☞ Moje książki - sklep

Kopenhaga – wszystko, co warto wiedzieć o stolicy Danii (transport, waluta, dojazd, atrakcje)

Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz
- Advertisement -

Planujesz weekend w stolicy Danii? W trakcie lektury tego artykułu dowiesz się m.in. jak dotrzeć do Kopenhagi, jaką walutę zabrać w podróż oraz w jaki sposób najłatwiej poruszać się po mieście. W tekście nie zabrakło także informacji o największych atrakcjach stolicy oraz warunkach pogodowych panujących w Kopenhadze.

Kopenhaga (duń. København) to stolica i najbardziej zaludnione miasto Danii, zamieszkiwane w 2022 roku przez ponad 800 tys. osób. Malowniczo zlokalizowana nad wodami cieśniny Oresund, leży na wschodnim brzegu wyspy Zelandii, częściowo na wyspie Amager oraz na wielu naturalnych i sztucznych wysepkach pomiędzy nimi. Zaledwie 42 kilometry dzielą Kopenhagę od szwedzkiego miasta Malmö

Jak dotrzeć do Kopenhagi? 

Do Kopenhagi z Polski można dotrzeć zarówno samochodem, samolotem jak i promem

- Advertisement -
  • Promy na trasie Świnoujście – Kopenhaga z przesiadką w szwedzkim Ystad umożliwiają przewóz pasażerów, a także samochodów osobowych oraz ciężarowych. Czas rejsu w jedną stronę wynosi około 7 godzin. 
  • Kopenhaga jest oddalona o 1000 km od Warszawy, a podróż samochodowa z polskiej do duńskiej stolicy zajmuje około 11 godzin. Trasa obejmuje przeprawę promem na odcinku Sassnitz (Niemcy) – Ystad (Szwecja).
  • Bezpośrednia podróż lotnicza z Polski do Kopenhagi jest możliwa z Warszawy, Gdańska, Krakowa i Poznania. Umożliwiają ją m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT, skandynawski SAS oraz węgierski tani przewoźnik Wizz Air. Czas przelotu z Warszawy do Kopenhagi wynosi około 1 godziny 10 minut.

Jaka waluta obowiązuje w Danii? 

Oficjalną walutą Danii, Grenlandii i Wysp Owczych jest korona duńska (DKK), nosząca w lokalnym języku nazwę „krone”. Jedna korona dzieli się na 100 øre. Banknoty wydawane są o wartościach: 5 koron, 10 koron, 20 koron, 50 koron, 100 koron, 200 koron, 500 koron i 1000 koron. Monety w Danii występują o wartościach 1, 2, 5, 10, 20 koron oraz 50 øre. W październiku 2022 jedną koronę duńską można zakupić w cenie 0,65 zł. 

Polecamy Ci także:  Odkrywając urokliwy Tallinn, stolicę Estonii

Jak płacić w Kopenhadze? Czy akceptowane jest euro?

W wybranych miejscach w Danii, jak lotniska czy muzea często odwiedzane przez zagranicznych turystów, istnieje możliwość płatności w euro. Zwykle jednak Duńczycy wymagają uiszczania opłat w koronach i trudno wyobrazić sobie pobyt w Kopenhadze bez posługiwania się lokalną walutą.

- Advertisement -

W Polsce można bez problemu nabyć korony duńskie w kantorach, jednak lepszym rozwiązaniem jest zabranie do Danii euro i dokonanie wymiany waluty na duńską w jednym z lokalnych banków. 

W związku z tym, że transakcje bezgotówkowe są w Danii bardzo popularne i praktycznie wszędzie można płacić kartą (m.in. VISA, MasterCard lub American Express), osobiście polecam używanie karty Revolut. Korzystam z niej od wielu lat i jeszcze nigdy nie zawiodła mnie w trakcie żadnej z podróży, także tej do Kopenhagi.

Jaka pogoda w Kopenhadze?

Kopenhaga leży w strefie klimatu oceanicznego. Lata w stolicy Danii są łagodne i częściowo pochmurne, a zimy mroźne, śnieżne i pochmurne. Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec, ze średnią temperaturą 21°C w ciągu dnia. Za najlepszy czas na odwiedzenie Kopenhagi uznaje się okres od końca czerwca do końca sierpnia. Najzimniejszym miesiącem jest luty, kiedy temperatura rzadko przekracza 4 stopnie powyżej zera.

Komunikacja miejska w Kopenhadze

Kopenhaga może pochwalić się świetnie rozwiniętą komunikacją miejską. Transport koncentruje się wokół metra oraz szybkiej kolei miejskiej S-tog. Istotnym elementem lokalnej komunikacji jest Most nad Sundem (duń. Øresundsbroen), położony na cieśninie Øresund, łączący Danię ze Szwecją. Za sprawą licznych ścieżek rowerowych, Kopenhaga uchodzi także za jedno z najbardziej przyjaznych rowerzystom miast na świecie.

Bezzałogowe metro 

Metro w Kopenhadze w 2022 roku posiada cztery linie: M1 M2 , M3 i M4. Wszystkie pociągi są bezzałogowe – kontroluje i prowadzi je w pełni zautomatyzowany system komputerowy. Każdy skład jest w stanie pomieścić ponad 300 pasażerów, którym udostępniane są także miejsca na początku składu, tuż przy szybie. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych, torowisko jest oddzielone od każdego peronu szklaną ścianą, w której znajdują się drzwi otwierające się synchronicznie z drzwiami w pociągu.

Polecamy Ci także:  Koloseum w Rzymie: Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą [bilety, udogodnienia, wskazówki, historia]

Autobusy miejskie

Główną rolą miejskich autobusów w Kopenhadze jest umożliwienie pasażerom dotarcia do preferowanych stacji transportu szynowego. 

Pociągi miejskie, regionalne i międzynarodowe

S-tog to szybka kolej w Kopenhadze, licząca 170 km oraz 84 stacje, z czego 8 znajduje się poza granicami stolicy Danii. Linie rozchodzą się promieniście z centrum miasta i łączą się na głównej linii kolejowej. 

Głównym dworcem kolejowym w Kopenhadze jest Københavns Hovedbanegård, znajdujący się w centrum miasta. Budynek jest węzłem sieci kolejowej DSB obsługującej Danię, a także połączenia międzynarodowe. Można stąd pojechać m.in. do Szwecji i Niemiec. Zabytkowy gmach dworca został otwarty w 1911 roku i jest dziełem architekta Heinricha Wencka. Od 2019 roku Dworzec Centralny jest również obsługiwany przez linię M3 sieci kopenhaskiego metra (czynna 24/7), a także linię M4, łączącą dzielnice Nordhavn i Sydhavn.

Autobusy wodne

W Kopenhadze działają cztery linie autobusów wodnych, tzw. „Havnebus”, obsługujących łącznie dziesięć przystani. Istnieją trzy linie, z których linie 991 i 992 kursują wzdłuż portu między stacją Orientkaj a Teglholmen, a trzecia, linia 993, pływa między Nyhavn a gmachem Opery. Autobusy wodne są zasilane elektrycznie. Poza pełnieniem roli transportu miejskiego, podróż autobusem wodnym to ciekawa atrakcja, gwarantująca malownicze widoki. 

Lotniska Kopenhagi i okolic

Głównym lotniskiem Kopenhagi, do którego docierają m.in. loty z Polski, jest Copenhagen Airport, Kastrup (duń. Københavns Lufthavn, Kastrup). Port lotniczy znajduje się 8 km na południe od centrum Kopenhagi i zaledwie 24 km od centrum szwedzkiego Malmö. Innym lotniskiem leżącym w pobliżu stolicy Danii jest port lotniczy w mieście Roskilde (duń. Københavns Lufthavn, Roskilde), oddalony o około 35 km od centrum Kopenhagi. Lotnisko Roskilde jest wykorzystywane głównie dla lotów szkoleniowych oraz prywatnych rejsów biznesowych. 

Największe atrakcje Kopenhagi 

Kopenhaga posiada wiele dzielnic, z których każda ma swój wyjątkowy klimat i charakter. Najpopularniejsza z nich to Frederiksstaden, w której znajduje się Pałac Amalienborg, siedziba duńskiej rodziny królewskiej, a także Kościół Marmurowy (duń. Marmorkirken), mogący pochwalić się największą kopułą kościelną w Skandynawii. 

Prawdziwą ikoną oraz gwiazdą pocztówek z Kopenhagi są kolorowe zabytkowe kamienice z XVII oraz XVIII wieku, rozciągające się wzdłuż kanału Nyhavn. Najstarszy dom pod nr 9 pochodzi z 1681 roku. Wzdłuż północnej, bardziej słonecznej strony Nyhavn mieści się wiele kawiarni, barów i restauracji, w których o każdej porze roku nie brakuje turystów.

Polecamy Ci także:  Ateny - stolica i największe miasto Grecji

Charakterystyczna w krajobrazie Kopenhagi jest jego „płaskość”, przełamana wyłącznie wieżami kościołów i zamków. Najpopularniejsza z nich to iglica Kościoła Zbawiciela, posiadająca zewnętrzne spiralne schody, umożliwiające odwiedzającym wejście na sam szczyt oraz podziwianie stamtąd panoramy stolicy.

Gwiazdą wśród młodszych atrakcji Kopenhagi jest neo-futurystyczny gmach Opery Narodowej, jednej z najnowocześniejszych tego typu placówek na świecie. Budowla znajduje się bezpośrednio nad wodą, na wyspie Holmen i można do niej dotrzeć miejskim autobusem wodnym. 

Ikoną i symbolem stolicy Danii jest Mała Syrenka (duń. Den lille Havfrue), której pomnik znajduje się na skale przy promenadzie Langelinie. Rzeźba odwołuje się do jednej z XIX wiecznych baśni Hansa Christiana Andersena. A gdy mowa o rozsławionym na całym świecie duńskim pisarzu i poecie, jego zabytkowy grób odnaleźć można na cmentarzu Assistens w dzielnicy Nørrebro

Jednym z najbardziej znanych zabytków dzielnicy Carlsberg w Kopenhadze jest Brama Słoni (duń. Elefanttårnet), biorąca swą nazwę od czterech dużych posągów słoni, „niosących” budowlę na swoich plecach. Wieża została ukończona w 1901, w tym samym czasie co Browar Ny Carlsberg. Słonie były pomysłem Carla Jacobsena, duńskiego piwowara i kolekcjonera sztuki. To także on miał wpaść na pomysł umieszczenia na nich symbolu swastyki, rozumianego wówczas jako znak przynoszący szczęście.

W centrum Kopenhagi, tuż obok gmachu Dworca Centralnego, mieszczą się Ogrody Tivoli, trzeci najstarszy czynny park rozrywki na świecie. Miejsce jest najbardziej znane z drewnianej kolejki górskiej, Rutschebanen. Oprócz przejażdżek, Ogrody Tivoli służą również jako aktywna część sceny kulturalnej w Kopenhadze.

Kuchnia Kopenhagi 

Kopenhaga coraz częściej staje się kulinarnym celem smakoszy. Miasto może pochwalić się kilkunastoma restauracjami z gwiazdkami Michelin, a także po prostu wieloma miejscami serwującymi pyszną kuchnię duńską, etniczną oraz eksperymentalną. W dużym skrócie – w Kopenhadze skosztować można niemal każdej kuchni świata, a prym wiodą: duńska, azjatycka oraz indyjska. Za sprawą ponad 100 browarów funkcjonujących w Danii, Kopenhaga to także raj dla piwoszy. W kopenhaskich pubach zwykle nie brakuje także zróżnicowanych i smacznych wariantów piwa bezalkoholowego. 

- Advertisement -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Sprawdź inne artykuły według kategorii:
Strona głównaEuropaKopenhaga - wszystko, co warto wiedzieć o stolicy Danii (transport, waluta, dojazd,...

Podobne artykuły

Karetta min

Żółwie Karetta na greckiej wyspie Zakynthos

Od tysięcy lat żółwice Karetta (caretta caretta) przybywają na grecką wyspę Zakynthos, by złożyć tu swoje jaja. Ich potomstwo wykluwa się w ciągu kolejnych...
Europa
3
minutes
Bolonia Wlochy 6 of 18

Bolonia, Włochy: z wizytą w mieście wież, uniwersytetu oraz potrawy, która...

Bolonia to miasto w północnych Włoszech, w prowincji Emilia-Romagna, będące domem dla najstarszej uczelni wyższej w świecie zachodnim - Uniwersytetu Bolońskiego. Metropolia słynie z...
Emilia-Romania
7
minutes
Tajlandia 2018 1

Wczasy w Portugalii – czy warto zobaczyć Maderę?

Czy warto zobaczyć Maderę? - "No cóż, Madera to nie Gran Canaria ani Ibiza" - usłyszałam od zaprzyjaźnionego wyspiarza w trakcie jednej z wieczornych...
Europa
2
minutes
Postaw mi kawę na buycoffee.to
pchli

Madera & zakupy: pchli targ staroci i rękodzieła w Funchal

W każdą sobotę w centrum Funchal, niemalże bezpośrednio nad brzegiem oceanu, odbywa się pchli targ staroci oraz rękodzieła, nazywany przez mieszkańców Feira da Lagartixa....
Europa
2
minutes
Berlin 40 of 28

City-break w Berlinie – Ampelmann, Teufelsberg, wege Currywurst i inne przyjemności!

Niedawno stuknęły mi okrągłe, trzydzieste urodziny i z tej okazji mój cudowny Marcin postanowił zrobić mi niespodziankę w postaci weekendu w Berlinie. Oboje uwielbiamy...
Europa
13
minutes
Korfu Kanoni

Grecka wyspa Korfu – Monastyr Vlacherna w Kanoni

Przebywać na Korfu i nie odwiedzić Kanoni, to jak być w Paryżu i nie zobaczyć Wieży Eiffla. Wszystko za sprawą ikony greckiej Kerkiry, klasztoru...
Europa
2
minutes