Strona głównaTurcjaBezpieczeństwo & informacje praktycznePogoda w Turcji - ilu stopni można spodziewać się w grudniu oraz...

Pogoda w Turcji – ilu stopni można spodziewać się w grudniu oraz styczniu? ⛅?

-

- Reklama -

Planujesz wyjazd do Turcji w grudniu lub styczniu i zastanawiasz się, jaka będzie pogoda? W tym tekście znajdziesz podstawowe informacje, dotyczące średnich temperatur w poszczególnych regionach kraju oraz moje prywatne doświadczenia, związane z pobytem w Turcji późną jesienią i zimą.

stambul gr Pogoda w Turcji   ilu stopni można spodziewać się w grudniu oraz styczniu? ⛅?
Stambuł – grudzień 2017

Wszystko, co musisz wiedzieć o położeniu i klimacie Turcji

Turcja to bardzo duży kraj, położony dwóch kontynentach – w Azji na półwyspie Azja Mniejsza (97% powierzchni) oraz w Europie (3% powierzchni). Powierzchnia kraju wynosi 783 562 km², co czyni ją ponad dwukrotnie większą od Polski. Europejska część Turcji oddzielona jest od azjatyckiego brzegu morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcja to kraj czterech mórz – od północy otacza ją Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie oraz Morze Marmara, a od strony południowej Morze Śródziemne. Kraj znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego, który na wybrzeżu egejskim oraz śródziemnomorskim przyjmuje odmianę morską, w głębi kraju odmianę kontynentalną a na północy kraju zbliża się do klimatu umiarkowanego. Najmniej przyjemny klimat górski panuje na Wyżynie Armeńskiej, gdzie przez cały rok utrzymuje się śnieg. Zimą w Turcji odnotowuje się duży spadek temperatur, które są najniższe na wschodzie Turcji. Najzimniejszym miesiącem w roku jest styczeń.

- Reklama -Choć Turcja kojarzy się z wysokimi temperaturami, a w okresie letnim w kraju jest bardzo gorąco, w rzeczywistości jej klimat jest bardzo zróżnicowany i zależny od pory roku oraz regionu. W związku z tym, że Turcja to bardzo duży kraj, planując wyjazd, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na przewidywaną pogodę w regionie, do którego się wybieramy. W grudniu i styczniu temperatura w Stambule może znacząco różnić się od tej na południu kraju, gdzie znajdują się popularne kurorty. 

? Grudzień w Stambule

Stambul final Pogoda w Turcji   ilu stopni można spodziewać się w grudniu oraz styczniu? ⛅?
Wykres obrazujący średnią temperaturę w Stambule w latach 2010 – 2018.

W Stambule ostatni miesiąc roku przynosi zazwyczaj sporo chłodnych, pochmurnych i deszczowych dni, zwiastując początek zimy. Średnia temperatura wynosi zwykle około 10°C, w nocy spadając nawet do 6°C. Według statystyk, w ciągu dwóch dni w grudniu pojawiają się również niewielkie opady śniegu. Nie brakuje jednak odstępstw od tej normy!

W drugiej połowie grudnia 2017 polecieliśmy do Stambułu na dłuższy weekend, a temperatura w trakcie naszego pobytu sięgała w słońcu nawet 17°C! Podczas gdy w Polsce królowała zima, my spacerowaliśmy wzdłuż stambulskich ulic w krótkim rękawku. Było zdecydowanie cieplej, niż podczas naszego wcześniejszego pobytu w mieście, w maju tego samego roku. Do dziś mam w pamięci urokliwe grudniowe popołudnie, spędzone w dzielnicy Üsküdar, kiedy leniwie popijaliśmy kawę po turecku, zachwycając się pięknym stambulskim słońcem i widokiem wieży Kız Kulesi. Gdybyśmy kilka tygodni wcześniej sugerowali się prognozami pogody, być może przełożylibyśmy nasz pobyt na nieco później. Warto jednak podkreślić, że grudzień 2017 był zdecydowanie cieplejszy od lat poprzednich, jak również od 2018 roku. Co więcej, ciepło towarzyszyło nam wyłącznie w ciągu dnia – wieczorami robiło się chłodno i ciepłe rzeczy okazały się bardzo przydatne!

[irp posts=’8478′]

? Grudzień na Riwierze Tureckiej – Antalya, Side, Alanya, Belek

Antalya final Pogoda w Turcji   ilu stopni można spodziewać się w grudniu oraz styczniu? ⛅?
Wykres obrazujący średnią temperaturę w Antalyi w latach 2010 – 2018.

Przygotowany przeze mnie wykres, prezentujący średnie temperatury w grudniu w Stambule, mógł solidnie rozczarować tych z Was, którzy wyobrażali sobie zimową ucieczkę w tureckie tropiki. Głowa do góry! Wbrew pozorom, stosunkowo ciepłe wakacje w Turcji w grudniu są możliwe. W poszukiwaniu wyższych temperatur warto udać się na południe kraju, przede wszystkim w okolice Antalyi, Side oraz Alanyi. Miejsca te od od Stambułu dzieli około 600 km, a co za tym idzie grudniowa pogoda na Riwierze Tureckiej jest zwykle znacznie lepsza. W grudniu, który uchodzi za najchłodniejszy miesiąc w Antalyi, średnia temperatura w ciągu dnia wynosi około 12°C, a Morze Śródziemne ochładza się do 18°C. Niestety, nawet w ciągu kilkunastu dni w miesiącu mogą wystąpić opady deszczu.

To właśnie na Riwierze Tureckiej mieszczą się popularne hotele, których nazwy widnieją w grudniowych ofertach wiodących polskich biur podróży. Wczasy poza sezonem odznaczają się nie tylko zdecydowanie niższymi cenami, ale również gwarancją braku tłumu turystów. Jeżeli zatem temperatura wynosząca w słońcu kilkanaście stopni Was satysfakcjonuje, a wizja możliwości wystąpienia pochmurnych i deszczowych dni Was nie zniechęca, południe Turcji w grudniu wydaje się być strzałem w dziesiątkę!

Warto wspomnieć o tym, że pogoda w Turcji ma prawo zaskoczyć nas o każdej porze roku. Gdy odwiedziliśmy Antalyę w maju 2018 roku, kiedy to – wydawać by się mogło – piękne słońce to istny gwarant, w trakcie naszego pobytu było dość pochmurnie, wietrznie, a momentami nawet deszczowo. Tymczasem w grudniu tego samego roku dni były ciepłe i słoneczne. :)

[irp posts=’15141′]

⛵ Grudzień na Wybrzeżu Egejskim – Izmir, Bodrum, Marmaris, Kuşadası

Izmir Pogoda w Turcji   ilu stopni można spodziewać się w grudniu oraz styczniu? ⛅?
Wykres obrazujący średnią temperaturę w Izmirze w latach 2010 – 2018.

Jakiej temperatury w grudniu można spodziewać się w Turcji Egejskiej? Średnia temperatura w Izmirze w ostatnich latach była niemalże dwukrotnie niższa od tej, odnotowanej w Antalyi. W popularnych kurortach, jak Bodrum, Marmaris, czy Kuşadası, temperatura w ciągu dnia nie przekracza 17°C, a wieczorami wynosi około 7°C. O tej porze roku istnieje duże prawdopodobieństwo występowania opadów lekkiego deszczu oraz burz. Grudniowe niebo na Wybrzeżu Egejskim bywa często zachmurzone. Warto przygotować się również silny wiatr.

Grudzień i styczeń to miesiące, w których popularne kurorty egejskie zamieniają się w swoiste miasta-widma, a wiele popularnych hoteli i restauracji pozostaje zamkniętych. Ta sytuacja ma jednak swoje plusy – bez dokonywania wcześniejszej rezerwacji, istnieje duża szansa na znalezienie noclegu na miejscu, w niemalże każdym czynnym obiekcie hotelowym. W poszukiwaniu miejsc, w których tętni życie, warto wybrać się do wspomnianego przeze mnie wyżej Izmiru – trzeciego co do wielkości miasta w Turcji. Zimy w mieście bywają zwykle ciepłe, lecz deszczowe, a temperatura bardzo rzadko spada poniżej zera.

[irp posts=’23013′]

Asansor2 Pogoda w Turcji   ilu stopni można spodziewać się w grudniu oraz styczniu? ⛅?
Izmir / sierpień 2019

❄ Grudzień Mardin (południowo-wschodnia Turcja)

Mardin Pogoda w Turcji   ilu stopni można spodziewać się w grudniu oraz styczniu? ⛅?
Wykres obrazujący średnią temperaturę w Mardin w latach 2010 – 2018.

Aby jeszcze lepiej zobrazować skalę zróżnicowania temperatury w różnych regionach Turcji, postanowiłam zabrać Was w wirtualną podróż do Mardin, pięknego miasta w południowo-wschodniej części kraju. Miasto mogące poszczycić się zabytkowymi meczetami, madresami, kościołami oraz charakterystycznymi wąskimi uliczkami, przy których rozciągają się kamienne domy, rocznie odwiedza około 5 milionów turystów. Architektura, charakterystyczny krajobraz miejski, różnorodna kuchnia oraz kultura współistnienia muzułmanów i chrześcijan uczyniły z Mardin jedno z najbardziej interesujących miejsc w Turcji.

Murat, nasz przewodnik, w trakcie naszego majowego pobytu w prowincjach Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman i Gaziantep, opowiadał nam sporo o życiu w tej części Turcji. Podczas gdy temperatura za oknem sięgała 30 °C, Murat wspominał o mroźnych zimach, jakie corocznie nawiedzają ten obszar kraju. W grudniu oraz styczniu krajobraz kamiennych domów nierzadko pokrywa widoczna warstwa śniegu. Wystarczy rzut oka na wykres, by uzmysłowić sobie, jak dalece temperatury na wschodzie odbiegają od tych na zachodzie kraju! Średnie grudniowe temperatury w Mardin wyniosły w ostatnich latach zaledwie 6°C .

☃ Mroźny grudzień w Erzurum, popularnym tureckim kurorcie narciarskim

Erzurum Pogoda w Turcji   ilu stopni można spodziewać się w grudniu oraz styczniu? ⛅?

Jeśli sądzicie, że kilka stopni poniżej zera w południowo-wschodniej Anatolii to największy mróz, jaki może Was spotkać w Turcji w grudniu, nic bardziej mylnego! Mało kto wie, ale ten szalenie różnorodny i bogaty kulturowo kraj może pochwalić się również prężnie działającymi ośrodkami narciarskimi. Jednym z nich jest Erzurum, miasto zlokalizowane na wschodzie Turcji, na wysokości 2100 m. Z uwagi na mroźne zimy i obfite opady śniegu, sezon narciarski trwa tu od listopada do maja. W ciągu ostatnich dziewięciu lat, średnie grudniowe temperatury w Erzurum wahały się od -3 do nawet -13°C! Do dyspozycji narciarzy pozostaje ponad 60 km świetnej jakości nartostrad, wśród których dominują czerwone i niebieskie.

[irp posts=’15772′]

Czy warto wybrać się do Turcji w grudniu lub styczniu?

Grudzień i styczeń to dobry czas na podróż do Turcji, o ile nie nastawicie się tylko i wyłącznie na widoki i pogodę rodem z katalogów turystycznych. Bez względu na to, czy planujecie wybrać się do Stambułu, do jednego z kurortów Riwiery Tureckiej, na Wybrzeże Egejskie lub do wschodniej części Turcji, nie zabraknie tam pięknych krajobrazów, urokliwych miejsc i doskonałej kuchni. Turcja poza sezonem stwarza okazję do odkrywania jej uroku w dość kameralnej atmosferze, bez konieczności bycia otoczonym przez tłumy turystów (choć i w sezonie są miejsca, w których ich nie spotkacie, jak np. urokliwa Eski Foça). Zimą istnieje również niepowtarzalna szansa do odkrycia kilku lokalnych produktów sezonowych, jak chociażby bozy czy gorącego salepu (co prawda, można go pić o każdej porze roku, jednak jesienią i zimą smakuje w Turcji najlepiej!). Istotnym plusem odwiedzania Turcji zimą są również względy ekonomiczne – o tej porze roku jest zwyczajnie znacznie taniej, niż w sezonie. Warto jednak wziąć pod uwagę, że wiele popularnych miejsc i atrakcji w typowo turystycznych miejscowościach w okresie zimowym pozostaje zamkniętych.

mapa turcja Pogoda w Turcji   ilu stopni można spodziewać się w grudniu oraz styczniu? ⛅?
Na potrzeby tego tekstu przeanalizowałam średnie temperatury w styczniu oraz grudniu, panujące w pięciu miastach w Turcji – Stambule, Izmirze, Antalyi, Mardin i Erzurum. Lokalizacje opisywanych miejsc znajdziesz na powyższej mapie.

Jakie są Twoje doświadczenia, związane z pobytem w Turcji jesienią oraz zimą? Będzie mi miło, jeśli podzielisz się nimi w komentarzu pod tym postem ↓

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga a Styk Kultur to jeden z najstarszych i najpopularniejszych blogów podróżniczych o Turcji. Gorąco polecam Ci zakup mojej książki Turcja. W mojej krainie minaretów, aromatycznej herbaty i mruczących kotów, wydanej nakładem wydawnictwa PASCAL i bogato ilustrowanej zdjęciami autorstwa Marcina. Książka jest dostępna w najlepszych księgarniach oraz m.in. na empik.comTUTAJ. :) Chcesz być na bieżąco? Zaobserwuj @stykkultur na Instagramie oraz Facebooku, a także dołącz do mojej grupy Miłośnicy Turcji.

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! W trakcie naszych podróży towarzyszę Agnieszce razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Zazwyczaj profesjonalną lustrzanką lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, a czasami po prostu z komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

Sprawdź także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły

Close