Święty Mikołaj istniał naprawdę i.. pochodził z Turcji!

autor(ka): Agnieszka Maury
Otwarcie granic

🧿 Chcesz być na bieżąco z naszymi podróżami? Obserwuj profil @stykkultur na Instagramie.

Skąd pochodził św. Mikołaj? Odpowiedź na to pytanie może was zaskoczyć! Wbrew komercyjnemu utożsamianiu wizerunku świętego z leciwym starszym brodaczem z Laponii, korzeni tej tradycji szukać należy na terenach dzisiejszej Turcji. To z Mirą związany był bowiem biskup Mikołaj, który zasłynął swoją dobroczynnością oraz dokonanymi cudami. 

Kiedy żył i skąd pochodził św. Mikołaj?

Uważa się, że św. Mikołaj żył na przełomie III oraz IV wieku. Urodził się w starożytnej Patarze, w pobliżu ruin której zlokalizowane jest dziś wypoczynkowe miasteczko Gelemiş. Choć urodził się w bardzo zamożnej rodzinie, od dziecka cechował się skromnością, pobożnością oraz wrażliwością na potrzeby biednych. Po śmierci rodziców cały swój majątek postanowił rozdać. Pełniąc funkcję biskupa Miry (współcześnie Demre) – starożytnego miasta we południowo-zachodniej części współczesnej Anatolii, zasłynął dokonywanymi cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Pogoda w Turcji - ilu stopni można spodziewać się w grudniu oraz styczniu? ⛅?

Biskup Mikołaj zmarł 6 grudnia, najprawdopodobniej 346 roku. Jego ciało zostało pochowane w Mirze, gdzie spoczywało do 1087 roku. Jego relikwie zostały następnie przewiezione do Bari we Włoszech. Dwa lata później jego  grobowiec został poświęcony przez papieża Urbana II. DO7A3066 Święty Mikołaj istniał naprawdę i.. pochodził z Turcji!
DO7A3064 Święty Mikołaj istniał naprawdę i.. pochodził z Turcji!
DO7A3060 Święty Mikołaj istniał naprawdę i.. pochodził z Turcji!

Zafascynowane zachodnią kulturą świeckie tureckie elity wiele lat temu zaszczepiły w Turcji fascynację Świętami Bożego Narodzenia, a mówiąc wprost otaczającą ich magią. Biorąc pod uwagę zasadnicze różnice pomiędzy chrześcijaństwem a islamem, te podpatrzone tradycje zostały jednak przez Turków zmodyfikowane i zaadaptowane do własnych potrzeb. W rezultacie tradycja przypominająca nieco “Boże Narodzenie” obchodzona jest w Turcji w Nowy Rok, kiedy to nazywane jest po prostu świętem noworocznym. Inspirując się tradycją francuską, Turcy nazywają te święta Noel. Kiedy więc Noel Baba wrzuci wszystkie prezenty do kominów europejskich dzieci, przybywa do Turcji, by przywitać tam Nowy Rok w nastroju wyjątkowo szampańskim. 31 grudnia pod “świąteczną” choinką w Turcji bardzo często znajdziemy prezenty.. :)

%name Święty Mikołaj istniał naprawdę i.. pochodził z Turcji!

Choć ponad historię o hojnym biskupie dzisiejsza Turcja, podobnie jak reszta świata, wydaje się cenić bardziej jej komercyjne odbicie w postaci Noel Baby (z tur. Bożonarodzeniowego Taty), tereny narodzin biskupa Mikołaja są bardzo chętnie odwiedzane przez turystów (przede wszystkim z Rosji, której to Św. Mikołaj jest patronem). Zainspirowani zachodnią kulturą, Turcy zaszczepili w sobie fascynację Świętami Bożego Narodzenia, a właściwie otaczającą ich magią. Biorąc pod uwagę zasadnicze różnice pomiędzy chrześcijaństwem a islamem, te podpatrzone tradycje zostały jednak przez Turków zmodyfikowane i zaadaptowane do własnych potrzeb. W rezultacie tradycja przypominająca nieco “Boże Narodzenie” obchodzona jest w Turcji w Nowy Rok, kiedy to nazywane jest po prostu świętem noworocznym. Inspirując się tradycją francuską, Turcy nazywają te święta Noel. Kiedy więc Noel Baba wrzuci wszystkie prezenty do kominów europejskich dzieci, przybywa do Turcji, by przywitać tam Nowy Rok w nastroju wyjątkowo szampańskim. 31 grudnia pod “świąteczną” choinką w Turcji bardzo często znajdziemy prezenty.. :)

Kościół św. Mikołaja w Mirze (Demre)

Przebywając w południowej Turcji warto wybrać się do  Kościoła św. Mikołaja, w którym początkowo pochowany został biskup Miry. Obiekt  znajduje się w mieście Demre, do niedawna nazywanym przez Turków Kale. Budynek został współcześnie przekształcony w Muzeum Świętego Mikołaja (tur. Noel Baba Müzesi).

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Starożytna Myra - perła Riwiery Tureckiej

W ruinach kościoła podziwiać możemy m.in. dobrze zachowane freski bizantyjskie oraz mozaiki podłogowe. Odwiedzający mają możliwość swobodnego poruszania się po obiekcie. Najważniejszym miejscem wewnątrz obiektu jest dawny grobowiec św. Mikołaja. Sarkofag znajduje się za specjalną szybą pancerną. DO7A3059 Święty Mikołaj istniał naprawdę i.. pochodził z Turcji!
DO7A3041 Święty Mikołaj istniał naprawdę i.. pochodził z Turcji!
DO7A3047 Święty Mikołaj istniał naprawdę i.. pochodził z Turcji!
DO7A3045 Święty Mikołaj istniał naprawdę i.. pochodził z Turcji!

Niegdyś kościół, obecnie muzeum i atrakcja turystyczna

Choć Kościół św. Mikołaja od wielu lat nie pełni już funkcji sakralnych, wciąż tłumnie odwiedzany jest przez wiernych, którzy traktują to miejsce jako cel pielgrzymki. Spotkać możemy tu przede wszystkim wyznawców prawosławia – głównie Rosjan oraz Greków. Przed wejściem do ruin kościoła znajdują się liczne sklepy oraz stragany, na których zakupić można prawosławne ikony oraz pamiątki związane ze św. Mikołajem. 

Rozważasz wycieczkę do Muzeum Św. Mikołaja? Obejrzyj moją relację wideo:

Informacje dla turystów

Wstęp na teren Muzeum Świętego Mikołaja (tur. Noel Baba Müzesi) kosztuje 20 TL (rok 2018). W okresie od 15 kwietnia do 2 października muzeum jest czynne codziennie w godzinach 8:00 – 19:00. Między 3 października a 14 kwietnia placówka pozostaje otwarta dla odwiedzających w godzinach 8:00 – 17:00. 

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Kierunek Kekova - rajska wyspa i zatopione antyczne miasto

Demre znajduje się około 140 km na południowy-zachód od Antalyi. Trasę tę pokonać można taksówką, samochodem lub autokarem (m.in. przewoźnik Kamil Koc). W każdym kurorcie turystycznym można wykupić również całodniową wycieczkę do Demre, której program obejmuje zwykle także rejs na wyspę Kekova oraz zwiedzanie spektakularnych starożytnych grobowców skalnych. 

DO7A3036 Święty Mikołaj istniał naprawdę i.. pochodził z Turcji!
DO7A3065 Święty Mikołaj istniał naprawdę i.. pochodził z Turcji!
DO7A3071 Święty Mikołaj istniał naprawdę i.. pochodził z Turcji!
Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 350 tekstów, które powstały w wyniku moich licznych podróży. Większość z nich poświęcona jest Turcji, która zajmuje w moim sercu miejsce szczególnie. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych europejskich i azjatyckich krajach. Rozgość się i czuj, jak u siebie! ?

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki.

Dołącz do dyskusji

4 komentarze

Marcin BWZ 10/12/2018 - 20:50

Dla mnie ten turecki jest dużo lepszy niż wygenerowany przez Coca-Colę otylec w czerwonym stroju. Z racji tego, że mieszkam na emigracji przy granicy z Holandią, to miałem okazję zobaczyć obchody tego święta właśnie w kraju tulipanów. Tutaj także czczony jest Mikołaj z Miry, z taką małą różnicą, że przybywa on z… Hiszpanii :)

Odpowiedz
MARCELINA SZUMER-BRYSZ 06/12/2019 - 12:47

Wiadomo nawet jak wyglądal, naukowcy odtworzyli jego twarz na podstawie odnalezionych szczątków i rysow typowych dla mężczyzn zyjacych w tej okolicy. Wiadomo tez, ze św byl wegetarianin3m i ze ktoś mu zlamal nos (najpewniej bójka w czasie soboru!). Niegrzeczny święty, kiedyś o nim pisalam :https://www.tygodnikpowszechny.pl/niegrzeczny-swiety-mikolaj-96259

Odpowiedz
Agnieszka Maury 07/12/2019 - 12:17

A to ciekawostka, z tym wegetarianinem! :)

Odpowiedz
Ola z globtroterek.com 07/12/2018 - 14:19

Zawsze myślałam, że się urodził 6 grudnia. Człowiek się uczy całe życie ;) Pozdrawiam!

Odpowiedz

Popularne artykuły:

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celu prawidłowego działania narzędzi analitycznych i społecznościowych. Zgoda Czytaj więcej

Close