realizowane codziennie z nabrzeży przewoźnika Şehir Hatları w obszarach: Kadıköy-Üsküdar oraz Bebek-Arnavutköy-Ortaköy-Beşiktaş. Opłata za rejs wynosi 150 TRY / os.
  • Tramwaj – w bliskim sąsiedztwie Galataport znajduje się przystanek tramwajowy Tophane, linii T1 Kabataş–Bağcılar, przemierzającej centralne obszary Stambułu na odcinku 19.3 km. 
  • Prom miejski – w pobliżu terminalu Galataport znajdują się dwa porty obsługujące miejskie promy pasażerskie – Karaköy Pier oraz Kabataş Pier
  • Funikulary – Za sprawą funikularu linii F1 Taksim–Kabataş oraz historycznej podziemną kolejki F2 Karaköy-Tünel, do Galtaport można wygodnie dotrzeć także z okolic placu Taksim oraz wzgórza Galata.
  • Autobus – w okolicy Galataport zatrzymują się następujące autobusy: Linia 28T (TOPKAPI – BEŞİKTAŞ), linia 28 (TOPKAPI / EDİRNEKAPI – BEŞİKTAŞ), linia 30D (ORTAKÖY DEREBOYU – YENİKAPI), linia 30D (ORTAKÖY DEREBOYU – YENİKAPI), linia 28T (TOPKAPI – BEŞİKTAŞ)

Popularne w tym tygodniu

Internet w Turcji dla turystów- karta SIM, dostęp do WiFi, darmowe hotspoty i inne

Darmowe Wi-Fi, przedpłacone karty SIM czy mobilny hotspot? Istnieje kilka metod na cieszenie się dostępem do Internetu podczas pobytu w Turcji.

Dlaczego muzułmanie noszą różaniec? Tespih, czyli muzułmański sznur modlitewny

Czy będąc w Turcji zdarzyło Wam się zobaczyć mężczyzn...

Zakupy: co kupić w Turcji, jak się targować i czego unikać

Trudno wyobrazić sobie pobyt w Turcji bez zrobienia zakupów,...

Jak się ubierać w Turcji? Poradnik dla kobiet

Jak się ubierać w Turcji? To pytanie spędza sen...

Popularne kategorie