Kto z nas nie zna choć jednej spośród licznych baśni Hansa Christiana Andersena, duńskiego poety i baśniopisarza? Nie każdy jednak wie, że grób twórcy „Calineczki” oraz „Brzydkiego kaczątka” znajduje się w Kopenhadze!

Kim był Hans Christian Andersen?
Hans Christian Andersen to duński pisarz i poeta, rozsławiony na całym świecie za sprawą twórczości baśniopisarskiej. Przyszedł na świat w 1805 w Odense jako syn szewca. W 1819 roku wyjechał do Kopenhagi, gdzie m.in. uczęszczał do szkoły baletowej, a także próbował gry w teatrze.
Pierwszy zbiór baśni Andersena został wydany w Kopenhadze w roku 1835, a kolejne tomy ukazały się w latach 1836 i 1837. Przez całe życie napisał nie mniej niż 3381 prac. Do najsłynniejszych spośród jego baśni należą m.in. „Brzydkie kaczątko„, „Dziewczynka z zapałkami„, „Królowa śniegu„, „Nowe szaty cesarza„, „Mała syrenka„, „Calineczka” i „Księżniczka na ziarnku grochu„. Dzieła Andersena zostały przetłumaczone na ponad 125 języków i nadal są regularnie wydawane w milionach egzemplarzy na całym świecie.
Podróżnik i miłośnik fotografii
Andersen był osobą ciekawą ludzi i świata. W trakcie swojego siedemdziesięcioletniego życia zwiedził niemal całą Europę, odwiedzając m.in. Niemcy, Włochy i Francję. Zdobył także wielu przyjaciół i bliskich znajomych „po fachu”, do których zaliczali się m.in. Charles Dickens oraz bracia Grim.
Hans Christian był wysokim, szczupłym mężczyzną o wąskiej podłużnej twarzy i dużym nosie. Uważa się, że Andersen był jednym z najczęściej fotografowanych duńskich poetów swoich czasów. Chętnie stawał przed obiektywem duńskich i niemieckich profesjonalistów, a efekty tej pracy wykorzystywał m.in. w specjalnie produkowanych dla siebie wizytówkach. Zwykle pozował na zewnątrz, a w drugiej połowie XIX wieku po raz pierwszy sfotografowano go w jego domu w dzielnicy Nyhavn.
Choć w jego życiu roiło się od kobiet, nie brakuje sugestii, że był osobą biseksualną. Zmarł 4 sierpnia 1875 roku jako nieżonaty i bezdzietny.

Gdzie znajduje się grób Hansa Christiana Andersena?
Grób Hansa Christiana Andersena znajduje się na idyllicznym cmentarzu Assistens w Kopenhadze, zlokalizowanym przy ul. Kapelvej 2. Miejsce pochówku poety mieści się w części cmentarza nazywanej dziś „Ogrodem HC Andersena”, pod numerem P 513. Otacza go żeliwny ozdobny płot, którego zdobienia nawiązują swoim kształtem do liści dębu. Na nagrobku widnieje werset z wiersza HC Andersena „Oldingen”


W 1872 roku, gdy Hans Christian był już bardzo chory, miejsce na cmentarzu wykupił jego dobry przyjaciel, Edvard Collin, który po śmierci także spoczął tu wraz ze swoją żoną, Henriette.
Do 1914 roku na zajmującym 9 m2 miejscu znajdował się także mniejszy nagrobek, należący do państwa Collin, jednak później został przeniesiony na teren cmentarza Frederiksberg. Ciała Edvarda Collina i Henriette Collin do dziś dzielą grób z HC Andersenem.

Cmentarz Assistens w Kopenhadze
Pochodzący z 1760 roku, Assistens jest czynny codziennie w godzinach 7:00 – 19:00 zimą (październik-marzec) oraz 7:00 – 22:00 latem (kwiecień – wrzesień). Cmentarz jest miejscem pochówku wielu duńskich notabli. Oprócz Andersena, spoczęli tu m.in. Søren Kierkegaard , Christoffer Wilhelm Eckersberg i Christen Købke.




Assistens Kirkegård jest podzielony na sekcje. W najstarszej części „A” znajdują się między innymi groby Sørena Kierkegaarda i malarza Christena Købke. Sekcja „D” poświęcona jest mniejszościom religijnym i obejmuje groby rzymskokatolickie oraz reformowane, a także groby prawosławne. Sekcja „E” pierwotnie służyła kościołowi Matki Bożej.
W części centralnej, stanowiącej około 1/4 powierzchni, wciąż chowani są zmarli. Cmentarz jest jednak także popularną atrakcją turystyczną oraz największym terenem zielonym w dzielnicy Nørrebro. Park cmentarny bardzo chętnie uczęszczany jest przez mieszkańców Kopenhagi oraz turystów.


Jak dotrzeć na grób Andersena w Kopenhadze?
Do Assistens Kirkegård najłatwiej dotrzeć metrem. Bezpośrednio przy jednym z wejść na teren cmentarza znajduje się stacja Nørrebros Runddel.


