Zamów konsultacje o Turcji

Kopenhaga – wszystko, co warto wiedzieć o stolicy Danii (transport, waluta, dojazd, atrakcje)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz
- Advertisement -

Planujesz weekend w stolicy Danii? W trakcie lektury tego artykułu dowiesz się m.in. jak dotrzeć do Kopenhagi, jaką walutę zabrać w podróż oraz w jaki sposób najłatwiej poruszać się po mieście. W tekście nie zabrakło także informacji o największych atrakcjach stolicy oraz warunkach pogodowych panujących w Kopenhadze.

Kopenhaga (duń. København) to stolica i najbardziej zaludnione miasto Danii, zamieszkiwane w 2022 roku przez ponad 800 tys. osób. Malowniczo zlokalizowana nad wodami cieśniny Oresund, leży na wschodnim brzegu wyspy Zelandii, częściowo na wyspie Amager oraz na wielu naturalnych i sztucznych wysepkach pomiędzy nimi. Zaledwie 42 kilometry dzielą Kopenhagę od szwedzkiego miasta Malmö

Jak dotrzeć do Kopenhagi? 

Do Kopenhagi z Polski można dotrzeć zarówno samochodem, samolotem jak i promem

- Advertisement -
  • Promy na trasie Świnoujście – Kopenhaga z przesiadką w szwedzkim Ystad umożliwiają przewóz pasażerów, a także samochodów osobowych oraz ciężarowych. Czas rejsu w jedną stronę wynosi około 7 godzin. 
  • Kopenhaga jest oddalona o 1000 km od Warszawy, a podróż samochodowa z polskiej do duńskiej stolicy zajmuje około 11 godzin. Trasa obejmuje przeprawę promem na odcinku Sassnitz (Niemcy) – Ystad (Szwecja).
  • Bezpośrednia podróż lotnicza z Polski do Kopenhagi jest możliwa z Warszawy, Gdańska, Krakowa i Poznania. Umożliwiają ją m.in. Polskie Linie Lotnicze LOT, skandynawski SAS oraz węgierski tani przewoźnik Wizz Air. Czas przelotu z Warszawy do Kopenhagi wynosi około 1 godziny 10 minut.

Jaka waluta obowiązuje w Danii? 

Oficjalną walutą Danii, Grenlandii i Wysp Owczych jest korona duńska (DKK), nosząca w lokalnym języku nazwę „krone”. Jedna korona dzieli się na 100 øre. Banknoty wydawane są o wartościach: 5 koron, 10 koron, 20 koron, 50 koron, 100 koron, 200 koron, 500 koron i 1000 koron. Monety w Danii występują o wartościach 1, 2, 5, 10, 20 koron oraz 50 øre. W październiku 2022 jedną koronę duńską można zakupić w cenie 0,65 zł. 

Polecamy Ci także:  Lublana (Ljubljana) - malownicza stolica Słowenii [historia, symbol, atrakcje turystyczne, wskazówki i informacje praktyczne]

Jak płacić w Kopenhadze? Czy akceptowane jest euro?

W wybranych miejscach w Danii, jak lotniska czy muzea często odwiedzane przez zagranicznych turystów, istnieje możliwość płatności w euro. Zwykle jednak Duńczycy wymagają uiszczania opłat w koronach i trudno wyobrazić sobie pobyt w Kopenhadze bez posługiwania się lokalną walutą.

- Advertisement -

W Polsce można bez problemu nabyć korony duńskie w kantorach, jednak lepszym rozwiązaniem jest zabranie do Danii euro i dokonanie wymiany waluty na duńską w jednym z lokalnych banków. 

W związku z tym, że transakcje bezgotówkowe są w Danii bardzo popularne i praktycznie wszędzie można płacić kartą (m.in. VISA, MasterCard lub American Express), osobiście polecam używanie karty Revolut. Korzystam z niej od wielu lat i jeszcze nigdy nie zawiodła mnie w trakcie żadnej z podróży, także tej do Kopenhagi.

Jaka pogoda w Kopenhadze?

Kopenhaga leży w strefie klimatu oceanicznego. Lata w stolicy Danii są łagodne i częściowo pochmurne, a zimy mroźne, śnieżne i pochmurne. Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec, ze średnią temperaturą 21°C w ciągu dnia. Za najlepszy czas na odwiedzenie Kopenhagi uznaje się okres od końca czerwca do końca sierpnia. Najzimniejszym miesiącem jest luty, kiedy temperatura rzadko przekracza 4 stopnie powyżej zera.

Komunikacja miejska w Kopenhadze

Kopenhaga może pochwalić się świetnie rozwiniętą komunikacją miejską. Transport koncentruje się wokół metra oraz szybkiej kolei miejskiej S-tog. Istotnym elementem lokalnej komunikacji jest Most nad Sundem (duń. Øresundsbroen), położony na cieśninie Øresund, łączący Danię ze Szwecją. Za sprawą licznych ścieżek rowerowych, Kopenhaga uchodzi także za jedno z najbardziej przyjaznych rowerzystom miast na świecie.

Bezzałogowe metro 

Metro w Kopenhadze w 2022 roku posiada cztery linie: M1 M2 , M3 i M4. Wszystkie pociągi są bezzałogowe – kontroluje i prowadzi je w pełni zautomatyzowany system komputerowy. Każdy skład jest w stanie pomieścić ponad 300 pasażerów, którym udostępniane są także miejsca na początku składu, tuż przy szybie. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych, torowisko jest oddzielone od każdego peronu szklaną ścianą, w której znajdują się drzwi otwierające się synchronicznie z drzwiami w pociągu.

Polecamy Ci także:  Madera : atrakcje Funchal, które trzeba zobaczyć

Autobusy miejskie

Główną rolą miejskich autobusów w Kopenhadze jest umożliwienie pasażerom dotarcia do preferowanych stacji transportu szynowego. 

Pociągi miejskie, regionalne i międzynarodowe

S-tog to szybka kolej w Kopenhadze, licząca 170 km oraz 84 stacje, z czego 8 znajduje się poza granicami stolicy Danii. Linie rozchodzą się promieniście z centrum miasta i łączą się na głównej linii kolejowej. 

Głównym dworcem kolejowym w Kopenhadze jest Københavns Hovedbanegård, znajdujący się w centrum miasta. Budynek jest węzłem sieci kolejowej DSB obsługującej Danię, a także połączenia międzynarodowe. Można stąd pojechać m.in. do Szwecji i Niemiec. Zabytkowy gmach dworca został otwarty w 1911 roku i jest dziełem architekta Heinricha Wencka. Od 2019 roku Dworzec Centralny jest również obsługiwany przez linię M3 sieci kopenhaskiego metra (czynna 24/7), a także linię M4, łączącą dzielnice Nordhavn i Sydhavn.

Autobusy wodne

W Kopenhadze działają cztery linie autobusów wodnych, tzw. „Havnebus”, obsługujących łącznie dziesięć przystani. Istnieją trzy linie, z których linie 991 i 992 kursują wzdłuż portu między stacją Orientkaj a Teglholmen, a trzecia, linia 993, pływa między Nyhavn a gmachem Opery. Autobusy wodne są zasilane elektrycznie. Poza pełnieniem roli transportu miejskiego, podróż autobusem wodnym to ciekawa atrakcja, gwarantująca malownicze widoki. 

Lotniska Kopenhagi i okolic

Głównym lotniskiem Kopenhagi, do którego docierają m.in. loty z Polski, jest Copenhagen Airport, Kastrup (duń. Københavns Lufthavn, Kastrup). Port lotniczy znajduje się 8 km na południe od centrum Kopenhagi i zaledwie 24 km od centrum szwedzkiego Malmö. Innym lotniskiem leżącym w pobliżu stolicy Danii jest port lotniczy w mieście Roskilde (duń. Københavns Lufthavn, Roskilde), oddalony o około 35 km od centrum Kopenhagi. Lotnisko Roskilde jest wykorzystywane głównie dla lotów szkoleniowych oraz prywatnych rejsów biznesowych. 

Największe atrakcje Kopenhagi 

Kopenhaga posiada wiele dzielnic, z których każda ma swój wyjątkowy klimat i charakter. Najpopularniejsza z nich to Frederiksstaden, w której znajduje się Pałac Amalienborg, siedziba duńskiej rodziny królewskiej, a także Kościół Marmurowy (duń. Marmorkirken), mogący pochwalić się największą kopułą kościelną w Skandynawii. 

Prawdziwą ikoną oraz gwiazdą pocztówek z Kopenhagi są kolorowe zabytkowe kamienice z XVII oraz XVIII wieku, rozciągające się wzdłuż kanału Nyhavn. Najstarszy dom pod nr 9 pochodzi z 1681 roku. Wzdłuż północnej, bardziej słonecznej strony Nyhavn mieści się wiele kawiarni, barów i restauracji, w których o każdej porze roku nie brakuje turystów.

Polecamy Ci także:  Malta – pogoda w lutym: Co warto wiedzieć przed podróżą?

Charakterystyczna w krajobrazie Kopenhagi jest jego „płaskość”, przełamana wyłącznie wieżami kościołów i zamków. Najpopularniejsza z nich to iglica Kościoła Zbawiciela, posiadająca zewnętrzne spiralne schody, umożliwiające odwiedzającym wejście na sam szczyt oraz podziwianie stamtąd panoramy stolicy.

Gwiazdą wśród młodszych atrakcji Kopenhagi jest neo-futurystyczny gmach Opery Narodowej, jednej z najnowocześniejszych tego typu placówek na świecie. Budowla znajduje się bezpośrednio nad wodą, na wyspie Holmen i można do niej dotrzeć miejskim autobusem wodnym. 

Ikoną i symbolem stolicy Danii jest Mała Syrenka (duń. Den lille Havfrue), której pomnik znajduje się na skale przy promenadzie Langelinie. Rzeźba odwołuje się do jednej z XIX wiecznych baśni Hansa Christiana Andersena. A gdy mowa o rozsławionym na całym świecie duńskim pisarzu i poecie, jego zabytkowy grób odnaleźć można na cmentarzu Assistens w dzielnicy Nørrebro

Jednym z najbardziej znanych zabytków dzielnicy Carlsberg w Kopenhadze jest Brama Słoni (duń. Elefanttårnet), biorąca swą nazwę od czterech dużych posągów słoni, „niosących” budowlę na swoich plecach. Wieża została ukończona w 1901, w tym samym czasie co Browar Ny Carlsberg. Słonie były pomysłem Carla Jacobsena, duńskiego piwowara i kolekcjonera sztuki. To także on miał wpaść na pomysł umieszczenia na nich symbolu swastyki, rozumianego wówczas jako znak przynoszący szczęście.

W centrum Kopenhagi, tuż obok gmachu Dworca Centralnego, mieszczą się Ogrody Tivoli, trzeci najstarszy czynny park rozrywki na świecie. Miejsce jest najbardziej znane z drewnianej kolejki górskiej, Rutschebanen. Oprócz przejażdżek, Ogrody Tivoli służą również jako aktywna część sceny kulturalnej w Kopenhadze.

Kuchnia Kopenhagi 

Kopenhaga coraz częściej staje się kulinarnym celem smakoszy. Miasto może pochwalić się kilkunastoma restauracjami z gwiazdkami Michelin, a także po prostu wieloma miejscami serwującymi pyszną kuchnię duńską, etniczną oraz eksperymentalną. W dużym skrócie – w Kopenhadze skosztować można niemal każdej kuchni świata, a prym wiodą: duńska, azjatycka oraz indyjska. Za sprawą ponad 100 browarów funkcjonujących w Danii, Kopenhaga to także raj dla piwoszy. W kopenhaskich pubach zwykle nie brakuje także zróżnicowanych i smacznych wariantów piwa bezalkoholowego. 

- Advertisement -

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź inne artykuły według kategorii:
Strona głównaEuropaKopenhaga - wszystko, co warto wiedzieć o stolicy Danii (transport, waluta, dojazd,...

Podobne artykuły

Rawenna Wlochy piadina 3 of 8

Rawenna, Włochy – urokliwe centrum mozaikarstwa & miejsce pochówku Dantego

Rawenna to miasto w północnych Włoszech, znane przede wszystkim za sprawą bizantyjskich mozaik, obecnych we wnętrzach ośmiu lokalnych zabytków, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa...
Emilia-Romania
5
minutes
Wlochy Rzym UstaPrawdy 12

Atrakcje Rzymu: Usta Prawdy i kościół Santa Maria in Cosmedin

Usta Prawdy i Bazylika Santa Maria in Cosmedin: Tajemnice starożytności i sakralnej architektury Rzymu. Zainspiruj się ich historią, poznaj wskazówki dla podróżujących i odkryj...
Europa
3
minutes
Wlochy Rzym Fontanna Trevi 31

Fontanna Di Trevi w Rzymie: historia, symbolika i tajemnice 

Odkryj niezwykłą historię i symbolikę Fontanny Di Trevi w Rzymie. Poznaj jej fascynujące tajemnice i rolę w kulturze. Sprawdź, jakie filmy wykorzystały tę ikoniczną...
Europa
4
minutes

Katakumby św. Pawła na Malcie – fascynujący labirynt historii i tajemnic

Katakumby św. Pawła na Malcie to jedno z najbardziej fascynujących miejsc na wyspie, które przyciąga turystów z całego świata. Ten rozległy system podziemnych tuneli i...
Europa
2
minutes
Wlochy Rzym Fontanna Trevi 31

Fontanna Di Trevi w Rzymie: historia, symbolika i tajemnice 

Odkryj niezwykłą historię i symbolikę Fontanny Di Trevi w Rzymie. Poznaj jej fascynujące tajemnice i rolę w kulturze. Sprawdź, jakie filmy wykorzystały tę ikoniczną...
Europa
4
minutes
Berlin metro 10

Komunikacja miejska w Berlinie – jak podróżować po stolicy Niemiec? [metro,...

Berlin to stolica, a zarazem największe miasto Niemiec, zamieszkiwane przez niemal 4 mln osób. Choć jego powierzchnia liczy niespełna 900 km², za sprawą świetnie...
Europa
6
minutes