Girona to miasto w północno-wschodniej Hiszpanii, będące stolicą prowincji o tej samej nazwie. Oprócz siedziby portu docelowego dla tanich lotów z Polski, miejsce znane jest przede wszystkim za sprawą swojej urokliwej starówki, w której mieści się jedna z najbardziej zabytkowych dzielnic żydowskich w Europie. Co warto zobaczyć w Gironie oprócz tego miejsca? Z pewnością zachwyci Was również m.in. gotycka katedra, domy nad rzeką Onyar oraz.. tajemniczy posąg lwicy. Warto spędzić tu co najmniej jeden dzień, przed dalszą podrożą w kierunku wybrzeża Costa Brava.
Co warto zobaczyć w Gironie?
Posąg lwicy w Gironie (La Leona de Girona)
Znajdujący się w centrum zabytkowej starówki, u podnóża schodów kościoła Sant Feliu, XII-wieczny pomnik lwicy z przekrzywioną twarzą to prawdziwy symbol Girony. Turystom mówi się, że pocałowanie statuy w tyłek to niemalże gwarancja szczęścia i pomyślności. Nic więc dziwnego, że do lwicy na co dzień ustawiają się kolejki przyjezdnych, którzy cierpliwie czekają na swoją kolej by móc dosięgnąć jej kamienny zadek. Wiele podobnych elementów architektury można znaleźć również w innych rejonach Katalonii.
Dzielnica żydowska
Nazywana przez lokalnych „El Call„, leżąca u podnóża katedry, to średniowieczna dzielnica żydowska. Żydzi osiedlili się tu w 890 roku i przebywali do momentu wypędzenia z Hiszpanii w XV wieku. W starej dzielnicy wciąż podziwiać można zabytkowe girońskie synagogi. Funkcjonuje tu również Muzeum Historii Żydów. Placówka zawiera kolekcję eksponatów kultury żydowskiej, z których wyróżniają się kamienne płyty nagrobne z cmentarza na wzgórzu Montjuïc.



Katedra w Gironie
W Gironie znajduje się wiele imponujących obiektów sakralnych, które warto zwiedzić. Wśród nich wskazać należy m.in. wspomniany kościół Sant Feliu, który był niegdyś pierwszą katedrą miasta, romański klasztor Sant Pere de Galligants oraz kaplicę Sant Nicolau. Jeżeli jednak na zwiedzanie miasta przeznaczyliście niewiele czasu, w pierwszej kolejności udajcie się w kierunku Katedry NMP (Catedral de Santa María). Gotycka budowla powstała między XI a XVIII stuleciem i może pochwalić się nawą o największej rozpiętości na świecie, jeśli chodzi o architekturę gotyku i drugą największą w świecie chrześcijańskim po bazylice św. Piotra w Rzymie.
Kościół Sant Feliu
Uważa się, że pierwszy kościół powstał w tym miejscu już w okresie wczesnochrześcijańskim. Jego obecna forma posiada elementy romańskie, gotyckie i barokowe.
Domy nad rzeką Onyar (Casas de Onyar)
Jednym z najpopularniejszych „pocztówkowych” widoków Girony są kolorowe domy, zlokalizowane nad przepływającą przez Gironę rzeką Onyar. Najstarsze z nich pochodzą z XVII wieku, większość to jednak efekt pracy XX-wiecznych architektów. Domy zostały wbudowane na linii dawnych murów miejskich, a ich kolorowe i barwne fasady przyciągają uwagę turystów. Architekturę budynków warto podziwiać podczas spaceru przez jeden z wielu gironskich mostów, wybudowanych nad rzeką. Mosty łączą prawobrzeżne stare miasto (Barri Vell) z lewobrzeżnym El Mercadal.




Girona – informacje praktyczne
Po mieście najlepiej poruszać się pieszo, rowerem (system rowerów miejskich Girocleta) lub lokalną komunikacją, którą tworzy jedenaście linii autobusowych. Miasto posiada własne lotnisko (Girona-Costa Brava), stanowiące drugi co do wielkości port lotniczy w rejonie Barcelony.
Girona zlokalizowana jest 100 km na północny-zachód od Barcelony oraz 374 km na zachód od Saragossy.
Zdecydowanie mogłabym w Gironie zamieszkać. Cudowne miasto, piękne budowle no i fani Gry o tron mają co przeżywać tam :)
Podobnie jak w Dubrowniku! :)