Tbilisi: najpiękniejsze gruzińskie cerkwie

Tbilisi znane jest ze swoich świątyń prawosławnych, z których największa – Sobór Trójcy Świętej – wybudowana została w 2004 roku. Prawosławne ikony, rzędy palących się świeczek oraz ludzie w skupieniu oddający się modlitwie. Które z nich obowiązkowo należy odwiedzić podczas pobytu w stolicy?

Świątynia Metechi  

Katedra zbudowana w trzynastym wieku za panowania króla Dymitra II nad rzeką Mtkwari, zwrócona Gruzińskiemu Kościołowi Prawosławnemu w roku 1988. Początkowo kościół otoczony był budynkami królewskiej rezydencji, w której rosyjscy carowie urządzili prochownię, a następnie więzienie. W świątyni znajduje się grobowiec świętej męczennicy Szuszanik. Przed świątynią znajduje się konny pomnik króla Wachtanga I Gorgasali, pochodzący z 1967 roku, autorstwa rzeźbiarza Elgudży Amaszukelego.

Sobór Trójcy Świętej

Największą budowlą sakralną Gruzji, górującą nad całym Tbilisi jest Sobór Trójcy Świętej. Jest to zarazem jedna z największych świątyń prawosławnych na świecie. Pierwsze nabożeństwo odprawiono w niej w roku 2002, a ostatecznie ukończono ją dwa lata później. Projektanci zadbali, by otoczenie świątyni było równie bogate, jak ona sama. Znajdziemy więc tam fontanny, stawy (podczas naszej wizyty niestety zamarznięte), malownicze alejki oraz roślinność. Wnętrze świątyni nie robi wrażenia, gdy ma się za sobą wizytę w Metechi oraz Sioni. Surowe ściany, brak ikon oraz dość nowoczesne wnętrza. Zdecydowanie większe wrażenie robi z zewnątrz niż w środku.

Katedra Sioni

Katedra Sioni  jest główną świątynią Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Do niedawna znajdowała się tam siedziba katolikosa Eliasza II (Obecnie stanowi ją Sobór Trójcy Świętej). Wielokrotnie burzona i odbudowywana, swój obecny kształt zyskała w XII wieku. Spośród wszystkich odwiedzonych miejsc sakralnych w Tbilisi to wnętrze katedry Sioni zachwyciło mnie najbardziej. W katedrze przechowywany jest krzyż świętej Nino, który w Kościele gruzińskim uznawany jest za najcenniejszą relikwię. Krzyż, z którym Nino wędrowała głosząc ewangelię na terenie gruzińskiego królestwa Iberii, składa się z dwóch gałązek winorośli, splecionych puklem jej włosów. Za sprawą misyjnej działalności świętej Gruzja przyjęła chrześcijaństwo już 337 r., jako drugi kraj na świecie.

Świątynia Kaszweti świętego Jerzego

Pierwsza świątynia chrześcijańska w tym miejscu powstała około V wieku. Obecny budynek kościoła został zbudowany w latach 1904-1910 przez architekta L. Bilfeldta. Twórcą ikonostasu był polski malarz-architekt Henryk Hryniewski. Nazwa świątyni oznacza „urodzić kamień”. Jest ona związana z legendą o sławnym mnichu Dawidzie z Garedży, jednym z Trzynastu Ojców Syryjskich głoszących ewangelię w Gruzji. Pewna zakonnica oskarżyła go o bycie ojcem jej nienarodzonego jeszcze dziecka. Mnich oznajmił, że jeśli to prawda, wówczas urodzi ona dziecko, lecz jeśli to kłamstwo, to urodzi się kamień. Zgodnie z legendą zakonnica urodziła kamień.

Styk Kultur - blog o Turcji - Tbilisi: najpiękniejsze gruzińskie cerkwie

Świątynia Anczischati

Najstarsza świątynia w Tbilisi, datowana na VI wiek. Jej nazwa pochodzi od ikony-Obrazu Chrystusa Nie Ludzką Ręką Uczynionego „Anczischati”, przechowywanej niegdyś w jej murach. Zamknięta w czasie komunizmu, przywrócona do użytku w 1989.

Styk Kultur - blog o Turcji - Tbilisi: najpiękniejsze gruzińskie cerkwie

Szukasz hotelu w okolicy?

🌟 Sprawdź także:  Tbilisi: gruzińska kuchnia
Booking.com

1 Comment

  1. Sandra

    Bardzo mi się podobają zdjęcia jakie umieściłaś w blogu. Dziękuje zapraszam do odwiedzania mojego bloga. Całuję :*

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *