Strona głównaTurcjaAntalyaStarożytna Myra - perła Riwiery Tureckiej

Starożytna Myra – perła Riwiery Tureckiej

-

- Reklama -

140 km na południowy-zachód od Antalyi, na przedmieściach Demre (rozsławionej za sprawą ruin kościoła Św. Mikołaja), zlokalizowane jest stanowisko archeologiczne starożytnej Myry. Choć w całej Turcji nie brakuje dobrze zachowanych ruin z czasów antycznych, to miejsce jest w mojej ocenie jednym z najbardziej intrygujących! Wszystko za sprawą tajemniczych grobowców licyjskich, wykutych w skałach. 

Myra Turcja 64 of 28 scaled Starożytna Myra   perła Riwiery Tureckiej

Historia starożytnej Myry 

Zlokalizowane na terenie stanowiska archeologicznego ruiny dowodzą, że Myra istniała już w V w. p.n.e. Swój rozkwit miasto miało przeżyć w czasach hellenistycznych oraz rzymskich, kiedy to stanowiło jedno z sześciu głównych miast Federacji Licyjskiej. Myra produkowała wówczas własne monety, jak również dysponowała jednym z największych portów morskich na całym wybrzeżu. Około 60 roku n.e. w Myrze zatrzymał się Święty Paweł, odbywający podróż do Rzymu. Miasto odwiedził także cesarz Hadrian. Kres znamienitej historii Myry datuje się na XI wiek, kiedy to miasto ostatecznie opustoszało wskutek wcześniejszych powodzi, trzęsień ziemi oraz najazdów Arabów.  

- Reklama -[irp posts=”15141″ name=”Antalya 2018 – atrakcje turystyczne, zabytki, bezpieczeństwo”]

Najważniejsze zabytki starożytnej Myry 

Stanowisko archeologiczne starożytnej Myry (tur. Myra Antik Kenti) zlokalizowane jest około 1,5 km od miasta Demre. Wstęp na teren obszaru archeologicznego jest płatny, a bilet dla osoby dorosłej kosztuje 30 TL. Na zwiedzanie warto przeznaczyć około dwóch godzin. 

Najważniejszym i najbardziej imponującym elementem obszaru archeologicznego jest kompleks grobowców licyjskich, wykutych piętrowo w skale klifu.  Ich forma imituje fasady domów, a niekiedy także świątyń. Choć nie ma możliwości bezpośredniego zbliżenia się do wnętrza grobowców, odwiedzający mają szansę przyjrzeć się ich detalom. Antyczne grobowce zostały udekorowane licznymi płaskorzeźbami, które przedstawiają m.in. walkę gladiatorów. Całość stanowi bardzo niecodzienny i intrygujący widok, obok którego nie sposób przejść obojętnie! 

Inną niezaprzeczalną atrakcją miejsca jest częściowo wydrążony w skale amfiteatr. Budowla została wzniesiona w czasach hellenistycznych oraz przebudowana w okresie rzymskim. Bardzo dobrze zachowana konstrukcja pozwala wyobrazić sobie jak niezwykłe widowiska musiały odbywać się tu w czasach starożytnych! Teatr liczy 38 rzędów siedzeń, na których w czasach antycznych zasiadało aż 8 tys. osób. Jak przystało na tego typu obiekty, także ten cechuje znakomita akustyka. W okolicach amfiteatru znajdują się liczne elementy ozdobne, będące pozostałością antycznych kolumn, sarkofagów oraz fryzu. 

[irp posts=”15468″ name=”Side (Turcja) – informacje dla planujących wczasy w Turcji”]

Co warto zobaczyć w okolicy?

Przebywając w okolicy warto wybrać się do Kościoła św. Mikołaja, w którym początkowo pochowany został biskup Miry. Obiekt znajduje się w mieście Demre, do niedawna nazywanym przez Turków Kale. W ruinach kościoła podziwiać możemy m.in. dobrze zachowane freski bizantyjskie oraz mozaiki podłogowe. Odwiedzający mają możliwość swobodnego poruszania się po obiekcie. Najważniejszym miejscem wewnątrz obiektu jest dawny grobowiec św. Mikołaja. Sarkofag znajduje się za specjalną szybą pancerną.

Wszystkim przebywającym w regionie polecam również rejs po wodach graniczących z wyspą Kekova,  która może pochwalić się bogatą historią. Choć lokalne antyczne osady zostały zatopione, przy odrobinie szczęścia turyści mają możliwość zobaczenia fragmentów zatopionych ruin. Wszystko za sprawą krystalicznie czystej wody oraz statków, które posiadają  w swoim wyposażeniu szklane pokłady. 

Znakomitym pomysłem na całodniową wycieczkę lub dłuższy wypad będzie odwiedzenie oddalonej o 140 km Antalyi oraz oddalonego o ok. 215 km kurortu Side.

Antalya scaled Starożytna Myra   perła Riwiery Tureckiej
Antalya, Turcja

Spodobał Ci się ten artykuł? Będzie nam bardzo miło, jeśli zostawisz pod tekstem swój komentarz! Znasz kogoś, kto wybiera się do Turcji? Będzie nam miło, jeśli wspomnisz znajomym o naszym blogu! Te działania pomogą nam w dalszym rozwoju witryny. :)

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji. Gorąco polecam Ci zakup mojej książki Turcja. W mojej krainie minaretów, aromatycznej herbaty i mruczących kotów, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL i bogato ilustrowanej zdjęciami autorstwa Marcina. Książka jest dostępna w najlepszych księgarniach oraz m.in. na empik.comTUTAJ. :) Chcesz być na bieżąco? Zaobserwuj @stykkultur na Instagramie oraz Facebooku, a także dołącz do mojej grupy Miłośnicy Turcji.

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

Sprawdź także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Close