☞ Moje książki - sklep

Jak wygląda Wielkanoc na Malcie? [tradycje, obchody, informacje praktyczne]

Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz
- Advertisement -

Wielkanoc na Malcie to czas o znaczeniu zarówno religijnym, jak i kulturowym, dający możliwość poznania wyjątkowych tradycji i zwyczajów tego kraju. Święta wielkanocne są przepełnione rozmaitymi wydarzeniami, głęboko zakorzenionymi w historii i kulturze państwa-wyspy.

Wielkanoc na Malcie

Wielkanoc na Malcie to moment uroczysty i widowiskowy. Mieszkańcy państwa-wyspy tłumnie gromadzą się w tym czasie w katedrach, na placach miejskich oraz ulicach. Około 97% Maltańczyków to chrześcijanie, spośród których połowa aktywnie praktykuje swoją wiarę. W gmachach ponad 350 maltańskich kościołów odbywają się uroczyste msze oraz procesje.

Wielki Czwartek

Wielki Czwartek to ważny dzień w Wielkim Tygodniu poprzedzającym Wielkanoc na Malcie. Podobnie jak miliony chrześcijan na całym świecie, Maltańczycy uczestniczą w Wielki Czwartek w wieczornej mszy. Mieszkańcy wyspy wierzą, że tego dnia powinno się odwiedzić aż siedem kościołów, co zwiastuje szczęście i błogosławieństwo. W Wielki Czwartek trwają także przygotowania do procesji wielkopiątkowych. W zaciszu domowym maltańskie rodziny przygotowują również wypiek o nazwie figolla, spożywany w Wielką Niedzielę.

- Advertisement -
Polecamy Ci także:  Rawenna, Włochy - urokliwe centrum mozaikarstwa & miejsce pochówku Dantego

Wielki Piątek

Wielki Piątek to czas żałoby oraz ścisłego postu. Wieczorem na całej wyspie odbywają się uroczyste procesje upamiętniające mękę Chrystusa, w których wierni podążają za niesioną statuą Matki Boskiej, krzyżem oraz symbolami odwołującymi do scen drogi krzyżowej. Figury używane w procesjach są często udekorowane kwiatami i lampkami. W przykościelnych kaplicach odwiedzać można także organizowane w Wielki Piątek symboliczne wystawy prezentujące drogę krzyżową.

Wielki Piątek to na Malcie dzień ciszy. Zwyczajowo radia i telewizory pozostają wyłączone, a ludzie powstrzymują się od angażowania się w głośne zajęcia.

- Advertisement -

Wielka Niedziela

Wielka Niedziela to dzień przepełniony radością z powodu Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Mieszkańcy Malty mają w zwyczaju gromadzić się od rana na ulicach, wzdłuż których rozstawione są stragany z napojami i słodkościami. Tego dnia trudno doszukiwać się w przestrzeni maltańskich ulic spokoju i kontemplacji. Jest głośno, gwarnie i radośnie! Kościoły są udekorowane kwiatami, a chór wykonuje specjalne dla tej okazji pieśni. Niektóre miasta i wioski organizują procesje, podczas których maltańczycy niosą ulicami figury Chrystusa Zmartwychwstałego i Matki Boskiej.

Niedziela Wielkanocna to święto religijne oraz państwowe, zatem należy się tego dnia spodziewać, że część sklepów oraz restauracji będzie zamknięte. Z uwagi na ogromną liczbę turystów, maltańscy restauratorzy nie rezygnują jednak całkowicie z prowadzenia tego dnia swojego biznesu.

Polecamy Ci także:  Największe atrakcje Sofii, czyli co warto zobaczyć w stolicy Bułgarii

Wielkanocne maltańskie ciasto figolla

W Wielką Niedzielę dzieci na Malcie mają w zwyczaju nieść do pobliskich kościołów specjalnie przygotowane na tę okazję, wspomniane wcześniej, ciasto o nazwie figolla, będące odpowiednikiem naszego mazurka. Wypiek, który może być również prezentem dla rodziny i przyjaciół, przygotowuje się na bazie ciasta migdałowego, z dodatkiem cukru pudru. Zwykle ma zazwyczaj kształt w baranka, ryby lub serca.

Wielkanocny Poniedziałek

Wielki Poniedziałek na Malcie to święto państwowe oraz dzień celebracji i odpoczynku. Maltańskie rodziny chętnie gromadzą się tego dnia na świeżym powietrzu, urządzając wspólne pikniki. W okresie wielkanocnym spożywa się tradycyjne specjały kraju, na czele pastizzi (tradycyjne maltańskie pieczywo) oraz qassatat (bułeczki z różnymi wariantami farszu, najczęściej z serem ricotta). Co ciekawe, Wielki Poniedziałek na Malcie to nie tylko dzień słodkiego lenistwa, ale również rozmaitych aktywności sportowych. W Valletcie, stolicy kraju, odbywają się wyścigi łodzi, a wiele osób spala spożyte podczas Wielkanocy kalorie uprawiając rozmaite sporty wodne.

Polecamy Ci także:  Poproszę greckie piwo! Z wizytą w browarze Levante na Zakynthos

Wielkanoc na Malcie – o tym warto pamiętać!

  • Wielkanoc jest najważniejszym świętem religijnym na Malcie. To czas refleksji, modlitwy i celebracji wiary.
  • Na Malcie znajduje się 359 kościołów, w tym 313 na głównej wyspie i 46 na wyspie Gozo.
  • W okresie wielkanocnym miasta i wsie na Malcie organizują procesje z figurami Męki Pańskiej, Matki Boskiej i innych świętych. Procesjom tym często towarzyszy tradycyjna muzyka i stroje.
  • Dość powszechnym zjawiskiem na Malcie są pokazy fajerwerków, będących wyrazem celebracji zmartwychwstania Chrystusa.
  • W czasie Wielkanocy na Malcie obowiązuje świąteczny rozkład jazdy komunikacji miejskiej.
  • Średnia temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi tu około 16 stopni w marcu oraz 18 w kwietniu. Odczuwalne temperatury bywają jednak zdecydowanie wyższe! Pogoda bywa tu jednak zmienna i wietrzna, dlatego planując pobyt na wyspie, warto przygotować się na zróżnicowane warunki atmosferyczne.

Wielkanoc na Malcie a świeckie oblicze kraju

Jeśli z różnych powodów nie jesteście zainteresowani celebracją obchodów Wielkanocy na Malcie, odwiedzy wyspy w tym czasie to wciąż dobry pomysł! Wbrew pozorom, jest wiele miejsc, do których nie docierają wielkanocne procesje i w których życie w okresie wielkanocnym toczy się dosyć normalnie. To świetna okazja do odkrycia piękna wyspy, wybrania się na wycieczkę, czy skosztowania przysmaków lokalnej kuchni.

- Advertisement -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Sprawdź inne artykuły według kategorii:
Strona głównaEuropaJak wygląda Wielkanoc na Malcie?

Podobne artykuły

Malta – wyspa do kogo należy? Historia, teraźniejszość i fakty, które...

Malta – niewielki archipelag na Morzu Śródziemnym – od wieków fascynuje swoją strategiczną lokalizacją, bogatą historią oraz kulturowym dziedzictwem. Pytanie „Malta – wyspa, do kogo należy?” wykracza jednak daleko poza proste...
Europa
2
minutes
Palermo Sycylia 7 of 27

Palermo, Sycylia: śladami Normanów i Ojca Chrzestnego [największe atrakcje, zabytki, dojazd...

Planujesz pobyt w stolicy Sycylii? Sprawdź, co warto wiedzieć o Palermo, prawdopodobnie jednym z najbardziej różnorodnych miast w całych Włoszech! Palermo to stolica Sycylii, będąca...
Europa
5
minutes
karnawal4 e1534254873394

Portugalia : Karnawał na Maderze

Karnawał na Maderze jest jednym z największych i najbardziej popularnych w całej Europie.Największa i najbardziej popularna parada tancerzy z kilkunastu szkół Samby przeszła -...
Europa
3
minutes
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Skopje KanionMatka 2 of 3

Kanion Matka: raj dla miłośników turystyki przyrodniczej, w samym sercu Macedonii...

Kanion Matka to malownicza dolina w Macedonii Północnej, która skrywa wiele niezwykłych atrakcji przyrodniczych. To idealne miejsce dla miłośników piękna dzikiej natury, którzy pragną...
Europa
2
minutes
Lizbona min

Co warto zobaczyć w Lizbonie? Miejsca, których nie można przegapić w...

Żółte tramwaje, imponujące zabytki, doskonała kuchnia, malownicza lokalizacja i melancholijne pieśni fado - tak w skrócie podsumować można klimat urokliwej Lizbony. Leżąca przy ujściu...
Europa
7
minutes
Malta 58 of 206

Malta i Gozo – największe atrakcje i zabytki. Co warto zobaczyć...

Wyspy Maltańskie to archipelag położony w centrum Morza Śródziemnego, około 80 km na południe od włoskiej Sycylii. Główną wyspą jest Malta, która obejmuje prawie...
Malta
4
minutes