
Do Mardin, miasta zlokalizowanego w południowo-wschodniej Turcji, dotarliśmy na początku maja. Pierwszy spacer wzdłuż miejskich ulic pozwolił odkryć nam niezliczoną liczbę straganów, oferujących çağla badem, czyli zielone, niedojrzałe migdały. Jak się okazało, był to ostatni moment, by przyjrzeć się im z bliska, bowiem sezon ich sprzedaży w regionie rozpoczyna się w ostatnim tygodniu marca i trwa do końca kwietnia. W świeżej wersji można je zatem spożywać jedynie przez 15-20 dni w roku! Wśród lokalnych mieszkańców krąży powiedzenie, że çağla badem to jeden z namacalnych dowodów nadejścia wiosny.
Smak i właściwości zdrowotne zielonych migdałów
Çağla badem to migdały, które nie są jeszcze dojrzałe, mają jasnozielony kolor oraz charakterystyczny meszek na powierzchni. Ich smak jest dosyć kwaśny, a zarazem bardzo soczysty i przypomina nieco skrzyżowanie zielonego jabłka z zielonym, niedojrzałym winogronem. Turcy spożywają niedojrzałe migdały zwykle w całości, lub przecinają je i wydobywają z nich sam owoc, którego konsystencja na tym etapie przypomina nieco galaretkę. I choć nie wszystkim przypadnie do gustu, niektórzy cenią go znacznie bardziej od dojrzałych migdałów. Wśród zwolenników, zielona wersja uchodzi nie tylko za pyszną, ale również za niezwykle zdrową. Turcy wierzą, że codzienne spożywanie kilku sztuk wzmacnia system odpornościowy. Niedojrzałe migdały są bogate w witaminy i minerały – zawierają fosfor, wapń, żelazo, potas, magnez, cynk, jak również są bogate w błonnik oraz stanowią źródło witaminy A, B, C i E. Według niektórych migały te zmniejszają ryzyko chorób serca, poprzez obniżanie cholersterolu. Co więcej, mają też pomagać chudnąć.
Gdzie można znaleźć çağla badem po sezonie?
Gdy sezon na çağla badem mija, Turkom pozostaje nabywanie ich w wersji mrożonej. Cena niedojrzałych mrożonych migdałów wynosi około 20 TL za 200 gr produktu, co w przeliczeniu na złotówki wynosi około 13 zł.