Jednym z największych, a jednocześnie najcenniejszych zabytków stolicy Malty jest Pałac Wielkiego Mistrza, we wnętrzu którego mieści się urząd prezydencki. W tym zabytkowym budynku znajduje się także jedna z największych kolekcji broni okresu Kawalerów Maltańskich, jak również przepiękny cykl 12 fresków przedstawiających oblężenie Malty przez flotę i wojsko sułtana Sulejmana Wspaniałego!



Pałac Wielkiego Mistrza został zaprojektowany w 1571 roku przez Girolamo Cassara, maltańskiego architekta oraz inżyniera wojskowego, których w połowie XVI wieku dowodził budową kilkudziesięciu najważniejszych budynków w Valletcie, w tym także wiele budowli prywatnych, jak piekarnie, wiatraki oraz domy. Aż do końca rządów joannitów na Malcie pałac był siedzibą Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego Św. Jana, a podczas brytyjskiego okresu kolonialnego służył jako pałac gubernatora.






Zwiedzanie obiektu rozpoczyna się w momencie wkroczenia na jeden z pałacowych dziedzińców, w centrum którego znajduje się posąg Neptuna, autorstwa Leone Leoniego. Prawdziwe piękno pałac odkrywa przed nami w momencie dotarcia do jego wnętrza, gdzie – spacerując długimi korytarzami – podziwiać możemy ich bogato zdobione sklepienia, średniowieczne zbroje rycerskie , a przede wszystkim przepiękne freski oraz wizerunki mistrzów zakonu. Jednym z ciekawszych pomieszczeń pałacu jest bez wątpienia Sala Tronowa, w której znajduje się cykl 12 fresków prezentujących oblężenie Malty z 1565 roku przez flotę i wojsko sułtana Sulejmana Wspaniałego – postaci znanej doskonale wszystkim miłośnikom serialu Wspaniałe Stulecie.
Drugim niezwykle interesującym miejscem zlokalizowanym na terenie kompleksu pałacowego jest Zbrojownia, mogąca pochwalić się jedną z największych kolekcji broni okresu Kawalerów Maltańskich.






Oprócz fresków przedstawiających Oblężenie Malty jest też sala z przepięknymi gobelinami przedstawiającymi sceny z Afryki, Ameryki południowej Karaibów czy Indii, które były darem Wielkiego Mistrza Ramóna Perellos y Roccafula. Niestety w marcu i maju tego roku gdy miałem okazję odwiedzić Pałac sala z nimi była zamknięta ze względu na prace konserwacyjne.
Agnieszka, nie wiem kiedy dokładnie byłaś, ale w październiku zeszłego roku i w marcu oraz maju tego wejście do pałacu było przez drugi dziedziniec (Dziedziniec księcia Alfreda) tam gdzie jest „zegar Pinto”. W ciągu dnia przed wejściem na Dziedziniec Neptuna stały straże i nie można było tamtędy wchodzić. Nie można było także wchodzić na sam dziedziniec w pobliże posągu. Możliwe, że wystawianie straży i zamknięcie samego dziedzińca jest związane z przebywaniem w Pałacu Pani prezydent.