Co warto zobaczyć w Side? Popularny kurort na południu Turcji

autor(ka): Agnieszka Maury
Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Antyczne Side to jeden z najpopularniejszych letnich kierunków, corocznie wybieranych przez Polaków planujących wakacje w Turcji. Do największych atrakcji miasteczka należą starożytne ruiny amfiteatru, agory, łaźni oraz świątyni Apolla. Jeśli zastanawiasz się, czy warto spędzić tu wczasy, koniecznie przeczytaj ten artykuł oraz obejrzyj dołączone wideo. 

Informacje praktyczne

Side zlokalizowane jest w południowej Turcji, 60 km na południowy-wschód od Antalyi, w pobliżu miasta Manavgat. Na co dzień miasteczko zamieszkuje 18 tysięcy mieszkańców. W sezonie letnim liczba rezydentów wzrasta kilkukrotnie, za sprawą tysięcy turystów z całego świata, którzy przybywają tu na wakacje. Oprócz walorów wypoczynkowych, Side znane jest również dzięki licznym starożytnym pozostałościom, zlokalizowanym w centrum miasta. 

Lokalizacja Side pozwala na szybkie dotarcie samochodem do innych atrakcji, zlokalizowanych w stosunkowo bliskim sąsiedztwie miasta. Należą do nich m.in. amfiteatr starożytnego Perge oraz wodospady Kursunlu. Przebywając w miasteczku warto również zaplanować całodniową wycieczkę do AntalyiHistoria miasta

Początki Side datuje się na VII wiek p.n.e. Pierwszymi mieszkańcami Side byli greccy osadnicy, pochodzący z terenów północno-zachodniej Anatolii. W czasach starożytnych wierzono, że miastem opiekuje się bogini Atena, której wizerunek można było odnaleźć na miejscowych monetach. W późniejszych okresach Side pozostawało pod panowaniem m.in. Aleksandra Wielkiego, Oktawiana Augusta, Seldżuków, a następnie Osmanów. 

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Aleksandropolis - urokliwe greckie miasto w pobliżu granicy z Turcją

Najważniejsze zabytki Side

Side przypadnie do gustu tym z Was, którzy ponad luksusowe kompleksy hotelowe i bogate oferty all inclusive cenią sobie możliwość obcowania z historią. Poza starożytnymi pozostałościami i dostępem do morza Side nie ma do zaoferowania zbyt wiele swoim przyjezdnym. Kilka głównych uliczek, przepełnionych po brzegi sklepami i straganami szybko może okazać się niewystarczające dla turystów ceniących aktywny wypoczynek. Można tu jednak zrelaksować się i poczuć uroki Turcji, jak również uczynić Side bazą wypadową do innych miejsc zlokalizowanych przy południowym brzegu.Świątynia Apolla

Prawdziwą ikoną i symbolem Side są ruiny świątyni Apolla. Zabytek znajduje się tuż przy morskim brzegu, co czyni je także popularnym punktem licznych sesji zdjęciowych. Fakt, że antyczne kolumny cieszą współcześnie oczy turystów zawdzięczamy pracom rekonstrukcyjnym, przeprowadzonym w latach 80. XX wieku, pod kierownictwem profesora Inana. 

Z rekonstrukcją świątyni Apolla  związana jest postać Alfreda Friendly’ego, byłego kapitana wojsk lądowych USA oraz reportera “Washington Post”. Pozostając na emeryturze Friendly zaangażował swoje środki finansowe w prace archeologiczne oraz rekonstrukcyjne miejscowych zabytków. Powołał także fundację Międzynarodowych Przyjaciół Side, którą po śmierci kapitana opiekowała się także wdowa po nim. Mieszkańcy Side na każdym kroku wyrażają swoją wdzięczność dla hojności Państwa Friendly, m.in. za sprawą gablotek z artykułami dotyczącymi ich zaangażowania w renowację zabytków. 

Rzymski amfiteatr

Do największych atrakcji Side należy również rzymski amfiteatr, pochodzący z II w. n.e. Ku radości wszystkich odwiedzających obiekt jest dobrze zachowany, a wdrapanie się na jego szczyt gwarantuje imponujący widok na Side oraz horyzont morza.Urokliwa marina

Choć port nie należy do zabytkowych, z pewnością warto się tu wybrać, by nacieszyć się widokiem morza. W lokalnej marinie można także wykupić rejs statkiem. W ofercie przygotowanej dla turystów znajduje się kilka różnych wariantów wycieczek, różniących się ceną oraz długością rejsu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Atrakcje Çanakkale: Muzeum Morskie i twierdza Çimenlik
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 300 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki.


Podoba Ci się tutaj? Pomóż nam dotrzeć do większej ilości czytelników:

Dołącz do dyskusji

2 komentarze

Aleksandra 06/03/2019 - 15:50

Witam :)
Wybieramy się do Turcji koniec kwietnia – początek maja i zastanawiam się jak to jest ze szczepieniami, ponieważ próbuję znaleźć informacje, które najbezpieczniej mieć koniecznie wykonane, ze względu na fakt, że raczej wszędzie są informacje jedynie o zaleceniach, że można wykonać. Czy wogólne są konieczne ?
Pozdrawiam :)

Odpowiedz
Agnieszka Wawrzyniak 08/03/2019 - 09:55

Szczepienia dla podróżujących do Turcji nie są obowiązkowe, jednak niektóre źródła zalecają szczepienia przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. oraz A., tężcowi, błonicy oraz polio. Przed wyjazdem do Turcji warto skonsultować się w kwestii szczepień z lekarzem rodzinnym. Planując wakacje warto także zadbać o wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego, gdyż na terenie Turcji nie obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Pozdrawiam serdecznie! :)

Odpowiedz

Popularne artykuły:

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close