Starożytna Myra – perła Riwiery Tureckiej

autor(ka): Agnieszka Maury
0 komentarz

140 km na południowy-zachód od Antalyi, na przedmieściach Demre (rozsławionej za sprawą ruin kościoła Św. Mikołaja), zlokalizowane jest stanowisko archeologiczne starożytnej Myry. Choć w całej Turcji nie brakuje świetnie zachowanych ruin z czasów antycznych, to miejsce jest w mojej ocenie jednym z najbardziej intrygujących! Wszystko za sprawą tajemniczych grobowców licyjskich, wykutych w skale. 

Myra4 Starożytna Myra  perła Riwiery Tureckiej

Historia starożytnej Myry 

Zlokalizowane na terenie stanowiska archeologicznego ruiny dowodzą, że Myra istniała już w V w. p.n.e. Swój rozkwit miasto miało przeżyć w czasach hellenistycznych oraz rzymskich, kiedy to stanowiło jedno z sześciu głównych miast Federacji Licyjskiej. Myra produkowała wówczas własne monety, jak również dysponowała jednym z największych portów morskich na całym wybrzeżu. Około 60 roku n.e. w Myrze zatrzymał się Święty Paweł, odbywający podróż do Rzymu. Miasto odwiedził także cesarz Hadrian. Kres znamienitej historii Myry datuje się na XI wiek, kiedy to miasto ostatecznie opustoszało wskutek wcześniejszych powodzi, trzęsień ziemi oraz najazdów Arabów.  

Myra5 Starożytna Myra  perła Riwiery Tureckiej
Myra3 Starożytna Myra  perła Riwiery Tureckiej
Myra16 Starożytna Myra  perła Riwiery Tureckiej
Myra9 Starożytna Myra  perła Riwiery Tureckiej
PRZECZYTAJ TAKŻE
Co warto zobaczyć w Antalyi? Największe atrakcje turystyczne miasta

Najważniejsze zabytki starożytnej Myry 

Stanowisko archeologiczne starożytnej Myry (tur. Myra Antik Kenti) zlokalizowane jest około 1,5 km od miasta Demre. Wstęp na teren obszaru archeologicznego jest płatny, a bilet dla osoby dorosłej kosztuje 30 TL. Na zwiedzanie warto przeznaczyć około dwóch godzin. 

Myra20 Starożytna Myra  perła Riwiery Tureckiej

Najważniejszym i najbardziej imponującym elementem obszaru archeologicznego jest kompleks grobowców licyjskich, wykutych piętrowo w skale klifu.  Ich forma imituje fasady domów, a niekiedy także świątyń. Choć nie ma możliwości bezpośredniego zbliżenia się do wnętrza grobowców, odwiedzający mają szansę przyjrzeć się ich detalom. Antyczne grobowce zostały udekorowane licznymi płaskorzeźbami, które przedstawiają m.in. walkę gladiatorów. Całość stanowi bardzo niecodzienny i intrygujący widok, obok którego nie sposób przejść obojętnie! 

Myra14 Starożytna Myra  perła Riwiery Tureckiej
Myra11 Starożytna Myra  perła Riwiery Tureckiej
Myra10 Starożytna Myra  perła Riwiery Tureckiej

Inną niezaprzeczalną atrakcją miejsca jest częściowo wydrążony w skale amfiteatr. Budowla została wzniesiona w czasach hellenistycznych oraz przebudowana w okresie rzymskim. Bardzo dobrze zachowana konstrukcja pozwala wyobrazić sobie jak niezwykłe widowiska musiały odbywać się tu w czasach starożytnych! Teatr liczy 38 rzędów siedzeń, na których w czasach antycznych zasiadało aż 8 tys. osób. Jak przystało na tego typu obiekty, także ten cechuje znakomita akustyka. W okolicach amfiteatru znajdują się liczne elementy ozdobne, będące pozostałością antycznych kolumn, sarkofagów oraz fryzu. 

Myra12 Starożytna Myra  perła Riwiery Tureckiej
Myra6 Starożytna Myra  perła Riwiery Tureckiej
Myra4 Starożytna Myra  perła Riwiery Tureckiej
Myra7 Starożytna Myra  perła Riwiery Tureckiej
Myra17 Starożytna Myra  perła Riwiery Tureckiej
PRZECZYTAJ TAKŻE
Co warto zobaczyć w Side? Popularny kurort na południu Turcji

Co warto zobaczyć w okolicy?

Przebywając w okolicy warto wybrać się do Kościoła św. Mikołaja, w którym początkowo pochowany został biskup Miry. Obiekt znajduje się w mieście Demre, do niedawna nazywanym przez Turków Kale. W ruinach kościoła podziwiać możemy m.in. dobrze zachowane freski bizantyjskie oraz mozaiki podłogowe. Odwiedzający mają możliwość swobodnego poruszania się po obiekcie. Najważniejszym miejscem wewnątrz obiektu jest dawny grobowiec św. Mikołaja. Sarkofag znajduje się za specjalną szybą pancerną.

DO7A3045 Starożytna Myra  perła Riwiery Tureckiej

Wszystkim przebywającym w regionie polecam również rejs po wodach graniczących z wyspą Kekova,  która może pochwalić się bogatą historią. Choć lokalne antyczne osady zostały zatopione, przy odrobinie szczęścia turyści mają możliwość zobaczenia fragmentów zatopionych ruin. Wszystko za sprawą krystalicznie czystej wody oraz statków, które posiadają  w swoim wyposażeniu szklane pokłady. 

kekova small Starożytna Myra  perła Riwiery Tureckiej

Znakomitym pomysłem na całodniową wycieczkę lub dłuższy wypad będzie odwiedzenie oddalonej o 140 km Antalyi oraz oddalonego o ok. 215 km kurortu Side.

DO7A2358 e1534255811346 Starożytna Myra  perła Riwiery Tureckiej

Szukasz hotelu w okolicy? 

Choć w ofertach biur podróży nie brakuje atrakcyjnych wycieczek do Turcji, wszystkim miłośnikom regionu polecam zorganizowanie wyjazdu na własną rękę, o czym więcej pisałam TUTAJ. Jeżeli, podobnie jak ja, cenicie swobodę i samodzielność w podejmowaniu decyzji o tym, gdzie warto się zatrzymać i co zobaczyć, ta opcja może okazać się strzałem w dziesiątkę! Szukając hotelu w Turcji zwykle posiłkuję się portalem Booking.com. Aktualna oferta hoteli oraz miejsc noclegowych w regionie jest widoczna na poniższej mapie. 

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! 🖤

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki.

0 komentarz
0

Dołącz do dyskusji

Popularne artykuły:

MENU

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close