Czy w Turcji jest bezpiecznie w 2025 roku? [ryzyko zamachów, przestępczość, zdrowie, trzęsienia ziemi, pożary]

Planujesz wakacje lub wyjazd służbowy i zastanawiasz się, czy w Turcji jest bezpiecznie? W tym artykule znajdziesz podsumowanie najważniejszych informacji związanych z bezpieczeństwem w 2025 roku.

Turcja jako destynacja turystyczna

Republika Turcji to od lat jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wybieranych przez Polaków. Połączenie niesamowitej historii i architektury, piękne plaże, niezliczone walory przyrodnicze oraz przyjaźni mieszkańcy sprawiają, że nie sposób wrócić z Turcji rozczarowanym. Jednak minione ataki terrorystyczne, konflikt syryjski oraz trwający w latach 2016 – 2018 stan wyjątkowy sprawiły, że wiele osób zadaje sobie pytanie o to, „czy w Turcji jest bezpiecznie”.

O tym warto pamiętać:

  • Ogólny poziom bezpieczeństwa: Turcja jest ogólnie bezpieczna dla turystów, ale warto śledzić aktualne ostrzeżenia podróżne wydawane przez rządy, w tym MSZ. Najnowsze komunikaty dostępne są na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
  • Bezpieczeństwo w Stambule: W centrum miasta, jak m.in. plac Sultanahmet, należy uważać na kieszonkowców, zwłaszcza w zatłoczonych miejscach.
  • Transport publiczny: Korzystanie z metra, tramwajów i autobusów jest bezpieczne, ale zaleca się unikanie podróżowania nocą w mniej znanych obszarach.
  • Protesty i demonstracje: Unikaj miejsc, gdzie odbywają się demonstracje polityczne, gdyż mogą one czasami prowadzić do zamieszek.
  • Oszustwa turystyczne: Uważaj na popularne oszustwa, takie jak zawyżone ceny w taksówkach, i zawsze negocjuj cenę przed rozpoczęciem podróży.
  • Bezpieczeństwo w hotelach: Wybieraj hotele z dobrymi recenzjami dotyczącymi bezpieczeństwa i przechowywaniem wartościowych przedmiotów w sejfach hotelowych.

Bezpieczeństwo w Turcji w 2025 roku

Ryzyko zamachów terrorystycznych

Komunikaty polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych od lat podkreślają, że kraj jest jednym z państw narażonych na zagrożenie terrorystyczne. Większość ataków miała miejsce w południowo-wschodnich i wschodnich prowincjach oraz w dużych miastach, takich jak Ankara (stolica kraju) oraz Stambuł.

Ostatni poważny atak miał miejsce w styczniu 2017 roku w dzielnicy Ortaköy w Stambule. Zaleca się szczególną ostrożność w miejscach mogących stać się celem terrorystów, takich jak posterunki policji, budynki wojskowe, lotniska, atrakcje turystyczne i miejsca kultu religijnego.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do okręgów Gaziantep, Şanliurfa, Mardin oraz przy granicy z Syrią, a także do okręgów Van i Ağrı przy granicy z Iranem, ze względu na trwające operacje wojskowe i policyjne oraz zagrożenie terrorystyczne. Więcej informacji: MSZ – Turcja.

Bezpieczeństwo w tureckich kurortach

Pomimo napiętej sytuacji politycznej i konfliktu na granicy syryjskiej, popularne kurorty takie jak Antalya, Didim, Dalyan, Kuşadası, Bodrum, Marmaris, Ceşme są oddalone o co najmniej 700-800 km od granicy z Syrią. Zatem, ryzyko zamachów w tych miejscach jest minimalne. Zaleca się jednak zachowanie ostrożności, zwłaszcza w miejscach o dużym natężeniu ruchu turystycznego.

Stan wyjątkowy i jego konsekwencje

Chociaż stan wyjątkowy zakończył się w 2018 roku, obecność wojska na ulicach dużych miast, szczególnie w Stambule oraz w rejonach kluczowych dla rządu, nadal jest powszechna. Zaleca się unikanie fotografowania obiektów rządowych i wojskowych, aby uniknąć problemów z tureckimi służbami.

Przestępczość i oszustwa

W Turcji, podobnie jak w każdym innym kraju, należy zachować standardowe środki ostrożności. Warto unikać samotnych spacerów po zmroku, zabezpieczyć dokumenty i cenne przedmioty, a także weryfikować ceny produktów i usług, ponieważ wysoka inflacja i spadek wartości waluty mogą zwiększać liczbę prób oszustwa. Zaleca się także korzystanie z wiarygodnych taksówek i negocjowanie ceny przed rozpoczęciem podróży.

Ryzyko trzęsienia ziemi

Turcja to jedno z najbardziej aktywne sejsmicznie miejsc na świecie, a trzęsienia ziemi są częstym zagrożeniem. 6 lutego 2023 roku miało miejsce jedno z największych trzęsień w południowej Turcji, które spowodowało ogromne zniszczenia i wiele ofiar. Stambuł, jako jedno z największych miast, jest w szczególnym zagrożeniu. Zaleca się zapoznanie z zasadami postępowania podczas trzęsień ziemi i lokalnymi procedurami ewakuacyjnymi.

Ryzyko pożarów

Pożary w Turcji stają się coraz częstszym problemem, szczególnie w regionach o dużej gęstości lasów i na wybrzeżach. W 2021 roku kraj przeżył jedne z najtragiczniejszych sezonów pożarowych, które miały poważne konsekwencje dla lokalnych społeczności. Warto śledzić prognozy pogody i komunikaty o zagrożeniach pożarowych oraz unikać wchodzenia w lasy w sezonie letnim.

Bezpańskie zwierzęta

W wielu tureckich miastach można spotkać bezdomne psy i koty. Choć zwykle mają łagodne usposobienie, należy zachować ostrożność i unikać kontaktu z nimi. W przypadku ugryzienia lub zadrapania przez zwierzę, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Ruch drogowy w Turcji

W Turcji obowiązuje ruch prawostronny, a stan dróg w zachodnich regionach jest wysoki. Niestety, wysoki wskaźnik wypadków drogowych i ignorowanie przepisów przez niektórych kierowców stanowi ryzyko. Warto szczególnie zachować ostrożność podczas Ramadanu, kiedy to zmęczeni kierowcy mogą być bardziej narażeni na błędy.

Podsumowanie

Planując podróż do Turcji w 2024 roku, warto być świadomym potencjalnych zagrożeń, ale również cieszyć się pięknem tego kraju i gościnnością jego mieszkańców. Zawsze warto śledzić najnowsze komunikaty MSZ i zachować zdrowy rozsądek podczas podróży.

Więcej informacji o bezpieczeństwie w Turcji oraz aktualnych ostrzeżeniach podróżnych znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: MSZ – Turcja.

Poznaj Turcję i Stambuł dzięki moim książkom

Jeśli poszukujesz więcej informacji o Turcji i Stambule, serdecznie polecam moje książki, wydane przez Wydawnictwo PASCAL – to idealne źródło wiedzy i inspiracji do planowania podróży! Znajdziesz tam fascynujące szczegóły o miejscach, które warto zobaczyć, oraz praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zrozumieć turecką kulturę i tradycje:

27 Comments

  1. Wojtek

    Byłem w okolicach Bodrum 1,5roku temu u rodziny, która tam mieszka. Poruszałem się po okolicy z nimi i bez nich i było super.
    Po pierwsze, bezpiecznie, poza jedną sytuacją, gdy trzech Turków wkurzonych kolejką do odprawy na statek na wyspę Kos dorowadziło do szarpaniny z … Polakami ;) Mikro bitwa polsko-turecka, zakończona rozejmem na widok policji ;)
    Po drugie: czystość. Jak ktoś chce zobaczyć syf, niech pojedzie np do Rzymu (byłem w ostatnie wakacje). Okolice Bodrum to przy tym warunki sterylne.
    Poza tym: mili i uprzejmi ludzie, np. w lokalnych busach, którymi jeżdżą w zasadzie sami miejscowi, wielka kultura, uprzejmość, życzliwość. Małe busy są nowoczesne, czyste, sprawne technicznie, nie to co spotykam np u nas w Zakopanem.
    Jedyne co nie polecam, to jazda prywatnym samochodem. Na drogach cuda się dzieją, ale jak ktoś lubi adrenalinę, to super rozrywka za darmo ;)

  2. Maria

    Witam. Wybieram się do Stambułu 7 sierpnia. Będę jakoś po północy na lotnisku IST. Jak dotrzeć do centrum? Orientuje się Pani czy kursują autobusy o takiej porze? Troszeczkę mam obawy czy wybrać się do Stambułu ;/

  3. Wojciech

    Opinia wydaje się być obiektywna i pomocna przy podjęciu decyzji o wyjeździe na wakacje do Turcji. Jeśli jednak mam wybierać zaryzykować czy nie, wybieram Nie. Dziękuję i pozdrawiam.

  4. Paweł

    Ciekawe miejsce:) Mnie interesuje Turcja wschodnia rejon góry Ararat. Czy tam jest dzisiaj bezpiecznie ?

    • Za kilka tygodni wybieram się do wschodniej Turcji, dlatego polecam lekturę bloga w maju – pojawi się sporo nowych informacji. :)

  5. Radek

    Witam.
    Za dwa tygodnie lecę z żoną do Side (wersja z TUI).
    Zamierzałem pożyczyć samochód by objechać lokalne atrakcje. Czy to dobry pomysł, może lepiej z lokalnego biura podróży na miejscu szukać wycieczek? Nie mam preferencji.
    Pytanie 2: czy spokojnie w cały dzień mogę pójść pobiegać promenadą/po mieście? Czy żona sama na bieganiu w dzień to dobry pomysł?

  6. magda

    Bardzo ciekawy blog.
    Wybieramy się w okolice Bodrum, bo to nasz pierwszy raz w Turcji. Co warto zobaczyć? Czy jest możliwe samodzielne zwiedzanie np. pobliskiego Kos czy Rodos. Czy będziemy w stanie dotrzeć promem w te okolice sami? Gdzie warto się zatrzymać i podziwiać oraz czy poleca Pani jakieś inne sposoby na zwiedzanie tego regiony niż typowe wycieczki fakultatywne? Pozdrawiam :)

    • Bardzo dziękuję! :) Na miejscu istnieje możliwość wykupienia biletów promowych, a szczegółowy harmonogram rejsów można znaleźć np. tutaj: http://www.bodrumferryboat.com/en/calendar.asp. Polecam gorąco Rodos i wyspę Symi! W Turcji bardzo dobrze rozwinięta jest sieć połączeń autokarowych oraz małych busików (tzw. dolmusz), kursujących do najpopularniejszych miejsc i atrakcji turystycznych. Wycieczki fakultatywne pozwalają zobaczyć wiele miejsc, jednak niestety zwykle oferują także m.in. obowiązkowe pokazy mody skórzanej lub wizyty w sklepach z tekstyliami, przez co traci się sporo czasu na zbędne atrakcje. Polecam podróżowanie na własną rękę, bo dzięki temu będą mogli spędzić Państwo w wybranych miejscach tyle czasu, ile tylko będą mieli Państwo ochotę. :)

  7. anita-2254@wp.pl

    Witam Mam pytanie odnosnie Antalyi wybieramy się tam z rodziną czy tam jest bezpiecznie i czy to prawda że należy zwrocić szczegolna uwagę na to co sie mowi?Mamy wykupiony pobyt w hotelu Limak Atlantis i czy na terenie resortu trzeba nosić ze sobą dokumenty?

    • Jeżeli nie planują Państwo podróżowania po kraju i opuszczenia terenu resortu, a z uwagi na troskę o bezpieczeństwo dokumenty wolą Państwo zostawić w hotelowym sejfie, polecam zadbanie o kopię dokumentów. Warto wykonać kserokopię lub skan pierwszej strony paszportu oraz wizy i mieć je zawsze przy sobie. Co prawda nigdy nie zdarzyła mi się kontrola na terenie kraju, jednak zgodnie z obowiązującym prawem należy zawsze mieć przy sobie paszport oraz wizę. Ostatni raz odwiedziłam Antalyę w maju ubiegłego roku i w mojej ocenie nie ma powodu do zmartwień. Przepiękne miasto, wspaniali ludzie, niesamowite widoki. :) Odpowiedź na pytanie dotyczące bezpieczeństwa, którą starałam się zawrzeć w powyższym tekście, jest jednak tylko i wyłącznie moim subiektywnym zdaniem. Każdorazowo zachęcam przede wszystkim do wnikliwej lektury bieżących komunikatów MSZ-u, przed każdym zagranicznym wyjazdem. Pozdrawiam ciepło! :)

  8. Anita

    Bardzo ciekawy blog. Byliśmy w Turcji 6 razy i pewnie jeszcze nie raz pojedziemy. Nie odwołaliśmy wakacji nawet w 2016 r, kiedy tydzień przed naszym wylotem ogłoszono zamach stanu. Czujemy się tam bardzo bezpiecznie. Spacerując do miasteczku portowym Side, o g. 23.00, 24.00 mam większy komfort aniżeli niekiedy w Polsce. Turyści są traktowani w wyjątkowy sposób, „noszeni na rękach” , takie można odnieść wrażenie. Wspaniałe hotele, rewelacyjna kuchnia, infrastruktura, drogi,naprawdę możemy im tego pozazdrościć. Naprawdę namawiam na wyjazd do Turcji, jak człowiek raz pokocha Turcję to juz na zawsze.

  9. Justyna

    Wczoraj wrocilismy z 7 dniowego pobytu w Fethyie. Podroz z dwuletnim dzieckiem. Tak jak wiekszosc osob obawialismy sie tego czy jest bezpiecznie dlatego Turcja nie byla na naszej mapie podrozniczej. Ciesze sie ze sie odwazylismy. Fethyie i okolice Dalaman sa przepiekne. Czulismy sie tam bezpiecznie. Napewno jeszcze wrocimy.

    • Udun

      Proszę o trochę więcej informacji o Stambule. Wybieram się na motorze w 2019 i może na coś szczególnie warto zwrócić uwagę.?

  10. Ciekawy i pouczający artykuł! Co do bezpieczeństwa to zwrocę uwagę państwa wybierających się do Turcji że rok temu objechałem cała Afrykę zach. wliczając Niger i Mali i z żoną wróciliśmy zdrowi i cali a auto kolegom okradziono dopiero w… Hiszpanii pierwszej nocy. ?
    Turcja lubi mieszać się w nieswoje sprawy ale w przeciwieństwie do Berlina Paryża czy gdzie tam są teraz zamachy w EU jest państwem totalitarnym i tam się stosuje tortury i morderstwa na terrorystach i dzięki temu jest to zdecydowanie bezpieczniejsze miejsce niż np Londyn a o niebo od Paryża!

  11. Magpie

    Nie wspomniala pani o niemal epidemii wirusa Coxackie, jaka miała miejsce w 2017 roku w najwiekszych kurortach w Turcji. Duzo ludzi chorowało, wirus jest szczególnie niebezpieczny dla malych dzieci.

  12. Magdalena

    Dzień dobry,
    Wybieram się w listopadzie 2018 do Turcji. Konkretnie Antalya – Myra – Likia – Efez – Pamukkale – Hierapolis.
    Jest to wycieczka objazdowa. Noclegi w 4 i 5 gwiazdkowych hotelach. Jadę z synem – 12 lat.
    Czy jest tam bezpiecznie?

    • Justyna

      Ja byłam na 12 dniowej objazdówce w lipcu, w większości tych miejsc. Wszędzie są zaostrzone środki bezpieczeństwa, ale nigdy nawet przez chwilę nie poczułam się zagrożona. Pobyt w Turcji był spokojny i przede wszystkim niezapomniany.

  13. boschka1

    Do Turcji wybieram się po raz pierwszy, wykupiłam ze znajmymi wakacje w pobliżu Kusadasi, jaki jest w tym rejonie poziom bezpieczeństwa? Lecimy w sierpniu br. chcemy zwiedzić Efez i nie tylko, ja, nie ukrywam, mam obawy. Mamy jeszcze czas na ewntualną zmianę planów – na inny kraj

    • Polecam śledzenie bieżących komunikatów MSZ-u na temat bezpieczeństwa w poszczególnych regionach Turcji. :)

  14. Nicole

    Mam zarezerwowane wakacje w tym roku do Turcji z rodzina i nie ukrywam ze mam obawy zwlaszcza ze jadzie ze mną trojka dzieci w tym dziecko 3 letnie . Czy mogłabym się dowiedzieć od pani co sądzi pani na temat wyjazdu tam z rodzina . Nie ukrywam mamy bardo super hotel gdzie jest mnóstwo zjeżdżalni , dużo basenów i własna plaża ale mimo to mam obawy .

    • Dzień dobry, dziękuję za odwiedziny bloga. :) Wszystkie moje refleksje dotyczące bezpieczeństwa w Turcji starałam się opisać w powyższym tekście. Absolutnie nie chciałabym w żaden sposób nikogo zachęcać lub zniechęcać do wyjazdu do Turcji – podróż to indywidualna decyzja każdego z nas. Polecam na bieżąco śledzić komunikaty MSZ-u, które powinny być punktem wyjścia do rozważań o wyjeździe. Tymczasem, pozdrawiam ciepło ze słonecznej i sympatycznej Antalyi! :)

  15. Edyta

    Dziękuję za ciekawy artykuł. W lipcu wybieram się do Turcji po raz pierwszy, konkretnie do Marmaris. Mam pewne obawy, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jednak tak naprawdę nigdzie nie ma 100% bezpieczeństwa. Zamachy były przecież także w Europie

    • Pani Edyto, dziękuję za odwiedziny bloga! Życzę fantastycznego wyjazdu i pozdrawiam ciepło z Antalyi, gdzie obecnie przebywam. :)

  16. Michał

    Istotnie. Chociaż jest przecież mnóstwo innych ciekawych do zwiedzana krajów. Czy naprawdę trzeba tak usilnie pchać się tam gdzie jest niestabilnie? U nich to chyba zawsze jakieś problemy. Czasami jedna głupia minuta decyduje o życiu i śmierci człowieka… a któż z nas chciałby być rozjechanym przez ciężarówkę na Niemieckim jarmarku, albo zginąć od kuli Tureckiego zamachowcy obalającego rząd? To by była dopiero farsa… zginąć w tak bajeczny sposób… Czy warto ryzykować dla kilku meczetów i straganów?

    • Panie Michale, oczywiście – nie trzeba. Tak jak wspomniałam, decyzja o podróżowaniu do Turcji jest indywidualnym wyborem każdego turysty i absolutnie nie mam na celu nikogo do tego namawiać. Tym bardziej, w sytuacji gdy dla kogoś Turcja jawi się jedynie jako „kilka meczetów i straganów”. :) Pozdrawiam serdecznie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *