Zamów konsultacje o Turcji

Göbekli Tepe – tajemnicze stanowisko archeologiczne w Turcji

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Autor zdjęć: Marcin Bąkiewicz
- Advertisement -

Usytuowany w południowo-wschodniej Turcji, obszar archeologiczny Göbekli Tepe jest uznawany przez specjalistów za najstarsze miejsce kultu stworzone przez człowieka. To tajemnicze starożytne sanktuarium powstało co najmniej 11,5 tysiąca lat temu, co czyni je około 7 tysięcy lat starszym od egipskich piramid i 6 tysięcy lat starszym od Stonehenge. Odkrycie Göbekli Tepe wskazuje na konieczność rewizji historii neolitu w Eurazji. Sprawdź to wyjątkowe stanowisko archeologiczne, które fascynuje badaczy i pasjonatów historii!

Göbeklitepe pigułce

  • Lokalizacja: Göbekli Tepe to stanowisko archeologiczne zlokalizowane w regionie Anatolii Południowo-Wschodniej w Turcji.
  • Okres zamieszkania: Osada była zamieszkana od około 9500 do co najmniej 8000 lat p.n.e., w okresie neolitu przedceramicznego.
  • Struktury megalityczne: Zlokalizowane w tym miejscu duże, okrągłe struktury zawierają olbrzymie kamienne filary, uważane za najstarsze znane megality.
  • Detale antropomorficzne: Filary często ozdobione są antropomorficznymi detalami i rzeźbionymi reliefami dzikich zwierząt, co dostarcza rzadkich wglądów w prahistoryczną religię i ikonografię tego okresu.
  • Wysokość i powierzchnia: Wzgórze ma 15 m wysokości i zajmuje obszar 8 hektarów.
  • Neolityczna rewolucja: Göbekli Tepe jest powiązane z neolityczną rewolucją w Azji Południowo-Zachodniej, gdzie pojawiły się najstarsze trwałe osiedla ludzkie na świecie.
  • Debata nad rolnictwem: Miejsce to odgrywa ważną rolę w debacie nad neolityczną rewolucją, czy rolnictwo było przyczyną osiedlenia się ludzi, czy też osiedlanie się prowadziło do rolnictwa.
  • Interpretacja współczesna: Aktualni badacze interpretują Göbekli Tepe jako osadę, opierając się na znaleziskach, takich jak struktury mieszkalne, instalacje dostaw wody i narzędzia neolityczne związane z użytkowaniem domowym.
  • Cel megalitycznych obiektów: Mimo badań, nadal nie ustalono jednoznacznego celu olbrzymich obiektów megalitycznych; niektóre interpretacje wskazywały na cele sakralne.
  • W 2018 roku Göbekli Tepe zostało uznane przez UNESCO za światowe dziedzictwo kulturowe ze względu na wyjątkową wartość jako „jedno z pierwszych przejawów monumentalnej architektury stworzonej przez człowieka”.
  • Do 2021 roku odkryto mniej niż 5% powierzchni stanowiska.
Polecamy Ci także:  Wakacje Last Minute: Turcja i Grecja – przewodnik po najpiękniejszych miejscach

Odkrycie Göbekli Tepe

Wykopaliska na obszarze Göbekli Tepe (z tur. Wybrzuszone Wzgórze) rozpoczęto w pierwszej połowie lat 90. XX wieku. Ekipa archeologów dowodzona przez profesora Klausa Schmidta z Niemieckiego Instytutu Archeologicznego niemalże natychmiast rozpoznała, że ma do czynienia z pozostałościami prehistorycznymi, a nie – jak zakładano od lat 60. – ruinami bizantyjskiego lub islamskiego cmentarza. W ciągu pierwszych kilkunastu lat prac archeologicznych przebadano zaledwie 5% obszaru, który liczy 300 x 300 metrów. Prace archeologiczne na obszarze Göbekli Tepe potrwają jeszcze co najmniej kilkadziesiąt lat.

Osobliwe wizerunki zwierząt i najstarsze w dziejach ludzkości wyobrażenia bogów

Czym w rzeczywistości jest Göbekli Tepe? Na obszarze wykopalisk podziwiać można skupisko kamiennych kręgów, spośród których każdy jest otoczony wysoką ścianą, poprzecinaną filarami. W środku kręgów znajdują się dwa monolityczne, pięciometrowe filary. Te ostatnie pokryte są tajemniczymi płaskorzeźbami, przedstawiającymi sylwetki zwierząt. Uważa się, że osobliwe stworzenia pełniły symboliczną funkcję strażników kręgów. Monolityczne filary zdaniem archeologów przypominają istoty ludzkie, stanowiąc prawdopodobnie najstarsze wyobrażenia bogów. Co ciekawe, filary ważą około 16 ton i musiały zostać przetransportowane przez starożytnych mieszkańców na wzgórze o wysokości 760 m n.p.m. wyłącznie siłą ich rąk. Niezwykłości temu odkryciu dodaje fakt, że Göbekli Tepe powstało w czasach poprzedzających wynalezienie pisma, metalurgii, ceramiki i koła.

- Advertisement -
Polecamy Ci także:  Starożytna Troja w Turcji

Kim byli pierwsi mieszkańcy Göbekli Tepe?

Według ekspertów początkowo „Wybrzuszone Wzgórze” okresowo zamieszkiwały grupy zbieraczy-myśliwych, stanowiące społeczeństwo przedrolnicze. Rozmiar oraz imponujące płaskorzeźby dowodzą, że budowniczy Göbekli Tepe do perfekcji opanowali zdolność obróbki kamienia oraz rzeźbienia w nim. Zdaniem badaczy ówczesne ludy stworzyły świątynię oraz zorganizowaną religię i osiedlali się tu na kilka miesięcy w roku. Dopiero w późniejszym okresie postanowili zostać tu na stałe, a z uwagi na zapotrzebowanie na żywność rozpoczęli uprawę zboża. Odkrycie z Turcji stanowi zatem zaprzeczenie powszechnie znanej teorii o ewolucji ludzkości.

Choć wykopaliska nadal kryją przed badaczami wiele tajemnic, archeolodzy pracujący na miejscu wykluczyli jakoby stanowisko archeologiczne miało pełnić funkcje mieszkalne. Profesor Klaus Schmidt jest pewien, że mieściła się tu świątynia, w której odbywały się rytualne ceremonie. Zdaniem włoskiego astrofizyka Giulio Magliego, w świątyni praktykowano kult Syriusza – najjaśniejszej i jednej z najbliższych gwiazd południowego nieba, położonej w gwiazdozbiorze Wielkiego Psa. Według innych naukowców w świecie neolitycznym nie funkcjonował jeszcze podział na sacrum i profanum, a co za tym idzie nie mogło być mowy o świątyni we współczesnym rozumieniu tego słowa. Teoria ta wydaje się mieć jednak najmniej zwolenników, a większość badaczy jest przekonana o tym, że odwiedzając Göbekli Tepe, mamy niecodzienną okazję obcować z najstarszym na świecie sanktuarium, stworzonym przez człowieka.

- Advertisement -

Punkt zwrotny w rozwoju kultury

Odkrycie Göbeklitepe podważa powszechną teorię, wskazującą, że to rolnictwo pozwoliło człowiekowi na osiadły tryb życia, rozwój religii oraz budowanie świątyń. Badania, które prowadzone są w Turcji przedstawiają kulturową ewolucję w zupełnie nowym świetle, wskazując na konieczność napisania starożytnej historii na nowo. Nie bez powodu miejsce to określane jest więc punktem zwrotnym lub punktem zerowym w rozwoju kultury.

Polecamy Ci także:  Bazar Egipski (Mısır Çarşısı) w Stambule

W 2018 roku Göbeklitepe wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a 2019 został okrzyknięty w Turcji „Rokiem Göbeklitepe„. Tym samym, władze kraju dokładają starań, by zwrócić uwagę zagranicznych turystów na to niezwykle interesujące i ważne w dziejach ludzkości miejsce.

Dojazd i zwiedzanie Göbekli Tepe

Göbekli Tepe leży w dzielnicy Örencik, zlokalizowanej 20 km od centrum urokliwego miasta Şanlıurfa. Planując odwiedziny stanowiska archeologicznego, warto zatrzymać się właśnie w tym mieście i przy okazji zwiedzić wiele interesujących miejsc w centrum. My zatrzymaliśmy się w hotelu Hilton Garden Inn Sanliurfa, którego lokalizacja, komfort i przepyszna turecka kuchnia zasługują na duże uznanie.

Najlepszym sposobem na dotarcie do Göbekli Tepe jest wypożyczenie samochodu lub skorzystanie z komunikacji miejskiej. Trasę obsługuje bus nr 100 (łatwy do rozpoznania za sprawą napisu Şanlıurfa-Göbeklitepe), odjeżdżający z przystanku „Abide”. Bilet należy zakupić u kierowcy. Autobus odjeżdża o godz. 10:00 oraz 12:00, a wraca o 16:00 i 18:00.

W okresie 15 kwietnia – 2 października miejsce można zwiedzać codziennie w godzinach 8:00 – 19:00. Między 3 października a 14 kwietnia stanowisko archeologiczne jest czynne w godzinach 8:00 – 17:00. W 2023 roku cena biletu dla jednej osoby wynosi 450 TL. Na obszarze muzeum kursują małe (i zwykle przepełnione) busy, które dowożą odwiedzających na wzgórze. Bilety do stanowiska archeologicznego można zakupić również online – TUTAJ.

Styk Kultur - Agnieszka Maury | Turcja, Stambuł, książki - Göbekli Tepe – tajemnicze stanowisko archeologiczne w Turcji

Dziękujemy Biuru Radcy ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji, które współorganizowało nasz pobyt w południowo-wschodniej Anatolii.

- Advertisement -

2 KOMENTARZE

  1. Byłem, widziałem. W zeszłym roku trafiłem oczywiście nie pamiętając o tym na Id al-Adha więc były KOSMICZNE tłumy ale.. miejsce urywa czapeczkę. Daleki jestem od akceptacji, że było to miejsce „kultu” ale sam fakt, że ludzie bagatela ~20k lat temu sobie pobudowali takie coś jest porażający w pozytywnym słowa znaczeniu. Polecam zdecydowanie :))

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Sprawdź inne artykuły według kategorii:
Strona głównaTurcjaSanliurfaGöbekli Tepe – tajemnicze stanowisko archeologiczne w Turcji

Podobne artykuły

Bodrum dojazd 3 of 5

Dojazd z lotniska Milas-Bodrum do centrum miasta

Planujesz wczasy w mieście Bodrum na zachodnim wybrzeżu Turcji i zastanawiasz się w jaki sposób dotrzeć z oddalonego o ponad 30 kilometrów lotniska Milas-Bodrum...
Bodrum
2
minutes
Pergamon Turcja 5 of 6

Gdzie leży starożytny Pergamon? Jak tam dotrzeć?

Turecki region Morza Egejskiego to obszar pełen interesujących miejsc, począwszy od wielu uroczych nadmorskich wiosek, wypełnionych roślinnością, brukowanymi uliczkami i budynkami o pastelowych fasadach,...
Turcja
3
minutes

Jakie pamiątki warto kupić w Turcji? Ranking tureckich suwenirów

Turcja to kraj o bogatej historii, różnorodnej kulturze i wyjątkowej tradycji rzemieślniczej, który przyciąga turystów z całego świata. Nic dziwnego, że odwiedzający ten kraj...
Turcja
4
minutes

Wakacje Last Minute: Turcja i Grecja – przewodnik po najpiękniejszych miejscach

Turcja i Grecja to jedne z najchętniej wybieranych kierunków turystycznych na świecie. Oferują różnorodność krajobrazów, bogactwo historyczne oraz niezrównaną gościnność. Dla osób szukających spontanicznego...
Grecja
5
minutes
topkapi 2 of 46

Hagia Irene (Aya İrini) w Stambule – zapomniana perła Bizancjum, której...

Aya İrini to jedna z najstarszych bizantyjskich budowli sakralnych w Stambule, a zarazem jedyna bizantyjska świątynia, która nigdy nie została przekształcona w meczet. Położona...
Kultura i sztuka
3
minutes
ErciyesSkiMerkezi Turcja 14 of 47

Narty w Turcji, rzut beretem od Kapadocji. Odwiedziliśmy Erciyes Ski Resort!

Odkryj urok i niepowtarzalność górskiego raju w sercu Turcji z Erciyes - ośrodkiem narciarskim, który przyciąga entuzjastów zimowych sportów z całego świata. Poznaj fascynujące...
Kapadocja
9
minutes