Co to jest Yaprak Sarma? Przysmaki tureckiej kuchni

Podczas pobytu w Turcji w lokalnych kartach menu bardzo często można natrafić na danie o nazwie Sarma. Przysmak pojawia się także jako: Âdi yaprak dolması, Yaprak sarması lub Yaprak dolması. Każda z nazw odnosi się do bardzo popularnej przekąski, wywodzącej się jeszcze z czasów Imperium Osmańskiego.

Styk Kultur - blog o Turcji - Co to jest Yaprak Sarma? Przysmaki tureckiej kuchni

Co to jest Yaprak Sarma? Jak smakuje?

Yaprak Sarma to nic innego jak małe gołąbki z liści winogron, faszerowane nadzieniem – najczęściej z kaszy bulgur lub ryżu oraz przypraw. Występują zarówno w wersji mięsnej (przede wszystkim w centralnej Anatolii), jak i wegetariańskiej – zeytinyağlı, popularnej głównie w regionach Morza Śródziemnego i Morza Egejskiego. Ta pyszna przekąska jest serwowana zwykle na zimno, jednak im dalej w głąb Anatolii tym częściej można spotkać się z podawaniem jej na ciepło. Sarmę zwykle spożywa się z dodatkiem soku z cytryny lub tradycyjnego tureckiego jogurtu. To bardzo pożywna, smaczna i lekka potrawa – wprost idealna na gorące letnie dni.

🌟 Sprawdź także:  Dlaczego muzułmanie noszą różaniec? Tespih, czyli muzułmański sznur modlitewny

W środkowej Turcji sarma przygotowywana jest w piecu, zwykle z mięsem oraz dużą ilością sosu pomidorowego, a także z dodatkiem oleju, cebuli, orzechów, ziół oraz przypraw. Mieszkańcy Anatolii podają danie w specjalnych naczyniach ceramicznych o nazwie güveç, nadających daniu bardziej ziemisty i jeszcze lepszy smak.

Inną odmianą tej potrawy jest Baklalı dolması, pochodząca z prowincji Amasya w regionie Morza Czarnego. W tym przypadku w liście winogron zawija się mieszankę gotowanego bobu i rozdrobnionej pszenicy, a całość owija w gołąbki w kształcie prostokąta. Danie w tej części Turcji jest serwowane na miedzianej tacy, wraz z gotowanym mięsem na spodzie oraz jogurtem na wierzchu.

Afiyet olsun! (z tur. Smacznego!) :)

🌟 Sprawdź także:  Büyük Valide Han - największy historyczny karawanseraj w Stambule

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *