Gdzie leży starożytny Pergamon? Jak tam dotrzeć?

Turecki region Morza Egejskiego to obszar pełen interesujących miejsc, począwszy od wielu uroczych nadmorskich wiosek, wypełnionych roślinnością, brukowanymi uliczkami i budynkami o pastelowych fasadach, po stanowiska archeologiczne. Wśród tych ostatnich warto zwrócić uwagę na ruiny starożytnego Pergamonu, górujące nad miastem Bergama.

Wznoszący się nad okolicą starożytny Akropol Pergameński w 2014 wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Choć wiele cennych artefaktów, pochodzących z tego wzgórza, znajduje się w Muzeum Pergamońskim na Wyspie Muzeów w Berlinie, pozostałości Pergamonu wciąż robią wrażenie. Dodatkowym atutem tego miejsca jest także malowniczy widok na współczesną Bergamę, pasma górskie oraz doliny rzek, roztaczający się ze wzgórza. 

🌟 Sprawdź także:  Odkryj piękne, tureckie wyspy w północnej części Morza Egejskiego

Jak dojechać do Bergamy i starożytnego Pergamonu? 

Bergama leży w zachodniej Turcji, około 130 km od lotniska Adnana Menderesa. Z Izmiru można tu bezpośrednio dotrzeć autobusem lub minibusem. Inną opcją jest podróż koleją İZBAN do Aliağy, skąd następnie możemy także kontynuować trasę lokalnym autobusem. Dojazd na wzgórze starożytnego Pergamonu oferują z centrum miasta m.in. prywatni taksówkarze. Na akropol można także wjechać windą gondolową (tur. Bergama Akropol Teleferik). Kolejka łączy obszar wzgórza z jego podnóżem, w północnej części współczesnej Bergamy. 

Co można zobaczyć w Bergamie?

Na obszarze Akropolu znajduje się, położony na stromym południowo-zachodnim zboczu, starożytny teatr, mogący pomieścić w czasach hellenistycznych nawet 15 tys. osób. Na pergamońskim wzgórzu dostępne są także m.in. pozostałości słynnej starożytnej biblioteki, marmurowe kolumny i fragment Świątyni Trajana, zbudowanej w okresie rzymskim oraz podbudowa Wielkiego Ołtarza Zeusa. 

🌟 Sprawdź także:  Wygraj książkę o Turcji!

W trakcie pobytu w Bergamie, miłośnicy historii nie powinni zapomnieć o odwiedzeniu Muzeum Archeologicznego (tur. Bergama Arkeoloji Müzesi). Placówka oferuje kolekcję artefaktów, znalezionych w trakcie wykopalisk na okolicznych stanowiskach. Szczególną uwagę odwiedzających przyciągają posągi bogów z IV wieku. Przebywając w regionie, warto także zwrócić uwagę na sklepy z dywanami, gdyż wiele orientalnych kilimów to produkty regionalne. 

Ile kosztuje bilet wstępu na Akropol Pergameński?

Wstęp na teren stanowiska archeologicznego w Bergamie (tur. Bergama Akropol Örenyeri) jest płatny. Cena biletu w 2021 roku wynosi 60 TL. Miejsce jest czynne codziennie w godzinach 9:00 – 19:00 w okresie letnim oraz 8:30 – 17:30 w okresie zimowym. Kasy biletowe są nieczynne na pół godziny przed planowanym zamknięciem.

Atrakcje okolicy:

Ayvalık

Niewielki nadmorski Ayvalık zachwyca swoim pięknem, architekturą starych osmańskich domów oraz dawnych greckich cerkwi, przekształconych w meczety, a także bliskością wyspy Lesbos, należącej do terytorium Grecji. Lokalna kuchnia nasączona jest smakiem rodzimej oliwy z oliwek. Do najpopularniejszych przysmaków należą owoce morza.

🌟 Sprawdź także:  8 największych i obowiązkowych atrakcji Stambułu

Cunda

Przebywając w Ayvalık warto skusić się na rejs statkiem na grecka wyspę Lesbos, jak i udać się na małą turecką wysepkę Cunda (zwaną również Alibey), na którą dojechać może drogą lądową. W latach 60. wybudowano tu pierwszy w Turcji most łączący wyspę z wybrzeżem nad wodami zatoki. Dziś turyści z łatwością mogą kursować między lądem a wyspą, korzystając z lokalnych busów oraz wyjątkowo tanich wieloosobowych taksówek.

Eski Foça

Współcześnie Eski Foçę zamieszkuje około 30 tys. mieszkańców, choć uważa się, że w sezonie liczba ta rośnie dwukrotnie, z uwagi na właścicieli letnich rezydencji, którzy chętnie spędzają tu wakacje. Miasteczko zachowało wiele ze swojego tradycyjnego charakteru, a region ten wciąż bazuje przede wszystkim na rolnictwie i rybołówstwie. Nie ma tu hotelowych molochów, głośnych dyskotek ani kiczowatej atmosfery kurortu.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *