Meczet Yivli Minare – symbol Antalyi i perła architektury muzułmańskiej regionu

- Reklama -

Jedną z największych atrakcji tureckiego miasta Antalya jest historyczny minaret Yivli, należący do XIII-wiecznego meczetu, zbudowanego przez seldżuckiego sułtana Alaaddina Kayqubada I. Miejsce to corocznie odwiedzane jest przez tłumy lokalnych oraz zagranicznych turystów, spędzających wakacje na Riwierze Tureckiej.

Minaret to nic innego, jak wysoka wieża, stawiana przy meczecie lub stanowiąca jego integralny element, zwieńczona balkonem, z którego muezin może nawoływać wiernych do modlitwy. Dawniej wierni mieli szansę usłyszeć go wyłącznie dzięki doniosłemu brzmieniu głosu mężczyzny, a współcześnie bardzo popularnym rozwiązaniem jest montowanie na minaretach głośników. Jak Turcja długa i szeroka, spiczaste minarety górują nad krajobrazem metropolii, miasteczek i wsi. Jednym z przykładów prawdziwych perełek architektury muzułmańskiej w Turcji jest bez wątpienia charakterystyczny żłobkowany minaret Yivli Minare, górujący nad popularnym miastem Antalya, zlokalizowanym południowo-zachodniej Turcji.

Perła architektury muzułmańskiej z Antalyi

- Reklama -

Yivli Minare Cami to jeden z najlepszych przykładów kopułowych meczetów w Anatolii. To także jeden z pierwszych islamskich zabytków w mieście, którego historia sięga XIII wieku. Do budowy meczetu wykorzystano fragmenty starożytnych ruin, a jego istotną cechą jest naturalny system chłodzenia i ogrzewania – woda przepływająca przez tunele, zlokalizowane pod budowlą, zapewnia chłód latem i ciepło zimą. Świątynia posiada sześć kopuł, a według napisu nad drzwiami wejściowymi, została odnowiona w XIV wieku. Współczesne renowacje budynku miały miejsce w 1955 oraz 2010 roku.

- Reklama -

Słowo yivli w języku tureckim oznacza rowkowany i odnosi się bezpośrednio do unikalnej zewnętrznej fasady minaretu, utworzonej z wyżłobień. Konstrukcja minaretu reprezentuje specyficzny typ anatolijskiej architektury tureckiej. Zdobiony ciemnobłękitnymi płytkami, minaret liczy 38 metrów wysokości. Wieża została zbudowana na kwadratowej, kamiennej bazie i podzielona na 8 żłobkowanych części. Aby znaleźć się na górze, należy pokonać 90 schodów.

Booking.com

Meczet Yivli Minare, nazywany również Meczetem Alaaddina lub Ulu Cami (z tur. Wielki Meczet) to jedna z najważniejszych atrakcji regionu, goszcząca corocznie w swoich progach około 750 tys. turystów. Z uwagi na fakt, że ponad połowę z nich stanowią zagraniczni odwiedzający, zwiedzanie budowli jest możliwe w towarzystwie przewodników, posługujących się językiem angielskim, niemieckim lub rosyjskim. Goście meczetu mogą pobrać w nim również bezpłatne broszury informacyjne w tych językach. Ciekawostką może okazać się fakt, że wizerunek meczetu Yivli jest widoczny w godle popularnego klubu piłkarskiego Antalyaspor.

Lokalizacja Meczet Yivli Minare

- Reklama -

Meczet jest zlokalizowany w zabytkowej dzielnicy Kaleiçi, w bliskim sąsiedztwie Placu Republiki (Cumhuriyet Myd.). Podobnie jak w przypadku wszystkich innych muzułmańskich świątyni, zlokalizowanych na terenie Turcji, wstęp do jego wnętrza jest bezpłatny. Planując zwiedzanie meczetu, warto pamiętać o odpowiednim ubiorze. W przypadku braku stosownych ubrań, świątynia oferuje możliwość wypożyczenia kobietom chust, umożliwiających zakrycie włosów oraz ramion.

Autorka bloga

Cześć, jestem Aga! Miło mi gościć Cię na Styku Kultur - blogu podróżniczym o Turcji (i reszcie świata). Znajdziesz tu ponad 350 tekstów, spośród których większość poświęcona jest Turcji. Na Styku Kultur przeczytasz również o wielu innych zakątkach świata. Rozgość się i czuj, jak u siebie! Będzie mi miło, jeśli zaobserwujesz mnie na Facebooku oraz Instagramie.

Autor zdjęć

Cześć, jestem Marcin! Pisanie zostawiam Agnieszce, za to towarzyszę Jej razem z aparatem, uwieczniając na zdjęciach to, co oglądamy. Czasem profesjonalną lustrzanką, lub bezlusterkowcem z zestawem obiektywów, innym razem komórką. Poza tym zaciągam Agę do sklepów muzycznych i na festiwale, szukając podczas naszych wojaży dobrej muzyki. Zajrzyj na moją stronę oraz profile na Facebooku i Instagramie, by dowiedzieć się więcej.

Dopisz się do newslettera!

Bądź na bieżąco z nowościami na Styku Kultur i nie przegap naszych kolejnych podróży!

@stykkultur na Instagramie:

NajnowszeZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

grupa baner Meczet Yivli Minare   symbol Antalyi i perła architektury muzułmańskiej regionu

Polecane

Co kupić w Turcji? Bazar Egipski w Stambule

Zastanawiacie się, co kupić w Turcji i gdzie warto...

Czy wiza do Turcji dla Polaków jest nadal potrzebna w 2021 roku?

Wiza do Turcji 2021: Począwszy od marca 2020, Republika...

Dlaczego Turcja nie uznała rozbiorów Polski?

Aby odpowiedź na pytanie, dlaczego Turcja nie uznała rozbiorów...

Kolegium Jezuitów w Funchal (Madera)

W centrum Funchal znajduje się Kolegium Jezuitów św. Jana...

Kawa po turecku – jak smakuje, jak parzyć oraz jak serwować?

Kawa musi być czarna jak piekło, mocna jak śmierć...
Close