Co warto zobaczyć w Antalyi? Największe atrakcje turystyczne miasta

autor(ka): Agnieszka Maury
Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Zlokalizowana w południowo-zachodniej Turcji Antalya to jedno z najpopularniejszych miast w kraju, będące jednocześnie cenionym kurortem turystycznym. Zabytkowa architektura, piaszczyste plaże i duża ilość atrakcji turystycznych sprawiają, że nie sposób się tu nudzić. Jeśli zastanawiasz się, czy Antalya to dobry wybór na wakacje, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i obejrzyj dołączone wideo.

Antalya 8 of 58 Co warto zobaczyć w Antalyi? Największe atrakcje turystyczne miasta

Antalya – najważniejsze informacje

Początki miasta sięgają najprawdopodobniej 150 roku p.n.e., kiedy to król Pergamonu Attalos II istotnie rozbudował miasto i uczynił głównym portem swojego królestwa. W późniejszym okresie Antalya należała m.in. do Cesarstwa Rzymskiego, Cesarstwa Bizantyjskiego, Turków seldżuckich, Imperium Osmańskiego oraz Włochów. Burzliwe losy historii miasta sprawiły, że zachowało ono swój wielokulturowy charakter. Współcześnie Antalyę zamieszkuje ponad milion mieszkańców, jednak w szczycie sezonu turystycznego populacja miasta wzrasta aż dwukrotnie.

W trakcie ostatniej dekady populacja Antalyi znacząco się zwiększyła, a samo miasto rozwinęło. Antalya pozostaje obecnie jednym z najpopularniejszych tureckich kurortów, wybieranych przez zagranicznych turystów. Do bardzo przyjemnego sposobu zwiedzania miasta należy spacer pieszo, w trakcie którego zobaczyć można najważniejsze atrakcje miasta, jak również najważniejsze punkty widokowe. Na zwiedzenie okolic Starego Miasta warto poświęcić przynajmniej połowę dnia.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Internet w Turcji dla turystów- karta SIM, dostęp do WiFi, darmowe hotspoty i inne


Antalya 18 of 58 Co warto zobaczyć w Antalyi? Największe atrakcje turystyczne miasta
Antalya 34 of 58 Co warto zobaczyć w Antalyi? Największe atrakcje turystyczne miasta
Antalya 38 of 58 Co warto zobaczyć w Antalyi? Największe atrakcje turystyczne miasta
Antalya 23 of 58 Co warto zobaczyć w Antalyi? Największe atrakcje turystyczne miasta

Planujesz wczasy w Antalyi? Koniecznie obejrzyj to wideo:

Osmańskie domy Starego Miasta – Kaleiçi

Kaleiçi (z tur. “Wewnętrzna Twierdza”) jest odgrodzona od reszty miasta zabytkowymi murami obronnymi. Od kilku lat na jej terenie zakazany jest ruch samochodowy, za wyjątkiem taksówek oraz samochodów dostawczych. Choć zakaz ruchu samochodowego pozwala na spokojne spacerowanie po okolicy, rzadko bywa tu cicho. W Kaleiçi znajduje się wiele cenionych, popularnych oraz ekskluzywnych restauracji oraz hoteli, z których co wieczór dobiega muzyka na żywo. Nam udało się trafić na pensjonat znajdujący się w wyjątkowo cichej uliczce, jednak w tej części miasta nie jest to normą.

Największą atrakcją Kaleiçi są liczne zabytkowe osmańskie domy z XVIII oraz XIX wieku, spośród których wiele pełni współcześnie funkcję drogich hoteli butikowych oraz pensjonatów. Fasady budowli są zwykle wykonane z białego kamienia oraz ozdobione ciemnym drewnem. Za drzwiami domostw często kryją się obfitujące w bujną roślinność patia.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Czy wiza do Turcji dla Polaków jest nadal potrzebna w 2020 roku? [AKTUALIZACJA - MARZEC 2020]


Brama Hadriana

Jedną z największych atrakcji Antalyi, otwierających symboliczne wrota do dzielnicy Kaleiçi jest imponująca Brama Hadriana (tur. Hadriyanüs Kapısı). Budowla to elegancki rzymski łuk triumfalny, który w niemalże nienaruszonym stanie przetrwał 2000 lat. Konstrukcja składa się z trzech łukowatych bram, w białej marmurowej ramie. Monumentalna konstrukcja upamiętnia II wiek n.e., kiedy to miasto zostało odwiedzone przez rzymskiego cesarza Hadriana. Budowla zostało wzniesiona w 130 roku n.e., stając się główną bramą prowadzącą do miasta. Propyleje z białego marmuru uchodzą za jeden z najstarszych zabytków w mieście.

Brama udostępniona jest turystom, którzy mogą przez nią swobodnie i nieodpłatnie przechodzić. Budowla oddziela ruchliwą arterię Ataturk Caddesi od spokojnych uliczek starego miasta, w których obowiązuje zakaz ruchu pojazdów mechanicznych. W pobliżu Bramy Hadriana swoje stragany rozstawiają sprzedawcy pysznych soków, wyciskanych ze świeżych owoców.

Antalya 20 of 58 Co warto zobaczyć w Antalyi? Największe atrakcje turystyczne miasta
Antalya 19 of 58 Co warto zobaczyć w Antalyi? Największe atrakcje turystyczne miasta
Antalya 21 of 58 Co warto zobaczyć w Antalyi? Największe atrakcje turystyczne miasta
Antalya 42 of 58 Co warto zobaczyć w Antalyi? Największe atrakcje turystyczne miasta
Antalya 22 of 58 Co warto zobaczyć w Antalyi? Największe atrakcje turystyczne miasta

Złamany Minaret

W dzielnicy Kaleiçi znajduje się jeden z symboli Antalyi – tzw. “Złamany Minaret“, znany w języku tureckim jako “Kesik Minare”. W przeszłości budowla pełniła funkcję świątyni, kościoła, a wreszcie meczetu. Główny budynek tego ostatniego uległ zniszczeniu w trakcie pożaru z 1800 roku. Przed destrukcją uratował się tylko minaret w formie, w jakiej możemy podziwiać go do dziś. Wieża wznosi się na fundamentach rzymskiej świątyni, lecz zdecydowana część budowli pochodzi z czasów bizantyjskich.Niestety, ze względu na trwające prace restauracyjne atrakcja jest odgrodzona od zwiedzających płotem. W okolicy znajduje się jednak wiele bardzo przyjemnych restauracji, z perspektywy których można podziwiać minaret.

Antalya 3 of 58 Co warto zobaczyć w Antalyi? Największe atrakcje turystyczne miasta

Minaret Yivli

Minaret Yivli, zwany również Żłobkowanym (za sprawą podziału na osiem żłobkowanych części) to jeden z najstarszych islamskich obiektów w Antalyi. Minaret wraz ze zlokalizowanym tuż obok meczetem pochodzą z 1230 roku, jednak niestety budynek meczetu uległ zniszczeniu. Jego odbudowa nastąpiła w 1373 roku, dzięki staraniom Mehmeta Beya. Obecnie budynek należy do Muzeum Etnograficznego w Antalyi i jest otwarty dla turystów.

Zabytkowa marina

W centrum Kaleiçi znajduje się urokliwy port, w którym cumują kolorowe i różnorodne statki turystyczne, swoim wyglądem nawiązujące do statków pirackich. Niestety, z uwagi na ich obecność ten fragment miasta sprawia dość kiczowate wrażenie. Warto tu jednak zajrzeć, by skorzystać z jednej z licznych ofert rejsów po zatoce. Zlokalizowanych jest tu także kilka cenionych restauracji serwujących świeże ryby oraz niewielki, zabytkowy meczet o ciekawej architekturze.PRZECZYTAJ TAKŻE:  Co warto zobaczyć w Side? Popularny kurort na południu Turcji

Wieża Hıdırlık

Na szczególną uwagę podczas spacerów po Starym Mieście Antalyi zasługuje Wieża Hıdırlık oraz roztaczający się za nią widok na lokalną zatokę. Rzymska wieża, której historia sięga prawie 2000 lat to prawdziwa perełka, łącząca zabytkowe centrum, morze oraz pobliski park. Budowla została wzniesiona na przełomie I oraz II wieku n.e., jako element murów obronnych. Nie jest do końca jasne, w jakim celu wieża została wybudowana. Wśród popularnych teorii można usłyszeć m.in. te o pełnieniu przez nią funkcji obronnej, latarni morskiej, kościoła lub.. grobowca. W bliskim sąsiedztwie zabytku znajduje się park Karaalioğlu.

Podczas gdy dolna część wieży została wybudowana na planie kwadratu, jej górę cechuje kształt cylindryczny. Istnieją teorie, że Rzymianie wybudowali początkowo jedynie dolną część, a górna stanowiła element przybudówki. Konstrukcja liczy 14 metrów. Otaczające ją drzewa oraz krzewy dodają budowli uroku! W pobliżu znajduje się sporo eleganckich i klimatycznych restauracji, jednak nie brakuje również terenów zielonych, gdzie swobodnia można zorganizować piknik (warto podkreślić, że Turcy uwielbiają pikniki!). Okolice wieży stanowią popularne miejsce spotkań i relaksu, z którego podziwiać można wspaniałe widoki na morze, rzymski port oraz klify miasta.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Kierunek Kekova - rajska wyspa i zatopione antyczne miasto

Wieża Zegarowa – Saat Kulesi

Trudno wyobrazić sobie tureckie miasto bez wieży zegarowej. Jedną z tych popularnych w Imperium Osmańskim konstrukcji można podziwiać także w Antalyi. Wieża stanowi pozostałości starożytnych murów Starego Miasta, jak również jeden z symboli Antalyi. Jako jedyna z 80. wież, które niegdyś otaczały antyczne miasto, przetrwała do czasów współczesnych. Na jej szczycie dumnie góruje flaga Republiki Turcji. Budowla dobrze wkomponowała się w nowoczesną strukturę miasta, nieustannie przypominając o jego bogatej historii. Obok saat kulesi (z tur. wieża zegarowa) znajduje się sporo hoteli, restauracji oraz sklepów. Jak to zwykle bywa w przypadku większości tureckich miast, wieża zegarowa stanowi główne miejsce spotkań. Wieczorami piękno wieży podkreśla specjalne oświetlenie.Antalya 99 of 1 Co warto zobaczyć w Antalyi? Największe atrakcje turystyczne miasta
Antalya 31 of 58 Co warto zobaczyć w Antalyi? Największe atrakcje turystyczne miasta

Antalya – bezpieczeństwo

Punktem wyjścia do rozważań o podróży nad Bosfor powinny być przede wszystkim – mające także charakter informacyjny – najnowsze komunikaty MSZ-u, dostępne TUTAJ. Ostateczna decyzja w kwestii wyjazdu zawsze należy tylko i wyłącznie do samych podróżujących. Więcej na temat bezpieczeństwa w Turcji w 2019 roku czytaj TUTAJ.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Zakupy: co kupić w Turcji, jak się targować i czego unikać

Szukasz hotelu w Antalyi? Sprawdź aktualne oferty:

Booking.com
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki.


Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

Andrzej 26/04/2019 - 21:24

Brawo Anieszko.
Do Twojego sympatycznego bloga trochę dorzucę.
Jestem już wiekowym (70+) turystą mającym za sobą 3/4 świata, a w Turcji kiedyś byłem wielokrotnie. Zachwyciłem się tym krajem, jego kulturą I wspaniałymi ludźmi z którymi piło się herbatę i gawędziło o rodzinach, sporcie i wspomnieniach pięknych miejsc (Stambuł, Kapadocja, Pamukale, plaże Kleopatry….) w Turcji, ale i w Polsce….. bo Turcy polubili też nasz kraj. Turysto jeśli pokonasz pośpiech i spojrzysz z zaciekawieniem na Turcję stwierdzisz, że jest to miły I sympatyczny kraj do którego warto pojechać. Pozdrawiam. Andrzej.

Odpowiedz
Justyna 17/06/2019 - 11:32

Masz rację. Do Turcji warto pojechać. Dodam tylko, że nie można ograniczać się tylko do jednej wizyty. Kraj jest przepiękny, ludzie, jak napisałeś, wspaniali i warto Turcji poświęcić choć kilka wyjazdów.

Odpowiedz

Popularne artykuły:

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close